Είμαι τόσο λάθος;


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Καλημέρα παιδιά! Για όσους δεν γνωρίζουν έχω ενα σιβηρικό χάσκι 4 μηνών! Χθες είχα βγει μια βόλτα το βράδυ με τον μικρό σε ένα παρκάκι που έρχονται αρκετοι με τους τετράποδους φίλους τους! Σε κάποια φάση ήρθε κ μια κοπέλα με ένα ημίαιμο golden retriever κουτάβι 5 μηνών! λογικά λοιπον τα μικρά άρχισαν να παίζουν! όλα καλά ως εδώ! Όταν έκανα την έρευνα μου για να αποκτήσω τον μικρό τελικά, είδα τα θετικά κ αρνητικά της φυλής κ ένα βασικό "θέμα" είναι οτι δεν πρέπει να αφήνεις το σκύλο σου χωρίς λουρί σε μη ελεγχόμενο χώρο γιατί εχουν τάσεις εξερεύνησης κ μπορεί να χαθούν! τουλάχιστον ετσι έχω διαβάσει έτσι μου είπε κ ο εκτροφέας κ ακόμα κ 2 φίλοι που έχουν κ αυτοι σιβηρικά! η κοπέλα τωρα χθες με έκραζε γιατί δεν τον αφηνω ελεύθερο κ οτι κακομεταχειρίζομαι τον μικρό κ οτι έτσι δεν θα είναι ποτέ ευτυχισμένος κ ενώ προσπαθούσαα να της εξηγήσω φτάσαμε σε σημείο να σηκωθώ να φύγω για να μη γίνω αγενής κ τσακωθούμε! κ σας ρωτάω τωρα.. είμαι όντως τόσο λάθος???
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! :D

Μέχρι σήμερα έχω ακούσει πάνω από 5 πρώην ιδιοκτήτες χάσκυ να μας λένε οτι καλά κάνετε και τα έχετε πάντα δεμένα, γιατί εγώ τον είχα αφήσει και τον χτύπησε αμάξι/έχασα/ κλέψανε και δε συμμαζεύεται!!!

Προτιμώ να έχω το σκυλί μου υγιέστατο και με λουρί παρά σακατεμένο από κανένα αμάξι αν μου φύγει και δε με ακούσει...

Γιατί το κολπάκι με το κοτόπουλο δεν πιάνει σε όλα τα σκυλιά και ειδικά στα χάσκυ αν θέλουν να σου την κάνουν!!!

Δε λέω οτι 1000% θα σου φύγει, αλλά έστω και 1% να είναι η πιθανότητες, εγώ δε θα το ρίσκαρα!!

Άλλο είναι το γκόλντεν και άλλο το χάσκυ!!
 
Last edited:




ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Ωραία ρε παιδιά ευχαριστώ γιατί γύρισα σπίτι με νεύρα κ άρχισαν να μου βγαίνουν τύψεις μετά για το αν κάνω λαθος!
 
Last edited:




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ειτε κανεις το δει νομικα, ειτε το δει σαν φυλη θα εχει την ιδια απαντηση. Τι εννοω...
Νομικα να το δεις, αν το αφηνες το Σιβηρικο σου ετσι απλα χωρις λουρι, θα ησουν παρανομος.
Καθε ιδιοκτητης ΟΦΕΙΛΕΙ να εχει δεμενο το ζωο του εκτος απο τις περιπτωσεις που μιλαμε για περιφραγμενο χωρο. Που και εκει, ΟΦΕΙΛΕΙ να το προσεχει.
Απο κει και περα αν το δουμε σαν φυλη αυτη του Σιβηρικου, ναι σαφως και απαγορευεται ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να λυνεις ενα Σιβηρικο ετσι απλα, στον δρομο, η στο παρκο, η οπου αλλου χωρις περιφραξη...
ΔΕΝ ειναι ενα ζωο που αν παει λιγο πιο περα απο εκει που θα ηθελες και του πεις ΕΛΑ θα ερθει τρεχοντας ετσι απλα επειδη το φωναξες...Και μην μου πει κανεις οτι οκ δε θα το φωναξω ετσι απλα, θα κραταω και ενα μπισκοτο...
Γιατι..οκ την 1 φορα μπορει οντως να γυρισει, την δευτερη επισης...Την τριτη (και πολλες εβαλα) θα γνωριζει οτι μετα το μπισκοτο θα ερθει και το λουρι, γιατι ως γνωστον δεν συνδιαζει μονο τα θετικα πραγματα στο μυαλο του (θα παω εκει αρα θα φαω) επειδη αυτο θελουμε εμεις.
Συνδυαζει και τα ασχημα...Μετα το μπισκοτο εχει λουρι. Λουρι = περιορισμενη κινηση = δεν παω.
Πολυ ευκολα θα μπορουσε ο καθε ασχετος με την φυλη η αν θελεις, με τα σκυλια γενικοτερα, να πει οτι ετσι το ζωακι θα ειναι δυστυχισμενο επειδη θελει να τρεχει και εσυ και εγω που ειμαστε κακοι,δεν το αφηνουμε, αλλα το θεμα ειναι πως και την γατα που θα δει στο απεναντι πεζοδρομιο, θα θελει να της κανει μια επισκεψη ετσι δεν ειναι; Οπως και εναν αλλο σκυλο που ειδε εκει και ενα πουλι που ετυχε να τρωει απο κατω κτλ...
Αυτο τι σημαινει οτι θα το λυσουμε ετσι απλα να περασει τον δρομο για να παει στη γατα, στον σκυλο και στο σπουργιτι, επειδη ετσι θα ειναι ευτυχισμενο;
Κι αν το χτυπησει ενα αυτοκινητο μεχρι να περασει τον δρομο μετα τι, Θα ειναι το ευτυχισμενο ζωο που εκανε οτι ηθελε αλλα θα ειναι και νεκρο επισης;
Αν θυμασαι σου ειχα πει οτι απο την στιγμη που θα αρχισεις να βγαινεις εξω με τον Κας, θα αρχισουν τα παρατραγουδα απο τον καθε πανασχετο ξερολα που προσπαθει να σου σπασει τα νευρα οχι επειδη δεν ξερει, αλλα επειδη δεν θελει να μπει καν στην διαδικασια να προσπαθησει να μαθει.
Απο εκει και περα, εισαι απλα στην αρχη, εχε στο νου σου οτι τετοια χαζα θα γινονται συχνα, πυκνα και οτι απλα πρεπει να μαθεις οσο αδιανοητο κι αν ακουγεται να τα αγνοεις. Αλλιως θα χαλιεσαι εσυ και η χαρα που εχεις οταν κανετε βολτα.
Και φυσικα ΔΕΝ αξιζει να γινετε αυτο, με τον καθε ενα πανευρωπαηλιθιο που θα συναντας στην βολτα σου.
;)
P.S Θα παιξει καφεδοπουλο σημερα ε;! :wink:
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Ειτε κανεις το δει νομικα, ειτε το δει σαν φυλη θα εχει την ιδια απαντηση. Τι εννοω...
Νομικα να το δεις, αν το αφηνες το Σιβηρικο σου ετσι απλα χωρις λουρι, θα ησουν παρανομος.
Καθε ιδιοκτητης ΟΦΕΙΛΕΙ να εχει δεμενο το ζωο του εκτος απο τις περιπτωσεις που μιλαμε για περιφραγμενο χωρο. Που και εκει, ΟΦΕΙΛΕΙ να το προσεχει.
Νομικά το έχουμε αναλύσει το θέμα αυτό στο τόπικ ΄'σκύλος και λουρί'. Κιεγώ έτσι νόμιζα ότι ήταν, ότι δλδ στη βόλτα ό σκύλος πρέπει να είναι πάντα δεμένος. Όμως δεν είναι πλέον έτσι με τον καινούργιο Νόμο 4039/2012. Στον προηγούμενο Νόμο 3170/2003 έλεγε για το λουρί, στον καινούργιο Νόμο όμως πλέον δεν το αναφέρει.

Και επειδή υπήρχε αυτή η διαφωνία στην ερμηνεία του Νόμου (στο τόπικ που ανέφερα) επικοινώνησα με την αρμόδια υπηρεσία και μου επιβεβαίωσαν ότι όντως δεν είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε λουρί στο σκύλο όταν βγαίνει βόλτα. Και βέβαια παραδέχθηκα το λάθος μου! Όμως είμαστε υπεύθυνοι για οποιαδήποτε βλάβη προξενήσει ο σκύλος μας σε συνάνθρωπό μας βάση του Άρθρου 924 του Α.Κ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη νομική διάσταση αυτού του θέματος έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς το τόπικ που ανέφερα...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ναι ε; Ομολογω πως δεν το ηξερα αυτο! Θα το κοιταξω ομως! Thanks! :rolleyes:
Οπως και να χει ομως, Σιβηρικο λυμενο και πολη, οχι καλος συνδυασμος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ καλά κάνεις και έχεις τον σκύλο σου με λουρί όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά. Και όχι επειδή είναι χάσκυ, ότι φυλή και να ήταν πάλι άριστα θα έκανες. Τον προστατεύεις.
Ελεύθερος μόνο σε περιφραγμένο ελεγχόμενο χώρο.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Ναι ε; Ομολογω πως δεν το ηξερα αυτο! Θα το κοιταξω ομως! Thanks! :rolleyes:
Οπως και να χει ομως, Σιβηρικο λυμενο και πολη, οχι καλος συνδυασμος.
Παρακαλώ! :) Και για μένα πάντως όπως έχουν αναφέρει και πολλοί συμφορουμίτες μας άλλωστε, το σκυλί μας στη βόλτα πρέπει να είναι δεμένο για πολλούς και διάφορους λόγους, άσχετα με τη νομική διάσταση του θέματος... :rolleyes:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πρώτα απ' όλα, θα κάνεις αυτό με το οποίο εσύ θα νοιώθεις ασφαλής. Αυτό μας έλειπε να επηρεαζόμασταν από κάθε τι που ακούμε στο πάρκο απ τον πρώτο τυχόντα! Κουμάντο στο σκύλο τους! Ουστ! :)

Και αυτό το λέω εγώ που ρωτάω πάντα τη γνώμη των άλλων για να έχω περισσότερες πληροφορίες και ζητάω και την κριτική αν κάνω κάτι στραβά. Αλλά υπάρχει και όριο.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Νομικά το έχουμε αναλύσει το θέμα αυτό στο τόπικ ΄'σκύλος και λουρί'. Κιεγώ έτσι νόμιζα ότι ήταν, ότι δλδ στη βόλτα ό σκύλος πρέπει να είναι πάντα δεμένος. Όμως δεν είναι πλέον έτσι με τον καινούργιο Νόμο 4039/2012. Στον προηγούμενο Νόμο 3170/2003 έλεγε για το λουρί, στον καινούργιο Νόμο όμως πλέον δεν το αναφέρει.

Και επειδή υπήρχε αυτή η διαφωνία στην ερμηνεία του Νόμου (στο τόπικ που ανέφερα) επικοινώνησα με την αρμόδια υπηρεσία και μου επιβεβαίωσαν ότι όντως δεν είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε λουρί στο σκύλο όταν βγαίνει βόλτα. Και βέβαια παραδέχθηκα το λάθος μου! Όμως είμαστε υπεύθυνοι για οποιαδήποτε βλάβη προξενήσει ο σκύλος μας σε συνάνθρωπό μας βάση του Άρθρου 924 του Α.Κ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη νομική διάσταση αυτού του θέματος έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς το τόπικ που ανέφερα...
Σε ποια υπηρεσία αναφέρεσαι?
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Πες της να κοιταει την δουλεια της και δεν χρειαζεται να απολογεισαι σε κανεναν αδαη..Μια χαρα σωστος εισαι..

Αυτο που μπορεις να κανεις εαν οντως επιθυμεις ο σκυλος σου να ειναι λιγο πιο ελευθερος ειτε στην βολτα, ειτε στο παιχνιδι ειναι να παρεις εναν 10μετρο εκπαιδευτικο ιμαντα και να του αφηνεις ελευθερο οσο εσυ θελεις αναλογα με την περισταση
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Σε ποια υπηρεσία αναφέρεσαι?
Μίλησα με την προισταμένη της Διέυθυνσης Κτηνιατρικής του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων που είναι και η Αρμόδια Αρχή για την προστασία των ζώων και την τήρηση των κανόνων ευζωίας τους όπως άλλωστε αναφέρεται και στον Νόμο 4039/2012 στο Άρθρο 2 με τίτλο 'Αρμόδιες Αρχές'
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μπορούσες να της αλλάξεις γνώμη λέγοντας ότι το προηγούμενο σκυλί σου σκοτώθηκε από αυτοκίνητο επειδή δεν είχε λουρί. Μπορεί να το ξανασκεφτόταν να αφήσει ελεύθερο το δικό της.

Κι αυτό έχει συμβεί στο παρελθόν σε μια φίλη μου και δεν είναι καθόλου μα καθόλου δύσκολο να συμβεί, ειδικά αν μένεις σε πόλη. Μη σου πω και σε χωριό που εκεί περνάνε τρακτέρ και ιστορίες.

Λυτό μόνο σε περιφραγμένο χώρο, αν και έχει ήδη γίνει κατανοητό :p
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Δίας εννοείται πως όποτε πάω στο πάρκο αλλάζω το λουρί κ του βάζω ενα 8μετρο flexi για ευνόητους λόγους!!! madoolini πραγματικά έχω χάσει σκυλί από αυτοκίνητο όταν ήμουν μικρός αλλά αν είναι να γίνουμε μακάβριοι κ κάφροι υπάρχουν πολλοί τρόποι εννοείται.. απλά διάλεξα να φύγω.. να την απαξιώσω να στο πω έτσι!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με μια λέξη...

Αυτό που έπρεπε να είναι η εξαίρεση έχει γίνει ο κανόνας και απορείς αν εσύ είσαι λάθος!

Όχι, ευτυχώς δεν είσαι λάθος!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Απλά ξέρεις τι γίνεται; Το σκεπτικό το χαζού ανθρώπου: "Ε δεν είχε τι να μου πει και έφυγε". Καλά έκανες εσύ και δε χάλασες τη ζαχαρένια σου για τη χαζή, αλλά το σκυλί της είναι αυτό που κινδυνεύει...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Απλά ξέρεις τι γίνεται; Το σκεπτικό το χαζού ανθρώπου: "Ε δεν είχε τι να μου πει και έφυγε". Καλά έκανες εσύ και δε χάλασες τη ζαχαρένια σου για τη χαζή, αλλά το σκυλί της είναι αυτό που κινδυνεύει...

Σωστο κ αυτο απο τη μια αλλα απο την αλλη ξερεις τι λενε για την ανθρωπινη βλακεια...
Ειναι ανικητη! Προσωπικα πιστευω πως ο,τι και να της ελεγε, δεν υπηρχε περιπτωση να αλλαξει γνωμη. :neutral:
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Ανθρωποι σαν αυτην δεν αλλαζουν γνωμη ποτε. Οτι και να'λεγες. Εσυ κανε αυτο που ξερεις οτι ειναι σωστο για σενα και τον σκυλο σου. Μονο τον εκτροφεα σου θα ακους, οχι τον καθε τυχοντα.