Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αυτές τις μέρες η θερμοκρασία είναι γύρω στους μείον 1 με 4 βαθμούς με χιονοπτώσεις στο μικρό στρουμφοχωριό μας....ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ!

Το χρονικό της ιστορίας ξεκίνησε την περασμένη παρασκευή όπου στην βόλτα μας με την Κέλλυ όπου και βρήκαμε εναν σκυλούλι μες το κρύο να περιφέρεται...
Τον πλησίασα ήταν φιλικότατος έως αγαπούλης και διαπιστώνω οτι φορούσε λουρί που έγραφε ''Mi chiamo Booky'' (με λένε μπούκι) και κανένα άλλο στοιχείο!

Μένω σε σπίτι 25 τετραγωνικών (ποντικότρυπα το λέω) αλλα δεν θα τον άφηνα μες το κρύο με τίποτα....τον μάζεψα σπίτι λοιπόν τον κοίταξα για τσιμπούρια κτλ ήταν καθαρος και μοσχομυριστός θα έλεγα οποτε υπέθεσα άμεσα οτι ηταν σκαστός για βραδινή βόλτα!

Την επόμενη μερα κόλλησα χαρτια στους πίνακες ανακοινώσεων, πηρα την φιλοζωική και τους είπα οτι τον βρήκα και μπορώ μέχρι ενα διάστημα να τον κρατήσω, ενημέρωσα τους 2 κτηνιάτρους τις περιοχής, πηγαμε επίσκεψη στον κτηνίατρο οπου και διαπιστώθηκε οτι δεν έχει τσιπάκι και για να μην μακρυγορώ έκανα οτι μπορούσα....

Ο σκυλάκος, ημιαιμος κατι σαν ρόττυ αλλα κοντοχοντρο (φατσα όμως ίδια με ροττυ) τα πήγαινε καλά με την μικρή μου, δεν έχει στρες αποχωρησμού έτρωγε με όρεξη τρελές ποσότητες φαγητού, δεν τράβαγε στην βόλτα και γενικά ένα υπόδειγμα σκύλου έμεινε σε μένα μέχρι σήμερα!

Σήμερα στην πρωινή μας βόλτα πέσαμε πάνω στον αφεντικό του....

ΚΑΙ εδω σας θέλω!

Οχι μόνο δεν είχε ανησυχήσει, οχι δεν τον έψαχνε αλλά μου έβαλε και τις φωνές απο πάνω γιατι κράτησα τον σκύλο, γιατι τον τάιζα μπαρφ(κροκέτες δεν τρώει η Κέλλυ) και θα τον κάνω αιμοσταγές τέρας, γιατι τον εβγαλα βολτα με λουρί....κτλ μου έσουρε τα εξ αμάξης....

Στο τέλος μου ειπε οτι το σκυλί ειναι ασφαλισμένο και δεν την νοιάζει που γυρνάει μονος του δεξια αριστερα άλλωστε στο τέλος πάντα γυρίζει πίσω....

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ....οκ οτι ειναι αχαριστή και προφανώς τρέλλη το προσπερνάω αλλα μήπως για το καλό του Μπούκι να κάνω μια καταγγελεία στην φιλοζωική???
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τον έδωσες πίσω δηλαδή; Ο σκύλος χάρηκε που την είδε; Γιατί άλλο στοιχείο ότι γνωρίζονται καλά δεν έχεις...
Εγώ δε θα τον έδινα. Θα της έλεγα να μιλήσει στη φιλοζωική πρώτα, γιατί ο σκύλος μένει μαζί μου, αλλά υπεύθυνη είναι η φιλοζωική πια.
Θα τον ξαναπετύχεις τον σκύλο. Βεβαιώσου ότι είναι μόνος του και δεν κοιτάει αυτή και βουρ στη φιλοζωική.
Ο σκύλος δεν είναι ασφαλισμένος, αν του συμβεί κάτι στον ίδιο, μη λέμε μαλακίες. Ασφάλεια έκανε για να πληρώσει όποιον δαγκωθεί από τον σκύλο.
Όσο για το ωμό, τι να πω....Λες και δεν τρώνε οι Ιταλοί ωμά και σενιάν...
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Δεν τον έδωσα ακριβώς τον πήρε με φωνές και πανικό....οτι ήταν δικός της το επιβεβαίωσε ο σκύλος (μαλλον..) γιατι την ακουγε και της έκανε χαρούλες....
Δεν είμαι παρανοική να μαζεύω σκύλους που έχουν βγει για βόλτα για αδέσποτους, ο σκύλος ηταν ξεφραγκο αμπέλι πλην όμως εκπαιδευμένος και καλοζωισμένος.


Καλά για το οτι έδωσα ωμό στον σκύλο δεν το συζητώ....και δεν είδα να τον χάλασε!
Αύριο που έχει μερκάτο και έρχεται η φιλοζωική μια καταγκελιούλα θα την κάνω τα στοιχεία της τα βρήκα!
Μεγαλη καραμέλα αυτη τον Ιταλών με τους ασφαλισμένους σκύλους....
Δεν ξέρω εαν έπραξα σωστα που τον έδωσα αλλα ηταν αφθόρμητη αντιδραση
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Καλά, δε σε μαλώνω. Μίλα με τη φιλοζωική και σου λένε τι πρέπει να κάνεις.
Είναι και παράνομη που τον έχει λυτό. Αλλη συνήθεια κι αυτή....
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Καλά, δε σε μαλώνω. Μίλα με τη φιλοζωική και σου λένε τι πρέπει να κάνεις.
Είναι και παράνομη που τον έχει λυτό. Αλλη συνήθεια κι αυτή....
Δεν το πήρα για μάλωμα! Απλά όταν μου το έγραψες αναλογίστηκα οτι μάλλον έκανα βλακεία!!
Ως προς το λυτό δεν θα μιλήσω....στο κέντρο που δεν έχει αυτοκίνητα και η Κέλλυ λυτή είναι (ασχετα που πάει το πολύ ένα μετρο μακρια) αλλα δεν της δίνω κλειδιά χαρτζιλίκι και την στέλνω να πάει βόλτα μόνη της!
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δεν τον έδωσα ακριβώς τον πήρε με φωνές και πανικό....οτι ήταν δικός της το επιβεβαίωσε ο σκύλος (μαλλον..) γιατι την ακουγε και της έκανε χαρούλες....
Δεν είμαι παρανοική να μαζεύω σκύλους που έχουν βγει για βόλτα για αδέσποτους, ο σκύλος ηταν ξεφραγκο αμπέλι πλην όμως εκπαιδευμένος και καλοζωισμένος.


Καλά για το οτι έδωσα ωμό στον σκύλο δεν το συζητώ....και δεν είδα να τον χάλασε!
Αύριο που έχει μερκάτο και έρχεται η φιλοζωική μια καταγκελιούλα θα την κάνω τα στοιχεία της τα βρήκα!
Μεγαλη καραμέλα αυτη τον Ιταλών με τους ασφαλισμένους σκύλους....
Δεν ξέρω εαν έπραξα σωστα που τον έδωσα αλλα ηταν αφθόρμητη αντιδραση
Τι εννοείς με την καραμέλα των ασφαλισμένων σκύλων;;
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Τι εννοείς με την καραμέλα των ασφαλισμένων σκύλων;;
Σε περιστατικό όπου σκύλος ροτβαιλερ επιτέθηκε στο πεκινουα της φίλης μου και του προκαλεσε πληγές μόνιμο πρόβλημα στο ποδι και φοβία ο ιδιοκτήτης του μας έστειλε μήνηση να το πω? κατι τέτοιο απο την ασφαληστική του οτι δήθεν το πεκινουα επιτέθηκε στον σκύλο του και τον τραυμάτισε σοβαρα ώστε να χρειαστεί νοσηλία 2 βδομάδων....επιπλέον ανέφερε μεταξύ άλλων οτι επειδή ειναι αναξιοπιστη η φιλη μου για να εχει σκύλο γιατι δεν του εχει κανει ασφάλεια....κτλ (ακόμα δεν εχουμε κληθει στην αστυνομια για το θέμα) βέβαια δεν πλήρωσε ο κύριος ουτε τα 500 για την εγχειρηση του πεκινουα ουτε τα λεφτα του εκπαιδευτη για να αντιμετωπίσει την φοβία που άφησε....(για την ιστορία το πεκινουά εφυγε απο το σπιτι σε στιγμη που καναμε μετακόμιση μες τον γενικό χαμο και τον τραυματισε σκύλος μπροστα στα ματια του αφεντικου του χωρις να το αποτρέψει) ευτυχως εχουμε 2 μαρτυρες προθυμους να καταθεσουν για αυτο.

Σε συζητηση λοιπόν με Ιταλούς ειναι πάγια τακτική τους να ασφαλίζουν τα σκυλιά για λόγους που δεν εχω κατανοήσει....και υπάρχουν και περιστατική θανατωσης σκύλου για να πάρουν τα ασφάλιστρα σύμφωνα με εφημερίδα της επαρχείας που ζω
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω εκαναν ασφαλεια για βιασμο και στο πρωτο ταξιτζη που μπαινανε του την πεφτανε κανανε σεξ και μετα κανανε καταγγελια για βιασμο να εισπραξουν την ασφαλεια,,, εδω καψανε βουλγαρα ζωντανη μεσα σε αμαξι για να εισπραξει και καλα ο αντρας την ασφαλεια θανατου της γυναικας του που ηταν ολοζωντανη κρυμενη,,,και δεν θα κανανε ασφαλεια στο σκυλο για να τα κονομησουν στην πρωτη ευκαιρια,,,??? υπαρχει πολυ φρικη σε αυτον το πλανητη ==))
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Ότι να ναι για μια ακόμη φορά, επικοινώνησε με την φιλοζωική και μην δίνεις σημασία σε τέτοια άτομα.. τσάμπα ο χρόνος και το σάλιο που θα χαλάσεις.. όσο για το θέμα της ασφάλισης προφανώς θέλει να πετύχει κάποια απατεωνιά με αυτό.. αν μπορείς να μάθεις περισσότερα γράψε για να κάνεις και άλλου καταγγελία.. :)
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Benvenuta in italiaaaaaa!!!! Να ρωτησω μονο που ακριβως στην ιταλια βρισκεσαι και ποσο καιρο εισαι εκει?
Στην επαρχεία της marche ζω 3 χρόνια τώρα, σε ενα χωριουδάκι πάνω στο βουνό!

Θα μιλήσω οποσδήποτε στην φιλοζωική....μετάνοιωσα την στάση μου απέναντι στο θέμα
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σε περιστατικό όπου σκύλος ροτβαιλερ επιτέθηκε στο πεκινουα της φίλης μου και του προκαλεσε πληγές μόνιμο πρόβλημα στο ποδι και φοβία ο ιδιοκτήτης του μας έστειλε μήνηση να το πω? κατι τέτοιο απο την ασφαληστική του οτι δήθεν το πεκινουα επιτέθηκε στον σκύλο του και τον τραυμάτισε σοβαρα ώστε να χρειαστεί νοσηλία 2 βδομάδων....επιπλέον ανέφερε μεταξύ άλλων οτι επειδή ειναι αναξιοπιστη η φιλη μου για να εχει σκύλο γιατι δεν του εχει κανει ασφάλεια....κτλ (ακόμα δεν εχουμε κληθει στην αστυνομια για το θέμα) βέβαια δεν πλήρωσε ο κύριος ουτε τα 500 για την εγχειρηση του πεκινουα ουτε τα λεφτα του εκπαιδευτη για να αντιμετωπίσει την φοβία που άφησε....(για την ιστορία το πεκινουά εφυγε απο το σπιτι σε στιγμη που καναμε μετακόμιση μες τον γενικό χαμο και τον τραυματισε σκύλος μπροστα στα ματια του αφεντικου του χωρις να το αποτρέψει) ευτυχως εχουμε 2 μαρτυρες προθυμους να καταθεσουν για αυτο.

Σε συζητηση λοιπόν με Ιταλούς ειναι πάγια τακτική τους να ασφαλίζουν τα σκυλιά για λόγους που δεν εχω κατανοήσει....και υπάρχουν και περιστατική θανατωσης σκύλου για να πάρουν τα ασφάλιστρα σύμφωνα με εφημερίδα της επαρχείας που ζω
Ότι ναναι οι Ιταλοί, στην Αγγλία έχω ασφάλεια γιατί αν κάτσει κάνενα απροοπτο εδώ θα πληρώσω τα κερατίατικά μου. Έχω ακούσει τρέλα ποσά εδώ, για σπασμένο πόδι 1500-2000 λίρες δερματίτιδα 500 λίρες, δεν ήμαστε για τέτοια.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ότι ναναι οι Ιταλοί, στην Αγγλία έχω ασφάλεια γιατί αν κάτσει κάνενα απροοπτο εδώ θα πληρώσω τα κερατίατικά μου. Έχω ακούσει τρέλα ποσά εδώ, για σπασμένο πόδι 1500-2000 λίρες δερματίτιδα 500 λίρες, δεν ήμαστε για τέτοια.
Μακριά απο μας....


Για την ιστορία θα επισκευτεί την εν λογω κυρία η φιλοζωική για να κρίνει για το σκυλάκι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU