ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ PLEASE HELP ME


psychito

New Member
7 Φεβρουαρίου 2009
3
0
EXO ENA PINCHERAKO SKILAKO O OPOIOS EINAI 9 MINON K MOU EXEI PAROUSIASEI 2 PROVLIMATA!OTAN PINEI NERO VIXEI PIGA STON KTINIATRO K M EIPE OTI EXEI LARIGGITIDA K TOU EKANE 2 ENESEIS K MOU EIPE NA TON KSANAPAO NA KSANAKANEI ALLA DN TON PIGA K SINEXEIZI AYTO TO XOUSOURI...EPISIS TORA TELEYTAIA EXEI VGALEI K KATI KENOURGIO...DN KSERO POS NA TO EKSIGISO KAMIA FORA DN MPOREI NA ANAPNEYSEI K KANEI ENAN IXO SAN TOY GAIDarou TIN ANASA !!! KATI SAN NA EXEI STOUS PNEYMONES K PROSPATHI NA TO VGALEI!MIPOS FTAIEI TO OTI EINAI IPERKINITIKOS?GT TREXEI K KANEI SAN TRELO POLLES FORES K ISOS DN MPOREI NA PAREI ANASA K VGAZEI AYTON TON IXO TOU GAIDAROU K SKIVEI K TO KEFALI TOU...DN KSERO TI NA KANO TI NA TOU DOSO NA IREMISEI SAS PARAKALO VOITHISTEME:(:(
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
1) Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες και με μικρά διότι είναι πολύ δύσκολο να διαβαστούν τα κεφαλαία.:)
2) Χρειάζεσαι κτηνίατρο, το φόρουμ δεν μπορεί να βοηθήσει. Εάν ο κτηνίατρος σου είπε ότι είναι λαρυγγίτιδα, προφανώς και ο σκύλος χρειαζόταν αντιβίωση. Πολύ κακώς δεν τον πήγες ξανά διότι με αυτόν τον τρόπο εκθέτεις το ζώο σε μεγάλο κίνδυνο. Όπως και στους ανθρώπους, πρέπει να ακολουθείται ολόκληρη η φαρμακευτική αγωγή με την αντιβίωση κι ας αισθάνεται κανείς καλύτερα, αλλιώς θεριεύεις τα βακτήρια και βλάπτεις και το ζώο και τον υπόλοιπο κόσμο, στη συγκεκριμένη περίπτωση σκύλους, που θα προσβληθούν από ανθεκτικότερα μικρόβια. Θα έχεις ακούσει φυσικά τι γίνεται σε όλο τον κόσμο με την πολύ κακή αυτή συνήθεια.

Τέλος, αν και δεν είμαι κτηνίατρος, αλλά ως άνθρωπος έχω αντιμετωπίσει λοιμώξεις του αναπνευστικού μου συστήματος, υποπτεύομαι ότι όντως η λοίμωξη του σκύλου σου έχει προχωρήσει σε σημείο που να κατεβεί και να απλωθεί στους πνεύμονες. Έτσι γίνεται συνήθως. Τώρα στο χέρι σου είναι να πας στον ειδικό που θα κάνει τη διάγνωση και θα το σώσει, ή αν θέλεις να αρρωστήσει χειρότερα ή και να πεθάνει.

Λυπάμαι πολύ, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
 




Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Πραγματικά λυπάμαι που έφτασε εκεί ο σκύλος σ.. Ή καλυτερα που τον έφτασες εκεί...
Δεν είναι αργά να κάνεις κάτι για αυτόν..(νομίζω, δεν έχω ιδέα) Αλλά, κάνε το...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Νομιζω πως η παθηση που αναφερει ο φιλος μας ειναι μονιμη ...τουλαχιστον στον οικογενειακο μας σκυλο (πομερανιαν) δεν υπαρχει θεραπεια (ο σκυλος οταν χαρει αποτομα , τον πιανει κατι σαν κριση ασθματος , σκυβει το κεφαλι ,απομακρυνεται απο μας, παλευει να παρει αερα και η ολη ''κριση'' τελειωνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα με ενα βυξιμο με ηχο φλεματος.Δεν συμβαινει τακτικα ,ισως μια φορα την βδομαδα, και ο σκυλος ζει με αυτο εδω και 6 χρονια.

Οπως και να χει , πρεπει να πας το σκυλο σου στον γιατρο για μια διαγνωση ...αν τυχει και τον πιασει μια τετοια κριση που λες , τραβα τον ενα video με το κινητο για να το δειξεις στο γιατρο
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Για μένα,κακώς δε το ξαναπήγες στον κτηνίατρο,ποιος ο λόγος να μη το πας όταν μιλάμε για τη ζωή κ την υγεία του σκύλου σου ?
Κ πόσο μάλλον όταν σε είπε ο ίδιος να το ξαναπάς :confused:

Νομιζω πως η παθηση που αναφερει ο φιλος μας ειναι μονιμη ...τουλαχιστον στον οικογενειακο μας σκυλο (πομερανιαν) δεν υπαρχει θεραπεια (ο σκυλος οταν χαρει αποτομα , τον πιανει κατι σαν κριση ασθματος , σκυβει το κεφαλι ,απομακρυνεται απο μας, παλευει να παρει αερα και η ολη ''κριση'' τελειωνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα με ενα βυξιμο με ηχο φλεματος.Δεν συμβαινει τακτικα ,ισως μια φορα την βδομαδα, και ο σκυλος ζει με αυτο εδω και 6 χρονια.
Το ίδιο παθάινει κ η μεγάλη μου,χρόνια τώρα,αλλά δε νομίζω πως είναι πρόβλημα αναπνευστικό,λαρυγγίτιδας κτλ. Ο κτηνίατρος δε βρήκε ποτέ τπτ.
Ο μικρός το παρουσίασε πριν λίγες μέρες κ το κάνει πολύ σπάνια.
Δεν ήξερα πως είναι πρόβλημα!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το ίδιο παθάινει κ η μεγάλη μου,χρόνια τώρα,αλλά δε νομίζω πως είναι πρόβλημα αναπνευστικό,λαρυγγίτιδας κτλ. Ο κτηνίατρος δε βρήκε ποτέ τπτ.
Ο μικρός το παρουσίασε πριν λίγες μέρες κ το κάνει πολύ σπάνια.
Δεν ήξερα πως είναι πρόβλημα!
Δεν ξερω αν ειναι παθηση και ποιο ειναι το ονομα της αλλα σιγουρα ο δικος μας υποφερει οταν το παθαινει ...σαν κριση ασθματος ειναι.

Ο κτηνιατρος ,παλια, μας ειχε πει πως το παθαινουν τα μικρα σκυλια επειδη η μυτη τους ειναι κοντα στο εδαφος :D
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ο κτηνιατρος ,παλια, μας ειχε πει πως το παθαινουν τα μικρα σκυλια επειδη η μυτη τους ειναι κοντα στο εδαφος :D
Άρα η θεραπεία είναι να το έχεις συνέχεια αγκαλιά ή να του μάθεις να περπατάει σε ξυλοπόδαρα;
Τί άλλο θα ακούσω η γυναίκα;:eek:
 




psychito

New Member
7 Φεβρουαρίου 2009
3
0
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΑΤΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Μ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ!!!ΤΟ ΣΚΙΛΑΚΙ Μ ΔΝ ΕΧΕΙ ΤΠΤ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΠΤΗΝ ΥΠΕΡΚΙΝΙΤΙΚΟΤΙΤΑ ΤΟΥ Κ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΠΝΙΓΕΤΑΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΤΕ!!!:p Α Κ ΔΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ 50 ΕΥΡΟ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ !!!ΔΙΛΔ ΑΝ ΗΤΑ 23 ΚΙΛΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΕΡΝΕ?230 ΕΥΡΟ????????ΕΛΕΟΣ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΕΒΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΔΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Kαταρχήν μην γράφεις με κεφαλαία, δεν ενδείκνυται απ' το site.
Όταν λες «τελικά ήταν απ’ την υπερκινητικότητα» τι εννοείς? Ποιος έκανε τη διάγνωση?
Κοίτα οι κτηνίατροι είναι επαγγελματίες και πρέπει να πληρώνονται για τις πολύτιμες υπηρεσίες τους! Τώρα αν εσύ προτιμάς να σώσεις 50 ευρώ και να κινδυνέψει το σκυλί σου τι να σου πω... άξιος της μοίρας σου είσαι!
Τα περί κιλών επίτρεψέ μου να μην τα πιστεύω, τι είναι ο γιατρός μπακάλης? ΟΛΑ τα έχουμε ισοπεδώσει? Είπαμε να ψάξουμε τον καλό γιατρό (και όντως οι πραγματικά αξιόπιστοι δεν είναι πολλοί) αλλά όχι κι έτσι ρε παιδάκι μου...


Όσο για τα "με υποχρεώσατε" τι ήθελες απ' τα μέλη? Να σου πουν "έλα μωρέ δεν είναι τίποτα!" ή να σου δώσουν γραπτή διάγνωση και θεραπεία?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΑΤΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Μ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ!!!ΤΟ ΣΚΙΛΑΚΙ Μ ΔΝ ΕΧΕΙ ΤΠΤ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΠΤΗΝ ΥΠΕΡΚΙΝΙΤΙΚΟΤΙΤΑ ΤΟΥ Κ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΠΝΙΓΕΤΑΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΤΕ!!!:p Α Κ ΔΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ 50 ΕΥΡΟ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ !!!ΔΙΛΔ ΑΝ ΗΤΑ 23 ΚΙΛΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΕΡΝΕ?230 ΕΥΡΟ????????ΕΛΕΟΣ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΕΒΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΔΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

psychito μην γραφεις με κεφαλαια,μια βολτα απο τους κανονισμους του φορουμ δεν θα ηταν κακη ιδεα..


Επισης μην τσαντιζεσαι..
Συμμετεχεις σε δημοσιο χωρο και ο καθενας λεει τις αποψεις του με τον α η τον β τροπο..
Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι..;)


Επισης εδω συμμετεχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν ειναι ολοι γιατροι,εκπεδευτες κλπ..αλλα ακομα και να ηταν ολοι εδω επαγγελματιες.., σε καθε κλαδο και στην ζωη υπαρχουν και οι διαφορετικες αποψεις ακομα και απο τους ιδιους τους αρμοδιους..
Οποτε ο καθενας βοηθαει με την εμπειρια του..
Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να συνταγογραφουμε η να υποδεικνιουμε σε αλλους θεραπειες γιατι ακομα και γιατροι να ειμαστε, κανενας σοβαρος γιατρος δεν θα μπορουσε να βγαλει πορισμα μεσω ιντερνετ..

Ακουμε ο ενας τις αποψεις του αλλου..,σεβομαστε τον συνομιλητη μας (βεβαια ο σεβασμος εμπνεεται ..δεν επιβαλεται..) και απο εκει και περα αναλογα την κριση μας και τις πεποιθησεις μας ,τις υοθετουμε η οχι..
Στα γιατρικα ομως θεματα τον πρωτο λογο την εχει ο γιατρος μας..

Μπραβο που ειναι καλα το σκυλακι σου!:)

Μονο κατι τελευταιο..
Το να εχεις σκυλι ειναι ακριβο σπορ..και οι τιμες στους κτηνιατρους ειναι αυτες..
και οπως και στο παιδι ετσι και στο σκυλι σε καμια περιπτωση δεν παζαρευουμε την υγεια του τετραποδου φιλου μας..
Χωρις να γινομαστε βεβαια και θυματα εκμεταλευσης..;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ 50 ΕΥΡΟ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ !!!
Μην ξαναπας σε αυτον τον κτηνιατρο οχι για τα 50...
Οι τιμες ειναι απο 30 -50..συνηθως..,αλλα για την ατακα που ειπε.. ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ που διχνει σιγουρα οτι κατερτισμενος επιστημονας δεν ειναι γιατι αν ηταν και ηταν απλα εμπορας θα στα επερνε αλλιως..,απο εξετασεις κλπ..και χωρις να το καταλαβεις...
Δεν θα σου ελεγε αυτο..
ισως βραδυ να πηρε το πτυχιο ..αν το πηρε..;)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
psychito,αφού σκέφτεσαι τόσο τα λεφτά γιατί έχεις σκύλο?
Σκέφτεσαι τι θα γίνει αν,ω μη γεννητω,το σκυλί σου εμφανίσει κάτι κ χρειάζεται θεραπεία?Θα το αφήσεις στη μοίρα του ή τότε δε θα σκεφτείς τα χρήματα?
Εδώ μιλάμε για την υγεία του ζώου σου!
Αν έτσι σου είπε κ δεν έκανε πλάκα,τότε χρειάζεσαι επειγόντως κτηνίατρο :cool:
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
επιπλεον ο κτηνιατρος που πηγαινεις ειναι πραγματι πολυ ακριβος..αυτος που πηγαινω εγω παιρνει 15 και κατα την γνωμη μου κανει πολυ καλη δουλεια...επρεπε ηδη να το εχεις ψαξει καλυτερα...ποτε βεβαια δεν ειναι αργα...:)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
επιπλεον ο κτηνιατρος που πηγαινεις ειναι πραγματι πολυ ακριβος..αυτος που πηγαινω εγω παιρνει 15 και κατα την γνωμη μου κανει πολυ καλη δουλεια...επρεπε ηδη να το εχεις ψαξει καλυτερα...ποτε βεβαια δεν ειναι αργα...:)
Στα 15ε που αναφέρεις,τι περιλαμβάνεται?
Γιατί συνήθως,ότι δίνεις παίρνεις ;)
Σε εμάς πχ. το εμβόλιο έχει 40,η απλή επίσκεψη με διάγνωση αλλά χωρίς φαρμακευτική αγωγή,είναι τζάμπα.Το ίδιο κ το κόψιμο των νυχιών.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Στα 15ε που αναφέρεις,τι περιλαμβάνεται?
Γιατί συνήθως,ότι δίνεις παίρνεις ;)
Σε εμάς πχ. το εμβόλιο έχει 40,η απλή επίσκεψη με διάγνωση αλλά χωρίς φαρμακευτική αγωγή,είναι τζάμπα.Το ίδιο κ το κόψιμο των νυχιών.
__________________
εχεις δικιο! δεν διευκρινησα...η επισκεψη κοστιζει τοσο οπου μπορει να περιλαμβανει καθαρισμο αυτιων π.χ η καποια εξεταση...η αληθεια ειναι οτι αλλα ξα δυο κτηνιατρους μεχρι να καταληξω σε αυτον οποτε τα εμβολια δεν τα ειχα κανει σ' αυτον...:(
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
KATI KENOURGIO...DN KSERO POS NA TO EKSIGISO KAMIA FORA DN MPOREI NA ANAPNEYSEI K KANEI ENAN IXO SAN TOY GAIDarou TIN ANASA !!! KATI SAN NA EXEI STOUS PNEYMONES K PROSPATHI NA TO VGALEI!είναι μήπως αυτό, [ame="http://www.youtube.com/watch?v=amGKQX9zdug"]www.youtube.com/watch?v=amGKQX9zdug[/ame]

; αυτό είναι το kennel cough, κάτι σαν κοινή γρίπη που μπορεί να περάσει από μόνη της ή διαφορετικά να εξελιχθεί σε πνευμονία. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή και επίσκεψη στον κτηνίατρο για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα με φαρμακευτική αγωγή. Ελπίζω να πέρασε και οτι είχε να ήταν περαστικό, μην παίζεις με την υγεία όμως...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παίδες, τίποτα δεν πέρασε και το σκυλί είναι ακόμα άρρωστο. Αν δε πρόκειται για Bordetella, τότε σημαίνει ότι δεν έχει καν εμβολιαστεί! Απλώς η Psychito, όπως κάθε άλλος/άλλη άσχετη με ζώα θέλει μεν τα γένια, δε θέλει όμως τα χτένια. Επίσης δεν είναι ευαισθητοποιημένη σχετικά με το βασικό ζήτημα ότι το σκυλί είναι ζωντανό πλάσμα και θέλει φροντίδα, περιποίηση και έξοδα.

Πώς βγάζω τα συμπεράσματά μου? Από το απαράδεκτο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλε χτες εκ του μη όντως και χωρίς να έχει υπάρξει προηγουμένως καμιά επαφή μεταξύ μας, πάλι σε εκνευριστικά κεφαλαία, αντιδρώντας με θυμό στο λογικό μήνυμα που έγραψα στο φόρουμ σε απάντηση του δικού της! Με συμβούλεψε δε να χαλαρώσω!! Το οποίο σημαίνει ότι άδικα χάνουμε τον καιρό μας δυστυχώς και προσπαθούμε να τη βοηθήσουμε, ή μάλλον αφήστε την αυτή, είναι φευγάτη. Το σκυλί της προσπαθούμε να βοηθήσουμε που έχει τέτοια ασυνείδητη, ανεύθυνη και βάρβαρη ιδιοκτήτρια. Κρίμα το καημένο. Μακάρι να ήξερα ποια είναι για να την καταγγείλω (κυρίως δε εάν δεν έχει εμβολιάσει το σκύλο της) και να τη ρεζιλέψω στο ίντερνετ με τ' όνομά της και διεθνώς σε όλες τις γλώσσες που ξέρω διότι δεν ιδρώνει το αυτί μου σε κάτι τέτοια!

Όπως και κάθε άλλο έξοδο που θέλει κανείς να κάνει, πρέπει πρώτα να το σκεφτεί και να κάνει τον προϋπολογισμό του. Αν δε βγαίνουμε, σκυλί δεν παίρνουμε. Αν ο τρόπος ζωής μας δεν επιτρέπει σκύλο, δεν παίρνουμε σκύλο. Προσωπικά για πολλά χρόνια ταξίδευα και λογάριαζα να γυρίσω μάλιστα στην Αμερική μόνιμα. Μόλις το έκανα και εγκαταστάθηκα και έκανα τον προϋπολογισμό μου, πήρα σκύλο. Όχι όμως πριν διότι δε μου φταίει σε τίποτα το ζωάκι να υποφέρει γιατί μπορεί εγώ να είναι επιεικώς γαϊδάρα και να θέλω να το τραβοκοπάω χωρίς να του προσφέρω ποιότητα ζωής, καλό φαγητό, υγειονομική περίθαλψη αν τη χρειάζεται, τακτικό ιατρικό έλεγχο, πρόληψη για ασθένειες και τσιμπούρια, καθαρό περιβάλλον, άνετο σπίτι, άσκηση, χώρο να παίξει και παιχνίδια, εκπαίδευση, την προσοχή μου και πραγματική αγάπη. Όσο για κτηνίατρο, έκανα αυτό που κάνω και για τον εαυτό μου: ρώτησα τριγύρω να βρω έναν καλό, ρώτησα και για τιμές γενικά, ρώτησα τι ακριβώς πρέπει να ρωτάω το γιατρό και τι χρειάζεται ο σκύλος και τον πήγα.

Αλλιώς είναι πολύ απλό: ΔΕΝ θα έπαιρνα σκύλο! Διότι δε μου φταίει σε τίποτα. Και δεν έχω τη συχνή δυστυχώς ελληνική νοοτροπία ότι ζώο είναι, σιγά τώρα. Τέτοιοι ανόητοι άνθρωποι ΔΕΝ είναι φιλόζωοι!

Γκέγκε?
 


psychito

New Member
7 Φεβρουαρίου 2009
3
0
Παίδες, τίποτα δεν πέρασε και το σκυλί είναι ακόμα άρρωστο. Αν δε πρόκειται για Bordetella, τότε σημαίνει ότι δεν έχει καν εμβολιαστεί! Απλώς η Psychito, όπως κάθε άλλος/άλλη άσχετη με ζώα θέλει μεν τα γένια, δε θέλει όμως τα χτένια. Επίσης δεν είναι ευαισθητοποιημένη σχετικά με το βασικό ζήτημα ότι το σκυλί είναι ζωντανό πλάσμα και θέλει φροντίδα, περιποίηση και έξοδα.

Πώς βγάζω τα συμπεράσματά μου? Από το απαράδεκτο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλε χτες εκ του μη όντως και χωρίς να έχει υπάρξει προηγουμένως καμιά επαφή μεταξύ μας, πάλι σε εκνευριστικά κεφαλαία, αντιδρώντας με θυμό στο λογικό μήνυμα που έγραψα στο φόρουμ σε απάντηση του δικού της! Με συμβούλεψε δε να χαλαρώσω!! Το οποίο σημαίνει ότι άδικα χάνουμε τον καιρό μας δυστυχώς και προσπαθούμε να τη βοηθήσουμε, ή μάλλον αφήστε την αυτή, είναι φευγάτη. Το σκυλί της προσπαθούμε να βοηθήσουμε που έχει τέτοια ασυνείδητη, ανεύθυνη και βάρβαρη ιδιοκτήτρια. Κρίμα το καημένο. Μακάρι να ήξερα ποια είναι για να την καταγγείλω (κυρίως δε εάν δεν έχει εμβολιάσει το σκύλο της) και να τη ρεζιλέψω στο ίντερνετ με τ' όνομά της και διεθνώς σε όλες τις γλώσσες που ξέρω διότι δεν ιδρώνει το αυτί μου σε κάτι τέτοια!

Όπως και κάθε άλλο έξοδο που θέλει κανείς να κάνει, πρέπει πρώτα να το σκεφτεί και να κάνει τον προϋπολογισμό του. Αν δε βγαίνουμε, σκυλί δεν παίρνουμε. Αν ο τρόπος ζωής μας δεν επιτρέπει σκύλο, δεν παίρνουμε σκύλο. Προσωπικά για πολλά χρόνια ταξίδευα και λογάριαζα να γυρίσω μάλιστα στην Αμερική μόνιμα. Μόλις το έκανα και εγκαταστάθηκα και έκανα τον προϋπολογισμό μου, πήρα σκύλο. Όχι όμως πριν διότι δε μου φταίει σε τίποτα το ζωάκι να υποφέρει γιατί μπορεί εγώ να είναι επιεικώς γαϊδάρα και να θέλω να το τραβοκοπάω χωρίς να του προσφέρω ποιότητα ζωής, καλό φαγητό, υγειονομική περίθαλψη αν τη χρειάζεται, τακτικό ιατρικό έλεγχο, πρόληψη για ασθένειες και τσιμπούρια, καθαρό περιβάλλον, άνετο σπίτι, άσκηση, χώρο να παίξει και παιχνίδια, εκπαίδευση, την προσοχή μου και πραγματική αγάπη. Όσο για κτηνίατρο, έκανα αυτό που κάνω και για τον εαυτό μου: ρώτησα τριγύρω να βρω έναν καλό, ρώτησα και για τιμές γενικά, ρώτησα τι ακριβώς πρέπει να ρωτάω το γιατρό και τι χρειάζεται ο σκύλος και τον πήγα.

Αλλιώς είναι πολύ απλό: ΔΕΝ θα έπαιρνα σκύλο! Διότι δε μου φταίει σε τίποτα. Και δεν έχω τη συχνή δυστυχώς ελληνική νοοτροπία ότι ζώο είναι, σιγά τώρα. Τέτοιοι ανόητοι άνθρωποι ΔΕΝ είναι φιλόζωοι!

Γκέγκε?
τι λεσ ρε εχω πιστοποιητικα τα παντα τσιπακι εμβολια τα παντα δν πασ καλα εσυ κοπελα μου εντελοσ ομοσ κατσε να διαγραφω απο δω δν εχω καμια ορεξη να μαλωσω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22