Είμαι χεσ....νος από τη χαρά μου!!!


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ωπ σορρυ , δεν το διαβασα το συγκεκριμενο. Εντελως λαθος προσεγγιση. Παιχνιδι και οταν δαγκωνει χερια ΜΗ , αν ξαναδαγκωσει ΜΗ λιγο πιο εντονα στη 3η τον παρατας μονο του για λιγο και βουτας και τα παιχνιδια μην τα εχει αυτος
Γνωμη μου οτι οι εντολες δεν θελουν επαναληψη. Αλλιως ο σκυλος μαθαινει οτι εχει περιθωριο να εκτελεσει και την δευτερη-τριτη φορα, αφου γνωριζει οτι θα επαναληφθουν οι εντολες. Και ειδικα το ΜΗ, πρεπει να εχει αυτοματη ανταποκριση, για περιπτωσεις που ο σκυλος ετοιμαζεται να κανει καμια χοντρη μλκ. Ενα ΜΗ,κοφτο,σταθερο, εντονο και τελος.
Τις απλες εντολες, αντε τωρα που ειναι κουταβι και εκπαιδευεται, να τις ξαναδωσεις, αλλα και αυτο κοβεται απο την στιγμη που εισαι σιγουρος οτι ο σκυλος εχει μαθει τι σημαινει αυτο που του λες, αλλα συνειδητα δεν εκτελει.
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Το "ΜΗ" σε γενικές γραμμές το ακούει. Όχι πάντα, οπότε προσφεύγουμε σε άλλα μέσα. Του ανοίγω το στόμα, για να αφήσει το συγκεκριμένο "κάτι" και του δίνω ένα παιχνίδι (δεν πιάνει πάντα). Το "ΜΗ" στα χέρια πιάνει κατά 95%, εκτός και τσαντιστεί. Έχει απίστευτο πείσμα, αν του "καθίσει" κάτι. Αλλά και εγώ έχω γαϊδουρινή υπομονή. Σε πατζάκια ακόμη θέλουμε δουλειά.
Αυτό που έχω δει είναι ότι με το λουρί (αφού το δαγκώσει και το "τινάξει") ηρεμεί. Είναι σωστό, ή μήπως το "καίω" το λουρί?
Να σημειώσω ότι δεν έχουμε βγει ακόμα βόλτα πεζή και δεν το δέχεται ευχάριστα, δεν το έχει συνδέσει με βόλτα. Φυσικά, όποτε τον βγάζω βόλτα με το αυτοκίνητο, το λουρί είναι στο λαιμό.
Προσπαθώ να του το φοράω και να τον αφήνω στο σπίτι να "γυρίζει" και όποτε έχω το λουρί στο χέρι τον ακολουθώ, χωρίς να το αφήνω να τεντωθεί.
 














Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, θα το δοκιμάσω. Το μόνο που έχω δει είναι ότι ρυθμίζονται ανεξάρτητα!!
Αυτό με τα αυτιά οφείλει να σταματήσει πια... χαχαχαχαχχαχαχ
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Τα αυτιά του δεν προβλέπεται να μεγαλώσουν και πολύ ακόμα. Η κεφάλα του θα μεγαλώσει!

Χθες το πρωί (για να βλέπω καλά δρόμο και παρτέρια κλπ.) τον έβγαλα την πρώτη του βόλτα μέχρι το περίπτερο, να πάρουμε εφημερίδα (εγώ τη διαβάζω πρώτα, και μετά αυτός.....την κάνει χαρτοπόλεμο). Από τη μέση του δρόμου, να αποφύγουμε "κακοτοπιές". Μια χαρά βόλταρε. Στα "τέτοια" του αυτοκίνητα, μηχανάκια. Ούτε που τον ενόχλησαν, ούτε ασχολιόταν. Αλλά όποιον έβλεπε να περνάει, ήθελε να πάει για παιχνίδια. Από τράβηγμα, απολύτως ευχαριστημένος. Όποτε σταμάταγα, σταμάταγε κι αυτός. Μόνο όταν είδαμε άλλο σκύλο, εκεί φλίπαρε. Ήθελε παιχνίδια. Και φυσικά, το πόδι στο σβέρκο με τη μία. Τελικά την κοπάνησε ο άλλος και μείναμε οι δυό μας να συνεχίσουμε τη βόλτα.
 








Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Από τη μέση του δρόμου, να αποφύγουμε "κακοτοπιές". Μια χαρά βόλταρε. Στα "τέτοια" του αυτοκίνητα, μηχανάκια. Ούτε που τον ενόχλησαν, ούτε ασχολιόταν. Αλλά όποιον έβλεπε να περνάει, ήθελε να πάει για παιχνίδια. Από τράβηγμα, απολύτως ευχαριστημένος. Όποτε σταμάταγα, σταμάταγε κι αυτός. Μόνο όταν είδαμε άλλο σκύλο, εκεί φλίπαρε. Ήθελε παιχνίδια. Και φυσικά, το πόδι στο σβέρκο με τη μία. Τελικά την κοπάνησε ο άλλος και μείναμε οι δυό μας να συνεχίσουμε τη βόλτα.
Ακριβώς σαν να μας περιγράφεις....
 




Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Σήμερα επιτέλους παρέλαβα και όλα του τα χαρτιά. Διαβατήριo (Τσέχικο), Export pedigree και κάτι άλλα, τα οποία προσπαθώ να μεταφράσω. Όλα ΟΚ, λοιπόν. Όλα επίσημα και νόμιμα. Μένει τώρα μόνο να πάω στο "Αλλοδαπών" (Δήμο και όπου αλλού προβλέπεται) και να τον δηλώσω μόνιμο κάτοικο Ελλάδας.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σήμερα επιτέλους παρέλαβα και όλα του τα χαρτιά. Διαβατήριo (Τσέχικο), Export pedigree και κάτι άλλα, τα οποία προσπαθώ να μεταφράσω. Όλα ΟΚ, λοιπόν. Όλα επίσημα και νόμιμα. Μένει τώρα μόνο να πάω στο "Αλλοδαπών" (Δήμο και όπου αλλού προβλέπεται) και να τον δηλώσω μόνιμο κάτοικο Ελλάδας.
Παράξενο αυτό με το διαβατήριο...Εγώ πάντα παραλάμβανα το κουτάβι με το διαβατήριο του, όπως και όταν έδινα τα δικά μου κουτάβια. Το διαβατήριο βγαίνει πρώτο από τον κτηνίατρο και συνοδεύει το κουτάβι, εκεί αναγράφονται και τα εμβόλια. Δηλαδή το έφερες από την Τσεχία χωρίς διαβατήριο? δεν σου το ζήτησαν? Το export pedigree συμφωνώ - κάποιες φορές μου το έδιναν μαζί με το κουτάβι άλλες φορές αργούσε και μου το έστελναν μετά, αλλά διαβατήριο - ποτέ...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Παράξενο αυτό με το διαβατήριο...Εγώ πάντα παραλάμβανα το κουτάβι με το διαβατήριο του, όπως και όταν έδινα τα δικά μου κουτάβια. Το διαβατήριο βγαίνει πρώτο από τον κτηνίατρο και συνοδεύει το κουτάβι, εκεί αναγράφονται και τα εμβόλια. Δηλαδή το έφερες από την Τσεχία χωρίς διαβατήριο? δεν σου το ζήτησαν? Το export pedigree συμφωνώ - κάποιες φορές μου το έδιναν μαζί με το κουτάβι άλλες φορές αργούσε και μου το έστελναν μετά, αλλά διαβατήριο - ποτέ...
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη χώρα η αν είναι κάτι που ισχύει παντού. Εγώ το 2004 έφερα κουτάβι από τη Ρουμανία οδικώς και είχα μόνο το βιβλιάριο με τα πρώτα εμβόλια και μια βεβαίωση από μια τοπική κτηνιατρική αρχή που πιστοποιούσε την υγεία του ζώου.