Εγκεφαλίτιδα


KlaraDesikou

New Member
18 Απριλίου 2023
1
0
28
Καλησπέρα..απο εκεί που την Πέμπτη ο σκυλάκος μου ήταν πολύ ζωηρός ξαφνικά την Παρασκευή ήταν ακεφος,το απόγευμα έκανε ένα θόρυβο στο πνεύμονα μέχρι τον λαιμο σαν ροχαλητό και άρχιζε και έβγαζε φλεμα τα και δεν είχε δύναμη να σηκωθεί,τον πήγαμε στο νοσοκομείο σκύλων στην νικαια του έκαναν κάποιες εξετάσεις τα οποία βγήκαν καλά και το συκώτι και τα νεφρά μόνο λευκά αιμοσφαίρια ανεβασμένα,ενώ στην ακτινογραφία φαινόταν σαν να μάζευε υγρά του έβαλαν όρο και κάτι φάρμακα μας είπαν 150μλ έπαιρνε και την Κυριακή τον ξανά πήγαμε για τον υπόλοιπο όρο και μας είπαν ότι μάλλον είναι εγκεφαλίτιδα και όταν πήραμε το σκυλί το πήραμε σε άθλια κατάσταση με την γλώσσα έξω με στραβό σαγόνι μας τον έκαναν χειρότερα από ότι τον πήγαμε τον πήραμε σπίτι και του κάναμε μια θεραπεία μέχρι σήμερα που τον πήγαμε στον δικό μας γιατρό που μας είπε ότι είναι εγκεφαλίτιδα και βρογχοπνευμονια και μας είπε ότι είναι 50-50 να σωθεί σήμερα κάπως καλύτερα μετά από δίκη μας προσπάθεια και του γιατρού μας αλλά το σκυλί δεν σηκώνεται καθόλου ούτε κουνιέται με το ζόρι κουνάει και το χέρι του…θέλω να μου πείτε την γνώμη σας τι να ψάξω περισσότερο τι να ρωτήσω τον γιατρό οτιδήποτε αν μπορείτε να με βοηθήσετε..
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Αρχικά περαστικά..Η εγκεφαλιτιδα μπορεί να είναι λοιμωδης, να οφείλεται δλδ σε παθογόνο (βακτήριο,ιός,παράσιτο,μυκητας) ή αυτοανοση. Η βρογχοπνευμονια παραπέμπει στο πρώτο γιατί μπορεί να συνδέεται, το παθογόνο δλδ να μετανάστευσε από το αναπνευστικό στο νευρικό.
Συνέβη κάτι άλλο τελευταία? Είχε κάποιο τσιμπουρι? Κάποιο τραύμα,ειδικά σε λαιμο-κεφαλι? Κάποια ωτίτιδα? Έρχεται σε επαφή με γάτες η/και περιττώματα αυτών? Το τοξοπλασμα πχ ενοχοποιειται για εγκεφαλιτιδα σκυλων συχνά. Αν όχι, φαίνεται πως υπάρχει σύνδεση με την λοίμωξη του αναπνευστικό.
Στην περίπτωση του αυτοανοσου, θα πρέπει να γίνουν ειδικές εξετάσεις λογικά,για αυτοαντισωματα κλπ,αλλά ο γιατρός φυσικά θα σε καθοδηγήσει. Είναι ιατρικά πολύ πιο πολύπλοκο περιστατικό από την λοίμωξη,μπορεί να υπάρχει διαταραχή στον μεταβολισμό η οχι, να μην πλήττεται μόνο το νευρικό κλπ.
Αυτά θεωρητικά προφανώς. Ο κτηνίατρος θα ξέρει τι να κάνει,αν είναι καλός. Περαστικά και πάλι!
 
  • Like
Reactions: mareco


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Θα πρότεινα οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη από αξιόλογο κτηνίατρο. Δεν λέω φυσικά ότι ο δικός σου δεν είναι, αλλά επειδή έδωσε ποσοστό πρόγνωσης δύσκολο,μια δεύτερη γνώμη επιβάλλεται νομίζω. Εγώ δεν γνωρίζω κάποιον καλό στα μέρη σου, ίσως εδώ κάποιος φίλος έχει να προτείνει..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU