Είναι η εργασία στην φύλαξη σημαντική?Και γιατί?


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η διαφορά έχει να κάνει με την αυτονομία κι ανεξαρτησία δράσης για την οποία έχουν εκτραφεί οι Ορεινοί!

Το μέλος Θησέας νωρίτερα περιέγραψε τον χειρισμό του Ορεινού!
Οι ικανότεροι (υπεύθυνοι) χειριστές ορεινών ποιμενικών που υπάρχουν είναι αυτοί που μεριμνούν να διαβάζουν έγκαιρα την εντελώς αυτόνομη αντίληψη του σκύλου τους για τα καθήκοντά του στην φύλαξη,
Για τις μαστίφ φυλές και την εκπαίδευσή τους σε θέματα φύλαξης δεν έχω γνώση κι ως εκ τούτου δεν έχω άποψη...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
κατ'αρχας το ποιμενικο δεν εχουν το ιδιο εργο-υπηρεσια,υπαρχουν αλλοι κανονες εκει,η εργασια ειναι η ιδια,φυλαξη αλλα και αυτη χωριζεται σε διαφορες υποκατηγοριες! ασε που απο ποιμενικο δεν περιμενεις να αφησει τον εισβολεα οτε να τον δαγκωσει οταν το θες εσυ γιατι εχει μαθει να λειτουργει ανερξαρτητα και εν απουσια ιδιοκτητη.

αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας,το θεμα μας ειναι αν πρεπει ο σκυλος να περνα απο εκπαιδευση,αν πρεπει να τεσταρεται για το ταμπεραμεντο του και να μην κανουμε υποθεσεις,αν υπαρχουν σκυλια που δεν πρεπει να εκπαιδευονται για φυλαξη παρ'ολο που αυτην ηταν ο λογος δημιουργιας τους,και εν τελη καποιον να απαντησει σε αυτο,αυτοι οι φυσικοι φυλακες χωρις εκπαιδευση θα μεινουν για παντα ετσι φυσικοι και ετσι φυλακες,δεν θα εξαλειφθει ποτε αυτο το χαρακτηριστικο χωρις εκπαιδευση;

Στο το θεμα εκπέδευσης φύλαξης και αν πρεπει να γίνει αυτη λέω:

50% παίζει ρόλο ο σκύλος και ο χαρακτήρας του και
50% παίζει ρόλο ιδιοκτήτης και η εμπιρια του οι γνώσεις του και η λογική του
Εαν αυτός ο μουαγές δεν κολλάει είμαι αντίθετος σε τέτοια εκπεδευση γιατι
θα εχει θέματα η ίδια η οικογένια. Οι περισσότεροι νομίζω οτι το έχεται το
θεμα και θα έλεγα γιατι οχι. Την εξήγηση για την διαφορα ποιμενικό-κορσο
για την υπόθεση αυτού του θέματος δεν την κατάλαβα!
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
είμαστε όλοι άνθρωποι, αλλά άλλο χιούμορ και ταμπεραμέντο έχουν οι ιταλοί και εντελώς άλλο οι βρετανοί

φαντάζομαι κάτι ανάλογο και για τα σκυλιά

ελπίζοντας οτι σε βοήθησα
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Foibos η παράθεσή σου εχει να κανει με τον φυσικό τους χωρο αμόλα χωρίς καμία
εκπεδευση και οχι για σκυλιά με ΒΥ κοινονικοποιηση σε αυλή-σπιτι που νομιζω
συζητάμε εδώ.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι ομως!Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον εκπαιδευμένο Ορεινό!
Δεν θα πάψει να είναι αυτόνομος κι ανεξάρτητος και να κρίνει το κάθε περιστατικό-σενάριο, ακόμη κι αν το έχει επαναλάβει, ως μοναδικό γεγονός και να πράττει ανάλογα, συχνά και διαφορετικά από την προηγούμενη φορά!
Γι αυτό και το Α και το Ω είναι η πολύ δουλειά στην βασική σε συνδυασμό με την παρατήρησή της γλώσσας σώματος ώστε να μπορείς να προλάβεις και να κοψεις την αντίδραση πριν αρχίσει, αν επιθυμείς βέβαια να την κόψεις...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αλλα θέλω να ρωτήσω τον φίλο east49.

Σε ολα τα παραδείγματα αναφέρεται για την μεγάλη μόνη της. Τι γίνεται αν ειναι και
οι δυο μαζί; Ακούνε; Ή μπενουν μετάξι τους σε μια κόντρα με υπερβάλλον ζήλο και
προσπαθούν ποιά θα φάει πιό πολυ κλέφτη; Της έχεις δοκιμάσει;
Και αν είχες πάρει αντί για δεύτερη θυληκιά ενα αρσενικό δεν θα ειχε πολυ μεγαλύτερο
ρίσκο η εκπεδευση αυτή αφου θεωρώ οτι θα ηταν απίθανο να σταματήσεις.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αλλα θέλω να ρωτήσω τον φίλο east49.

Σε ολα τα παραδείγματα αναφέρεται για την μεγάλη μόνη της. Τι γίνεται αν ειναι και
οι δυο μαζί; Ακούνε; Ή μπενουν μετάξι τους σε μια κόντρα με υπερβάλλον ζήλο και
προσπαθούν ποιά θα φάει πιό πολυ κλέφτη; Της έχεις δοκιμάσει;
Και αν είχες πάρει αντί για δεύτερη θυληκιά ενα αρσενικό δεν θα ειχε πολυ μεγαλύτερο
ρίσκο η εκπεδευση αυτή αφου θεωρώ οτι θα ηταν απίθανο να σταματήσεις.
Πολυ καλες οι ερωτησεις σου, κ αφορουν ανθρωπους που εχουνε πανω απο ενα σκυλια.
Το πως λειτουργει το ενα σκυλι μονο του, με το πως λειτουργει μαζι με αλλα ειναι μια τελειως αλλη εικονα.
Εστω κ δυο σκυλια μαζι εχουνε λειτουργεια αγελης..... φαντασου τα τρεια που εχω εγω......
Στο 90% των σεναριων η μεγαλη ειναι μονη της. Τα αλλα απομονωνονται προσωρινα κ εστιαζουμε σε εκεινη. Η εξηγηση ειναι απλη: το σκυλι αυτο επιλεχτηκε κ εκπαιδευτηκε απο την πρωτη μερα, να κανει ενα πραγμα: να μπορει να με ακολουθησει παντου.
Ειναι η μονη σκυλα που θα παρω μαζι μου φευγοντας απο το σπιτι για να παω αλλου, να μεινω πχ ενα βραδυ στο εξοχικο. Οποτε με ενδιαφερει αυτο το σκυλι να δουλευει/κυκλοφορει/συμπεριφερεται αψογα παντου κ παντα μαζι μου.......

Οταν μπαινουνε κ τα αλλα στο παιχνιδι, το πραγμα αλλαζει κατα πολυ.
Ο μεγαλος (εντελως παντελως ανεκπαιδευτος ημιαιμος σκυλος -δυο εντολες ξερει: το ονομα του + ελα, κ το φυγε) ειναι ο εκπληκτικοτερος σκυλος συναγερμος που θα μπορουσε να εχει κανεις σε ενα σπιτι.
Θα ειδοποιησει για καθε κινηση, θα στηθει (εχει κ αναστημα) κ θα γαυγιζει πολυ παραστατικα.
Μολις ακουσει το μανταλο της γκαραζοπορτας να ανοιγει, θα εχει ηδη γινει καπνος σε δευτερολεπτα, θα βρει την βαθυτερη τρυπα κ θα κρυφτει μεχρι η "απειλη" να φυγει.......
Δεν υπαρχει περιπτωση να πλησιασει ποτε ανθρωπο σε αποσταση μικροτερη των δυο μετρων, πραγμα που τον καθιστα εντελως ακινδυνο......

