Είναι η εργασία στην φύλαξη σημαντική?Και γιατί?


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Όταν το παιδάκι βάλει το χέρι μέσα από το κάγκελο να χαϊδέψει το "σκυλάκι", η ξαφνιαστει ο σκύλος στην βόλτα του από το δεκαχρονο που θα βγει από την γωνία κραδαίνοντας ένα στυλιαρι παίζοντας με άλλα παιδακια, και το σκυλί πιστόλι-τορπιλη-δυναμίτης-και λοιπά πυρηνικά όπλα κάνει το μαρς, τότε τι γίνεται ρε παιδιά?
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
44
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
ουσιαστικα τιποτα δεν σε προστατευει αν καποιος θελει να σου κανει κακο κ ειδικα πισωπλατα. εδω καθαριζουν πρωθυπουργους με κομαντος να τους προστατευουν. Αν ομως δεν το πας στα ακρα απο τη δικη μου εμπειρια μετα απο ενα χρονο σε εκπαιδευτηριο με ρατσα που δεν προοριζεται για φυλακας εχω να πω οτι α) πολυ σημαντικο το βαθυ δαγκωμα β)ο σκυλος φυλακας δεν γρυλιζει σαν φοβισμενο σκυλακι αλλα περιμενει εντολη για να πραξει αφου ως την τελευταια στιγμη καθεται ανετος γιατι εχει προπονηθει κ ξερει τι πρεπει να κανει γ)η εκπαιδευση σε ρεαλιστικες συνθηκες ειναι το τελευταιο κ πιο σημαντικο μαθημα γιατι εκει ο σκυλος δεν γνωριζει οτιπροκειται για ενα "στημενο δαγκωμα σε στολη" κ βλεπουμε τα πραγματικα ορια κ ψυχοσυνθεση του.

υ.γ. αν ο σκυλος δεν κανει βαθυ δαγκωμα κινδυνευει να τραυματιστει ο ιδιος κ φυσικα να μην καταφερει καιριο πληγμα σε αρτηρια π.χ. ωστε να σωσει τον ιδιοκτητη του

υ.γ.-2 ο σκυλος φυλακας μαθαινει να εκτιμα καλυτερα αν μια κατασταση αν μια κατασταση ειναι οντως επικινδινη λογω εμππειριων κ προπονησης εναντι ενος σκυλου παρατημενου σε αυλη που απλα γαυγιζει σε οποιον περναει απειλητικα

υ.γ. 3 δεν το παιζω ειδικος απλα αναφερω αποψη μου σχετικα με τις εμπειριες που ειδα σε εκπαιδευτηριο
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
44
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
Όταν το παιδάκι βάλει το χέρι μέσα από το κάγκελο να χαϊδέψει το "σκυλάκι", η ξαφνιαστει ο σκύλος στην βόλτα του από το δεκαχρονο που θα βγει από την γωνία κραδαίνοντας ένα στυλιαρι παίζοντας με άλλα παιδακια, και το σκυλί πιστόλι-τορπιλη-δυναμίτης-και λοιπά πυρηνικά όπλα κάνει το μαρς, τότε τι γίνεται ρε παιδιά?
ο σωστα κ αρτια εκπααιδευμενος φυλακας θα δεχτει το χαδι του ¨ακακου" παιδιου ο παρατημενος κ δεμενος σε αυλη η μπλακονι σκυλος που εχει ψυχολογικα απ το παρατημα παιζει να του το κοψει το χερι
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όταν το παιδάκι βάλει το χέρι μέσα από το κάγκελο να χαϊδέψει το "σκυλάκι", η ξαφνιαστει ο σκύλος στην βόλτα του από το δεκαχρονο που θα βγει από την γωνία κραδαίνοντας ένα στυλιαρι παίζοντας με άλλα παιδακια, και το σκυλί πιστόλι-τορπιλη-δυναμίτης-και λοιπά πυρηνικά όπλα κάνει το μαρς, τότε τι γίνεται ρε παιδιά?
Αν το σκυλι σου δει μια γατα να περναει και τον εχεις στο λουρι, τι θα κανει?
Το σωστοτερο θα ειναι να μην κανει τπτ.
Αυτο την εκπαιδευω κ εγω να κανει οταν ειναι στο λουρι. Τιποτα!
Και κατα πως φαινεται, τιποτα δεν κανει, γιατι εχει απειληθει, απο κοντινη αποσταση και στην βολτα.
Τωρα οπως ειπα κ πριν, αν καποιος ερθει και με παρει αγκαλια στο δρομο, δεν ξερω πως θα αντιδρασει.

Στο σπιτι μου λογω συνθηκων ειναι εως απιθανο να μπορεσει παιδακι να περασει το χερι του μεσα.
Βασικα ειναι ακυρο να βρεθει εδω παιδακι μονο του!
Ειναι αδυνατο να πεισεις παιδακι να "χαιδεψει" μεγαλοσωμα "σκυλακια" που γαυγιζουνε.....
Ειναι σαν να με ρωτας τι θα γινει αν παιδακι προσπαθησει να περασει απεναντι την εθνικη.......

Υ.Γ. Ο καθενας εκπαιδευει το σκυλο του βαση ικανοτητων συνολου, οπου νομιζει οτι του ειναι χρησιμος. Ενα πραγμα που την εκπαιδευσαμε πχ, ειναι αν ακουσω κατι περιεργο στο κτημα πισω απο το σπιτι, αδου ανοιξω την πορτα κ με τις εντολες "προσεχε-ψαξε" να αρχισει να ψαχνει κ να σκαναρει τα 2 στρεμματα μεσα σε αποθηκες, αναμεσα σε αυτοκινητα κ να μπορει να εντοπισει κ να αντιδρασει σε οτιδηποτε περιεργο συναντησει.....
..... και αντιδρασει δεν ειναι πεσει ανασκελα για χαδια..... κ το σεναριο αυτο δεν ειναι στην σφαιρα της φαντασιας οσο να μου πυροβολησει καποιος το σκυλο-ντουλαπα στην μεση του δρομου......
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Καινούρια απορία (παρότι στην προηγούμενη δεν έλαβα απάντηση που να με καλύπτει):
Ένας τέτοιος σκύλος στην καθημερινότητά του (βόλτα πχ), μπορεί να είναι πλήρως ελεγχόμενος κι από μέλλη της οικογένειας που δεν έχουν δουλέψει μαζί του (παρά μόνο στη ΒΥ);
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
1

3. Εαν το δουν απο μακρια να ερχεται, αφου το "ζυγισουνε" ισως να ειδοποιησουνε κ συνηθως αν ερθει κοντα ναι προσπαθουν να το διωξουνε.

4. Δεν μπλοφαρει ποτε. Αν εχει σκοπο να επιτεθει το κανει. Αν οχι δεν το κανει. Αλλα δεν την εχω να συλλαβει να μπλοφαρει ποτε.
ερωτησεις για ορεινα ποιμενικα: υπαρχει περιπτωση να μην ειδοποιησουν εντονα αν δουνε κατι να ερχεται απο μακρια? απο την δικη μου εμπειρια το θεωρω απιθανο. ειδικα αν εχουν και 'παρατηρητηριο' στο χωρο τους. αν για καποιο λογο δουνε την 'απειλη' μονο οταν εχει φτασει στο 1 μετρο απο τον φραχτη θα σοκαριστουν και σιγουρα θα αντιδρασουν παλι λες και ειναι ηδη ο αλλος στον χωρο τους. βλεπω δηλαδη ηδη μια βασικοτατη διαφορα στον τροπο αντιδρασης τους σε σχεση με τα σκυλια του east. επισης θα προσπαθησουν εκνευρισμενα να τον διωξουν, θα κανουν λες και τους ετυχε μια φοβερη αναποδια του στυλ 'ελεος, αναγκαστηκα να σηκωθω επειδη καποιος ^*^&%* θελει να μας κλεψει. εχει τρελαθει ο κοσμος, δεν υπαρχει σεβασμος στην εποχη μας κτλ κτλ'. αλλη διαφορα που παρατηρω ειναι στον τροπο επιθεσης. θα κανουν κυκλικες επιθεσεις, πλοφαροντας οτι θα ορμησουν και καποια στιγμη θα ορμησουν. καθολου διακριτικα ομως, μην προσπαθωντας να μην γινουν αντιληπτα. το αντιθετο, θα γινεται φοβερος χαμος. με αυτα που διαβαζω τα πρεσα, κορσο μου μοιαζουν πιο πολυ στην συμπεριφορα σε ροτ, ντοπερμαν παρα σε ορεινα ποιμενικα. σωστα καταλαβαινω?
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ερωτησεις για ορεινα ποιμενικα: υπαρχει περιπτωση να μην ειδοποιησουν εντονα αν δουνε κατι να ερχεται απο μακρια? απο την δικη μου εμπειρια το θεωρω απιθανο. ειδικα αν εχουν και 'παρατηρητηριο' στο χωρο τους. αν για καποιο λογο δουνε την 'απειλη' μονο οταν εχει φτασει στο 1 μετρο απο τον φραχτη θα σοκαριστουν και σιγουρα θα αντιδρασουν παλι λες και ειναι ηδη ο αλλος στον χωρο τους. βλεπω δηλαδη ηδη μια βασικοτατη διαφορα στον τροπο αντιδρασης τους σε σχεση με τα σκυλια του east. επισης θα προσπαθησουν εκνευρισμενα να τον διωξουν, θα κανουν λες και τους ετυχε μια φοβερη αναποδια του στυλ 'ελεος, αναγκαστηκα να σηκωθω επειδη καποιος ^*^&%* περναει απ'εξω. εχει τρελαθει ο κοσμος, δεν υπαρχει σεβασμος στην εποχη μας κτλ κτλ'. αλλη διαφορα που παρατηρω ειναι στον τροπο επιθεσης. θα κανουν κυκλικες επιθεσεις, πλοφαροντας οτι θα ορμησουν και καποια στιγμη θα ορμησουν. καθολου διακριτικα ομως, μην προσπαθωντας να μην γινουν αντιληπτα. το αντιθετο, θα γινεται φοβερος χαμος. με αυτα που διαβαζω τα πρεσα, κορσο μου μοιαζουν πιο πολυ στην συμπεριφορα σε ροτ, ντοπερμαν παρα σε ορεινα ποιμενικα. σωστα καταλαβαινω?
Χωρις να ξερω καθολου περι ποιημενικων κ πως "προστατευουνε" η μονη ακρως ποιημενικη συμπεριφορα που παρουσιαζουνε τα corso που ξερω (οχι μονο τα δικα μου) ειναι οτι δεν απομακρυνονται παρα ελαχιστα μετρα απο τον ανθρωπο τους η τον χωρο που προστατευουνε (ο οποιος δεν ειναι απαραιτητα ολος ο διαθεσιμος χωρος που εχουνε.

Θα στο δωσω με ενα παραδειγμα.
Εχω ενα μεγαλο κτημα περιφραγμενο. Ειναι κοντα 16στρεμματα, φυτεμενο, σχεδον τετραγωνο.
Οταν μπαινω μεσα κ αφου κλεισω την πορτα, αφηνω την σκυλα ελευθερη.
Η σκυλα δεν εχει καταλαβει την ουσια του να προστατεψει τα..... μαρουλια ουτε τον χωρο καθως δεν ζει εκει, οποτε το μονο πραγμα που την ενδιαφερει ειμαι εγω.
Εχει τυχει λοιπον καθως περπαταμε μεσα στο κτημα να συναντηθουμε με τον "εισβολεα" μας.
Τον πηρε στο κυνηγι για μολις 10-15 μετρα, οπου αυτος εφυγε "πανικοβλητος" κ δεν τον ακολουθησε καθολου, ενω ειχε στην διαθεση της αλλα κοντα 50+ μετρα μεχρι το συνορο του κτηματος.
Λειτουργησε μονη της, χωρις την δικη μου παραμικρη παρεμβαση.

Την ιδια συμπεριφορα εχει παρουσιασει σε οποιο χωρο εχουμε παει κ ειναι ελευθερη.

Γενικα δεν νομιζω οτι μπορω να επεμβω στην "νοοτροπια" της ωστε ακομα κ κατ'εντολη να κυνηγησει κατι εξω απο τον (αορατο) χωρο που θεωρει οτι "προστατευει".

Υ.Γ. Εχω ακουσει κ την ερμηνια του παραπανω ως "ανασφαλεια". Εμενα μου αρκει ο ορισμος του "σωματοφυλακη".
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Καινούρια απορία (παρότι στην προηγούμενη δεν έλαβα απάντηση που να με καλύπτει):
Ένας τέτοιος σκύλος στην καθημερινότητά του (βόλτα πχ), μπορεί να είναι πλήρως ελεγχόμενος κι από μέλλη της οικογένειας που δεν έχουν δουλέψει μαζί του (παρά μόνο στη ΒΥ);
οχι...ξερα...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα "τυπου presa" κοιμουνται σχετικα βαρια κ βαθια. Επισης δεν πιανουνε ευκολα μυρωδιες.
Αυτο σε συνδιασμο με το "βαρυ" των αντιδρασεων τους, σημαινει οτι μπορει οταν αντιληφθουν/ζυγισουνε/καταλαβουνε, να υπαρχει μεγαλη καθυστερηση. Μπορει να χρειαστει να φτασουνε πολυ κοντα, ωστε να αντιληφθουν οτι δεν συντρεχει λογος επιθεσης σε αυτο που πλησιαζει.
Γι αυτο αυτα τα σκυλια, δεν ειναι καλο να "ξαφνιαζονται" γενικα.....
Δηλαδή τα υποψιάζεις με τα σενάρια;
Τα βοηθάς να είναι πιο alert;

--------------------------------------------------------

Όσον αφορά το σχόλιο του Reinmaster, υπάρχουν 2 ειδών εισβολείς : οι αποφασισμένοι και οι ευκαιριακοί.
Αυτοί που θα τα παίξουν όλα για όλα αποφασισμένοι και διαβασμένοι και αυτοί που θα επωφεληθούν από "τρύπες" ασφαλείας ψάχνοντας την εύκολη λεία. Συνεπώς ή είσαι αποφασισμένος ή δεν είσαι. Δεν υπάρχει μέση λύση. Η ίδια η ζωή έχει αποδείξει το θράσος αλλά και το πόσο διαβασμένοι είναι ΑΝ σε βάλουν στο μάτι. Αυτή είναι η διαφορά και δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις "ικανότητας" σε τέτοιες περιπτώσεις.

Από κει και πέρα - όπως έχω πει και πιο πριν - σέβομαι απόλυτα το πως αποφασίζει κάποιος να δουλέψει τα σκυλιά του. Και παρόλο που εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι αντίστοιχο, μου μοιάζει σαν επιβεβλημένο - όπως τίθεται - να δουλέψεις τέτοια σκυλιά ώστε και εσύ να είσαι προετοιμασμένος αλλά και ο σκύλος να έχει διδαχθεί να διαχειρίζεται τα ένστικτά του.
Συνεπώς για μένα δεν είναι θέμα φύλαξης αλλά διαχείρισης του ίδιου του σκύλου και των δυνατοτήτων του. Κάτι το οποίο σε κάνει να νοιώθεις και μια παραπάνω ασφάλεια.

Αυτό όμως που για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία είναι ο κάτοχος να έχει πλήρη γνώση και να μην "τα αμολάει" - όπως προς τιμήν του ισχυρίστηκε ο East και εν πάση περιπτώση να μην θέτει τους συνανθρώπους του σε κίνδυνο. Το θεωρώ αυτό αυτονόητο.
Γιατί εδώ τίθεται το ερώτημα πόσοι είναι αυτοί που έχουν στην κατοχή τους σκυλιά "δυναμικών φυλών" αδούλευτα και κυρίως που είναι και οι ίδιοι αδούλευτοι και ανυποψίαστοι ή ακόμα χειρότερα κακοδουλεμένοι (!) ψυχικά και νοητικά.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Δηλαδή τα υποψιάζεις με τα σενάρια;
Τα βοηθάς να είναι πιο alert;

--------------------------------------------------------

Όσον αφορά το σχόλιο του Reinmaster, υπάρχουν 2 ειδών εισβολείς : οι αποφασισμένοι και οι ευκαιριακοί.
Αυτοί που θα τα παίξουν όλα για όλα αποφασισμένοι και διαβασμένοι και αυτοί που θα επωφεληθούν από "τρύπες" ασφαλείας ψάχνοντας την εύκολη λεία. Συνεπώς ή είσαι αποφασισμένος ή δεν είσαι. Δεν υπάρχει μέση λύση. Η ίδια η ζωή έχει αποδείξει το θράσος αλλά και το πόσο διαβασμένοι είναι ΑΝ σε βάλουν στο μάτι. Αυτή είναι η διαφορά και δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις "ικανότητας" σε τέτοιες περιπτώσεις.

Από κει και πέρα - όπως έχω πει και πιο πριν - σέβομαι απόλυτα το πως αποφασίζει κάποιος να δουλέψει τα σκυλιά του. Και παρόλο που εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι αντίστοιχο, μου μοιάζει σαν επιβεβλημένο - όπως τίθεται - να δουλέψεις τέτοια σκυλιά ώστε και εσύ να είσαι προετοιμασμένος αλλά και ο σκύλος να έχει διδαχθεί να διαχειρίζεται τα ένστικτά του.
Συνεπώς για μένα δεν είναι θέμα φύλαξης αλλά διαχείρισης του ίδιου του σκύλου και των δυνατοτήτων του. Κάτι το οποίο σε κάνει να νοιώθεις και μια παραπάνω ασφάλεια.

Αυτό όμως που για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία είναι ο κάτοχος να έχει πλήρη γνώση και να μην "τα αμολάει" - όπως προς τιμήν του ισχυρίστηκε ο East και εν πάση περιπτώση να μην θέτει τους συνανθρώπους του σε κίνδυνο. Το θεωρώ αυτό αυτονόητο.
Γιατί εδώ τίθεται το ερώτημα πόσοι είναι αυτοί που έχουν στην κατοχή τους σκυλιά "δυναμικών φυλών" αδούλευτα και κυρίως που είναι και οι ίδιοι αδούλευτοι και ανυποψίαστοι ή ακόμα χειρότερα κακοδουλεμένοι (!) ψυχικά και νοητικά.
η ιστορια αμφισβητει την αποψη σου,μια και απειρες φορες εχουν θανατωθει σκυλια απο εισβολεις της σειρας ,ειτε με μαχαιρια,ειτε με λοστους,ειτε με ροπαλα...ο επαγγελματιας δεν θα μπει ποτε σε τετοιου ειδους διαδικασιες...δεν θα ερθει καν σε επαφη με τα οποια υπαρχοντα σκυλια...

και οι ευκαιριακοι ειναι πολλες φορες αποφασισμενοι...θεμα ψυχολογιας της στιγμης ειναι...

οι ομαδες χωριζονται ερασιτεχνες κι επαγγελματιες με την πρωτη ομαδα να χωριζεται σε ευκαιριακους και μη...

στο υπολοιπο κομματι δεν διαφωνουμε...ανεξαρτητως καθηκοντων φυλαξης,οντως η εκπαιδευση και των δυο πλευρων,χειριστων και χειριζομενων μονο σε καλο μπορει να βγει...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
θα κανουν λες και τους ετυχε μια φοβερη αναποδια του στυλ 'ελεος, αναγκαστηκα να σηκωθω επειδη καποιος ^*^&%* θελει να μας κλεψει. εχει τρελαθει ο κοσμος, δεν υπαρχει σεβασμος στην εποχη μας κτλ κτλ'.
χαχαχαχαχαχα ακριβώς όπως τα λες!
αλλη διαφορα που παρατηρω ειναι στον τροπο επιθεσης. θα κανουν κυκλικες επιθεσεις, πλοφαροντας οτι θα ορμησουν και καποια στιγμη θα ορμησουν. καθολου διακριτικα ομως, μην προσπαθωντας να μην γινουν αντιληπτα. το αντιθετο, θα γινεται φοβερος χαμος.
Διάβασε αυτό αν κατέχεις την Αγγλικήν, όσο αφορά στον συνηθισμένο τρόπο "άμυνας", που ταιριάζει με αυτό που περιγράφεις:
http://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/bitstream/handle/1957/18914/ec1238.pdf
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Διάβασε αυτό αν κατέχεις την Αγγλικήν, όσο αφορά στον συνηθισμένο τρόπο "άμυνας", που ταιριάζει με αυτό που περιγράφεις:
http://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/bitstream/handle/1957/18914/ec1238.pdf
ευχαριστω, ειχα βαλει κι αυτο πριν απο λιγο καιρο. παρομοιο αλλα με περισσοτερες λεπτομεριες.
http://www.feral.org.au/wp-content/uploads/2010/09/Guardian-Dogs-web.pdf
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τελικά, όπως πάτε, θα με καταστρέψετε... γιατί, όχι μόνο μπαίνω στον πειρασμό να διαβάσω όλα τα σεντόνια σας... αλλά (τρομάρα μου!) μπαίνω και στον πειρασμό να γράψω κιόλας!!!:D

...Κι εδώ θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που είχε γράψει ο Γιάννης (johnk)
και να ρωτήσω :

1. Ένας τέτοιος "στρατιώτης" άραγε πως θα συμπεριφερόταν σε ενδεχόμενη εισβολή ανυποψίαστου μπανίστα στον χώρο του; Χρειάζεται ειδικά σενάρια για να προειδοποιήσει πως κάποιος έχει μπει μέσα στο σπίτι;

2. Και αν ερχόταν τετ α τετ με τον εισβολέα τί θα έκανε;
Ενδέχεται - ανεκπαίδευτος σε τέτοια σενάρια - να ξεπέρναγε τα όρια και να μην "κατέβαινε" με τίποτα;
Ενδέχεται να μην υπήρχε επαφή με τον Τζων και να χανόταν ο έλεγχος; Θα πυροδοτούσε άλλες αντιδράσεις; Και αν ναι, ποιές;
Εσύ, βέβαια, Μιχάλη, είσαι ο βασικός "ένοχος", όπως καταλαβαίνεις, για να γράψω λίγα πράγματα!

1. Οχι, ο συγκεκριμένος δεν χρειάζεται ειδικά σενάρια, για να προειδοποιήσει πως κάποιος έχει μπει μέσα στο σπίτι... as a matter of fact (που λέμε και στα άψογα Ελληνικά μας!), κανένα από τα δύο σκυλιά μου δεν τα χρειάζεται...
Οταν τα κοιτάξω (ή, αν κοιμάμαι, μπορώ να ακούσω) θα καταλάβω άμεσα (χωρίς περαιτέρω ήχους και γαυγίσματα - γρυλίσματα) ότι κάποιος (ξένος - όχι δικός μας, όχι κάτοικος) έχει μπει στον κήπο της πολυκατοικίας...
"Στήνονται" και περιμένουν... αν δε ο ξένος προχωρήσει και μπει στο κλιμακοστάσιο, πηγαίνουν και στήνονται κοντά στην είσοδο...
Εάν φτάσει στον όροφό μας και πλησιάσει την πόρτα μας... πρώτη θα "σπάσει" η Μόκα και θα ρίξει το συναγερμό...
Ο δε, περί ου ο λόγος, "στρατιώτης", θα πέσει πάνω στην πόρτα, για να την γκρεμίσει και θα ακούγεται μέχρι το επόμενο τετράγωνο... τόσο η πόρτα (ασφαλείας), όσο και ο τοίχος στο σημείο εκείνο, φέρνουν τα βαθιά σημάδια του, από τέτοια "αφρικάνικα"...
Τώρα, για την περίπτωση που ο "ανυποψίαστος" ξένος θα μπει μέσα (την ώρα που κοιμόμαστε ή λείπουμε - εννοώ η γυναίκα μου κι εγώ)... είναι μία περίπτωση που την απεύχομαι, από όποια οπτική και να το δεις...:cool:

2. Οχι μόνο ενδέχεται, αλλά πιθανολογώ ότι αυτό θα γίνει...
Εδώ, πρέπει να λάβεις υπόψη σου τα "traits" της φυλής... και, επειδή υπάρχουν δεκάδες παρόμοια θέματα στο φόρουμ (απλά, είναι καλά "καλυμμένα" - ακόμα και για τις ευθύνες του ιδιοκτήτη, το πως θα εξαφανιστούν τα πειστήρια και λοιπά ευτράπελα και σοβαρά), να σου πω μόνο ότι υπάρχουν και άλλες μαρτυρίες, είτε ιδιοκτητών (*), είτε και ανθρώπων που έχουν κοιτάξει συγκριτικά "συναφείς" φυλές...

(*): τώρα, ο σκύλος πάντα "εισπράττει"... αν οι συμπεριφορές του αρέσουν κατά βάθος στον ιδιοκτήτη, ή αν είναι ουδέτερος, ή αν δεν του αρέσουν καθόλου... αντίστοιχα, ο (ίδιος) σκύλος "ψιλοπροσαρμόζεται" ανάλογα...

Το Boerboel (όπως και το Fila Brasileiro) είναι φυλές που στέκονται (σχεδόν μόνες τους) ανάμεσα στην έννοια Μολοσσοειδή-Μαστίφ και στη "θρησκεία" Ορεινά Ποιμενικά...
Φυλάνε, δηλαδή και χώρο, εκτός από τον άνθρωπό τους και την οικογένεια...
Σε ένα σχηματικό παράδειγμα, θα σου έλεγα, καταρχήν, ότι αν υπήρχαν στο χώρο 3 σκυλιά και προσέγγιζε ο "γνωστός ξένος"... τότε το Ορεινό Ποιμενικό θα απομακρυνόταν πιό πολύ απ' όλα (με όλη τη γνωστή "τελετουργία" των Ορεινών), για να προστατέψει το χώρο από την εισβολή...
Το Boerboel θα έφευγε σφαίρα σε ενδιάμεση ακτίνα... για να δουλέψει την "αφρικάνικη" προσέγγιση (δηλαδή, αρχικά, να τρομοκρατήσει και, τελικά, να προσπαθήσει να συντρίψει)...
Και το Bullmastiff (ας πούμε) θα έμενε σε μία ακτίνα 5-6 μέτρα από τον άνθρωπό του... για να περιμένει τα "υπόλοιπα" των δύο προηγουμένων...
Το Boerboel, λοιπόν, δεν θα έλεγα (σε γενικές γραμμές) ότι έχει καλό "Αστο!"...
Τη στιγμή της έκρηξης (όποτε και να εκραγεί), θα πρέπει να περάσουν αρκετά δευτερόλεπτα (ανάλογα με το άτομο της φυλής), μέχρι να παραδώσει τον έλεγχο στον άνθρωπό του...
Σε σχέση με τη στιγμή της έκρηξής τους, τώρα, υπάρχουν άτομα που πρώτα ελέγχουν την κατάσταση και μετά παρεμβαίνουν (π.χ., ο πατέρας του δικού μου) και άτομα που πρώτα παρεμβαίνουν και μετά "ζητάνε ταυτότητα" (π.χ., ο παππούς του δικού μου - στον οποίο μάλλον τείνει να μοιάζει ο κούταβος)...

Σε όποια από τις δύο κατηγορίες και να ανήκει το Boerboel... στη φάση της έκρηξης, ναι... πιστεύω ότι δεν έχει όρια...
Και φαντάσου εμένα... αγουροξυπνημένο, ξυπόλητο και με τα σώβρακα... να προσπαθώ να του θυμίσω τα όριά του!!!:cool:

1. ...Τα "τυπου presa" κοιμουνται σχετικα βαρια κ βαθια. Επισης δεν πιανουνε ευκολα μυρωδιες...

2. Αυτο σε συνδιασμο με το "βαρυ" των αντιδρασεων τους, σημαινει οτι μπορει οταν αντιληφθουν / ζυγισουνε / καταλαβουνε, να υπαρχει μεγαλη καθυστερηση. Μπορει να χρειαστει να φτασουνε πολυ κοντα, ωστε να αντιληφθουν οτι δεν συντρεχει λογος επιθεσης σε αυτο που πλησιαζει.
Γι αυτο αυτα τα σκυλια, δεν ειναι καλο να "ξαφνιαζονται" γενικα.....
1. Ο κούταβος πιάνει μυρωδιές, αλλά ακούει και καλά... μπορεί να ακούσει ακόμα και όταν είναι δίπλα ΣΤΟ ροχαλητό της Μόκας!!!
Ας πούμε, εμένα με ακούει (?) όταν επιστρέφω (με το αμάξι) από ένα τετράγωνο μακριά...
Και πάλι θα πω για τη φυλή (που στέκεται ανάμεσα...): Κοιμάται με το ένα μάτι ανοιχτό, όπως τα τσοπανόσκυλα...

2. Σ' αυτό συμφωνώ, για τις συγκεκριμένες φυλές...

1. ...Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να τον ελενξεις αν αυτο το ενστικτο "πυροδοτηθει" απο μονο του?

2. Γιατι θεωρεις οτι τετοια σεναρια αποσκοπουν στο βαθυ δαγκωμα του σκυλου?
Αν ηθελα να την εξασκησω σε δαγκωματα, δεν χρειαζοντανε να στηνω ολοκληρα σεναρια, υπαρχει τροπος εκπαιδευσης μονο του δαγκωματος.......
1. Οχι...
Γι' αυτό, πάντα, πρέπει να προβλέπεις (τουλάχιστον, εγώ) τη "στραβή"...
Και, γι' αυτό η φίλη μου η mareco τα αποκαλεί γ@μwσκυλα!:D

2. Σωστός...

1. ...το εντυπωσιακο ειναι οτι επιλεγετε τα δυο ακρα πιθανων εισβολεων, χωρις να υπολογιζετε τα πολλα ενδιαμεσα σταδια...

2. ...ο οποιοσδηποτε κλεφτης της σειρας μπορει πανευκολα να αποκτησει ενα μικρο πυροβολο οπλο...το να ξερει ομως παραλληλα να το χρησιμοποιει ειναι μια περιπτωση που ανηκει ποσοστιαια στο 5%...
στο 95% που περισσευει,ο εκπαιδευμενος σκυλος ειναι αποτελεσματικοτατος...
1. Αυτό είναι σωστό...

2. Και αυτό είναι (ακόμα πιο) σωστό... και, μάλιστα, υπάρχουν σκυλιά που θα πρέπει να τα πυροβολήσεις (και να τα πετύχεις!) με όπλο "σοβαρού" διαμετρήματος, ώστε να τα ρίξεις κάτω και όχι απλά να τα τσαντίσεις περισσότερο!

ερωτησεις για ορεινα ποιμενικα: υπαρχει περιπτωση να μην ειδοποιησουν εντονα αν δουνε κατι να ερχεται απο μακρια? απο την δικη μου εμπειρια το θεωρω απιθανο...
Το τυπικό Ορεινό Ποιμενικό, σαφώς και θα προειδοποιήσει έντονα (ιδιοκτήτη και εισβολέα)...
Γι' αυτό, ένα από τα "μειονεκτήματά" τους (στον αστικό και ημιαστικό χώρο) είναι πως είναι πολύ "vocal" (γαυγιστερά)...

Χωρις να ξερω καθολου περι ποιημενικων κ πως "προστατευουνε" η μονη ακρως ποιημενικη συμπεριφορα που παρουσιαζουνε τα corso που ξερω (οχι μονο τα δικα μου) ειναι οτι δεν απομακρυνονται παρα ελαχιστα μετρα απο τον ανθρωπο τους η τον χωρο που προστατευουνε (ο οποιος δεν ειναι απαραιτητα ολος ο διαθεσιμος χωρος που εχουνε...
Το θέτεις πολύ σωστά, όσον αφορά τις συγγενείς "μας" φυλές...

Αντίθετα, τα Ορεινά Ποιμενικά έχουν άλλο ένα "μειονέκτημα": Αν ο χώρος τους, για παράδειγμα, είναι 5 στρέματα, πιστεύουν ότι τους ανήκουν και τα 50 στρέματα γύρω-γύρω... και αν ο χώρος τους είναι 50, είναι σίγουρα ότι τους ανήκουν 500...
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θεωρώ ότι το παρόν θέμα δεν μπορεί να γενικευτεί και στους Ορεινούς Ποιμενικούς...
Όπως αναφέρθηκε κι από αρκετά μέλη παραπάνω μπορεί να παρουσιάζουν σημαντικές ομοιότητες, όμως οι διαφορές στο χαρακτήρα και στην "τεχνική" φύλαξης είναι τόσο μεγάλες που ουσιαστικά δεν μπορούν να παραλληλιστούν...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Θεωρώ ότι το παρόν θέμα δεν μπορεί να γενικευτεί και στους Ορεινούς Ποιμενικούς...
Όπως αναφέρθηκε κι από αρκετά μέλη παραπάνω μπορεί να παρουσιάζουν σημαντικές ομοιότητες, όμως οι διαφορές στο χαρακτήρα και στην "τεχνική" φύλαξης είναι τόσο μεγάλες που ουσιαστικά δεν μπορούν να παραλληλιστούν...
Συμφωνώ, φίλε foibos,

Γι' αυτό κι εγώ, όταν τοποθετήθηκα (νάχαμε να λέγαμε, για την τοποθέτηση) έκανα πλήρη σχεδόν αντιδιαστολή στα Ορεινά Ποιμενικά... βάζοντας και το πρόθεμα "θρησκεία", με τον προσήκοντα σεβασμό!!!;)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δηλαδή τα υποψιάζεις με τα σενάρια;
Τα βοηθάς να είναι πιο alert;
Αρχικα ξεκινησα για να καταλαβω τις αντιδρασεις τους κ τα ορια τους.
Τι ειναι πραγματικα ικανα να κανουνε.
Μετα για να καταλαβουνε τι ακριβως ειναι η απειλη, κ να αποκτησουνε ανοσια σε καθε αλλη εικονα, οσο περιεργη κι αν ειναι.
Επειτα το εκανα ωστε οταν επιτεθουν να μπορω να ελενξω τις αντιδρασεις τους.
Την πρωτη φορα που ενας σκυλος γινεται "εξαλλος" κ επιτειθεται, ειναι δυσκολο ακομα κ να δεχτει να τον ακουμπησεις, ποσο μαλλον να τον πιασεις για να τον σταματησεις.

Με τον καιρο εχουνε εντυπωσει οτι, ο,τι κι αν ερθει στο μερος μας, το "εχουνε" αν χρειαστει.
Δεν θα πεσουνε πανω του απο "φοβο" αλλα απο "δυναμη" εχοντας τον ελεγχο του πραξεων τους, κ γι αυτο μπορω κ εγω να τις ελεγχω. Οταν δεν φυλανε το σπιτι που μενουμε η εμενα, παραμενουνε ασυγκινητες σε οτι θεαμα περασει ακομα κ σε ΠΟΛΥ κοντινη αποσταση.
Στο δρομο δεν τους νοιαζουνε ουτε παπαδες, ουτε ανθρωποι με κρανοι, ουτε με πατεριτσες, ουτε τπτ.....
εχει τυχει σε πεζοδρομους στα στενεματα στα κολωνακια σχεδον να σπρωχτουνε για να χωρεσουνε, χωρις καν να εκδηλωσουνε ιχνος δυσαρεσκειας......
Τις εχω τσεκαρει κ το ξερω.

Δεν εχω κατευθυνει τις αντιδρασεις τους (γιατι οι "φυσικες" τους αντιδρασεις ηταν εξ'αρχης ακρως ικανοποιητικες) παρα εχω προσπαθησει να μαθω (εγω) πως αντιδρουν κ ποτε, κ να μαθουνε (οι σκυλες) ποτε πρεπει να αντιδρουν κ πως πρεπει να συμπεριφερθουν σε μια επιθεση........
Μετα ολο το συνολο (εγω κι αυτες) πως κ ποτε πρεπει να ληγει μια τετοια κατασταση κ ποιος εχει τον τελικο λογο στο θεμα (=εγω κι αυτες πρεπει να εκπαιδευτουν "απευαισθητοποιηθουν" ωστε να το δεχονται σε οποιεσδηποτε συνθηκες).

Θα ηταν τρελλο να πω οτι ολα πανε στον αυτοματο, αν μπει ο κλεφτης το βραδυ κ σφυριξω θα μαζευτουνε 3 σκυλια κοντα μου ετσι απλα..... αυτα στα εργα.
Ξερω ομως οτι αν ακουσουμε κατι περιεργο το βραδυ στην αποθηκη με τα ξυλα, κ παρω την σκυλα κ την ξαμολυσω πισω να "ψαξει" αν βρουμε καποιον εκει πριν προλαβει να καταλαβει τι εγινε η σκυλα θα τον εχει αρπαξει, κ εγω θα μπορεσω να τον παρω απο τα δοντια της αν πρεπει να τον σωσω.......
Κ τωρα θα πεις "πως το ξερεις?"
Μα το εχω ζησει σε ρεαλιστικη αναπαρασταση τετοιου τυπου εισβολης......
Αν δεν το ειχα παιξει το εργο, κι αν δεν το ειχα δει να γινεται, κ ακουγα το βραδυ θορυβο.... 2 λυσεις υπαρχουνε: η να εκανα οτι δεν τον ακουσα, η να πηγαινα πανω σε πανικο με ενα σκυλο εξ'ισου σε εξαλλη κατασταση, κ μετα "ο σωσων εαυτον........"

Αυτη ειναι κ η εννοια των ρεαλιστικων σεναριων, κατ εμενα...... να ξερει καποιος τι να κανει, οταν του τυχει να το κανει.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Θεωρώ ότι το παρόν θέμα δεν μπορεί να γενικευτεί και στους Ορεινούς Ποιμενικούς...
Όπως αναφέρθηκε κι από αρκετά μέλη παραπάνω μπορεί να παρουσιάζουν σημαντικές ομοιότητες, όμως οι διαφορές στο χαρακτήρα και στην "τεχνική" φύλαξης είναι τόσο μεγάλες που ουσιαστικά δεν μπορούν να παραλληλιστούν...

Γιατι τι δεν μπορει να γενικευτεί και στους Ορεινούς. Τόσο μεγάλη ειναι η διαφορά δεν μπορω
να το καταλάβω. Αφου μηλάμε για την φύλαξη και την εκπεδευση σε αυλή-σπιτι-οικογένεια
Ο ίδιος ιδιοκτήτης με την ίδια εκπεδευση είτε εχει κορσο είτε εχει ποιμενικό τόσο μεγάλη
ειναι η διάφορα που δεν χωράει στην συζήτηση;
Και γιατι λεμε οτι το ποιμενικό θα τον πάρει στο κυνήγι και θα απομακρυνθεί ενώ το μπουλ
μαστιφ θα στέκεται στα τρία μέτρα απο τον χειριστή. Ποιός θα προλάβει να απομακρινθει
10 μέτρα απο αυτές της φυλές αφου μηλάμε για αυλόσπιτο;
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Γιατι τι δεν μπορει να γενικευτεί και στους Ορεινούς. Τόσο μεγάλη ειναι η διαφορά δεν μπορω
να το καταλάβω. Αφου μηλάμε για την φύλαξη και την εκπεδευση σε αυλή-σπιτι-οικογένεια
Ο ίδιος ιδιοκτήτης με την ίδια εκπεδευση είτε εχει κορσο είτε εχει ποιμενικό τόσο μεγάλη
ειναι η διάφορα που δεν χωράει στην συζήτηση;
Και γιατι λεμε οτι το ποιμενικό θα τον πάρει στο κυνήγι και θα απομακρυνθεί ενώ το μπουλ
μαστιφ θα στέκεται στα τρία μέτρα απο τον χειριστή. Ποιός θα προλάβει να απομακρινθει
10 μέτρα απο αυτές της φυλές αφου μηλάμε για αυλόσπιτο;
κατ'αρχας το ποιμενικο δεν εχουν το ιδιο εργο-υπηρεσια,υπαρχουν αλλοι κανονες εκει,η εργασια ειναι η ιδια,φυλαξη αλλα και αυτη χωριζεται σε διαφορες υποκατηγοριες! ασε που απο ποιμενικο δεν περιμενεις να αφησει τον εισβολεα οτε να τον δαγκωσει οταν το θες εσυ γιατι εχει μαθει να λειτουργει ανερξαρτητα και εν απουσια ιδιοκτητη.

αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας,το θεμα μας ειναι αν πρεπει ο σκυλος να περνα απο εκπαιδευση,αν πρεπει να τεσταρεται για το ταμπεραμεντο του και να μην κανουμε υποθεσεις,αν υπαρχουν σκυλια που δεν πρεπει να εκπαιδευονται για φυλαξη παρ'ολο που αυτην ηταν ο λογος δημιουργιας τους,και εν τελη καποιον να απαντησει σε αυτο,αυτοι οι φυσικοι φυλακες χωρις εκπαιδευση θα μεινουν για παντα ετσι φυσικοι και ετσι φυλακες,δεν θα εξαλειφθει ποτε αυτο το χαρακτηριστικο χωρις εκπαιδευση;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και γιατι λεμε οτι το ποιμενικό θα τον πάρει στο κυνήγι και θα απομακρυνθεί ενώ το μπουλ
μαστιφ θα στέκεται στα τρία μέτρα απο τον χειριστή. Ποιός θα προλάβει να απομακρινθει
10 μέτρα απο αυτές της φυλές αφου μηλάμε για αυλόσπιτο;
Το σπιτι μου απεχει απο το βορινο ακρο του κτηματος περιπου 100μετρα.
Οχι μικρη αποσταση.....

Στο εξοχικο που ειχα παει, ειχε μπει μεσα απροσκλητος ο κηπουρος (εχει δικο του κλειδι της αυλοπορτας-δεν το γνωριζα) κ η σκυλα μπηκε μπροστα κ του εκλεισε το δρομο (περιπου 40μετρα απο την πορτα ως το σπιτι) κοιταζοντας τον κ γρυλιζοντας σιγανα. Δεν του επιτεθηκε οταν εκανε μεταβολη κ την εκανε με ελαφρα, δεν τον κυνηγησε, παρα εμεινε κοντα στο σπιτι κ σε μενα.
Το σκυλι δεν ειχε ξαναδει ποτε τον κηπουρο, ουτε αυτος το σκυλι (κ νομιζω κ δεν θελει να το ξαναδει!)

Εχει λοιπον σημασια αν το σκυλι μενει κοντα στον ιδιοκτητη του κ θετει στον εαυτο του "αορατη περιμετρο" η ξεμακραινει κ επιτειθεται σε οτι κινειται.

Οταν ο εργατης που εχω στο σπιτι δουλευει στο κτημα η σκυλα ειναι παντα κοντα στο σπιτι κ μονο τον παρατηρει.
Αν κανει κ πλησιαζει το σπιτι, θα του την πεσει στεγνα.
Οταν πηγαινω εγω να δω τι κανει, η σκυλα ειναι μαζι μου -παντα κατ επιλογην της αναμεσα μας, κ οσο η αποσταση μας ειναι στα 3-5 μετρα, δεν ασχολειται περεταιρω......
Εκεινη την ωρα ο εργατης κανει δουλειες πχ μπορει να σκαβει με τσαπα (εικονα του εχω ξυλο κ το χτυπαω στη γη), ειναι αδιαφορη οσο ειμαι εγω εκει κ αυτος δεν ασχολειται "εναντιον" μου!
Ετσι κανει κ με ολους τους ξενους προς αυτην που εχω βαλει εγω μεσα (τεχνικους/μαστορους κλπ)

Απ οσα εχω δει απο τις αντιδρασεις τις, δεν φαινεται να θελει να προβει σε κανενος ειδους κινηση αν δεν το κρινει απαραιτητο, κ ξερει να κρινει το "απαραιτητο" με λιγες διορθωσεις που εχει λαβει....... η δε αντιδραση της θα ειναι οριακα ετεροχρονισμενη ωστε να εχει βεβαιωθει οτι υπαρχει λογος.....

Και τωρα μερικοι θα εχουνε την απορια "πως κυκλοφορεις ετσι χαλαρα με τετοιο σκυλο εστω κ μεσα στο σπιτι σου?"
Η απαντηση ειναι απλη. Την εχω τσεκαρει πολλες φορες κ ξερω τα ορια "αντιδρασης" της.
Ξερω τι μπορει να την κανει να παρει μπρος, ξερω τι μπορω να κανω πριν αυτο γινει........