Είναι οι εκθέσεις μορφολογία, απλά καλλιστεία ομορφιάς;


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η επιλογή της λέξης καλλιστεία δεν ήταν τυχαία (πέρα απο οποιαδήποτε λεξιλογική ερμηνία).....και οι συνειρμοί είναι ξεκάθαροι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
επισης:υπαρχουν και καποιοι "εκτροφεις" οι οποιοι ΔΕΝ μπαινουν καν στην διαδικασια να πληρωσουν μια δυσπλασια η εξετασεις υγειας στα σκυλια τους ,εμφανιζονται ομως με περισσια χαρη και στυλακι στις εκθεσεις και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες -εκει ερχεται ο υποψηφιος ενδιαφερομενος που πρεπει να κανει ενα μερος της δουλειας μονος του ,να ελεγξει τετοιου ειδους αποτελεσματα εξετασεων εαν υπαρχουν σε βαθος των γεννητορων ,να δει δουλεμενα σκυλια,να δει χαρακτηρες ,να δει τους εκτροφεις σε εκθεσεις μορφολογιας ωστε να εχει σφαιρικη αποψη και να αποφασισει οσο το δυνατο καλυτερα...
Καλα ειναι δυνατον να τα κανει αυτα ο μεσος ενδιαφερομενος? Ειναι και παλια συζητηση αυτη και ειχαμε καταληξει οτι ειναι αδυνατον ο μεσος ιδιοκτητης να βρει τον αφθονο χρονο να γινει ντετεκτιβ, κτηνιατρος, εκθετης, παντωγνωστης, μαντης κλπ.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
λοιπον απαντησε μου σε μια ερωτηση οταν μιας γυναικας το σοι εχει πεθανει ολο στα 45-50 απο καρδια την αποκλειουμε απο την αναπαραγωγη;
 




dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
η επιλογή της λέξης καλλιστεία δεν ήταν τυχαία (πέρα απο οποιαδήποτε λεξιλογική ερμηνία).....και οι συνειρμοί είναι ξεκάθαροι.
Καθόλου τυχαία, έκθεση μορφολογίας, έκθεση ομορφιάς, καλλιστεία.
Αν μιλάγαμε για IPO, Mondioting ή δε ξέρω εγώ τι άλλο όπου εξετάζονται ικανότητες του σκύλου προφανώς δε ταιριάζουν οι ίδιες λέξεις
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
εχεις αγορασει ποτε παιδι απο γυναικα?
δηλαδη αν τα τα δυσπλασικα ή με οποιο προβλημα καθαροαιμα σκυλια τα χαριζαν δε θα υπηρχε προβλημα; H λυση ειναι απλη μαθετε να ψαχνεστε να ρωτατε για να βρισκετε αυτο που θελετε οπως κανετε σε χιλιαδες αλλα πραγματα, οι εκθεσεις μορφολογιας εχουν συγκεκριμενο σκοπο που χιλιοαναφερθηκε παραπανω και αυτα με τα καλλιστεια τα ακουω βερεσε, αν ο μεσος κοσμος πιστευει οτι μονο οι πρωταθλητες βγαζουν καλα και υγιη κουταβια και πρεπει να πληρωνει αδρα γι αυτα, ας ενημερωθει καλυτερα ας διαβασει περισσοτερο ας χαραμισει περισσοτερο χρονο στην επιλογη ενος συντροφου που θα ειναι διπλα του για αρκετα χρονια.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
λοιπον απαντησε μου σε μια ερωτηση οταν μιας γυναικας το σοι εχει πεθανει ολο στα 45-50 απο καρδια την αποκλειουμε απο την αναπαραγωγη;
Ευτυχώς στον άνθρωπο ακόμα υπάρχουν ηθικοί φραγμοί που απαγορεύουν διαδικασίες αναπαραγωγής και "εξέλιξης" της φυλής αντίστοιχες με των σκύλων. Ο Χίτλερ έκανε προσπάθειες.....Οι υπέρμαχοι της κλωνοποίησης θα ήθελαν .....τώρα αυτή η συσχέτιση του σκύλου με τον άνθρωπο δε στέκει κατά την άποψή μου.

Δε θα ήθελες να υπάρχει ένα νομικό πλαίσιο που να υποχρεώνει πωλητές και αγοραστές σκύλων σε συγκεκριμένες πράξεις?
Δε θα λυνόταν μόνο το θέμα της προάσπισης του αγοραστή.....Έτσι δε θα υπήρχε χώρος για "κακούς εκτροφείς", pet shop και puppy mills ή έστω θα μειωνόταν το πρόβλημα.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
δηλαδη αν τα τα δυσπλασικα ή με οποιο προβλημα καθαροαιμα σκυλια τα χαριζαν δε θα υπηρχε προβλημα; H λυση ειναι απλη μαθετε να ψαχνεστε να ρωτατε για να βρισκετε αυτο που θελετε οπως κανετε σε χιλιαδες αλλα πραγματα, οι εκθεσεις μορφολογιας εχουν συγκεκριμενο σκοπο που χιλιοαναφερθηκε παραπανω και αυτα με τα καλλιστεια τα ακουω βερεσε, αν ο μεσος κοσμος πιστευει οτι μονο οι πρωταθλητες βγαζουν καλα και υγιη κουταβια και πρεπει να πληρωνει αδρα γι αυτα, ας ενημερωθει καλυτερα ας διαβασει περισσοτερο ας χαραμισει περισσοτερο χρονο στην επιλογη ενος συντροφου που θα ειναι διπλα του για αρκετα χρονια.
Μα τι λές? Ποιός είπε ότι το πρόβλημα είναι η τιμή?
Εσύ τα ακούς βερέσε, ίσως πιό αδαείς τα βρούν χρήσιμα. Από που πήρες σκύλο kos?
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
στο σπυρου απαντησα που με ρωτησε αν αγορασα ποτε παιδι απο γυναικα. Ακου να σου πω καταρχην δε διαφωνω με το θεμα της υγειας ισα ισα ειμαι υπερ ειπαμε το τριπτυχο ειναι υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια, διαφωνω οτι οι εκθεσεις μορφολογιας ειναι απλα θεμα ομορφιας. Οσο για τα σκυλια μου τα 2 ειναι απο αγγλια και το 1 απο σκωτια.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
λοιπον απαντησε μου σε μια ερωτηση οταν μιας γυναικας το σοι εχει πεθανει ολο στα 45-50 απο καρδια την αποκλειουμε απο την αναπαραγωγη;
Ελπίζω να απαντήσεις και εσύ στο ερώτημα που σου εθεσα και πιο πρίν!?!?!
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
στο σπυρου απαντησα που με ρωτησε αν αγορασα ποτε παιδι απο γυναικα. Ακου να σου πω καταρχην δε διαφωνω με το θεμα της υγειας ισα ισα ειμαι υπερ ειπαμε το τριπτυχο ειναι υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια, διαφωνω οτι οι εκθεσεις μορφολογιας ειναι απλα θεμα ομορφιας. Οσο για τα σκυλια μου τα 2 ειναι απο αγγλια και το 1 απο σκωτια.
ήξερα kos ότι είναι από εξωτερικό, θα ήθελες να αναπτυχθούν περαιτέρω οι θεσμοί και οι κανόνες τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό? Η μόνη επιθυμία και ελπίδα την οποία έχω περιγράψει παραπάνω είναι να πάμε μπροστά να διακριθούν οι καλοί εκτροφείς και αυτό γίνεται μόνο όταν σε μια αγορά μπαίνουν κανόνες που μπορούν να τηρήσουν μόνο οι ικανοί αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται και όχι ο τυχάρπαστος που απλά έχει 2 θυληκιές και εγγράφεται στον ΚΟΕ...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Α ρε φιλε δημητρη εγω συμφωνω σε πολλα αλλα.... ειναι πολλα τα αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω και αν πρεπει να αρχισω και που να τελειωσω το μονο που λεω εγω στον καθε υποψηφιο ιδιοκτητη ειναι να ψαχτει καλα και να μην παραμυθιαζεται δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο ρομαντικα ουτε θα γινουν ποτε προσοχη και πολυ ψαξιμο. Πιστευεις οτι ενας καλος εκτροφεας αν δεν ειναι και δημοσιοσχετιστας μπορει να διακριθει και αν μπορει να συμβει αυτο σε τι ποσοστο;
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
παραθετω αποσπασμα απο το προτυπο του rott :
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ / ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Είναι φιλικό και φιλήσυχο, με καλή συμπεριφορά προς τα παιδιά, πολύ αφοσιωμένο, υπάκουο, και πρόθυμο να εργαστεί. Η εμφάνισή του παραπέμπει σε μια φυσική εκρηκτικότητα , η συμπεριφορά του δειχνει αυτοπεποιθηση, σταθερότητα και έλλειψη φόβου. Αντιδρά στα εξωτερικά ερεθίσματα ακαριαία .


αυτο ειναι αποσπασμα απο το προτυπο το τονιζω παλι. σε μια εκθεση μορφολογιας πως τα εξεταζουμε αυτα?
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
να σου απαντησουν οι ροτβαιλεραδες γι αυτο εγω αν θες να μου βρεις κατι για τα μπουλμαστιφ και να σου απαντησω
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Α ρε φιλε δημητρη εγω συμφωνω σε πολλα αλλα.... ειναι πολλα τα αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω και αν πρεπει να αρχισω και που να τελειωσω το μονο που λεω εγω στον καθε υποψηφιο ιδιοκτητη ειναι να ψαχτει καλα και να μην παραμυθιαζεται δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο ρομαντικα ουτε θα γινουν ποτε προσοχη και πολυ ψαξιμο. Πιστευεις οτι ενας καλος εκτροφεας αν δεν ειναι και δημοσιοσχετιστας μπορει να διακριθει και αν μπορει να συμβει αυτο σε τι ποσοστο;
Φίλε μου δεν απαντάω καν στο ερώτημα γιατί όντως είναι ρητορικό και το προσυπογράφω!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Καλα ειναι δυνατον να τα κανει αυτα ο μεσος ενδιαφερομενος? Ειναι και παλια συζητηση αυτη και ειχαμε καταληξει οτι ειναι αδυνατον ο μεσος ιδιοκτητης να βρει τον αφθονο χρονο να γινει ντετεκτιβ, κτηνιατρος, εκθετης, παντωγνωστης, μαντης κλπ.
το παρον θεμα δεν ανταποκρινεται στον μεσο ενδιαφερομενο και θεωρω οτι ειναι αρκετα πιο εξειδικευμενο με αναλογες εννοιες και προβληματισμους που ουδεμια σχεση εχει με την μανουλα που ψαχνει μαλτεζακι για οικογενειακο σκυλακι
μπορω τουλαχιστον να θεωρησω οτι εχουν καποιο σκοπο αυτα που γραφτηκαν και φανταζουν αν μη τι αλλο κατευθυνομενα,αποψη μου...
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
ακριβώς... συνήθως η πρώτη και μοναδική πολλές φορές ερώτηση είναι "ποσο κάνει το κουτάβι" ή "τα πουλάτε ή τα χαρίζετε?", ενα πολύ ελάχιστο ποσοστό ενδιαφέρεται για αποτελέσματα εξετάσεων κληρονομικών παθήσεων και αποτελέσματα σε εκθέσεις μορφολογίας.
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
Ποιές πιστοποιημένες εξετάσεις δίνεται μαζί με τα κουτάβια κύριε Γιώργο?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
ομως τιποτα δεν μπορει σε καμια φυλη να σου εξασφαλισει και να σου εγγυηθει ολα τα ατομα ενος ειδους ειναι περιπου τα 99% ομοια ,το καθε ατομο γινεται ξεχωριστο μεσω των διαχρωμοσομικων μετατωπισεων (επιχιασμος),και μεσω διασταυρωσεων διαφορετικων αλληλομορφων γονιδιων
το dna ειναι ατοιμο ,μπορει να σου τραβηξει απιθανα προβληματα , η κληρονομιση του γεννετικου υλικου ακομα και μεσω αλλαγων στους πολυμορφισμους του dna ,παραμενει σχετικα αναλιωτη για πληθωρα γενεων
ειναι αδυνατη η ταυτοποιηση για καποιες ασθενειες καθως δεν υπαρχουν οι γεννετικοι δεικτες που ταυτοποιουν την προδιαθεση για καποιες γεννετικες ή μη παθησεις
για αυτο λοιπον οι γεννητορες να εχουν χαρακτηριστοι εξαιρετοι , να εχουν δυσπλασιες ισχυου και αγκωνα καθαρες , και να εχουν ZTP ,να μην εχει παρατηρηθει στο συγγενες ,εντροπιο ή εκτροπιο και γενικευμενη δεμοδικωση
επισης θα πρεπει ο εκτροφεας να γνωριζει πως θα δουλεψει με τα κουταβια ετσι ωστε να μπορει να παραδωσει στους νεους ιδιοκτητες παθολογικα και ψυχολογικα υγιει μωρα
Πάλι γράφεις διάφορα για το τι δε μπορεί να γίνει....Ποιές εξετάσεις μου προτείνεις να έχουν οι γεννήτορες και πρόγονοι των κουταβιών rott (μια και αυτή τη φυλή αγαπάς) πριν πάρω κουτάβι ώστε αυτές τις εξετάσεις να ζητήσω από τον εκτροφέα?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
παραθετω αποσπασμα απο το προτυπο του rott :
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ / ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Είναι φιλικό και φιλήσυχο, με καλή συμπεριφορά προς τα παιδιά, πολύ αφοσιωμένο, υπάκουο, και πρόθυμο να εργαστεί. Η εμφάνισή του παραπέμπει σε μια φυσική εκρηκτικότητα , η συμπεριφορά του δειχνει αυτοπεποιθηση, σταθερότητα και έλλειψη φόβου. Αντιδρά στα εξωτερικά ερεθίσματα ακαριαία .


αυτο ειναι αποσπασμα απο το προτυπο το τονιζω παλι. σε μια εκθεση μορφολογιας πως τα εξεταζουμε αυτα?
εκτος απο τα παιδια που δεν γινεται να τα πετας μεσα στον στιβο να διαπιστωσεις αν θα τα φαει ο σκυλος ολα τα υπολοιπα ειναι φως φαναρι για τον κριτη που γνωριζει την φυλη που κρινει,γι'αυτο το λογο πολυ συχνα μπορει να αποκλειστουν σκυλοι λογο κακης συμπεριφορας,απροθυμιας,ελλειψης αυτοπεποιθησης κοκ....

αληθεια δεν εχεις παει ποτε σε εκθεση?να πας θα σου λυθουν πολλες αποριες.............
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ βλέπω παρατηρήσεις επι των εκθέσεων και επι της εκτροφής
με σωστό περιεχόμενο-

το καλλιστεία ήταν μειωτικό,παραδέξου το,μετά το γύρισες :)

όμως μόνο οι όμιλοι φυλής μπορούν να επιβάλλουν τις αλλαγές που προτείνεις-αν της επιβάλλει η fci και δεν συμφωνούν οι εκτροφείς τότε απλά μια τρύπα στο νερό
γενικά τα τελευταία 20 χρόνια ,κυρίως λόγο της υπερεμπορευματοποίησης του σκύλου αλλά και λόγο της προόδου της επιστήμης (χαρτογράφηση DNA κλπ) υπάρχει μιά "ευκαιρία για αλλαγή" στον κόσμο του καθαρόαιμου σκύλου
αυτή τη στιγμή μεγάλο μέρος της σύγχρονης κυνολογίας είναι 100 χρονών και βάλε
όπως και μεγάλο μέρος των σκύλων που γεννιούνται είναι εκτροφής εμπόρων και όχι εραστών της φυλής
πιστεύω ότι θα έρθει μιά αλλαγή/ανατροπή
πολλά συζητούνται
κάποιες ιστορίες όπως τα τερριέ και τα ορεινά ποιμενικά έχουν παραπάει (τερριέ του κυρ κώστα,του αι γιάννη,του λανκασάιρ, του σταφορσάιρ του τούμπασαιρ και του καραβάν σαράι ενώ είναι όλα ίδια με ελάχιστες διαφορές για να τα λέμε άλλη φυλή ή ποιμενικός ελλάδας,αλβανίας,τσεχίας,σλοβακίας και είναι όλα τα σκυλιά των τσοπάνηδων που επι 400 χρόνια έβοσκαν τα πρόβατα στα ίδια βουνά)
υπάρχουν φυλές που μπορεί η μισή τοκετομάδα να είναι τάδε φυλή και η αλλη μισή τάδε
ή φυλές που οι αρχικοί γεννήτορες ήταν 8 ή και μόνο 2

η επιμονή στην μορφολογία και οι πολλές προτάσεις υπάρχουν γιατι φαινότυπος=(περίπου) γονότυπος
ο χαρακτήρας περιγράφεται με λιγότερες λέξεις απο ότι το στήθος το ρύγχος το στέρνο η πλάτη κλπ το καθένα ξεχωριστά
η δε υγεία παλιά απλά εννοούταν ενώ τώρα πολλοί όμιλοι φυλής δεν δίνουν τόση σημασία αλλά προτιμούν μήκος τρίχας ή απουσία μουσούδας(τα οποία μάλλον πρόβλημα στην υγεία προκαλούν)

Δεν μπορείς όμως απο την μιά μέρα στην άλλη να πείς τάδε και τάδε φυλή καπούτ γιατί π.χ. δεν γεννάνε φυσιολογικά άρα η φύση πέθανε μέσα τους άρα για ποιά υγεία να μιλήσουμε-σε κάποιους αρέσει άλλωστε και ήδη υπάρχουν μεγάλοι πληθυσμοί απο αυτά


Γενικά το θέμα είναι τερατώδες και παίρνει πολύ συζήτηση ενώ δεν είναι και ένα θέμα που μπορεί να αντιμετωπιστεί συνολικά και απο όλους τουλάχιστον τους κυνόφιλους ή έστω τους θαυμαστές μιάς φυλής

και δεν νομίζω ότι η καταδίκη του μοναδικού τρόπου διατήρησης μιάς ποιότητας και κάποιων προδιαγραφών είναι ο σωστός δρόμος
η αμφισβήτηση βέβαια είναι :)

επίσης όσον αφορά τους ανθρώπους και την ευγονική μην πάς στοίχημα ότι δεν υπάρχει
κάποιες εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου είναι καθιερωμένες όπως το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας και άλλα
απλά δεν είναι υποχρεωμένοι οι γονείς να παυσουν την κύηση
μήπως όμως θα έπρεπε? ακούγεται άσχημα?