Εγώ και η φιλοξενούμενη.


15 Ιουλίου 2011
14
4
Καλησπέρα στο φόρουμ,

παλιότερα σας διάβαζα περισσότερο, καθώς οι γονείς μου είχαν γερμανικό ποιμενικό και έψαχνα να βρω πληροφορίες . Σκύλο στο δικό μου σπίτι δεν είχα, μέχρι τα 25 είχαμε γάτες. Τώρα είμαι 40.

Φιλοξενώ ένα 5κιλο,6 ετών κανισάκι της πεθεράς μου ,την Τζόυ. Ξεκινήσαμε για λίγες μέρες και είμαστε τώρα 3 εβδομάδες. Το σκυλί έχει μεγαλώσει με 3 εγγόνια στο σπίτι, το έχουν ταράξει, είναι ένα υπερβολικά χαδιάρικο ζωντανό, φοβερής ενέργειας, το οποίο έχει τρομερή υπομονή με την κακομεταχείριση των παιδιών . Δεν έχει δαγκώσει τίποτα και κανέναν.

Στο σπίτι της πεθεράς μου , έχει πάει ελάχιστες βόλτες, τρώει από την κατσαρόλα .

Στο δικό μου σπίτι , πάει 1-2 βόλτες τουλάχιστον μισής ώρας κάθε φορά . Κόπηκε το τσιμπολόγημα και τρώει μία φορά την ημέρα την προτεινόμενη ποσότητα τροφής που αναγράφεται στην σακούλα Canagan.

Ξέρω βέβαια , πως όταν την επιστρέψω αυτά θα επανέλθουν.

Δεν έχω καταφέρει να πάμε ωραία βόλτα . Χάνεται στις μυρωδιές , στα σκυλιά και στις γάτες και την διορθώνω όλη την ώρα. Το χειρότερο είναι πως υπάρχει το στοιχείο της ματαιότητας , καθώς θα την επιστρέψω. Αυτή όμως η έλλειψη πειθαρχείας στη βόλτα καθώς και το ανελέητο παρακάλι για φάγητό (αναζήτηση στα σκουπίδια , χαρούλες κλπ. ) μου σπάει τα νεύρα.

Το παλεύω βέβαια , είναι μια δοκιμή και για την δικιά μου υπομονή.

Τα κακά και τα τσίσα , τα κάνει στην πάνα 6 χρόνια τώρα. Υπάρχει τρόπος να την μάθω να τα κάνει έξω?

Τι θέλω με λίγα λόγια, να πηγαίνουμε βόλτες χωρίς έξαλλη ενέργεια και τράβηγμα και να τα κάνει έξω από το σπίτι.

Διορθώνονται έστω και για το λίγο που θα την έχω αυτά τα πράγματα?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπέρα!

Αυτό με την βόλτα μπορεί και να διορθωθεί, αλλά θέλει χρόνο, τρόπο και υπομονή. Δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη.

Όσον αφορά την πάνα, εξαρτάται από τον σκύλο. Εαν έχει σημαδέψει ήδη μέσα στο σπίτι σου, είναι πάρα πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Για πόσο λίγο θα την έχεις; Υπάρχει προοπτική να μείνει ή να συνεχίσεις να την πηγαίνεις βόλτες και μετά που θα επιστρέψει στα πεθερικά;
 


15 Ιουλίου 2011
14
4
Θα την έχω για 1-2 βδομάδες λογικά μέχρι να τελειώσει η καραντίνα και να βρεθούμε με τα πεθερικά.
Σήμερα ήταν μια πολύ καλή βόλτα. Βέβαια με το που μπήκαμε σπίτι , πήγε στην πάνα .

Τι να την κάνω , να την σφάξω δε μπορώ.
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να σου πω τη μαύρη αλήθεια, αν μιλάμε για τόσο λίγο διάστημα απλά θα την άφηνα να ευχαριστηθεί τη βόλτα της, ούτε θα τη μάλωνα, ούτε θα την έκοβα, ούτε τίποτα. Φαντάζομαι πόσο ενθουσιασμό πρέπει να έχει γι' αυτό που βιώνει, κι εφόσον δεν υπάρχει προοπτική μακροπρόθεσμης βόλτας (και είναι μόνο έξι κιλά), θα την άφηνα να το χαρεί όπως νομίζει. Παρομοίως και για την τουαλέτα.

Για μένα φτιάχνουν και τα δύο, αλλά θέλει χρόνο, όπως ειπώθηκε ήδη - πόσο χρόνο, εξαρτάται και από τον σκύλο. Φυσικά και να το προσπαθήσεις αν θέλεις, απλά είναι πιο πιθανό να μην καταφέρεις όσα θα ήθελες. Αν είναι να σε πιάσει απελπισία και να ζοριστεί κι ο σκύλος να "μάθει" κάτι που δε θα ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ, καλύτερα ίσως να κάνεις απλά υπομονή να περάσουν οι δυο εβδομάδες.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον @sis και μάλιστα θα αφαιρέσω...

Αφού είναι σίγουρο πως θα γυρίσει πίσω και θα σταματήσει τις βόλτες και θα ξανά πάρει τα κιλά και ξανά όλα.
Καλύτερα μην προσπαθείς να του αλλάξεις ρουτίνα. Σίγουρα το κάνεις για καλό και μακάρι να το κράταγες εσύ.
Αλλά το σκυλί θα δυσκολευτεί να προσαρμοστεί ξανά πολύ ή λίγο δεν έχει σημασία. Και επίσης δεν ξέρω και πως θα του φερθούν εκεί που θα έχει αυξήσει την ενέργεια του.
Καλύτερα κάνα πενθήμερο τουλάχιστον πριν γυρίσει πίσω σταματά τις βόλτες, σίγουρα θα φας πολύ γκρίνια από το σκυλάκι αλλά καλύτερα από το να την φάνε οι άλλοι που δεν ξέρεις και πόση υπομονή θα έχουν.
 


15 Ιουλίου 2011
14
4
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον @sis και μάλιστα θα αφαιρέσω...

Αφού είναι σίγουρο πως θα γυρίσει πίσω και θα σταματήσει τις βόλτες και θα ξανά πάρει τα κιλά και ξανά όλα.
Καλύτερα μην προσπαθείς να του αλλάξεις ρουτίνα. Σίγουρα το κάνεις για καλό και μακάρι να το κράταγες εσύ.
Αλλά το σκυλί θα δυσκολευτεί να προσαρμοστεί ξανά πολύ ή λίγο δεν έχει σημασία. Και επίσης δεν ξέρω και πως θα του φερθούν εκεί που θα έχει αυξήσει την ενέργεια του.
Καλύτερα κάνα πενθήμερο τουλάχιστον πριν γυρίσει πίσω σταματά τις βόλτες, σίγουρα θα φας πολύ γκρίνια από το σκυλάκι αλλά καλύτερα από το να την φάνε οι άλλοι που δεν ξέρεις και πόση υπομονή θα έχουν.
Μπα, δεν μου πάει. Θα κάνω αυτό που θεωρώ και ξέρω για σωστό και τα πεθερικά θα κάνουν αυτό που καταλαβαίνουν. Είναι και ένα τεστ και για μένα και για την οικογένεια για μελλοντικό σκύλο.

Το οποίο βλέπω δυσοίωνο καθώς όπως σε όλες περίπου τις οικογένειες, ο μπαμπάς έχει αναλάβει το σκύλο.
 


15 Ιουλίου 2011
14
4
Κλασσικά...
Πάει μόνο στην πάνα ή σημαδεύει όπου βρει μέσα στο σπίτι;
Πάνα αυστηρά.

Αλλά επειδή δεν τρώει όπως έχει συνηθίσει, πίνει νερό σαν νεροφίδα και κατουράει όλη την ώρα.

Μιλάμε σε μια μέρα μπορεί να κάνει κακά 3-4 φορές στην πάνα και να κατουρήσει πάνω από 10. Αφού ρώτησα τη γυναίκα μου μη την ταίζει στα κρυφά.

Σκεφτόμουν να ρεγουλάρω και το νερό, 3 φορές τη μέρα με τόσα τσίσα. Αλλά το βλέπω ακραίο , δεν ξέρω αν το κάνει κανείς.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σκεφτόμουν να ρεγουλάρω και το νερό, 3 φορές τη μέρα με τόσα τσίσα. Αλλά το βλέπω ακραίο , δεν ξέρω αν το κάνει κανείς.
Οχι, σε καμία περίπτωση εφόσον τρώει ξηρή τροφή (και δε συντρέχει ιατρικός λόγος). Το μαγειρευτό έχει πολλή περισσότερη υγρασία σε σχέση με τις κροκέτες, οπότε πίνει λιγότερο νερό και θα βγάλει και μικρότερη ποσότητα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Πάνα αυστηρά.

Αλλά επειδή δεν τρώει όπως έχει συνηθίσει, πίνει νερό σαν νεροφίδα και κατουράει όλη την ώρα.

Μιλάμε σε μια μέρα μπορεί να κάνει κακά 3-4 φορές στην πάνα και να κατουρήσει πάνω από 10. Αφού ρώτησα τη γυναίκα μου μη την ταίζει στα κρυφά.

Σκεφτόμουν να ρεγουλάρω και το νερό, 3 φορές τη μέρα με τόσα τσίσα. Αλλά το βλέπω ακραίο , δεν ξέρω αν το κάνει κανείς.
δεν εχει νοημα να κανετε ολες αυτες τις αλλαγες εφοσον οταν παει πισω θα γυρισει στις παλιες κακιστες συνθηκες.. χαμενος κοπος και απο εσας, χαμενο βασανο και για το ζωακι που ξαφνικα αλλαζουν ολα οσα ηξερε, μονο και μονο για να ξανα αλλαξουν σε λιγο καιρο. μην του παρετε το νερακι του. νερο πρεπει να υπαρχει 24/7 διαθεσιμο. για εμενα, το ΜΟΝΟ πραγμα που μπορειτε να κανετε για αυτο το πλασμα, ειναι μια σοβαρη συζητηση με τους ιδιοκτητες. ξερω, ειναι λεπτο θεμα, αλλα... δεν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι λεπτο θεμα. οπου βλεπουμε κακομεταχειριση ζωου η ανθρωπου, πρεπει να μιλαμε. μονο εαν αλλαξει ο τροπος των ιδιοκτητων του θα αλλαξει η ζωη του προς το καλυτερο. σας τιμαει που θελετε να κανετε κατι καλυτερο, αλλα δεν εχει νοημα.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η συχνότητα έχει να κάνει με σημαδεμα όχι με ξαλάφρωμα.
Μην ελαττώσεις το νερό που της δίνεις δλδ ελπίζοντας να κατουραει λιγότερο.
Με την ελπίδα θα μείνεις :p
 


15 Ιουλίου 2011
14
4
δεν εχει νοημα να κανετε ολες αυτες τις αλλαγες εφοσον οταν παει πισω θα γυρισει στις παλιες κακιστες συνθηκες.. χαμενος κοπος και απο εσας, χαμενο βασανο και για το ζωακι που ξαφνικα αλλαζουν ολα οσα ηξερε, μονο και μονο για να ξανα αλλαξουν σε λιγο καιρο. μην του παρετε το νερακι του. νερο πρεπει να υπαρχει 24/7 διαθεσιμο. για εμενα, το ΜΟΝΟ πραγμα που μπορειτε να κανετε για αυτο το πλασμα, ειναι μια σοβαρη συζητηση με τους ιδιοκτητες. ξερω, ειναι λεπτο θεμα, αλλα... δεν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι λεπτο θεμα. οπου βλεπουμε κακομεταχειριση ζωου η ανθρωπου, πρεπει να μιλαμε. μονο εαν αλλαξει ο τροπος των ιδιοκτητων του θα αλλαξει η ζωη του προς το καλυτερο. σας τιμαει που θελετε να κανετε κατι καλυτερο, αλλα δεν εχει νοημα.
Εντάξει, δεν υποφέρει κιόλας. Έχει καλή διάθεση και στα δύο σπίτια , παρέα συνέχεια, απλά εδώ έχει παραπάνω πειθαρχία. Καλά της φερόμαστε, απλά στο ένα σπίτι πάει βόλτα, στο άλλο είναι έξω στην αυλή.

Όσο για την αλλαγή , θα της πάρει και 2 δευτερόλεπτα να ξανασυνηθίσει στα τσιμπολογήματα. Μιλάμε δεν τολμάμε να πέσει κάτι καταλάθος στο πάτωμα , έχει εξαφανιστεί.

Το μόνο που μένει , είναι να την πάω για ένα καλό κούρεμα , γιατί την έχει καταστρέψει ο προηγούμενος κατσαπλιάς εμφανισιακά.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ενα σκυλι που βγαινει απο ποτε εως σπανια βολτα (αρα δεν εχει την απαραιτητη ασκηση), ειναι σε εναν κηπο με μηδενικες ευκαιριες να παιξει με αλλα σκυλια, να γνωρισει νεους ανθρωπους κλπ, εχει 3 παιδακια που (οπως εσεις ειπατε) το πρηζουν, τρωει απο κατσαρολα (να υποθεσω φαγητα με λαδια και αλατια κλπ κλπ?) και οπως λετε δεν εχει γενικα καμια πειθαρχια στο σπιτι του, δεν θα ελεγα οτι περναει και ζωη κοτα.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3