Ειμαι υπερ και κατα (ΒΥΒ)


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Κατα την γνωμη μου αντι να βελτιωσουν τις ρατσες τις αποδυναμωσαν,εγιναν τα σκυλια αρρωστιαρικα,τρων κρεας και αρρωσταινουν,ορισμενα ουτε να περπατησουν μπορουν,για ολα αυτα φταιω εγω για ορισμενους που μολις ξεκινησα.
Υποκρινεται απλα οποιος δεν βλεπει οτι τα αδεσποτα ειναι τετραγερα και ας ειναι και προιοντα ΒΥΒ.
Συγγνώμη που διακόπτω αλλά αφού είσαι κατά των παραπάνω και άλλων τόσων που έχεις αναφέρει για ποιο λόγο εκτρέφεις? Τι σε κάνει διαφορετικό από όλους τους άλλους που κατηγορείς?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Κανείς δεν ξεκίνησε εκτροφή έχοντας όλες τις γνώσεις και κάνοντας τα πάντα σωστά, όλοι κάνουν λάθη, το θέμα είναι να μπορούμε να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας.

Απο το βιβλίο της Mary Roslin Williams "Reaching for the stars" απο τις παλιές καλές εκτροφείς λάμπραντορ, το εκτροφείο της έβγαλε πολλούς διπλούς πρωταθλητές εργασίας και μορφολογίας και που περιγράφει πολύ σοφά τα 7 στάδια εξέλιξης του εκτροφέα.

1) O αρχάριος, τα κάνει όλα λάθος, σκέφτεται λάθος, ταίζει λάθος.
2) Ο μαθητευόμενος που συνηδειτοποιεί ότι ξεκίνησε λάθος και προσπαθεί να μπεί στο σωστό μονοπάτι.
3) Ο πρωτάρης, που έχει διορθώσει τον εαυτό του, έχει αγοράσει μια καλή σκύλα, έχει κάνει 1-2 καλές γέννες, κάνει μερικές νίκες στα show και αρχίζει να γίνεται γνωστός.
4) Ο παντοτινός πρωτάρης, πιθανόν η πιο ευτυχισμένη κατηγορία. Πολύ καλοί άνθρωποι, με καλά σκυλιά που αρέσουν σε όλους. Δεν έχουν φιλοδοξίες, πηγαίνουν σε τοπικές εκθέσεις, και είναι ευτυχισμένοι που κάνουν ένα τόσο ενδιαφέρον χόμπυ.
5) Οι μικρομεσαίοι, το μεγαλύτερο γκρούπ απο όλα. Αυτοί είναι οι μέσοι εκτροφείς, "ένας απο εμάς" αναγνωρίζονται απο όλους σαν υπεύθυνοι και βγάζουν καλά κουτάβια, έχουν καλό μάτι για να αναγνωρίσουν εναν καλό σκύλο. Αυτοί είναι η ραχοκοκαλιά της φυλής τους.
6) Ο καλός εκτροφέας, πιο σπάνια κατηγορία γιατί έχει καταλάβει κάτι που ο μικρομεσαίος δεν έχει καταλάβει, την διαφορά μεταξύ ενός καλού απο έναν πραγματικά εξαιρετικό σκύλο και πως ένας καλός σκύλος δεν είναι αρκετά καλός. όταν συνηδειτοποιήσει την διαφορά η μετριότητα δεν τον ικανοποιεί πιά.
7) Τελευταία κατηγορία ο τοπ εκτροφέας, είναι δύσκολο να τον προσδιορίσουμε αλλά όλοι τους ξέρουμε. Θα υπάρχουν παγκοσμίως 10-20 σε όλες τις φυλές, πάντα θα μπορούν να βγάλουν ένα τοπ σκυλί, πάντα θα έχουν ένα νεαρό που έρχεται, θα βρίσκονται στην κορυφή για πολλά χρόνια.

Σε αυτό το βιβλίο η Mary Roslin Williams αναλύει πώς εξελίσεται ένας καλός εκτροφέας, γιατί πολλοί δεν τα καταφέρνουν, και γιατί τελικά πιστεύει ότι ο τοπ εκτροφέας γεννιέται και δεν γίνεται. Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα εαν ξέρεις καλά αγγλικά μπορώ να σου το δώσω.
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Το 1990 τα περισσοτερα σκυλια ρατσας στην Ελλαδα ερχοταν απο ανατολικο μπλοκ(και σημερα παλι απο εκει ειναι τα περισσοτερα),23 χρονων παιδι εγω τοτε γνωρισα εναν κτηνιατρο απο την Λαρισα που εκανε διακοπες στην Χαλκιδικη και ειχε Μποξερ και Ντοπερμαν,μου εδειξε κατι φωτος εγω απονηρευτος παρηγειλα ενα μποξερ τιγρε,και μου ηρθε ενα Ντοπερμαν με χαρτια ρουμανικα αλλα για μολοσσο και δεν ηταν παρα μια κοπια,δεν ξεραμε τοτε ουτε απο αρρωστιες ουτε απο συνθηκες διαβιωσης στις φαρμες αυτες,αυτο εγινε πριν 19 χρονια δεν ειναι πολλα.
Τωρα οποιος λεει οτι υπαρχει βελτιωση ας παει εξω απο εναν κτηνιατρο να δει τις ουρες με τα απο καλα εκτροφεια σκυλια,συζητουσα για το θεμα με εναν φιλο και μου λεει οτι οποιον ξερει με σκυλο εχει προβληματα υγειας.
Γιατι κανω εγω εκτροφη?το εχω ξαναπει,3-4 γεννες και τελος δεν θα κατσω εγω να κανω πειραματα,ουτε 50 χρονια εκτροφη που κανουν καποιοι,επειτα τα σκυλια μου εγω δεν τα λεω γεννητορες ειναι τα σκυλια μου με τα οποια ζω,και δεν περιμενω αμαν ποτε θα συρει η σκυλα να την βαλω,ουτε να ψαχνω αρσενικους με καλο δηθεν αιμα,οταν κανενας μας δεν ξερει τη εκρυβαν οι προγονοι τους ας ηταν και παγκοσμιοι πρωταθλητες οπως στα δικα μου πετιγκρι,ποιος ξερει τι εκρυβε το σκυλι,ουτε στις εκθεσεις μπορει να πει ο κριτης αν αυτο το σκυλι εχει περασει διαφορες αρρωστιες,κυριως τα δερματικα και τον καρκινο που θεριζουν οπως και τις διαφορες αλλεργιες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Oι κατηγορίες 1 έως και 4 θεωρούνται εκτροφείς? ή ΒΥΒ? Εκεί μπαίνει το θέμα...... Δεν υπάρχουν σαφή όρια ( ή υπάρχουν αλλά δεν τα έχω καταλάβει ακόμα).
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Το 1990 τα περισσοτερα σκυλια ρατσας στην Ελλαδα ερχοταν απο ανατολικο μπλοκ(και σημερα παλι απο εκει ειναι τα περισσοτερα),23 χρονων παιδι εγω τοτε γνωρισα εναν κτηνιατρο απο την Λαρισα που εκανε διακοπες στην Χαλκιδικη και ειχε Μποξερ και Ντοπερμαν,μου εδειξε κατι φωτος εγω απονηρευτος παρηγειλα ενα μποξερ τιγρε,και μου ηρθε ενα Ντοπερμαν με χαρτια ρουμανικα αλλα για μολοσσο και δεν ηταν παρα μια κοπια,δεν ξεραμε τοτε ουτε απο αρρωστιες ουτε απο συνθηκες διαβιωσης στις φαρμες αυτες,αυτο εγινε πριν 19 χρονια δεν ειναι πολλα.
Τωρα οποιος λεει οτι υπαρχει βελτιωση ας παει εξω απο εναν κτηνιατρο να δει τις ουρες με τα απο καλα εκτροφεια σκυλια,συζητουσα για το θεμα με εναν φιλο και μου λεει οτι οποιον ξερει με σκυλο εχει προβληματα υγειας.
Γιατι κανω εγω εκτροφη?το εχω ξαναπει,3-4 γεννες και τελος δεν θα κατσω εγω να κανω πειραματα,ουτε 50 χρονια εκτροφη που κανουν καποιοι,επειτα τα σκυλια μου εγω δεν τα λεω γεννητορες ειναι τα σκυλια μου με τα οποια ζω,και δεν περιμενω αμαν ποτε θα συρει η σκυλα να την βαλω,ουτε να ψαχνω αρσενικους με καλο δηθεν αιμα,οταν κανενας μας δεν ξερει τη εκρυβαν οι προγονοι τους ας ηταν και παγκοσμιοι πρωταθλητες οπως στα δικα μου πετιγκρι,ποιος ξερει τι εκρυβε το σκυλι,ουτε στις εκθεσεις μπορει να πει ο κριτης αν αυτο το σκυλι εχει περασει διαφορες αρρωστιες,κυριως τα δερματικα και τον καρκινο που θεριζουν οπως και τις διαφορες αλλεργιες.
Αν και απο το 1990 έχουν αλλάξει πολλά, πάντα θα υπάρχουν επιτήδιοι που απλά εμπορεύονται σκυλιά, είτε κτηνίατροι, είτε πετσοπάδες, είτε κατ' επάγγελμα μεσάζοντες.

Ο κριτής δεν θα σου πει για ασθένειες γιατί δεν είναι η δουλειά του. Αυτό είναι δουλειά του εκτροφέα, να μελετά τα pedigree και όταν επιλέγει γεννήτορες να γνωρίζει το ιστορικό υγείας των προγόνων.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εκτροφέας θεωρείται όποιος κάνει γέννα με την σκύλα του, ασχετα εαν είναι ΒΥΒ, ή τοπ εκτροφέας η διαφορά μεταξύ των 2 είναι οτι ο ένας αγαπάει την φυλή του και προσπαθεί μέσα απο την εκτροφή του να την κάνει καλύτερη.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Στα ιστορικα υγειας δεν γραφει κανενας για αλλεργιες κ.τ.λ. μερικους τους πιανει η τελειομανια και βγαζουν φρανκεσταιν,προσπαθουν υποτιθεται για το καλο και τελικα τους παιρνει απο κατω,τωρα που δεν υπαρχουν χρηματα ισως στρωσουν τα πραματα,αλλα αυτο που εγινε τα τελευταια 50 χρονια σε παγκοσμιο επιπεδο εκανε παρα πολυ κακο.
Οταν το FCI επιτρεπει κατω απο ορους την αιμομιξια 1ου βαθμου και απο την αλλη λεει οτι ενας αρσενικος να μην υπερβαλει με τις γεννες για να μην υπαρχουν προβληματα αιμομιξιας αργοτερα τι να πεις.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Γιατι κανω εγω εκτροφη?το εχω ξαναπει,3-4 γεννες και τελος δεν θα κατσω εγω να κανω πειραματα,ουτε 50 χρονια εκτροφη που κανουν καποιοι,επειτα τα σκυλια μου εγω δεν τα λεω γεννητορες ειναι τα σκυλια μου με τα οποια ζω,και δεν περιμενω αμαν ποτε θα συρει η σκυλα να την βαλω,ουτε να ψαχνω αρσενικους με καλο δηθεν αιμα,οταν κανενας μας δεν ξερει τη εκρυβαν οι προγονοι τους ας ηταν και παγκοσμιοι πρωταθλητες οπως στα δικα μου πετιγκρι,ποιος ξερει τι εκρυβε το σκυλι,ουτε στις εκθεσεις μπορει να πει ο κριτης αν αυτο το σκυλι εχει περασει διαφορες αρρωστιες,κυριως τα δερματικα και τον καρκινο που θεριζουν οπως και τις διαφορες αλλεργιες.
Άρα σε τι διαφοροποιείσαι από αυτούς που κατηγορείς αφού ζευγαρώνεις ό,τι να 'ναι?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εκτροφέας θεωρείται όποιος κάνει γέννα με την σκύλα του, ασχετα εαν είναι ΒΥΒ, ή τοπ εκτροφέας η διαφορά μεταξύ των 2 είναι οτι ο ένας αγαπάει την φυλή του και προσπαθεί μέσα απο την εκτροφή του να την κάνει καλύτερη.
Eννοούσα "εκτροφέας" = "σωστός εκτροφέας" όπως τον αντιλαμβάνεται το φόρουμ.

Επισης, και τον ΒΥΒ αν ρωτήσεις είμαι σίγουρη οτι θα σου πει οτι αγαπάει τη φυλή και δεν την βλάπτει, γιατι πιστεύει οτι τα σκυλιά του έιναι καλά. Ισως όχι τοπ, αλλά καλά.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Άρα σε τι διαφοροποιείσαι από αυτούς που κατηγορείς αφού ζευγαρώνεις ό,τι να 'ναι?
Υπαρχει ένα όχι πολύ παλιο θεμα με την γεννα που εκανε ο Ηλιας.
Βρες το, διαβασε το και μετα κρινε αν ζευγαρωσε ο,τι να ναι.

Εγω δεν εχω τις γνωσεις να το κρινω.
Εσυ που τις εχεις, ορίστε.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ο "σωστός εκτροφέας", γνωρίζει την φυλή που εκτρέφει σαν την παλάμη του χεριού του, έχει εκπαιδεύσει καλά τον εαυτό του με πολλές ώρες διάβασμα, διψάει πάντα να μαθαίνει καινούργια πράγματα. Γνωρίζει να "διαβάζει" οποιοδήποτε πεντιγκρί της φυλής του. Συμμετέχει σε εκθέσεις μορφολογίας και εργασίας.
Ο ΒΥΒ δεν ενδιαφέρεται για τίποτα απο όλα αυτά.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Υπαρχει ένα όχι πολύ παλιο θεμα με την γεννα που εκανε ο Ηλιας.
Βρες το, διαβασε το και μετα κρινε αν ζευγαρωσε ο,τι να ναι.

Εγω δεν εχω τις γνωσεις να το κρινω.
Εσυ που τις εχεις, ορίστε.
Δεν είναι λόγια δικά μου... Αναφέρει ότι δεν ψάχνει δήθεν καλούς αρσενικούς που έχουν λάβει μέρος σε shows. Τα σκυλιά του δεν έχουν πάρει κρίσεις σε shows μιας και τα κατακρίνει κλπ. κλπ. Άρα τι κάνει έχει ένα Χ αριθμό σκύλων που ζευγαρώνει. Σε τι διαφέρει από εκείνους που κατηγορεί? Στο ότι δεν αποκαλεί τα σκυλιά του γεννήτορες?

Βtw το θέμα το έχω διαβάσει και να μπορούσα να κρίνω δεν θα γινόταν μέσα από photos. Ο φίλος έχει κατηγορήσει τους πάντες αλλά δεν βλέπω να μας λέει ποιο είναι το σωστό, έστω κατά τη γνώμη του.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ο "σωστός εκτροφέας", γνωρίζει την φυλή που εκτρέφει σαν την παλάμη του χεριού του, έχει εκπαιδεύσει καλά τον εαυτό του με πολλές ώρες διάβασμα, διψάει πάντα να μαθαίνει καινούργια πράγματα. Γνωρίζει να "διαβάζει" οποιοδήποτε πεντιγκρί της φυλής του. Συμμετέχει σε εκθέσεις μορφολογίας και εργασίας.
Ο ΒΥΒ δεν ενδιαφέρεται για τίποτα απο όλα αυτά.
Oι κατηγορίες 1 εως 4 που ανέφερες παραπάνω, θεωρείς οτι πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις?

Αν η απάντηση είναι ξεκάθαρα ναι ή ξεκάθαρα όχι, τοτε οκ, με κάλυψες. Αν η απάντηση όμως είναι "εξαρτάται απο την περίπτωση", επανερχόμαστε στο ζήτημα του "γκρίζου".
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ο Ηλίας είναι παρορμητικος και πηρε φορα και παραμάζωμα τους παντες.
Σε καποιο βαθμο μπορει να εχει δικιο γιατι κανείς ισως εκτροφεας δεν είναι υπερανω υποψιας.
Αν και νομιζω ότι αναφερει ξεκαθαρα ποιους εκτιμά και ποιους όχι.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Συμμετέχει σε εκθέσεις μορφολογίας και εργασίας.
Ο ΒΥΒ δεν ενδιαφέρεται για τίποτα απο όλα αυτά.
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα... όσο για αυτό στην παράθεση, ε ναί ο ΒΥΒ μπορεί να μη θέλει, να μη τον ενδιαφέρει η διαφήμιση... τι άλλο είναι οι εκθέσεις εκτός από διαφήμιση?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
τι άλλο είναι οι εκθέσεις εκτός από διαφήμιση?
Πολλά άλλα. Ακόμα κι εγώ το έχω καταλάβει αυτό που δεν έχω πάει ποτέ (ακόμα) σε μία. Μπορεί να διαφωνούν πολλοί με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν, αλλά δε βλέπω να έχει προταθεί εναλλακτική λύση για το πως θα γίνεται η αξιολόγηση αξιοκρατικότερα. Σαν τις πανελλαδικές ένα πράγμα....:)
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Ο Ηλίας είναι παρορμητικος και πηρε φορα και παραμάζωμα τους παντες.
Στα πλαίσια του παρορμητισμού δεν δικαιολογούνται τα πάντα.

Σε καποιο βαθμο μπορει να εχει δικιο γιατι κανείς ισως εκτροφεας δεν είναι υπερανω υποψιας.
Ναι, κάποιοι δεν είναι. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως... Το "κανείς" είναι μεγάλη κουβέντα και προφανώς συμπεριλαμβάνει και το φίλο μας.

Αν και νομιζω ότι αναφερει ξεκαθαρα ποιους εκτιμά και ποιους όχι.
Αναφέρει για καλόγερους, πακιστανούς κλπ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, κάποιοι δεν είναι. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως... Το "κανείς" είναι μεγάλη κουβέντα .......
Εχεις δικιο. Εννοούσα ότι κανεις δεν είναι υπερανω υποψιας για εκούσια ή ακούσια λαθη και παραλειψεις.
Επρεπε να διευκρινισω.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οκ βαλτε με και μενα μεσα, με μια γεννα.
Η κατασταση ειναι χαλια απο καιρο και ορισμενοι δεν αισθανονται καν υπευθινοι.
Οσο για τις εκθεσεις οταν συμμετεχουν σε μια ρατσα 300 σκυλοι οι μισοι ειναι απο αδερφια μεχρι ξαδερφια το πολυ.
Απο την αλλη σε σπανιες ρατσες ειναι 1-2 και ΔΗΘΕΝ ο κριτης κρινει κατα το προτυπο,εχω δει κρισεις και κρισεις.
Επειτα ειναι μονο για μορφολογια,ενω παιζει κυριως ρολο και η υγεια και αυτη ειναι αγνωστη,τωρα θα πει καποιος εσυ εκανες ακτινες?ποιες ακτινες?εδω οι περισσοτεροι πληρωνουν καθε εβδομαδα 50-100αρικα για ματια δερμα στομαχια χιαστους ωτιτιδες διαροιες και πολλα αλλα,και πληρωνουν σιγα σιγα μερικες επεμβασεις για HD.
Πολλοι εκτροφεις κανουν και ακτινες αφου επιτρεπεται ακομα και στην Γερμανια να ζευγαρωσεις με HD D που στα δικα μου χαρτια ουτε Β υπαρχει,παρολα αυτα κανενας δεν μπορει να δωσει εγγυηση για αυτο,ενας με ακτινες HD Α μπορει να εχει κουταβια με HD D,και ενας με HD D να δωσει καθαρα κουταβια,και ο τροπος που γινονται ολα αυτα (ακτινογραφιες)σηκωνει πολλες ενστασεις,ο Δαιμονας ο δικος μου ειναι 7χρονων,εχει 70 κιλα και ανεβαινει στα βουνα σαν πυραυλος τη ακτινες να κανω?το ιδιο και η Ροξυ,εως τωρα ολα τελεια,τουλαχιστο εχω καθαρη την συνειδηση μου.
Το θεμα ειναι οτι εχουν ορισμενοι αρρωστα σκυλια το ξερουν και τα ζευγαρωνουν.
Οι πακιστανοι αν τους δεις,με τις κελεμπιες ειναι ακομα,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ασχετοι,αλλα εγω θα ηθελα να μην πιανεστε απο λεξεις δικες μου και να βγαλουμε λιγο το θεμα εξω χωρις φοβο και παθος,προχθες εγραψε εδω καποιος οτι θα παρει σκυλο απο φιλο του και ορισμενοι χωρις να γνωριζουν τον φιλο αυτο, τον αρχισαν ο φιλος σου αυτο και εκεινο και ΒΥΒ και δεν ξερω εγω,ολοι ξερουν τον φιλο τους οπως και τον σκυλο του φιλου τους,ορισμενοι εγραψαν αλυσιδες αυλες κ.τ.λ χωρις καν να γνωριζουν της συνθηκες διαβιωσης,εκει ομως ολοι κανατε την παπια δεν βγηκε κανενας να πει στοπ ρε παιδεια για καθιστε πως μιλατε ετσι αερα πατερα και βριζεται τον ανθρωπο που θελει εναν σκυλο για το βουνο και παρεα,η μηπως εμεις εδω εκτος της γνωμης μας ειμαστε και ειδικοι στο να κρινουμε ανθρωπους απο το ιντερνετ και να τους βριζουμε με αυτον τον τροπο,εμενα κερατα με ειπαν,καραΒΥΒ,τρομπα ειναι αυτο το επιπεδο μας?εκει κανατε ολοι την παπια.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οπως θες τα κοβεις και τα ραβεις και τα σερβιρεις λιακο καραbyb του κιαρατα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.850
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981