Η μικρη, λειτουργει επικουρικα στην μεγαλη. Βασικα παιζει με επιτυχια το "κανε οτι κανω".......
Τοσο καλα που οταν η μεγαλη δεν ειναι παρουσα (την εχω δοκιμασει κ μονη της) κανει οτι ακριβως κ η μεγαλη.
Αμα σταματησω την μεγαλη, ευκολα σταματαει κ το μικρο. Δεν ισχυει το αντιστροφο, αν σταματησω την μικρη η μεγαλη απλα χαιρεται που δεν χρειαζεται να μπερδευεται με εναν αλλο σκυλο για "να κανει την δουλεια της"

Βεβαια καταλαβαινεις οτι και με τα τρια ταυτοχρονα, χταποδι δεν ειμαι, οποτε ειναι φυση αδυνατον να τα ελενξω ολα ταυτοχρονα..... επιλεγω να σταματησω κατα προτεραιοτητα την μεγαλη.......

Η επιλογη δευτερου θυλικου σκυλου, εχει να κανει με το οτι με αυτο διαλεξε η μεγαλη να συμβιωσει.
Η σκυλα αυτη εχει ποιο εντονο χαρακτηρα απο τον μεσο ορο των αρσενικων. Επιλεχτηκε γι αυτο.
Στην πραξη ειναι σαν να εχω ενα αρσενικο κ ενα θυλικο.....
Παντως αν αυτο ρωτας, θα ελεγα οτι τα corso ειναι ομαδικα σκυλια, τουλαχιστον ποτε δεν εχει στραφει καποιο εναντιων καποιου αλλου οταν εχουνε ενα στοχο......

Υ.Γ. Οι δυο σκυλες, εχουνε πανω κατω τις ιδιες αντιδρασεις σε τετοιες συνθηκες, με μια σημαντικη διαφορα, αν κ λεπτομερια για καποιον που δεν εχει ζησει τα ζωα ΠΟΛΥ καλα: η μικρη πεφτει με τα μουτρα..... η μεγαλη θα μετρησει/ζυγισει/σκεφτει κ μετα θα πραξει, πραγμα που κατα την γνωμη μου την καθιστα πολλαπλα ποιο "επικινδυνη" αν ανεκπαιδευτη γινει ανεξελεκτη........
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να κανω κι εγω μερικες ερωτησεις, γιατι εγω καλα απανταω κ αφηγουμαι, αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτη η ουσια.....

1. Οι υπολοιποι που εχετε σκυλια (που θα επρεπε να ειναι) φυλακες, τα εχετε δοκιμασει ποτε επι το εργω?
2. Οσοι εχετε επιλεξει να τα δοκιμασετε, ηταν μετα χειροτερα απ οτι ηταν πριν?
3. Οσοι εχετε επιλεξει να ΜΗΝ τα δοκιμασετε, πως ξερετε ποτε και αν θα πυροδοτηθουν τα ενστικτα του σκυλου σας κ τι ακριβως θα κανετε τοτε????

Κι ερχεται κ η τελευταια δυσκολοτερη ερωτηση:
Εφ'οσων ενας σκυλος συγκεκριμενης φυλης οριζεται απο το τριπτυχο υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια, κ εστω οτι το πρωτο κ το τριτο ειναι σχετικα ευκολα να φανουν, για το θεμα του χαρακτηρα, στις φυλες σκυλου-φυλαξης/προστασιας, πως μπορει καποιος να πει οτι εχει ΣΩΣΤΟ σκυλο, αν δεν ξερει αν ο σκυλος αυτος επιτελει το καθηκον του????
Αν ο σκυλος αυτος δοκιμαστει κ ΔΕΝ φυλαει ουτε προστατευει ακομα κ αν ειναι αριστος μορφολογικα, ποση αξια μπορει να εχει για την φυλη του???????

Αντε να παμε την κουβεντα ποιο σφαιρικα κ να αφησουμε για λιγο τα μεμονομενα παραδειγματα.......
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Οταν έχεις τέτοιες φυλές για μένα είναι υποχρεωτικό να τα δοκιμάζεις σε διάφορα σενάρια διότι από την στιγμή που σαν χαρακτηριστικό την "έχουν" την φύλαξη πρέπει να δείς και πώς θα την βγάλουν σε διάφορες καταστάσεις ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.Στην περίπτωση που πάρεις σκύλο με έντονο χαρακτηριστικό φύλαξης δεν μπορείς να πείς ότι έχεις σωστό σκύλο αν δεν τον δοκιμάσεις.Τώρα σκύλος με χαρακτηριστικό φύλαξης δοκιμαστεί και δεν "το έχει" όσο άριστος να είναι σε υγεία και μορφολογία για μένα "χάνει" πολύ σε σχέση με την φυλή του
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Να κανω κι εγω μερικες ερωτησεις, γιατι εγω καλα απανταω κ αφηγουμαι, αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτη η ουσια.....

1. Οι υπολοιποι που εχετε σκυλια (που θα επρεπε να ειναι) φυλακες, τα εχετε δοκιμασει ποτε επι το εργω?
2. Οσοι εχετε επιλεξει να τα δοκιμασετε, ηταν μετα χειροτερα απ οτι ηταν πριν?
3. Οσοι εχετε επιλεξει να ΜΗΝ τα δοκιμασετε, πως ξερετε ποτε και αν θα πυροδοτηθουν τα ενστικτα του σκυλου σας κ τι ακριβως θα κανετε τοτε????

Κι ερχεται κ η τελευταια δυσκολοτερη ερωτηση:
Εφ'οσων ενας σκυλος συγκεκριμενης φυλης οριζεται απο το τριπτυχο υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια, κ εστω οτι το πρωτο κ το τριτο ειναι σχετικα ευκολα να φανουν, για το θεμα του χαρακτηρα, στις φυλες σκυλου-φυλαξης/προστασιας, πως μπορει καποιος να πει οτι εχει ΣΩΣΤΟ σκυλο, αν δεν ξερει αν ο σκυλος αυτος επιτελει το καθηκον του????
Αν ο σκυλος αυτος δοκιμαστει κ ΔΕΝ φυλαει ουτε προστατευει ακομα κ αν ειναι αριστος μορφολογικα, ποση αξια μπορει να εχει για την φυλη του???????

Αντε να παμε την κουβεντα ποιο σφαιρικα κ να αφησουμε για λιγο τα μεμονομενα παραδειγματα.......

Οπως ειπα σε προηγούμενο πόστ εσείς που το έχεται το θεμα καλά κάνετε και προχωρατε.
Για εμάς τους υπόλοιπους πιστευω οτι ειναι επικίνδυνα μονοπάτια. Αν θα γίνει ο σκυλος
λιγοτερο επικίνδυνος και περισσότερο ελεγχόμενος μετα απο τέτοια εκπεδευση;
εξαρτάται και απο τον ιδιοκτήτη.

Εγω εχω επιλέξει να ΜΗΝ τα εκπεδευσω γιατι εδω και καιρό αποφάσισα οτι ΔΕΝ θέλω
να με φυλάξουν και ας βρίσκονται σε χώρο εργασίας. Ειναι στα χέρια μου ενα χρόνο
τωρα μου εχουν προσφέρει τόσα πολλα και δεν θέλω να τα βάλω σε τέτοια επικινδυνη
διαδικασία γιατι δεν την χρειάζομαι και δεν αισθάνομαι και εγω έτοιμος.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
ειναι επικίνδυνα μονοπάτια.

.
Γιατί θεωρείς το να ξέρεις την αντίδραση τών σκύλων σου στις ανάλογες περιπτώσεις επικίνδυνα μονοπάτια?Για παράδειγμα πάει κάποιος το βράδυ να παραβιάσει τον χώρο σου,δεν θα ήθελες να ξέρεις πώς θα αντιδράσουν?
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δεν βλεπω να ακουγεται η αντιθετη γνωμη οσον αφορα τα φιλα,μποερμποελ,πρεσα μπουλμαστιφ και αν πρεπει να εκπαιδευονται για φυλαξη,αντιθετως εχει ακουστει παμπολες φορες και εδω και αλλου (βλεπε παρατριχα) το αντιθετο,καποιος ομως να μας το εξηγησει,με αλλα λογια εδω αμφισβητειται η δουλεια καποιων,οι εκτροφεις μπουλμαστιφ που ειναι;

και ολα αυτα χωρις καμια δοση επιθετικοτητας ή ειρωνειας,απλα τις αποψεις τους θελουμε!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Γιατί θεωρείς το να ξέρεις την αντίδραση τών σκύλων σου στις ανάλογες περιπτώσεις επικίνδυνα μονοπάτια?Για παράδειγμα πάει κάποιος το βράδυ να παραβιάσει τον χώρο σου,δεν θα ήθελες να ξέρεις πώς θα αντιδράσουν?

Επειδή τα εχω σε βιοτεχνικό χώρο όπου υπάρχει άνθρωπος όλο το 24ωρο δεν χρειάζομαι
φυλαξη. Για την αντίδρασή τι να ξέρω; Εδω δεν ξέρω πως θα αντιδράςω εγω σε τέτοια
περίπτωση πως μπορω να περιμένω φιξαρισμενη αντίδραση απο το ζωντανό;
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Iskender ο καθένας έχει το σκυλί,σκυλιά του όπως πιστεύει ότι είναι καλύτερα για αυτόν αλλά όταν θα ξέρεις την αντίδραση τους σε κάποια εισβολή στο χώρο τους τότε θα έχεις κ εσύ ένα πλάνο αντίδρασης κ θα ξέρεις καλύτερα πως να αντιδράσεις

Sent from my ST26i using Tapatalk
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν υπαρχει ενιαιος τροπος αντιμετωπισης γιατι ο καθενας εχει δικες του αναγκες.
ο john μενει σε διαμερισμα, τα σεναρια να μπει καποιος μεσα ειναι απιθανα ωστε να τα εκπαιδευσει σε κατι τετοιο. αν μπει καποιος δεν νομιζω να εχει αλλωστε και πολυ σημασια η εκπαιδευση γιατι δεν θα ελεγχονται. επιλεγει λοιπον να τα εχει οσο πιο ηρεμα μπορει. δεν εχει ισως νοημα να επενδυσει χρονο σε τετοια εκπαιδευση αλλα σε οποιαδηποτε αλλη ασχολια με τα σκυλια.
ο east που τα εχει σε ανοιχτο χωρο εχει διαθεσιμα πολλα υπαρκτα σεναρια και διαθετει και χρονο για να τα φτασει σε αυτο το επιπεδο.
καποιος με ορεινο ποιμενικο ισως αρκειται στην εντονη προειδοποιηση και δεν μπαινει στη διαδικασια αυτης της εκπαιδευσης.

μετα απο οσα διαβασα, θεωρω οτι αν ειχα πρεσα/κανε κτλ και ειχα και τον χρονο, με δεδομενο οτι θελω την φυλαξη χωρου και δεν μενω σε διαμερισμα, θα δοκιμαζα τετοια εκπαιδευση.

εχω 2 αποριες αυτη τη στιγμη.
1. γιατι καποιος με απειρο διαθεσιμο χρονο ωστε να φτασει το σκυλι σε τρομερο επιπεδο ΒΥ δεν επιλεγει μια πιο εκπαιδευσιμη φυλη? εγω πχ αν ειχα χρονο για να φτασω ενα κανε/πρεσα να με ακουει τυφλα και να το εκπαιδευσω και σε πολλα σεναρια φυλαξης, θα προτιμουσα να ασχοληθω με 2 μαλινουα. θεωρω οτι το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο.
2. εχει δοκιμασει καποιος κατι αντιστοιχο με αυτο που εκανε ο east αλλα σε κλασσικο ορεινο ποιμενικο? μετα μηπως χαλασε και αντιδρασεις που υπηρχαν απο πριν και ειναι επιθυμητες (πχ εντονη προειδοποιηση, αυτονομη σκεψη)? και παλι, αν ειναι καποιος να παρει ενα ορεινο ποιμενικο και να το αλλαξει τελειως γιατι να μην επιλεξει απο την αρχη καποια αλλη φυλη?
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
εχω 2 αποριες αυτη τη στιγμη.
1. γιατι καποιος με απειρο διαθεσιμο χρονο ωστε να φτασει το σκυλι σε τρομερο επιπεδο ΒΥ δεν επιλεγει μια πιο εκπαιδευσιμη φυλη? εγω πχ αν ειχα χρονο για να φτασω ενα κανε/πρεσα να με ακουει τυφλα και να το εκπαιδευσω και σε πολλα σεναρια φυλαξης, θα προτιμουσα να ασχοληθω με 2 μαλινουα. θεωρω οτι το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο.
2. εχει δοκιμασει καποιος κατι αντιστοιχο με αυτο που εκανε ο east αλλα σε κλασσικο ορεινο ποιμενικο? μετα μηπως χαλασε και αντιδρασεις που υπηρχαν απο πριν και ειναι επιθυμητες (πχ εντονη προειδοποιηση, αυτονομη σκεψη)? και παλι, αν ειναι καποιος να παρει ενα ορεινο ποιμενικο και να το αλλαξει τελειως γιατι να μην επιλεξει απο την αρχη καποια αλλη φυλη?
1. Γουστα ειναι αυτα. Εμενα πχ μου αρεσουνε τα "βαρια" σκυλια. Δεν θα μπορουσα να εχω ενα σκυλο που ειναι "στην πριζα" συνεχεια. Μου αρεσουνε επισης τα μεγαλοσωμα (εως γιγαντοσωμα). Γουσταρω να βλεπω κεφαλες, σβερκο κ μαγουλαρες...... Καταλαβαινεις λοιπον απο τα παραπανω, οτι μαλινουα δεν θα επαιρνα ποτε.
Διαλεξα ομως δε, απο τις φυλες που μου αρεσαν, την ποιο "εκπαιδευσιμη" οπως ποιο πριν ανεφερθηκε.
Γιατι πιστευεις οτι το αποτελεσμα ενος εκπαιδευμενου μαλινουα, θα ειναι καλυτερο απο ενα εκπαιδευμενο cane corso πχ? Εγω πιστευω οτι μια χαρα αποτελεσματικα ειναι κ τα δυο, με τις σωστες βασεις......
"Τυφλη υπακοη", δεν νομιζω οτι μπορει να ισχυρηστει κανεις, σιγουρα οχι εγω.......εγω το μονο που ειπα ειναι "καλο ελεγχο" τπτ παραπανω......
Και δεν εχω απλετο χρονο, απλα τα σκυλια μαθαινουνε γρηγορα.........

2...... ας το απαντησει αλλος!
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
1. Γουστα ειναι αυτα. Εμενα πχ μου αρεσουνε τα "βαρια" σκυλια. Δεν θα μπορουσα να εχω ενα σκυλο που ειναι "στην πριζα" συνεχεια. Μου αρεσουνε επισης τα μεγαλοσωμα (εως γιγαντοσωμα). Γουσταρω να βλεπω κεφαλες, σβερκο κ μαγουλαρες...... Καταλαβαινεις λοιπον απο τα παραπανω, οτι μαλινουα δεν θα επαιρνα ποτε.
γουστα, καμια αντιρρηση. εμενα πχ δεν μου αρεσουν αυτα με το λειο τριχωμα. οποτε πρεσα/μαστιφ/ντοπερμαν/ροτβαιλερ κοβονται αμεσα. αν δεν διαλεγα αρκουδοποιμενικο (πχ μαρεμα, καυκασου, πυρηναιων, sarplaninac) θα διαλεγα γκρενενταλ απο εμφανιση και μαλινουα για την τρελα. ακομα και απο τα lgd υπαρχουν αρκετα που δεν με καλυπτουν εμφανισιακα (Kangal, Komondor, ισπανικο μαστιφ και οτιδηποτε εχει το κλασσικο ποιμενικο βλεμα 'αυπνιας').

ενα μαλινουα νομιζω θα εκανε καλυτερη δουλεια στο χρονο που απαιτειται για να ελεγθει καλα ενα κορσο. αλλα μιλαω εντελως θεωρητικα γιατι ποτε δεν ειχα ή ασχοληθηκα με κατι τετοιο. το λεω με την εννοια οτι για εμενα το μαλινουα ειναι ο ορισμος του σκυλου που αν εχει καποιος εμπειρια και χρονο μπορει να γινει απιθανο σε οτιδηποτε, προφανως και για φυλαξη.

τωρα εχω 1 ωρα διαθεσιμη την ημερα για εκπαιδευση/σοβαρη βολτα/σοβαρο παιχνδι και 1-2 ωρες για χαζομαρες με τη σκυλα (παιχνιδια χωρις λογο, βολτα απλα για εκτονωση). σε αυτη τη 1 ωρα δεν θεωρω οτι θα μπορουσα να τη φτασω σε τελειο σημειο εκπαιδευσης φυλαξης. προς το παρον ΒΥ κανει οσο περισσοτερο μπορω. να καθεται, να μενει, να ερχεται παντα, να αφηνει κατι που την ενθουσιασε, να μην τραβαει, να ηρεμει, να μπαινει σπιτι της κτλ. με τοσο διαθεσιμο χρονο νομιζω οτι ουτε να εχω ενα μαλινουα μπορουσα ουτε να εκπαιδευσω ενα κορσο σε φυλαξη.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
2. εχει δοκιμασει καποιος κατι αντιστοιχο με αυτο που εκανε ο east αλλα σε κλασσικο ορεινο ποιμενικο? μετα μηπως χαλασε και αντιδρασεις που υπηρχαν απο πριν και ειναι επιθυμητες (πχ εντονη προειδοποιηση, αυτονομη σκεψη)? και παλι, αν ειναι καποιος να παρει ενα ορεινο ποιμενικο και να το αλλαξει τελειως γιατι να μην επιλεξει απο την αρχη καποια αλλη φυλη?
Σίγουρα έχουν δουλευτεί CAO και καυκάσια, αν και δεν είμαι σίγουρος αν τα συγκεκριμένα μπορούμε πλέον να τα θεωρήσουμε "κλασσικά" ορεινά ποιμενικά μια και η εκτροφή τους πάει πια ξεκάθαρα αλλού.
Παράδειγμα με ορεινό ποιμενικό της χώρας μας έχω μόνο ένα, κι αυτό στέφθηκε με παταγώδη αποτυχία (όπως είδαμε δια ζώσης σε πρόσφατη έκθεση).
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ξεπερνοντας το θεμα γουστου εμφανισης, που ειναι καθαρα υποκειμενικο, τι "θελεις να βλεπεις οταν ξυπνας το πρωι" που λεει κι ενας φιλος,

Εγω διαλεγοντας αυτη τη φυλη, ξεκιναγα με δυο βασικα πραγματα: το ανθρωποκεντρικο (που σημαινει οτι θα ειναι μαζι μου-οικειοθελως, κ "κοντα μου" οποτε δεν χρειαζεται πχ να το εκπαιδευσεις για να σε ακολουθει (μαλλον θα χρειαζονταν να το εκπαιδευσεις για να ξεκολλησει απο πανω σου!!!!) κ το "επιφυλακτικο με τους ξενους" +εντονοτατο ενστικτο προστασιας, που σημαινε οτι υπηρχε μια εξαιρετικη βαση για να το μαθω να "φυλαει" εμενα κ το χωρο του.

Οποτε εγω τα σκυλια μου δεν τα "εφτιαξα", ηταν απο μονα τους!!

Εγω απλα προσπαθω να κατανοησω τις αντιδρασεις τους κατα συνεπεια να μπορω να τις ελεγχω.
Φυσικα αφου βεβαιωθηκα οτι εχουνε τις (κατα το προτυπο!) επιθυμητες κ αναμενομενες αντιδρασεις!!

Προσπαθω να τα εξεικιωσω με οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα (απο τραινα, καραβια, αεροπλανα) μεχρι το φυσικο περιβαλλον (δαση, ποταμια, θαλασσα, σπηλιες, κλπ) μεχρι να δουνε ανθρωπους (γερους, με πατεριτσες, σε οικοδομες που κουβαλανε πραγματα, σε χωραφια που χρησιμοποιουν εργαλεια κλπ) ξερουνε σχεδον ολα τα εργαλεια (σκουπες, τροχους, κομπρεσσερ, τρυπανια) γενικα θα μπορουσα να πω οτι δεν υπαρχει κατι που να τα εντυπωσιαζει, κατα συνεπεια το να προκληθει αντιδραση τους απο "φοβο" η απο κακο ορισμο του "κινδυνου" θεωρω οτι ειναι μακρινο σεναριο.
Κινδυνος γι αυτα ειναι οτι μπαινει μεσα στο χωρο μας, κ οτι ερθει σε στενη σωματικη επαφη.
Και παλι δεν θα αντιδρασουνε απο φοβο, αλλα ελεγχομενα, ξεροντας οτι αυτο δεν ειναι κατι που πρεπει να φοβουνται, αλλα κατι που πρεπει να "δρασουνε" για να το απομακρυνουνε/σταματησουνε.

Ο σκυλος πρεπει να μαθει να λειτουργει επικουρικα στο αφεντικο του!
Ουτε αυτονομα, ουτε αποκλειστικα, ουτε "αυτοβουλα", ουτε απο ανεξελεκτο ενστικτο σε στιγμη "πανικου".
Τουλαχιστον αυτη ειναι η αποψη μου, κ αυτο δεν εχει τοσο να κανει με την φυλη, οσο με την νοοτροπια.......

Υ.Γ. Εχω γνωστο που δοκιμασε σε ρεαλιστικη εκπαιδευτικη εισβολη το σκυλο του (ο οποιος πιστευε οτι ηταν φυλακας κ αν χρειαστει θα αντιδρασει) κ την στιγμη της εισβολης ο σκυλος αφου κατουρηθηκε, εξαφανιστηκε......... εκει κατι δεν παει καλα........ πιθανοτατα ΚΑΙ εκτροφικα!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Υ.Γ. Εχω γνωστο που δοκιμασε σε ρεαλιστικη εκπαιδευτικη εισβολη το σκυλο του (ο οποιος πιστευε οτι ηταν φυλακας κ αν χρειαστει θα αντιδρασει) κ την στιγμη της εισβολης ο σκυλος αφου κατουρηθηκε, εξαφανιστηκε......... εκει κατι δεν παει καλα........ πιθανοτατα ΚΑΙ εκτροφικα!
Ο γνωστός σου έχει σκύλο φυλής με χαρακτηριστικό φύλαξης? και αν ναι μέχρι να δοκιμαστεί δεν του είχε δείξει ποτέ κάποιο σημάδι?Για παράδειγμα ο δικός μου μόλις μου έδειξε τα πρώτα σημάδια "σωματοφυλακής" εκτός του χώρου του τον δοκίμασα να δώ πως θα αντιδράσει,αν γινόταν το αντίθετο θα είχε δείξει σημάδια ότι φοβόταν και πριν τον δοκιμάσω