Είσοδος σκύλων σε εστιατόρια


anetost

Active Member
8 Ιανουαρίου 2010
32
0
athens
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ??ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΘΩΣ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΠΕΙ
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Προσωπικα με ενδιαφερει και μενα αυτο το νημα.
Ειναι καθαρα εστιατορια αυτα π εχεις παει η και καφετερια μαζι ?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ??ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΘΩΣ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΠΕΙ
Τα κεφαλαια απαγορευονται στο φορουμ :) ...το ιδιο και οι σκυλοι σε χωρους συνεστιασης (για λογους υγιεινης)
 


anetost

Active Member
8 Ιανουαρίου 2010
32
0
athens
ολα με μικρα τοτε.κ τα εμβολια κ τα βιβλιαρια γιατι τα εχουμε??ξερει καποιοσ υπευθυνα κ με καποιο νομο η κατι?
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Εγω παντως σε μαγαζι π ειναι και καφετερια και εστιατοριο κανονικα εκατσα με την πρωην σκυλα μ.
Εξω βεβαια αλλα δν ειχα κανενα προβλημα.
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
εγω σε καφετερια σε εξωτερικο χωρο τον παιρνω συχνα,κανεις δεν μου εχει πει τιποτα!!
 




Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ισως θελει να πει πως εχει τηρησει τους κανονες υγιεινης του σκυλου του.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Η νομοθεσια ειναι σαφης και την παρεθεσα παραπανω (αρθρο 34)
Το αν ειναι ''σωστη'' ειναι αλλο θεμα και δεν νομιζω πως συζηταμε αυτο :) ...δεν νομιζω πως ο ταβερνιαρης θα πρεπει να ξερει τι ειναι το Rabbies και το Milbemax ωστε να ελεγξει το βιβλιαριο του σκυλου.

Απο κει και περα , υπαρχουν και καφετεριες / εστιατορια κλπ που ''επιτρεπουν'' την παραμονη σκυλων ...βασικα το κλιμα των συγκεκριμμενων καταστηματων ''ανεχεται'' σκυλους.
 
  • Like
Reactions: epial


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Είναι όπως μέχρι στιγμης με το κάπνισμα.
Απαγορευεται αλλα εξαρτάται απο τον ιδιοκτητη του μαγαζιου και το σκύλο σου (ποσο ήσυχος μπορει να μείνει). Εχω δει Βελγικο Λυκόσκυλο σε μπαρ-καφετερια (εσωτερικός χωρος) να καθεται με τον ιδιοκτητη του. Στην ίδια καφετερια έχω παει κι εγω και με τη Lora και με τον Charlie.
Καθησαμε έξω.
Επίσης στο παραρτημα μεγάλης αλυσίδας fast food στο Χαλάνδρι πηγαινω τακτικα και με τους δύο και ποτε δεν έχουν πει τίποτα (προσφατα είδα κι αλλα σκυλακια εκει). Επισης καθισαμε έξω.
Οπως επισης και σε γνωστο σουβλατζιδικο στα Εξαρχεια.
Επίσης έξω.
Η μονη πορτα που έχουμε φάει είναι σε ψιλικατζιδικο!
 




Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, ανοιγω παλι αυτο το θεμα, γιατι προσφατα ακουσα μια φιλη "σκυλομαμα" και αυτη να μου λεει οτι με νομο που τροποποιηθηκε τον Δεκεμβριο του 2015, τα σκυλακια μας επιτρεπονται σε καταστηματα υγειονομικου ενδιαφεροντος. Εγω με τη σειρα μου εστειλα μέιλ στο ΥΠΑΑΤ και τους ρωτησα. Η απαντηση ηταν ακριβως αυτη:

Στο Νόμο 4039/2012 (Α' 15), όπως τροποποιήθηκε από το Ν. 4235/2014 (Α' 32)
και το Νόμο 4351/2015 (Α' 164) δεν αναφέρεται απαγόρευση παρουσίας ζώων
συντροφιάς σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Ο Νόμος 4039/2012 έχει τροποποιηθεί από το άρθρο 46 του Ν. 4235/2014 και το άρθρο 33 του Ν. 4351/2015. Για να διαπιστώσετε αν
υπάρχουν απαγορευτικές διατάξεις σχετικά με το θέμα που να έχουν εκδοθεί από
άλλα Υπουργεία, παρακαλούμε όπως απευθυνθείτε στα αντίστοιχα Κέντρα
Εξυπηρέτησης.

Με εκτίμηση,
Δρ Κατερίνα Μαρίνου
Προϊσταμένη Τμήματος Προστασίας των Ζώων ΥΠΑΑΤ
 
  • Like
Reactions: marria-ektwras


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Αν μιλάς για εσωτερικό χώρο εστιατορίου, ακόμα κι αν το επιτρέπει ο νόμος, δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να έχει κάποιος μαζί τον σκύλο του, για πολλούς λόγους, με κυριότερο τους πιθανούς καβγάδες που θα δημιουργηθούν με άλλους πελάτες.
Άσε που δεν θ' αρέσει και στον σκύλο :) ....
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Ασχετως ολων οσων αναφερεις, το θεμα μου εμενα ειναι το κατα ποσο καλυπτόμαστε νομικα εαν για Χ-Ψ λογους παρουμε μαζι μας το φιλαρακι μας. Αλλα οντως μπορουμε να εχουμε μαζι μας τα σκυλακια μας; Δεν καταλαβα τι μπορει να κρυβει απο πισω η φραση του μέιλ :...Για να διαπιστώσετε αν
υπάρχουν απαγορευτικές διατάξεις σχετικά με το θέμα που να έχουν εκδοθεί από
άλλα Υπουργεία, παρακαλούμε όπως απευθυνθείτε στα αντίστοιχα Κέντρα
Εξυπηρέτησης." !!;; Εναν δικηγορο βρε παιδιααααα.......
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αν μιλάς για εσωτερικό χώρο εστιατορίου, ακόμα κι αν το επιτρέπει ο νόμος, δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να έχει κάποιος μαζί τον σκύλο του, για πολλούς λόγους, με κυριότερο τους πιθανούς καβγάδες που θα δημιουργηθούν με άλλους πελάτες.
Άσε που δεν θ' αρέσει και στον σκύλο :) ....
Καυγάς γιατί να γίνει αν ο σκύλος κάθεται ήσυχος και ξαπλωμένος κάτω απο το τραπέζι?
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
το θέμα είναι ότι αν υπάρχει νομικό πλαίσιο μπορείς να το επικαλεστείς και τουλάχιστον να κάτσεις έξω με το σκυλάκι, αν δεν υπάρχει είναι στην διάθεση του κάθε μαγαζιού αν θα το δεχτεί ή όχι.
 
  • Like
Reactions: fotis1960


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Το να καθίσεις ντε και καλά κάπου με το φιλαράκι σου
επικαλουμενος νόμους,
δεν νομίζω ότι είναι"φρόνιμο".
Πως να απολαύσεις τον καφέ η το φαγητό σου όταν
έχει προηγηθεί ένταση η σε κοιτάνε με στραβό μάτι;
Καλύτερα να πηγαίνεις εκεί που σε θέλουν.
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
έχεις δίκιο, δεν είναι και το καλύτερο. Το Σάββατο πήγα για καφέ με τον σκυλούκο και κάτσαμε μια χαρά και μου έφεραν και πιατάκι να του βάλω νερό και όλα καλά... σαφώς καλύτερα όταν η παρέα μας είναι καλοδεχούμενη
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Έχω κάτσει πολλές φορές κάπου μαζί με τον σκύλο και μόνο μια φορά υπήρξε ένα ψιλοθεματάκι που λύθηκε εντός δευτερολέπτων. Σε ανοιχτό χώρο επιτρέπεται μια χαρά να πας με τον σκύλο σου, σε κλειστό όμως ξέρω ότι εξαρταται από την πολιτική του μαγαζιού. Στην Αθήνα πχ υπάρχουν πολλά dog friendly μαγαζιά, ακόμα κι εδώ στην Άρτα υπάρχει ένα. Για μένα σε ένα μεγάλο ποσοστό το πράγμα εξαρτάται από εμάς και το κατά πόσο ο σκύλος μας θα μπορέσει να είναι ήσυχος σε ένα τέτοιο μέρος. Αν το σκυλί είναι ήρεμο, τότε όλοι είμαστε ευχαριστημένοι, κι εμείς, κι αυτό και οι άλλοι.
 
  • Like
Reactions: archodea


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf