Είναι Γαλλικό Μπουλντόγκ;


giota__

New Member
22 Ιουνίου 2010
2
0
καλησπέρα!! απέκτησα και εγώ ένα γαλλικό bulldog είναι 2 μηνών αλλα έχει πεσμένα μακριά αυτιά! και η μουσούδα δεν είναι πολύ μέσα!!! νομίζω με κοροϊδέψανε!!! υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί σε ένα κανονικό γαλλικό???
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
giota καλώς ήρθες. Προσπάθησε να γράφεις ελληνικά γιατί τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς.
Το σκυλάκι σου από που το πήρες; Αν δεν το πήρες από σοβαρό εκτροφέα και νομίζεις ότι ξεφεύγει από το πρότυπό του και ότι σε κοροιδέψανε, τότε μάλλον έτσι θα είναι. Αν το πήρες από pet shop ή από ιδιώτη, τότε να εύχεσαι τα προβλήματα εμφάνισης, να είναι τα μόνα που θα έχεις.
Αν πάλι το πήρες από σωστό εκτροφέα, τότε καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον ίδιο να σου λύσει τις απορίες σου. Αυτός θα ξέρει καλύτερα από όλους.
 


marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
καλησπερα!!!τωρα ιδα το μηνυμα σου!!!τελικα τι συκωθηκαν τα αυτακια του>?
 


giota__

New Member
22 Ιουνίου 2010
2
0
παιδια η κουκλα μου ειναι τωρα 2,5 μηνων και ακομα ειναι κατω τα αυτακια!! θελω να σασ ρωτησω αν κοβουν τα αυτια στα γαλλικα μπουλντογκ οπως και την ουρα!! την πηρα απο ιδιωτη!! η ουριτσα ηταν κομενη! και χθεσ ακουσα οτι κοβουν και τα αυτια για να σηκωθουν πιο γρηγορα!!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
κακος που πηρες σκυλο απο ιδιωτη,θα επρεπε να ειχες πληροφορηθει νωριτερα.ο σκυλος σου μοιαζει με γαλλικο μαλλον δεν ειναι ομως.
απο εκει και περα πρεπει να συμβιβαστεις με αυτο.το λαθος που εκανες εσυ δεν πρεπει να το πληρωσει ο σκυλος.σονι και καλα δηλαδη να το κανουμε να μοιαζει με γαλλικο. μη διορθωνεις λαθη με αλλα λαθη.

και δεν το λεω αυτο γιατι ειμαι αντιθετος στο κοψιμο αυτιων,το λεω γιατι ειναι λαθος η φιλοσοφια σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και εν πάσει περιπτώση, αφού νόμιζες ότι έχεις γαλλικό γιατί αυτό είναι το σκυλί των ονείρων σου, δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις έστω εκ των υστέρων για την ράτσα που διάλεξες; Ενα site; Ενα βιβλίο; Να δεις αν πρέπει να κόβονται τα αυτιά τους και η ουρά τους ή όχι;

(Υπογλώσσιο θα χρειαστούν η frenchiefan και η vrmode, αν τα διαβάσουν)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πραγματικα θα μου ηταν χρησημο τωρα ενα υπογλωσσιο!!

Καλα ρε κοπελλα μου, πιος σου λεει τετιες βλακιες???

Στα γαλλικα ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ η ουρα- γεννιουνται με φυσικες κοντες ουρες.
Τωρα, αν το δικο σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γαλλικο και επεσες σε κουταβοπαραγογο που σου πουλησε κοπριτακι και εκοψε και την ουρα, για να φαινεται πιο γαλλικο- δεν το γνωριζω, αλλα επειδη τα εχω δει ολα- δεν το αποκλειω ακομα και αυτο.Ενας κτηνιατρος οστοσο θα μπορει να σου πει, αν ειναι κομμενη η φυσικα κοντη- φαινεται η διαφορα.
Στα φυσικα, η ουρα εχει "κομπους" και καμπυλες- και λεπταινει προς το τελος της.

Τωρα για τα αυτια! Στα "καθαροαιμα" γαλλικα σηκονονται τα αυτια. Σε αλλα πιο νωρις- σε αλλα πιο αργα.
Επισης υπαρχει περιπτοση να πεσουν, οταν αλλαζει το κουταβι δοντια- και να ξανασηκοθουν μετα.
Μεχρι τωρα δεν εχω δει ΟΥΤΕ ενα καθαροαιμο γαλλικο με τα αυτια κατω- ολα ηταν απο αμφηβολες πηγες και μαλλον ετσι και το δικο σου!
Θα πρεπει οντος να περιμενεις να μην σηκοθουν.
 




marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
καληπερα!!γιατι θεωρεις λαθως το να παρει καποιος απο ιδιωτη σκυλι??μπορυ εγω ας πουμε,να εχω 2 σκυλια της ιδιας ρατσας κ να τα ζευγαρωσω!!
κακος που πηρες σκυλο απο ιδιωτη,θα επρεπε να ειχες πληροφορηθει νωριτερα.ο σκυλος σου μοιαζει με γαλλικο μαλλον δεν ειναι ομως.
απο εκει και περα πρεπει να συμβιβαστεις με αυτο.το λαθος που εκανες εσυ δεν πρεπει να το πληρωσει ο σκυλος.σονι και καλα δηλαδη να το κανουμε να μοιαζει με γαλλικο. μη διορθωνεις λαθη με αλλα λαθη.

και δεν το λεω αυτο γιατι ειμαι αντιθετος στο κοψιμο αυτιων,το λεω γιατι ειναι λαθος η φιλοσοφια σου.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0


marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
συμφωνω απολυτα απλα πολες φορες δεν εχω χρονο..για αυτο που ρωτηα,ενωητε πως παντα μηλαω οταν πληρουν ολες τις προδιαγραφες !!!
Και πιοιες ειναι αυτες στην περιπτοση των γαλλικων??
Στην ελλαδα το θεωρω ακομα και πολυ διακινδενευμενο να παρει κανεις σκυλο απο εγγεγραμμενο στον ΚΟΕ "εκτροφεα" γαλλικων, οταν αυτος πληρει μονο της ελαχιστες/ανυπαρκτες απαιτησεις του ΚΟΕ/ομιλου γαλλικου μπουλντογκ (οποιος ναι μεν υπαρχει στα χαρτια- αλλα ειναι ανενεργο εδω και χρονια).
Εδω δεν απαιτουν ΚΑΜΙΑ υποχρεοτικη εξεταση- και ολα τα σκυλια, αρκει να ειναι και αυτα εγγεγραμμενα στον κοε, μπαινουν στην εκτροφη, εχοντας η μη ελλατοματα απο πολυ βαρια- εως ελαφρια. Κανενας δεν ελεγχει τιποτα και δεν απαιτουνται εξετασεις των γεννητορων. Για εξετασεις καταλληλοτητας εκτροφης, ας μην αρχισουμε καθολου!

Τα γαλλικα ειναι φυλη με πολλα και σοβαρα προβληματα υγειας και δυστηχος πολυ της μοδας τελευταια, με αποτελεσμα να καταστρεφεται καθε χρονο και πιο πολυ απο ανιξερους και επιτιτευους ανθροπους που νομιζουν οτι θα πρεπει να ασχολουνται με την παραγογη κουταβιων.
Μονο εκτροφη δεν ειναι αυτο!
 


marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
νε συμφωνω με αυτα που λες,αλλα 1) μια ερωτηση εκανα κ 2) οταν λεω για προδιαγραφες προβλεπομενες,ενος προβλεπομενες..με εξετασεις κ ολα οσα χρειαζονται..κ 3 δεν μηλισα για να πουλησεις..αλλα για να χαρισεις ι κ να κρατησεις..ειμαι υπερβολικα κατα στην πωληση κ στο εμποριο των ζωων..(παρεπιπτοντως αξιζεις μπραβο για τις γνωσεις σου)
Και πιοιες ειναι αυτες στην περιπτοση των γαλλικων??
Στην ελλαδα το θεωρω ακομα και πολυ διακινδενευμενο να παρει κανεις σκυλο απο εγγεγραμμενο στον ΚΟΕ "εκτροφεα" γαλλικων, οταν αυτος πληρει μονο της ελαχιστες/ανυπαρκτες απαιτησεις του ΚΟΕ/ομιλου γαλλικου μπουλντογκ (οποιος ναι μεν υπαρχει στα χαρτια- αλλα ειναι ανενεργο εδω και χρονια).
Εδω δεν απαιτουν ΚΑΜΙΑ υποχρεοτικη εξεταση- και ολα τα σκυλια, αρκει να ειναι και αυτα εγγεγραμμενα στον κοε, μπαινουν στην εκτροφη, εχοντας η μη ελλατοματα απο πολυ βαρια- εως ελαφρια. Κανενας δεν ελεγχει τιποτα και δεν απαιτουνται εξετασεις των γεννητορων. Για εξετασεις καταλληλοτητας εκτροφης, ας μην αρχισουμε καθολου!

Τα γαλλικα ειναι φυλη με πολλα και σοβαρα προβληματα υγειας και δυστηχος πολυ της μοδας τελευταια, με αποτελεσμα να καταστρεφεται καθε χρονο και πιο πολυ απο ανιξερους και επιτιτευους ανθροπους που νομιζουν οτι θα πρεπει να ασχολουνται με την παραγογη κουταβιων.
Μονο εκτροφη δεν ειναι αυτο!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
marco ,πρέπει να διαχωρίσεις την πώληση-εμπόριο ζώων απο τα πετ-σοπ απο την πώληση των κουταβιών απο εκτροφείς.
Μιλάμε για τελείως διαφορετική λογική και ηθική!

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ανθρώπους που επιδιώκουν με το ελαχιστότατο γι' αυτούς οικονομικό και ψυχικό κόστος το μέγιστο κέρδος χωρίς να τους ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η υγεία και ο χαρακτήρας του κουταβιού που πουλάνε, ενώ στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για ανθρώπους που κάποιοι απο αυτούς έχουν συνδέσει και την ζωή τους με την εκτροφή υγειών και ψυχικά ισοροποιημένων σκυλιών, επενδύονται όχι μόνο πολλά χρήματα αλλά και πολύ κόπο και χρόνο.

Αυτοί οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να αμειφθούν γιαυτό που κάνουν γιατί επί της ουσίας δουλεύουν για εμάς!
Εγώ προσωπικά δεν θα είχα ΠΟΤΕ την απαίτηση να δουλεύει κάποιος για μένα ΤΣΑΜΠΑ!
 


marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
δεν ειπα κατι τετιο..κ φυσικα τα εχω διαχωρισει,εφοσων εχω καραστρεπσει ταpet shop της Λεσβου...οποτε μαθω πως παει καποιος να παρει σκυλι απο μαγαζι,αυτοματως του αλαζς τα μιαλα..ευτηχως ξερω αρκετο κωσμο..φυσικα υπαρχουν κ τα αγυριστα κεφαλια..
marco ,πρέπει να διαχωρίσεις την πώληση-εμπόριο ζώων απο τα πετ-σοπ απο την πώληση των κουταβιών απο εκτροφείς.
Μιλάμε για τελείως διαφορετική λογική και ηθική!

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ανθρώπους που επιδιώκουν με το ελαχιστότατο γι' αυτούς οικονομικό και ψυχικό κόστος το μέγιστο κέρδος χωρίς να τους ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η υγεία και ο χαρακτήρας του κουταβιού που πουλάνε, ενώ στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για ανθρώπους που κάποιοι απο αυτούς έχουν συνδέσει και την ζωή τους με την εκτροφή υγειών και ψυχικά ισοροποιημένων σκυλιών, επενδύονται όχι μόνο πολλά χρήματα αλλά και πολύ κόπο και χρόνο.

Αυτοί οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να αμειφθούν γιαυτό που κάνουν γιατί επί της ουσίας δουλεύουν για εμάς!
Εγώ προσωπικά δεν θα είχα ΠΟΤΕ την απαίτηση να δουλεύει κάποιος για μένα ΤΣΑΜΠΑ!
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
2 μηνών το πήρε το σκυλάκι η δημιουργός αυτού του thread...
Οπότε κ προφανώς δεν παρέλαβε το κουτάβι της από εκτροφείο....


edit
οκ τωρα διάβασα ότι το αγόρασε από ιδιώτη :-(
 
Last edited:






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
(παρεπιπτοντως αξιζεις μπραβο για τις γνωσεις σου)
Thanks- αλλα δεν χρειαζεται!
Απλα ειμαι μια ζωη στον χορο τον σκυλων και της κυνοφιλιας (γεννηθηκα κορη εκτροφεα) - και τυχαινει να εχω ασχοληθει εδω και 12 χρονια ιδιαιτερα εντατικα με τα γαλλικα!
Κατε μαθαινει κανεις ετσι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981