Είναι φυσιολογικό?


Roxy-Lambrini

Member
26 Αυγούστου 2008
18
0
38
Αθηνα
περιπου 2 βδομαδες τωρα η Ροξυ μου μαδαει παρα πολυ, εχουμε φτιαξει χαλια απο τριχες παντου στα καθισματα του αυτ/του , κ οχι μονο. γνωριζω πως 2 φορες το χρονο μαδανε συνεχως αλλα αυτο που γινεται τωρα εχει ξεπερασει ακομα κ του καλοκαιριου την τριχοπτωση. χτενιζομαστε 2-3 φορες την εβδομαδα για να φυγιυν οι νεκρες οι τριχουλες αλλα αυτο που με ανησυχει ειναι οτι βγαινουν τουφιτσες οταν το κανω με το χερι μου. Ειναι φυσιολογικο?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βούρτσιζε συχνά το σκύλο για να φεύγουν οι νεκρές τρίχες και να μπορούν να αναπτυχθούν οι καινούργιες. Τις περισσότερες φορές το μάδημα είναι εποχιακό, άλλες φορές οφείλεται σε κάποια ασθένεια που έχει εξουθενώσει το σκύλο ή ακόμα και σε κακή διατροφή.
Όταν θεραπευτεί η αιτία, θεραπεύεται και το πρόβλημα.

Συζήτησε το με τον κτηνίατρο σου και ρώτησε τον μήπως χρειάζεται να δώσεις στο σκύλο κάποια συμπληρώματα σε βιταμίνες και μέταλλα.
:)
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αν ο σκύλος ζούσε μόνο έξω θα έχανε τρίχωμα μόνο όταν άρχιζε να ζεσταίνει ο καιρός.

Τώρα πια ο σκύλος ζεί μέσα στο σπίτι ή και μέσα στο σπίτι , όπου η θερμοκρασία μεταβάλλετε σύμφωνα με τα δικά μας γούστα (air conditions , calorifers , etc.).

Οι περισσότεροι σκύλοι "μπερδεύονται" οπότε και αποβάλλουν τρίχωμα σχεδόν 365 μέρες το χρόνο , με μερικές pick περιόδους.

Τι μπορείς να κάνεις?

Βούρτσισμα καθημερινό πια και όχι ανά 3ήμερο (να παρατηρείς τρίχωμα και δέρμα καθώς βουρτσίζεις για τυχόν δερματικά προβλήματα , πυτιρίαση , ξηροδερμία , κενά σημεία χωρίς τρίχωμα , κοκκινίλες , κλπ. και να απευθυνθείς στον κτηνίατρο σου).

Να προσθέσεις στο φαγητό του φρέσκο λάδι (1-2 κουταλιές της σούπας , ανάλογα το μέγεθος του σκύλου).

Να μη τον κάνεις μπάνιο πιο συχνά από 1 φορά το μήνα.

Να παίζεις , να βγάζεις βόλτες , να σχολείσε όπως πρέπει με το σκύλο σου.Πολλές φορές η ανία και η κακή ψυχολογία αντανακλάτε στην υγεία του ζώου , με πρώτο στόχο δέρμα και τρίχωμα.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Εμένα να δεις πως μαδάει τώρα!!!
εχει γινει αγνωριστη!!!
Στη δικια μου κυρίως,εχω παρατηρησει,οτι καθε χρονο αυτη η εποχη είναι δύσκολη(για μενα και για την ηλεκτρική σκουπα:D).
Υπομονη και χτενισμα:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
miele cat n'dog

εγγύηση

ειναι φυσιολογικο να χανει πολλές τρίχες αυτή την εποχή

δυστηχώς δεν βοηθάει και ο καιρός ( μια κρύο μια ζέστη) και τρελένετε και το βιολογικό ρολόι...........
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ουτως η αλλως τα γαλλικα απο τη φυση τους πεφτουν τριχες ολο το χρονο..
Με μια σκουπα ειμαι στο χερι συνεχως..
Οταν πηρα το γαλλικο ειχα συναντησει εναν κυριο με γαλλικο..το πρωτο που μου ειπε ηταν ''πιστευω να μην διαλεξες αυτη τη ρατσα με σκοπο οτι δεν θα εχεις τριχες στο σπιτι γιατι θα το μετανιωσεις''χαχαχα!!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αλο πέφτουν τρίχες και αλλο μαδάνε δυο φορές τον χρόνο που αλάζουν τρίχα

τοτε χρειάζοντε και πιο συχνό βούρτσισμα για να περιοριστεί η ποσότητα της τρίχας που πέφτει στο εδαφος
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU