Εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους δεμένα!








fotovasil

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2009
57
0
Aθήνα
Ας κανανε και στα μεγαλα καναλια ορισμενα τετοια ρεπορταζ. και οχι ενα το χρονο για τα ελκαταλελλειμενα και τα αδεσποτα, και ισως κατι να αλλαζε.....
 




AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Το κανουν σε αρκετα νησια αυτό.

Ειχα δει παρομοια κατασταση σε αλλο νησι.

Δεν θυμαμαι αν ηταν απο την εκπομπη "παρα τριχα" ή αν ειχε δημοσιευθει ξανα εδω στο dogforum.

Χαρακτηριστικά ανέφερε για τα "σκυλιά των βαρελιων".
Δεναν τα σκυλια τους σε βαρελια είτε για να ψοφησουν οσοι δεν τα ηθελαν, είτε για να εξυπηρετουν την ελεύθερη βοσκή τους (με πρόβατα) σε συγκεκριμενα μερη χωρις να βρισκονται ποτε οι ιδιοι εκει περα.

Edit: Το βρήκα το βιντεακι. Δειτε
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=107717

:(
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το κανουν σε αρκετα νησια αυτό.

Ειχα δει παρομοια κατασταση σε αλλο νησι.

:(

Δεν το κάνουν μόνο στα νησιά.

Το κάνουν παντού στην Ελλάδα.
Και ελάχιστα έξω από Αθήνα αν βγείτε θα δείτε πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Κι εδω τα ιδια κανουν!Δειτε αυτο το σκυλακι.
Ειναι δεμενο εδω και ενα χρονο στην περιοχη της Πανεπιστημιουπολης σε ενα χωματοδρομο με ενα τρυπιο βαρελι απ'το οποιο περναει βροχη κι αερας.Ηταν δεμενο με αλυσιδα τοσο σφιχτα που η αλυσιδα ειχε μπει μεσα στο κρεας και του εκοβε το λαιμο.Χρειαστηκαμε εργαλεια για να το αποδεσμευσουμε(το αγορι μου για την ακριβεια γιατι ηθελε αντρικα χερια-φανταστειτε τι δεσιμο του ειχε κανει) και με συνενοηση με τη φιλοζωιηκη Ρεθυμνου του βαλαμε ενα μαλακο λουρακι και δυστυχως το αφησαμε εκει δεμενο.Για ευνοητους λογους θα ηταν επισφαλες να λυθει γιατι ή θα ετρωγε φολα(καθε μηνα φολιαζουν αδεσποτα σκυλια εντος του Πανεπιστημιου),θα πλησιαζε ολους τους φοιτητες να χοροπηδαει απο τη χαρα του και καποιοι θα ενοχλουνταν και θα το σκοτωναν ή θα χανοταν κτλ. Τυπικα δεν ειναι εγκατελειμενο,εχει ενα κουβα μουχλιασμενο νερο και κατι ζουμια απο γαλατα,με τα οποιο με 40 βαθμους το καλοκαιρι το σκυλι ειχε διαρροια.Το ταιζουμε 2 ατομα απο το Πανεπιστημιο και δυστυχως δεν μπορουμε να βρουμε αλλη λυση.Η κυρια απο τη Φιλοζωικη Ρεθυμνου μας ειπε οτι βρηκε τον ανθρωπο που το εχει,ειναι βοσκος και εχει δεσει κι αλλα σκυλια στη γυρω περιοχη του Πανεπιστημιου ολα σε κακο χαλι.Του ζητησε να το παρει για να το στειλει εξωτερικο για υιοθεσια και ο ιδιος αρνηθηκε.Επισης,του ζητησε να του στειρωσει και το θηλυκο που εχει,με δικα της εξοδα,και πηρε την απαντηση:"Oχι,εγω δε το χαλαω το σκυλι!":shock: Εγω βοσκο δεν εχω δει ποτε...Ουτε προβατα.Κατι ψωμια και ζουμια μια φορα στο τοσο..Μπορει να πηγαινει νωρις το πρωι,δεν ξερω.Παντως πλεον ψαχνουμε οικογενεια να το υιοθετησει και να το βγαλει απο το μαρτυριο μια και καλη αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει ατομο να υιοθετησει ενα μεσαιου προς μεγαλου μεγεθους σκυλι στην Κρητη που ολοι εχουν.Και δεν μπορουμε να βαλουμε και αγγελεια με φωτογραφια γιατι οπως καταλαβατε το σκυλι θα του το παρουμε κρυφα.;)(και σκασιλα του κυριου βοσκου θα βρει και θα βαλει αλλο σκλαβο στη θεση του:mad:)
 

Attachments



kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Aυτο ακριβως που λεει η κυρια στο βιντεο! http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=107717
Οταν ηρθα στην Κρητη μου εκανε τεραστια εντυπωση τα κατσικια που βοσκουν ελευθερα!Και ελεγα...μα πως τα πιανουν για να τα σφαξουν?Πως τα φωναζουν να γυρισουν πισω?Δεν χανουν τα κατσικια τους?Μιλαμε κανεις βολτα με το αμαξι στην εθνικη οδο και βλεπεις στα βουνα κατσικια στη μεση του πουθενα χωρις βοσκο-οδηγο ουτε καποιον ελευθερο σκυλο να υπακουνε!Και οταν ειχα ρωτησει καποιον που δεν ηξερε κι αυτος καλα μου ειχε πει οτι εχουν περιφραξει μεγαλες εκτασεις.Τελικα αυτες τις εκτασεις τις εχουν "περιφραξει" βαζοντας σκυλους περιμετρικα ωστε τα κατσικια να κυκλοφορουν μεσα σε ενα τεραστιο ελεγχομενο χωρο!:(:(:(:mad:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki