ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Γεια σας . Είμαι η Κωνσταντίνα και είμαι νέα στο forum. Θα προσπαθήσω να είμαι οσο πιο σύντομη γινεται.Λοιπόν αρχικά να σας πω ότι έχω έναν αρσενικό σκύλο , τον Ρωμαίο ο οποίος είναι 14 μηνών. Τον είχαμε βρει με την οικογένειά μου στο δρόμο κουταβάκι και τον υιοθετήσαμε. Πριν από ένα μήνα όμως , συγκεκριμένα στις 29 Ιουλίου γύρω στις 10:30 το βράδυ που επιστρέψαμε σπίτι δεν είδαμε κανένα σκύλο να μας υποδέχεται όπως κάνει συνήθως. Παραξενευτηκαμε. Μπαίνουμε στο σπίτι και είδαμε ότι ήταν καθιστός σε μια γωνιά και έβλεπε επίμονα απέναντι. Δεν αντιδρούσε ούτε σε χάδια ούτε σε καλέσματα. Είχε γουρλωσει τα μάτια και φαινόταν σαν τρομαγμένος. Αυτό ήταν για 5 δευτερόλεπτα περίπου. Ξαφνικά έπεσε κάτω και είχε φοβερούς σπασμούς , στη συνέχεια έκανε γρήγορες ποδηλατικές κινήσεις. Δεν ξέραμε τι να κάνουμε. Αφού πήραμε τον κτηνίατρο τηλέφωνο ( πάλι καλά που απάντησε στις 11 το βράδυ Κυριακή) και του είπαμε τα συμπτώματα νόμιζε πως ο σκύλος έπαθε θερμοπληξία και μας είπε να του δώσουμε μπόλικο γάλα και αύριο θα τον πηγαίναμε κατευθείαν να τον εξετάσει. Ο σκύλος λοιπόν αφού ήπιε πολύ γάλα ( περίπου 1l) σηκώθηκε και ήταν σαν να μην αναγνωριζε κανέναν μας , προχωρούσε με σκυμμένο κεφάλι , κουτουλουσε πάνω σε αντικείμενα , μάλλον είχε χάσει την ακοή , την όσφρηση και την όραση του. Τελοσπαντον το επόμενο πρωί όταν ξυπνήσαμε και πήγαμε να τον δούμε πως είναι άρχισε να είναι πολύ επιθετικός μαζί μας , καθόταν κουλουριασμένος σε μια γωνιά και δεν άφηνε κανένα μας να τον πλησιάσει , δεν μας αναγνώριζε ΚΑΘΟΛΟΥ. Αφού δεν μπορούσαμε να τον μεταφέρουμε πήραμε από τον κτηνίατρο ηρεμιστικά χάπια για να μισοκοιμηθει και να τον πάμε στον κτηνίατρο. Τελικά αφού του έκανε αιματολογικές εξετάσεις ( οι οποίες βγήκαν καθαρές ) τελικά συμπέρανε ότι κατά 99% ήταν επιληπτικών κρίση και μας πρότεινε να τον κρατήσει ένα 24ωρο εκεί με όρο για παρακολούθηση. Την επόμενη ημέρα άρχισε να είναι καλύτερα και μέσα στο 24ωρο δεν έκανε άλλη κρίση όπως μας είπε ο κτηνίατρος. Τον πήραμε λοιπόν σπίτι και μέχρι την επόμενη μέρα ήταν τελείως καλά. Μας αναγνώριζε , έτρωγε , έπαιζε , έβγαινε βόλτα , τα πάντα. Λες και δεν είχε πάθει τίποτα. Όλα αυτά μέχρι πριν από τρεις μέρες. Όπου πρωί πρωί στις 9 περίπου άρχισε να έχει τα ίδια συμπτώματα . Μέχρι τις 12 το μεσημέρι είχε κάνει άλλες 2 κρίσεις . Το βράδυ έκανε άλλες 2 . Όλες περίπου του ίδιου μήκους . Η μία από τις βραδινές και η τελευταία ήταν και η πιο έντονη με σπασμούς . Επίσης για περίπου 5 λεπτά είχε κοκκαλωσει. Καθόταν ακίνητος και μόνο ανεπνεε. Μετά από ένα 24ωρο δηλαδή προχθές το βράδυ ήταν και πάλι όπως πριν λες και δεν είχε συμβεί τίποτα. Αφού φυσικά ειδοποιήσαμε τον γιατρό μας ενημέρωσε ότι ο σκύλος είναι σίγουρα επιληπτικός , μας είπε και για τα φάρμακα που παίρνουν σε αυτές τις καταστάσεις αλλά λόγω της επικινδυνότητας και του εθισμού μας πρότεινε να μην κάνουμε τη θεραπεία. Μας είπε επίσης ότι όσο μεγαλώνει ο σκύλος οι κρίσεις θα γίνονται όλο και πιο συχνές και ο εγκέφαλος του θα φθείρεται σιγά σιγά. Μας πρότεινε να του χορηγούμε ηρεμιστικά χάπια ( όπως τα stedon ) , τα ανθρώπινα . Αλλά δεν ξέρουμε ακόμα τι να κάνουμε , από τη μια δυσκολευόμαστε να δεσμευσουμε το σκύλο να παίρνει αυτά τα χάπια για όλη του τη ζωή , από την άλλη όμως φοβόμαστε για το πόσο μπορεί να χειροτερέψει η κατάσταση του. Τι με συμβουλευετε να κάνω ή μάλλον τι θα κάνατε εσείς στη θέση μας ; Τέλος έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσει εκπαίδευση τον Σεπτέμβρη. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα επειδή παθαίνει τις κρίσεις και ίσως να μην μπορεί να εκπαιδευτεί; Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Κάθε είδους βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ
 




Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλησπέρα! Ζω και εγώ με ένα σκύλο που παρουσίασε επιληπτικές κρίσεις, και τα τελευταία δύο χρόνια βρίσκεται σε αγωγή για αυτές. Εμάς βέβαια βρέθηκε η αιτία από ότι εικαζουμε, κι έχει να κανει κρίση πολλούς μήνες.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κι άλλες γνώμες απο κτηνιάτρους. Υπάρχουν φάρμακα τα οποία δεν έχουν τόσες πολλές παρενέργειες και το σκυλάκι σου να έχει μια φυσιολογική ζωή εφόσον ρυθμιστεί η επιληψία.
Αντιθέτως, μια έντονη επιληπτικη κρίση μπορεί να γίνει επικίνδυνη για τη ζωή του.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Καλησπέρα! Ζω και εγώ με ένα σκύλο που παρουσίασε επιληπτικές κρίσεις, και τα τελευταία δύο χρόνια βρίσκεται σε αγωγή για αυτές. Εμάς βέβαια βρέθηκε η αιτία από ότι εικαζουμε, κι έχει να κανει κρίση πολλούς μήνες.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κι άλλες γνώμες απο κτηνιάτρους. Υπάρχουν φάρμακα τα οποία δεν έχουν τόσες πολλές παρενέργειες και το σκυλάκι σου να έχει μια φυσιολογική ζωή εφόσον ρυθμιστεί η επιληψία.
Αντιθέτως, μια έντονη επιληπτικη κρίση μπορεί να γίνει επικίνδυνη για τη ζωή του.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Επειδή βρίσκομαι στη Λαμία δεν έχω και πολλές επιλογές κτηνιάτρων και αυτός που πήγα έχει χρόνια εμπειρίας στο χώρο και τον γνωρίζουμε χρόνια. Λένε πως είναι ο καλύτερος κτηνίατρος της περιοχής. Δηλαδή να του ξεκινήσω το stedon ; Θα του προσφέρει μια καλύτερη ζωή ; Επίσης η εκπαίδευση θα πρέπει να ακυρωθεί τελικά;
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
To stedon χρησιμοποιείται από όσο γνωρίζω ως λυση έκτακτης αναγκης, σε ενέσιμη μορφή, αν ο σκύλος δεν συνέρχεται από επιληπτικη κρίση ή αυτή είναι πολύ έντονη.
Κι επειδή εργάζομαι σε κτηνιατρική κλινική και περιμένω να πάρω και το πτυχίο μου, δεν έχω ακούσει ποτέ το stedon να δίνεται συστηματικά για επιληψία σε καθημερινή βάση.
Η εκπαίδευση πιστεύω μπορεί να γίνει αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν πισωγυρισματα εάν βρίσκεται σε συγχιση για μέρες μετά τις κρίσεις.
 
  • Like
Reactions: vek


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
To stedon χρησιμοποιείται από όσο γνωρίζω ως λυση έκτακτης αναγκης, σε ενέσιμη μορφή, αν ο σκύλος δεν συνέρχεται από επιληπτικη κρίση ή αυτή είναι πολύ έντονη.
Κι επειδή εργάζομαι σε κτηνιατρική κλινική και περιμένω να πάρω και το πτυχίο μου, δεν έχω ακούσει ποτέ το stedon να δίνεται συστηματικά για επιληψία σε καθημερινή βάση.
Η εκπαίδευση πιστεύω μπορεί να γίνει αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν πισωγυρισματα εάν βρίσκεται σε συγχιση για μέρες μετά τις κρίσεις.
Αχ συγνώμη δεν ξέρω πολύ καλά τις ονομασίες και μπερδευομαι , ο κτηνίατρος δεν μου είπε συγκεκριμένα το stedon μου είπε απλά ανθρώπινο φάρμακο για τους επιληπτικους ανθρώπους. ( Απλά πίστεψα πως θα ήταν αυτό. Δεν ήξερα πως δεν δίνεται συστηματικά) Ποια ήταν η αιτία που ο δικός σου σκύλος παρουσιάζει επιληπτικές κρίσεις; Εγώ μπορώ να βρω και ποια είναι η αιτία του δικού μου;
 
  • Like
Reactions: Kahlan


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλως ήρθες Κωνσταντίνα!
Αυτό που συνήθως προτείνουν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αφενός η βιντεοσκόπηση της κρίσης, ώστε ο γιατρός να μπορέσει να δει από πρώτο χέρι περί τίνος πρόκειται και αφετέρου η καταγραφή των συμβάντων, ώστε να αξιολογηθεί η συχνότητά τους.

Από την περιγραφή των συμπτωμάτων έχω την αίσθηση πως μιλάμε για σοβαρές κρίσεις - συνυπολογίζοντας την διάρκεια από την στιγμή έναρξης μέχρι και την πλήρη επαναφορά. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε και σε άλλον - άλλους κτηνιάτρους, εν ανάγκη και στην Αθήνα.
 
  • Like
Reactions: Sofiagiapantze


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Δεν πειράζει! Υπάρχουν πολλά φάρμακα που χρησιμοποιούνται, το πιο συνηθισμένο είναι το gardenal που προτείνουν, αλλά υπάρχουν κι άλλα. Πολλές φορές παίζει ρόλο και να βρεθεί το σωστό φάρμακο ή συνδυασμός αυτών για τον κάθε σκύλο.
Τελικά ο δικός μου σκύλος είχε σοβαρό υποθυρεοειδισμο που τον χτύπησε στο νευρικό σύστημα, του προκάλεσε επιληπτικές κρίσεις και αργότερα νευριτιδα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περπατήσει.
Για το δικό σου σκυλάκι, θα μπορούσες να το διερευνήσεις, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι πάντα θα βρεθεί κάτι. Σε αυτή την περίπτωση λέμε ότι η επιληψία είναι ιδιοπαθης, εφόσον δεν βρίσκουμε άλλο αίτιο, και στοχεύουμε στο να ελέγξουμε τις κρίσεις όσο καλύτερα γίνεται.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Καλως ήρθες Κωνσταντίνα!
Αυτό που συνήθως προτείνουν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αφενός η βιντεοσκόπηση της κρίσης, ώστε ο γιατρός να μπορέσει να δει από πρώτο χέρι περί τίνος πρόκειται και αφετέρου η καταγραφή των συμβάντων, ώστε να αξιολογηθεί η συχνότητά τους.

Από την περιγραφή των συμπτωμάτων έχω την αίσθηση πως μιλάμε για σοβαρές κρίσεις - συνυπολογίζοντας την διάρκεια από την στιγμή έναρξης μέχρι και την πλήρη επαναφορά. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε και σε άλλον - άλλους κτηνιάτρους, εν ανάγκη και στην Αθήνα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Πράγματι οι κρίσεις του είναι αρκετά ισχυρές , έτσι νομίζω και εγώ. Κάθε φορά που την παθαίνει χρειάζεται ένα 24ωρο για να συνέλθει. Τελικά είναι αλήθεια ότι όσο μεγαλώνει θα το παθαίνει πιο συχνά και θα αρχιζουν να γίνονται μόνιμες οι βλάβες;
 


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Δεν πειράζει! Υπάρχουν πολλά φάρμακα που χρησιμοποιούνται, το πιο συνηθισμένο είναι το gardenal που προτείνουν, αλλά υπάρχουν κι άλλα. Πολλές φορές παίζει ρόλο και να βρεθεί το σωστό φάρμακο ή συνδυασμός αυτών για τον κάθε σκύλο.
Τελικά ο δικός μου σκύλος είχε σοβαρό υποθυρεοειδισμο που τον χτύπησε στο νευρικό σύστημα, του προκάλεσε επιληπτικές κρίσεις και αργότερα νευριτιδα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περπατήσει.
Για το δικό σου σκυλάκι, θα μπορούσες να το διερευνήσεις, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι πάντα θα βρεθεί κάτι. Σε αυτή την περίπτωση λέμε ότι η επιληψία είναι ιδιοπαθης, εφόσον δεν βρίσκουμε άλλο αίτιο, και στοχεύουμε στο να ελέγξουμε τις κρίσεις όσο καλύτερα γίνεται.
Ευχαριστώ πολύ ! Τα gardenal επειδη δεν βρίσκω τιμή στο ίντερνετ , είναι ακριβά; Πόσο βγαίνουν ανά μήνα δλδ; Αν ξέρεις σε παρακαλώ πες μου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Kahlan


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Ξέρει κανείς από εσάς το χάπι keppra για την επιληψία.;; Είναι ανθρώπινο φάρμακο και το ξεκινήσαμε στο σκύλο με μικρή δόση. Ένα χάπι την ημέρα. Ξέρει κάποιος αν βοηθάει; Το έχετε χρησιμοποιήσει?
 


athinamj

Active Member
14 Οκτωβρίου 2009
34
2
Εμένα το πρώτο σκυλάκι, κανίς, υπέφερε από επιληπτικές κρίσεις από 6 ετών περίπου και την χάσαμε 16 ετών. Εγώ της έδινα το gardenal όλα αυτά τα χρόνια. Όσο για τις επιληπτικές κρίσεις μπορεί να είχε 5 την ίδια μέρα ή 1 κάθε 5-6 μήνες ανάλογα. Το καταλαβαίναμε γιατί έγερνε το κεφαλάκι της ενώ ήταν όρθια, έκλεινε τα ματάκια της και μετά παρέλυε πέφτοντας κάτω και έχοντας πολύ έντονο τρέμουλο για 1 λεπτό περίπου. Ο κτηνίατρος μας είχε εξηγήσει τότε πως είναι σαν να παθαίνεις εγκεφαλικό. Δυστυχώς με τα χρόνια οι κρίσεις γίνονται όντως πιο συχνές αλλά ζει το σκυλάκι με την κατάλληλη αγωγή θα είναι δίπλα σας πολλά χρόνια. Η καλύτερη θεραπεία μαζί με τα φάρμακα είναι αγάπη, αγάπη, αγάπη!
 


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Εμένα το πρώτο σκυλάκι, κανίς, υπέφερε από επιληπτικές κρίσεις από 6 ετών περίπου και την χάσαμε 16 ετών. Εγώ της έδινα το gardenal όλα αυτά τα χρόνια. Όσο για τις επιληπτικές κρίσεις μπορεί να είχε 5 την ίδια μέρα ή 1 κάθε 5-6 μήνες ανάλογα. Το καταλαβαίναμε γιατί έγερνε το κεφαλάκι της ενώ ήταν όρθια, έκλεινε τα ματάκια της και μετά παρέλυε πέφτοντας κάτω και έχοντας πολύ έντονο τρέμουλο για 1 λεπτό περίπου. Ο κτηνίατρος μας είχε εξηγήσει τότε πως είναι σαν να παθαίνεις εγκεφαλικό. Δυστυχώς με τα χρόνια οι κρίσεις γίνονται όντως πιο συχνές αλλά ζει το σκυλάκι με την κατάλληλη αγωγή θα είναι δίπλα σας πολλά χρόνια. Η καλύτερη θεραπεία μαζί με τα φάρμακα είναι αγάπη, αγάπη, αγάπη!
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Του έχουμε ξεκινήσει την αγωγή εδώ και 3 εβδομάδες και ενώ έπρεπε να είχε εκδηλώσει επιληπτικη κρίση έχει να πάθει εδώ κ 2 μήνες ( πάθαινε μια φορά το μήνα) . Εύχομαι να συνεχίσει έτσι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Του έχουμε ξεκινήσει την αγωγή εδώ και 3 εβδομάδες και ενώ έπρεπε να είχε εκδηλώσει επιληπτικη κρίση έχει να πάθει εδώ κ 2 μήνες ( πάθαινε μια φορά το μήνα) . Εύχομαι να συνεχίσει έτσι.
Εχω και εγω σκυλο επιλέπτικο.
Το πάρουσιασε σε ηλικια 2 ετων- και τωρα ειναι 4.5.
Στην αρχη η κρισεις παρουσιαζονταν μια το 3μηνο- και ηταν και συντομες σε διαρκεια- αλλα με τον καιρο εγιναν πιο συχνες και πιο εντονες. Στης εξετασεις βρεθηκε Τοξοπλασμα- το οποιο αντιμετοπιστηκε με αντιβιωτικα και πλεον δεν ειναι πια ανιχνευσημο- αλλα χωρις να μας βοηθησει στο θεμα των κρισεων.
Οταν οι κρισεις εφτασαν να παρουσιαζονται καθε 21-24 μερες και η τελευταια τοτε κρατησε και πανω απο 5 λεπτα, ξεκινησαμε φαρμακευτικη αγωγη.

Εδω και 9 μηνες παιρνει το Gardenal- και ειναι ευτυχως χωρις κρισεις.
Παρενεργιες δεν ειχε καθολου (ασταθεια, ληθαργο), περα μιας λαιμαργιας, που μας βολεψε οστοσο, επειδη δεν ετρωγε ποτε καλα- αλλα ξεκινησαμε με πολυ μικρη δοσολογια και δινουμε συμπληρωματικα και κατι φυτικα ηρεμηστικα, ακριβος για αυτον τον λογο, να κρατησουμε την δοσολογια οσο το δυνατον πιο χαμηλη.
Μετρησεις επιπεδου Phenobarbital εδειξαν, οτι ειμαστε στο κατοτατο θεραπευτικο οριο- κατι που ειναι καλο, γιατι ετσι εχουμε περιθορια να αυξησουμε την δοσολογια, οταν αυτο χρειαστει.
Πολυ σημαντικο ειναι να δινουμε τα φαρμακα σε απουτος σταθερο οράριο. Ακομα και μιση ωρα καθηστερηση μπορει να προκαλεσει κριση ( επειδη ειναι εθιστικο!).
Το Stedon το εχουμε παντα κοντα μας για πέριπτοση αναγκης!!
Δηλαδη το δινουμε μονο, για να διακοπτουμε μια κριση, οταν αυτη υπερβαινει τα 3-5 λεπτα σε διαρκεια . ( Ευτυχος δεν μας εχει χρειαστει ακομα).
Η επιληψια ειναι αρρωστια με πολλα πρόσωπα και μορφες!
Εμενα με βοηθησε παρα πολυ μια γερμανικη ομαδα στο FB για επιλεπτικα σκυλια, την οποια επιβλεπει ενας κτηνιατρος με ειδικοτητα την επιληψία ( Dr. Dr. Benjamin A. Berk)
 
  • Like
Reactions: vrmode


Romeothedog

Member
27 Αυγούστου 2019
14
18
23
Εχω και εγω σκυλο επιλέπτικο.
Το πάρουσιασε σε ηλικια 2 ετων- και τωρα ειναι 4.5.
Στην αρχη η κρισεις παρουσιαζονταν μια το 3μηνο- και ηταν και συντομες σε διαρκεια- αλλα με τον καιρο εγιναν πιο συχνες και πιο εντονες. Στης εξετασεις βρεθηκε Τοξοπλασμα- το οποιο αντιμετοπιστηκε με αντιβιωτικα και πλεον δεν ειναι πια ανιχνευσημο- αλλα χωρις να μας βοηθησει στο θεμα των κρισεων.
Οταν οι κρισεις εφτασαν να παρουσιαζονται καθε 21-24 μερες και η τελευταια τοτε κρατησε και πανω απο 5 λεπτα, ξεκινησαμε φαρμακευτικη αγωγη.

Εδω και 9 μηνες παιρνει το Gardenal- και ειναι ευτυχως χωρις κρισεις.
Παρενεργιες δεν ειχε καθολου (ασταθεια, ληθαργο), περα μιας λαιμαργιας, που μας βολεψε οστοσο, επειδη δεν ετρωγε ποτε καλα- αλλα ξεκινησαμε με πολυ μικρη δοσολογια και δινουμε συμπληρωματικα και κατι φυτικα ηρεμηστικα, ακριβος για αυτον τον λογο, να κρατησουμε την δοσολογια οσο το δυνατον πιο χαμηλη.
Μετρησεις επιπεδου Phenobarbital εδειξαν, οτι ειμαστε στο κατοτατο θεραπευτικο οριο- κατι που ειναι καλο, γιατι ετσι εχουμε περιθορια να αυξησουμε την δοσολογια, οταν αυτο χρειαστει.
Πολυ σημαντικο ειναι να δινουμε τα φαρμακα σε απουτος σταθερο οράριο. Ακομα και μιση ωρα καθηστερηση μπορει να προκαλεσει κριση ( επειδη ειναι εθιστικο!).
Το Stedon το εχουμε παντα κοντα μας για πέριπτοση αναγκης!!
Δηλαδη το δινουμε μονο, για να διακοπτουμε μια κριση, οταν αυτη υπερβαινει τα 3-5 λεπτα σε διαρκεια . ( Ευτυχος δεν μας εχει χρειαστει ακομα).
Η επιληψια ειναι αρρωστια με πολλα πρόσωπα και μορφες!
Εμενα με βοηθησε παρα πολυ μια γερμανικη ομαδα στο FB για επιλεπτικα σκυλια, την οποια επιβλεπει ενας κτηνιατρος με ειδικοτητα την επιληψία ( Dr. Dr. Benjamin A. Berk)
Πράγματι είναι . Ακόμη είναι μικρός κ ο δικός μου κ ελπίζω όταν μεγαλώσει να μην αυξηθούν πάρα πολύ οι κρίσεις ή τουλάχιστον αν αυξηθούν να μπορούμε να αυξήσουμε δόση. Αυτό που θέλω να επιτύχω ουσιαστικά είναι ο σκύλος να έχει μια φυσιολογική κ όμορφη ζωή. Το καλό που με ενθαρρύνει είναι η δοσολογία που παίρνει είναι πολύ μικρή αλλά παρόλαυτα τον έχει πιάσει. Άρα θα μπορούμε στο μέλλον να τη αυξήσουμε . Αχρειαστη να ναι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf