Εγκυμοσύνη


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα της τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι το στήθος της κόκας έχει πρηστεί ,φοβάμαι μήπως είναι έγκυος. Το απόγευμα θα πάμε για υπέρηχο αυτό που σκέφτομαι ειναι ότι σε περίπτωση που ειναι έγκυος τα κουτάβια θα μπορέσουν να πάρουν pedigree ; μιας και ακόμα δεν έχω πάρει την επωνυμία εκτροφείου ..,
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ναι θα μπορουν. Εφοσον εχουν και οι 2 σκυλοι πεντιγκρι.
Παντως δεν ξεκινάς καλά την πορεία σου στην εκτροφή...
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ευτυχώς όλα καλά δεν είναι έγκυος η κόκα η κτηνίατρος μου είπε ότι καλύτερα να κάνει μια γεννά πριν στειρωθεί …αλλά αυτό θα δείξει σκέφτομαι την στείρωση γιατι δεν θέλω να κάνει ψευδό κύηση καθε φορα θα την πάω ξανα το Σάββατο να την δει μου είπε ότι αν δεν υποχωρήσει θα της δώσουμε μια ορμόνη γιατί είχε και λίγο γάλα ..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ευτυχώς όλα καλά δεν είναι έγκυος η κόκα η κτηνίατρος μου είπε ότι καλύτερα να κάνει μια γεννά πριν στειρωθεί …αλλά αυτό θα δείξει σκέφτομαι την στείρωση γιατι δεν θέλω να κάνει ψευδό κύηση καθε φορα θα την πάω ξανα το Σάββατο να την δει μου είπε ότι αν δεν υποχωρήσει θα της δώσουμε μια ορμόνη γιατί είχε και λίγο γάλα ..
Καλο θα ήταν η κτηνιατρος να κανει τη δουλεια την οποια εχει σπουδασει. Εκτος εαν ειναι και εκτροφεας. Σε αυτη την περιπτωση, ειναι μια κακη εκτροφεας αφου προτεινει μια σκυλα εκτος προτυπου να μπει στην εκτροφη. :)
Εαν κατεβασε γαλα, λιωστη στο τρεξιμο, κοψε λιγο φαι και νερο και κανε μερικες κομπρεσες με αλουμινονερο ( το βρισκεις στα φαρμακεια). Εαν μπορεί να αποφυγει το galastop, καλό θα ήταν.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όχι δεν είναι εκτροφέας απλά μου είπε ότι το ποιο σωστό είναι να ολοκληρωθεί το σκυλι και μετά να στειρωθεί δεν μίλησε για το πρότυπο το ίδιο μου είπε να μειώσω φαγητό και νερο θα την πάω από σήμερα μεγαλύτερες βόλτες και για το galastop το έχουμε σαν την τελευταία λύση μου είπε και η κτηνίατρος ότι καλύτερα να μην το πάρει
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όχι δεν είναι εκτροφέας απλά μου είπε ότι το ποιο σωστό είναι να ολοκληρωθεί το σκυλι και μετά να στειρωθεί δεν μίλησε για το πρότυπο το ίδιο μου είπε να μειώσω φαγητό και νερο θα την πάω από σήμερα μεγαλύτερες βόλτες και για το galastop το έχουμε σαν την τελευταία λύση μου είπε και η κτηνίατρος ότι καλύτερα να μην το πάρει
Να ολοκληρωθεί η αναπτυξη της και το γεννητικο της συστημα / μητρα και ωοθηκες , ναι... αλοιμονο εαν το 2023 ακομα λενε η κτηνιατροι οτι για να στειρωθει μια σκυλα καλο ειναι να γεννησει πρωτα...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θέμα και χωρίς να γεννήσει απλά το θεωρό ποιο σωστό για το σκυλι βέβαια το ότι είναι εκτός προτύπου το σκέφτομαι πολύ αν και δεν θεωρό ότι θα βγει κουτάβι με θέμα υγείας γιατί και τα 2 έχουν όλες της εξετάσεις η κόκα πλέον είναι και ελεύθερη δυσπλασίας επίσημα πάντως ένα ακόμα θηλυκό θα πάρω για αναπαραγωγή
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θέμα και χωρίς να γεννήσει απλά το θεωρό ποιο σωστό για το σκυλι βέβαια το ότι είναι εκτός προτύπου το σκέφτομαι πολύ αν και δεν θεωρό ότι θα βγει κουτάβι με θέμα υγείας γιατί και τα 2 έχουν όλες της εξετάσεις η κόκα πλέον είναι και ελεύθερη δυσπλασίας επίσημα πάντως ένα ακόμα θηλυκό θα πάρω για αναπαραγωγή
Η Κοκα εχει σοβαρο ελαττωμα αποκλεισμου συμφωνα με το προτυπο της φυλης. Το να ξεκινησει καποιος τον εκτροφικο του δρομο χρησιμοποιωντας ενα σκυλο με τετοιο ελαττωμα ( δε μιλάμε για σοβαρό ελαττωμα πχ ελειπη γωνίωση ή χαμηλότερο ύψος αλλα για αποκλεισμού) , καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο. Εξαρτάται τι εκτροφη θέλει να κάνει ο καθενας... έχει απ ολα τα είδη η εκτροφη dogo στην Ελλάδα... Δεν εχει να κανει με την υγεια ή οχι. Υγιεστατη ειναι η σκυλιτσα και πολυ ομορφη. Δικη σου αποφαση ειναι οποτε...
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ ξέρω πως σε ότι έχει χρειαστεί με έχει βοηθήσει και το σκυλι ειναι μια χαρά δεν θεωρό οτι δεν ειναι καλή μόνο και μόνο επειδή μου ειπε αυτό… προφανώς και το να υπάρχει αυτό το γονίδιο δεν ειναι και οτι καλύτερο γ αυτό και αν γεννήσει δεν θα κρατήσω κουτάβι εγώ και λεω αν γιατί το ποιο πιθανό είναι να στειρωθεί σε καμία περίπτωση δεν θα ρισκάρω την υγεία της άσε που η κτηνίατρος ειπε οτι αν χρειαστεί να δώσουμε galastop μετά θα στειρωθεί υποχρεωτικά για να μην έχουμε θέμα αργότερα το πρώτο και βασικότερο είναι να είναι καλά το κορίτσι μου
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Τους σκύλους τους αφήνεις μαζί στον ίδιο χώρο και δίχως επίβλεψη όταν η σκύλα είναι σε οίστρο; :unsure:
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όχι της τελευταίες μέρες φοβόμουν μην έγινε γιατί όταν σταμάτησε να ανεβαίνει πάνω της τα ξανα έβγαλα μαζί να παίξουν στην αυλη
 
  • Like
Reactions: Orjo


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ευτυχώς όλα καλά δεν είναι έγκυος η κόκα η κτηνίατρος μου είπε ότι καλύτερα να κάνει μια γεννά πριν στειρωθεί …
Σε αυτή την κτηνίατρο δεν θα πήγαινα ούτε για να μου γράψει ασπιρίνη.
Από Βουλγαρία το αγόρασε το πτυχίο εξ' αποστάσεως;
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχει μπλε μάτια που δεν είναι στο πρότυπο της φυλής .. μπορεί να ναι από Βούλγαρια !
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έχει μπλε μάτια που δεν είναι στο πρότυπο της φυλής .. μπορεί να ναι από Βούλγαρια !
Το πρόβλημα δεν είναι η προέλευση, το πρόβλημα είναι ότι εν έτει 2023 υπάρχουν ακόμα κτηνίατροι που λένε κάνε πρώτα μια γέννα, που σημαίνει ότι η ασχετοσύνη τους απλώνεται σε 3 πεδία:
  1. Πήραν πτυχίο και έδεσαν το γάιδαρό τους, κουράζονται να γκουγκλάρουν που και που για τα τελευταία χοντρά-χοντρά τεκταινόμενα στην κτηνιατρική.
  2. Αγνούν τη στοιχειώδη νομοθεσία περί γέννας, ποιος κάνει, τι κάνει, με τι προϋποθέσεις. Όποιος περνάει από το ιατρείο "κάνε μια γέννα πρώτα".
  3. Εντάξει δεν λέω να ξέρουν από φυλές σκύλων, αλλά το μπλε μάτι σε κάτασπρο σκυλί θά 'πρεπε τουλάχιστον να τους υποψιάσει για πιθανή κώφωση (σε απογόνους), κάτι που με ένα πρώτο γκουγκλάρισμα βλέπεις ότι συμβαίνει στα ντογκο. Αν μη τι άλλο έχουν περάσει από τα ιατρεία τους από 200 άσπρα κουφά γατιά, θα μπορούσαν να ψυλλιαστούν κάτι.
Και δεν βάζω στο τραπέζι την ηθική διάσταση, ότι δηλαδή θα έπρεπε να αποτρέπουν όσο μπορούν τις γέννες για λόγους ελέγχουν πληθυσμού αδεσπότων.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μετά από αρκετή σκέψη έκλεισα ραντεβού για στείρωση την επόμενη βδομάδα δεν μπορώ να βάλω σε αναπαραγωγή ένα σκυλι που είναι εκτός προτύπου δεν μπορώ να κάνω ότι κοροϊδεύω…!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μετά από αρκετή σκέψη έκλεισα ραντεβού για στείρωση την επόμενη βδομάδα δεν μπορώ να βάλω σε αναπαραγωγή ένα σκυλι που είναι εκτός προτύπου δεν μπορώ να κάνω ότι κοροϊδεύω…!
Πολύ καλά έκανες - για μένα μεγαλύτερης σημασίας από την συμβατότητα με το πρότυπο,, είναι ότι δεν θα μπει σε αναπαραγωγή ρισκάροντας για πρόβλημα υγείας σε απογόνους.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ακριβώς αυτό δεν θέλω να έχω κουτάβια με καποιο θέμα υγεία πολλοί γνωστοί μου λένε έλα μωρέ βαλτην να βγάλεις λεφτά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η εκτροφή δεν ειναι επάγγελμα και φυσικά ότι δεν υπάρχει κέρδος
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ακριβώς αυτό δεν θέλω να έχω κουτάβια με καποιο θέμα υγεία πολλοί γνωστοί μου λένε έλα μωρέ βαλτην να βγάλεις λεφτά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η εκτροφή δεν ειναι επάγγελμα και φυσικά ότι δεν υπάρχει κέρδος
Εννοείς η σωστή εκτροφή φαντάζομαι...