ΕΠ - ποσότητα τροφής


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
σορυ για την αποκαλυψη των προτιμησεων αλλα πρεπει να ομολογησω οτι αγαπω πυρρο,τον ΄΄παρακολουθω΄΄ απο κουταβι κ νομιζω οτι σε ενα χρονακο θα εκπλαγεις απ το παρουσιαστικο του sea mol..δεν θα ηθελα να πω το ονομα του χωρις να τον ρωτησω παντως ειναι απ τους γνωστους του χωρου,υπευθυνος του εκτροφικου εργου του οφεπ για πολλα χρονια στην πελοπ..απ τους πρωτεργατες στην εξωτερικευση της φυλης..κ σε εμενα εμπιστος κ φιλος..για το βαρος του η eukanuba συνιστα 600κατι γραμμαρια,το σκυλι ετρωγε απο κουταβακι αυγα κ γιαουρτι εναλλαξ,ειναι δραστηριο χωρις να κουραζεται ακομα κ μετα απο ωρες..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
σορυ για την αποκαλυψη των προτιμησεων αλλα πρεπει να ομολογησω οτι αγαπω πυρρο,τον ΄΄παρακολουθω΄΄ απο κουταβι κ νομιζω οτι σε ενα χρονακο θα εκπλαγεις απ το παρουσιαστικο του sea mol..δεν θα ηθελα να πω το ονομα του χωρις να τον ρωτησω παντως ειναι απ τους γνωστους του χωρου,υπευθυνος του εκτροφικου εργου του οφεπ για πολλα χρονια στην πελοπ..απ τους πρωτεργατες στην εξωτερικευση της φυλης..κ σε εμενα εμπιστος κ φιλος..για το βαρος του η eukanuba συνιστα 600κατι γραμμαρια,το σκυλι ετρωγε απο κουταβακι αυγα κ γιαουρτι εναλλαξ,ειναι δραστηριο χωρις να κουραζεται ακομα κ μετα απο ωρες..
;)


να σου ζησει κι απο εμενα....ειναι παρα πολυ ομορφος....
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Όταν ήμουν μικρή και πατούσα νευρικά το πόδι κάτω και ούρλιαζα υστερικά "Θέλω σκύλο γ@μώ το κέρατο μου", ένα τέτοιο αρκούδι εννοούσα! Δυο αγκαλιές σκύλος! Αγκαλίτσα και νάνι τρελό το χειμώνα!!! Κούκλος! Να τον χαίρεσαι! Πάντως εμένα μου ακούγονται ΟΚ τα κιλά του, αλλά αν ψηλώσει κι άλλο, τότε ίσως να χρειαστεί να βάλει 2-3 κιλάκια ακόμα, χωρίς να είμαι γνώστρια της φυλής βέβαια. Όπως γράφει το πρότυπο, το βάρος είναι ανάλογο του ύψους του σκύλου και αναφέρεται σε ενήλιο ζώο. Τρελό αρκούδι το μωρό σου! Σκέτη γλύκα! Τρυφερούλης γίγαντας...ε? Και της κολλητης μου έτσι είναι! Αφού να φανταστείς έχει 2 αρκούδες Ε.Π και κοιμούνται με τα γατάκια της! Προσεχώς θα βάλω και φωτό!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θησέα...αγαπητέ φίλε!:D
Είναι πασιφανές ότι έχεις γούστο.....
Τον Πύρρο τον βάζω από τότε που μπήκα, με τα κιλά του και το μπόι του, ανά μήνα....(τον τελευταίο καιρό....δεν βάζω πολύ...γιατί δεν έχει πολλές αλλαγές...)
Μου το ζήτησαν κάποιοι παλιοί του φόρουμ που γουστάρουν τσοπάνους, για λόγους καταγραφής...
Δεν θα ήταν κακό...αν, και όσο, μπορείς, να βάζεις και εσύ την εξέλιξη, ούτως ώστε σιγά σιγά να υπάρχει μια καταγραφή του πως μεγαλώνει ένα ΕΠ....
Κάποια στιγμή...μπορεί να γίνει και κάποιο διάγραμμα ανάπτυξης όπως για άλλες φυλές...
Μέχρι στιγμής βλέπουμε πολλούς τύπους σκυλιών, και νομίζω θα ήταν χρήσιμο να μπορούμε να "δούμε" πράγματα και στα κουτάβια...
Μην λέμε μια ζωή....κάθε ένα μεγαλώνει διαφορετικά....Δεν μπορεί...κάποια standards θα υπάρχουν ή θα δημιουργηθούν...
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
πολυ σωστα μιας κ οντως για αρκετο καιρο εψαχνα τους ρυθμους αναπτυξης που αναρτιζατε εσεις για να ΄΄πατω΄΄ σε ενα μπουσουλα..δυστυχως δεν εχω το βιβλιαριο μαζι μου τωρα κ θυμαμαι μονο την πρωτη ημερα:42ημ,6800kg(o αδερφος του 6400),στην πρωτη του αμπουλα εξωπαρασιτωσης 6 μηνων καπου 33kg k 55cm,8μηνων 47,5kg -70cm(μαλλον),9μηνων 52kg ανω των 70cm(επιφυλασσομαι για τις ακριβεις τιμες)
mamafidel σε ευχαριστω πολυ..δες απλα τον αδερφο κ σκεψου ποσο δυσκολη ηταν η επιλογη000071..jpg
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
μην ανυσηχεις...εχεις μεχρι τα δυο του χρονια να δυσανασχετησεις με την ΜΠΟΥΝΤΑΛΟΣΥΝΗ του...χαχαχα....μετα δε θα τον μαζευεις....
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Φίλε Θησέα,
Φοβερός ο σκύλος σου, να τον χαίρεσαι. Στο θέμα σου με έβαλε ο Sea-Mol. Έχω να πω τα εξής:
1) η ποσότητα που τρώει ο νεαρός Ε.Π. όταν είνα μικρός, είναι μεγαλύτερη από αυτή που τρώει όταν σταθεροποιηθεί περισσότερο η ανάπτυξή του, δηλαδή μετά τον 1 με 1,5 χρόνια
2) Κάθε τροφή, είναι διαφορετική. Έχω ακούσει ότι οι φθηνές τροφές έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση
3) το νούμερο (650 γραμμάρια) είναι ΟΚ, θα τα ξεπεράσει, για να σταθεροποιηθεί πιό χαμηλά
4) η κατανάλωση τροφής εξαρτάται άπό την κίνηση, πιθανή εργασία, και την θερμοκρασία του περιβάλλοντος
5) εάν είναι δεύτερη γεννιά σκύλος εκτός εργασίας, δηλαδή από καλοζωισμένους γονείς σπιτιού, μπορεί και να ξεπεράσει τα πρότυπα
6)μην του κάνεις δίαιτα, είναι κακό νομίζω
7)εάν τον τρέχεις καθόλου, προσοχή, μόνο περπάτημα στις κατηφόρες μέχρι και το έτος
8)μερικά ποιμενικά έμφανίζουν γρηγορότερη ωρίμανση από ότι άλλα, νομίζω τα μακρύτριχα (από παραήτρηση και μόνο)
 
Last edited:


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
κ σε ευχαριστω για την ανταποκριση κ τη βοηθεια!!
1)κατι παρομοιο προτεινει κ η συγκ.μαρκα τροφης
2)δυστυχως δεν ειναι
3)δηλ συμφωνεις με κτηνιατρο κ εκτροφεα για μια μικρη αυξηση παντα σε σχεση με την εικονα του σκυλου κ να αφησω τις ζυγαριες να λενε?
4)θαρρω πως καλυπτουμε τις αναγκες του σε παιχνιδι,αθληση κ ΄΄αισθηση΄΄ καθηκοντος
5)μητερα ναι-οι προγονοι της οχι,πατερας ακομα ΄΄εν ενεργεια΄΄
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Εγώ θα το άφηνα να τρώει άνετα. Μην το υποσιτίζεις. Πρόσεχε, είναι ωραίο σκυλί. Γύρνα το αργότερα σε μία φορά την ημέρα και θα δεις
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάλι είμαι υπέρ του δύο φορές την ημέρα τάισμα, 1 ώρα μετά τη βόλτα/άσκηση. Όσο ήταν κουτάβι είχε διαρκώς πρόσβαση σε φαγητό.
Δεν ήταν καθόλου λαίμαργη. Δεν το συνέχισα όμως και δεν ξέρω πως μπορεί να είχε εξελιχθεί. Ξέρω πάντως αρκετούς εκτροφείς Μαστίφ των Πυρηναίων, που υποστηρίζουν με πάθος το free feeding.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
O τσοπάνης μου 4+ χρονών είναι 70εκ. και 50 κιλά και θεωρώ ότι έχει σωστές αναλογίες. Μέχρι τα 3 του χρόνια ήταν 43 κιλά και ήταν αδύνατος. Βέβαια έχουν αργή ανάπτυξη αυτές οι φυλές και άργησε να μπει στον όγκο. :D Τον τάϊζα Royal Canine, έπειτα Orijen και πλέον έχουμε σταθεροποιηθεί στην Acana. Στις καναδέζικες η συνιστώμενη ποσότητα είναι μικρότερη. Τρώει 2 γεύματα την ημέρα, για αποφυγή συστροφής στομάχου. Δε μπορώ να σου πω γραμμάρια γιατί μου έχει χαλάσει η ζυγαριά ακριβείας που είχα γι αυτόν το σκοπό. Κριτήριο μου όμως είναι τι βλέπω στον σκύλο μου τελικά και όχι τι δοσολογίες αναγράφουν οι διάφορες εταιρίες. Δίνοντάς του την ποσότητα που πρότειναν ήταν προφανώς λίγο για τον συγκεκριμένο σκύλο. Την αύξησα και σταδιακά φτάσαμε σε αυτό που θεωρώ ιδανικό. Δεν πρέπει να φαίνονται τα πλευρά του αλλά πρέπει να τα πιάνεις. Προτιμώ έναν ελαφρύ σκύλο αλλά σίγουρα όχι αδύνατο.
 




θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
σε ευχαριστω noela για τη βοηθεια σου κ εξ οσων καταλαβα συμπορευεσαι με εκτροφεα κ συμφορουμιτες πως η εικονα του σκυλου ειναι ο ιδανικος μετρητης κ ας σπασει τα ελατηρια..xexe..πρεπει επισης να σου πω πως τα βιντεακια σου κατα καιρους με τον λεοντα σου ηταν αν μη τι αλλω inspiring..
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Εγώ πάλι είμαι υπέρ του δύο φορές την ημέρα τάισμα, 1 ώρα μετά τη βόλτα/άσκηση. Όσο ήταν κουτάβι είχε διαρκώς πρόσβαση σε φαγητό.
Δεν ήταν καθόλου λαίμαργη. Δεν το συνέχισα όμως και δεν ξέρω πως μπορεί να είχε εξελιχθεί. Ξέρω πάντως αρκετούς εκτροφείς Μαστίφ των Πυρηναίων, που υποστηρίζουν με πάθος το free feeding.
Πιστεύω ότι η ανοικτή τροφή δημιουργεί προβλήματα στον χαρακτήρα του σκύλου. Στο τέλος φτάνει να φυλάει την τροφή του αντί για τον χώρο του, ειδικά όταν υπάρχουν πολλά σκυλιά. Επίσης, η τροφή αποτελεί μέσον ελέγχου του σκυλιού, ειδικά του κυριαρχικού. Εξάλλου, το ζώο στην φύση δεν έχει μόνιμη πρόσβαση σε τροφή. Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου.
Τώρα στην περίπτωση των μαστίφ και εάν κάποιος έχει μόνο ένα σκυλί, το οποίο δεν είναι σκυλί εργασίας - φύλακας του χώρου- και εάν ενδιαφέρεται μόνο για τον φαινότυπο, ίσως....
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Τι εννοούμε να μην φαίνονται τα πλευρά σε έναν πιο μακρύτριχο σκύλο?
Δεν είναι απαραίτητο να κρίνεις μόνο οπτικά. Ένα μακρύτριχο θα το πιάσεις εννοείται. Μετά το καλοκαίρι έπιασα το κατσίκι της Νατάσσας για να δω (Λώρα - Τερβύρεν) κι έπαθα σοκ από τα πόσα κιλά είχε χάσει. Κι ας μη φαίνεται με το μάτι με όλη αυτή την τρίχα.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Δεν είναι απαραίτητο να κρίνεις μόνο οπτικά. Ένα μακρύτριχο θα το πιάσεις εννοείται. Μετά το καλοκαίρι έπιασα το κατσίκι της Νατάσσας για να δω (Λώρα - Τερβύρεν) κι έπαθα σοκ από τα πόσα κιλά είχε χάσει. Κι ας μη φαίνεται με το μάτι με όλη αυτή την τρίχα.
Το καλοκαίρι δεν προσφέρετε για τέτοιους ελέγχους επειδή όλα τα σκυλιά τρώνε λιγότερο και χάνουν κιλά λόγο ζέστης.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Πάντως για να απαντήσω και στην αρχική σου ερώτηση ο δικός μου επιβεβαιώνει τη φήμη των ΕΠ ότι ΔΕΝ τρώνε τις άπειρες ποσότητες.
Κι απο δω μια απο τα ιδια...Ρε ντιπ λεμε...:rolleyes:

9μηνων 52kg ανω των 70cm
Ο Φοιβος μου αν διαβαζω σωστα απο τον δικο σου...τοτε μαλλον λιμοκτονει...10 μηνων πλεον 67cm και...36 κιλα!!!:rolleyes:

Όσο ήταν κουτάβι είχε διαρκώς πρόσβαση σε φαγητό.
Ξέρω πάντως αρκετούς εκτροφείς Μαστίφ των Πυρηναίων, που υποστηρίζουν με πάθος το free feeding.
Με απασχολει ΑΡΚΕΤΑ!Τον εχω "τεσταρει"(κι απο λαθος θα ελεγα περισσοτερο λογω απουσιας μου σε εργασια) κανα τριαρι φορες κι εγω εδω τον δικο μου,με συνεχη τροφη αφημενη και θα φαει την ημερησια ποσοτητα που του βαζω,αλλά σε πολλες δοσεις...παει κι ερχεται...και αναρωτιεμαι μηπως ειναι πιο σωστο ετσι...γιατι οταν βαζω πιατο(ως συνηθως)15' και τελος,με ποσοτητα που πρεπει,σε δυο φορες ημερησιως τοτε αφηνει παραπανω απο τη μιση συνολικα...
Δεν ξερω για πειτε γνωμες...:confused:Αν και "υπακουω" σε οσα ακουσα απο γνώστες και εδω μεσα για "αυστηρα 15λεπτα"...
 
Last edited:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το καλοκαίρι δεν προσφέρετε για τέτοιους ελέγχους επειδή όλα τα σκυλιά τρώνε λιγότερο και χάνουν κιλά λόγο ζέστης.
'Οχι όλα. Τα δικά μου δεν χάσανε γραμμάριο.
Και ναι, η Λώρα είχε χάσει παραπάνω απ' όσο θα έπρεπε.
 




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Δεν συμφωνώ για το 15λεπτο. Βάζεις την ημερίσια ποσότητα και την αφήνεις.
Γιατι αυτο;Δεν ειναι καλυτερα να ξερει οτι 15' και αν δεν φαει,θα περιμενει ως το επομενο γευμα;Δηλαδη με αυτο που λες ανατρεπεις ολα οσα εχω διαβασει και μαθει για τροφη ως τωρα...και θελω την αποψη σου!