Ειμαι υπερ και κατα (ΒΥΒ)


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
ο Δαιμονας ο δικος μου ειναι 7χρονων,εχει 70 κιλα και ανεβαινει στα βουνα σαν πυραυλος τη ακτινες να κανω?το ιδιο και η Ροξυ,εως τωρα ολα τελεια,τουλαχιστο εχω καθαρη την συνειδηση μου.
Η δικιά μου η σκύλα είναι 3,5 ετών και 25 κιλά και τρέχει σαν την τρελλή στα βουνά, κολυμπάει και παίζει μέχρι τελικής πτώσεως χωρίς να δείχνει σημάδια κατάπτωσης ούτε πόνο. Αυτή η σκύλα έχει παραμορφωτική σπονδύλωση και πρέπει εγώ να τη σταματάω από το παιχνίδι της γιατί όρια δεν έχει και θέλει πάντα να με ευχαριστεί.

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι επειδή την βλέπω έτσι ενεργητικότατη, έπρεπε να τη βάλω να γεννήσει και να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη? Έχεις συναίσθηση του τι γράφεις? Εσύ σε παλαιότερα posts σου παρουσίαζες τη φυλή σου ως σούπερ φυλή. Δεν υπάρχει λοιπόν πιθανότητα να έχουν πρόβλημα αλλά να αντέχουν στον πόνο? Εδώ ένα ποταπό boxer τον αντέχει, δεν θα τον αντέχει ο σούπερ σκύλος?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ παντως που πρόβλημα αντίληψης δεν εχω και που δεν συμμερίζομαι τις απόψεις του Omarock ότι όλα αυτά που πρέπει να ακολουθήσει ένα ΗΘΙΚΟΣ εκτροφεας είναι ποταπές υποθέσεις γλουτιαίων περιοχών (κωλοχαρτα, κωλοεκθεσεις, κωλοεξετασεις), πιστεύω ακράδαντα πως εάν ένας άνθρωπος διαθέτει στοιχειώδη παιδεία, ποιότητα, ήθος, αγάπη και σεβασμό για τη φυλή ΤΟΥ, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να ξεκινήσει να κάνει εκτροφή, εάν θεωρεί ότι ανήκει στις κατηγορίες 1 έως 4.

Κατ’ επέκταση, δεν θεωρώ κάποιον που ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες (έστω ότι τα στάδια εξέλιξης ενός εκτροφεα κατά την Mary Roslin Williams είναι αυτά –προσωπικά διαφωνώ-), εκτροφεα (με Ε κεφαλαίο, που λέει και ο φίλος μου ο ΜΑΚΗΣ.)

Το τι είναι, βαπτίστε το κατά το δοκουν. Ο Omarock, παίρνοντας για παράδειγμα τον εαυτο του, τον βαφτιζει εκτροφέα. Εγώ, για να μείνω στο ίδιο «γλουτιαίο κλίμα» και να μην χαλάσω την ατμόσφαιρα μπόχας του συγκεκριμένου thread, τον βαφτίζω «εκτροφέα του ΚΩΛΟΥ.»
Απόλυτα κατανοητή η άποψή σου. Ενδιαφέρον θα είχε να πουν αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Να ξεκαθαρισουμε ορισμενα πραγματα,ο νομος περι εκτροφεων λεει πολυ ωραια πραγματα,το θεμα ειναι ποιος ελενχει αν τηρουνται?απαντηση κανεις.
Οποτε παμε παλι στον ρομαντικο και φιλοτιμο εκτροφεα.
Παλαιοτερα η παππουδες τα επνιγαν στο ποταμι,οχι ολοι,αλλα πολλοι.
Σημερα η εκτροφεις τα κανουν η ευθανασια η τα χαριζουν εδω και εκει,ακομα και γεννητορες χαριζουν μετα απο καποιο διαστημα,οχι ολοι αλλα πολλοι.
Για την σημερινη κατασταση υγειας των σκυλων δεν ειναι παντως οι παππουδες υπευθινοι η ζυγαρια γερνει στους εκτροφεις.
Τι χρειαζεται για να γινει καποιος στην Ελλαδα σημερα εκτροφεας,παντως σκυλια δεν χρειαζεται,γιατι αν εχει πετιγκρι,τα στελνει στον ΚΟΕ και ειναι εκτροφεας,δεν υπαρχει ο παραμικρος ελενχος τιποτα,δηλαδη ενας εκτροφεας πονηρος(και υπαρχουν πολλοι) μπορει αν θελει να εισαγει και να πουλαει τα κουταβια για δικα του.
Υπαρχουν εκτροφεις πολυ καλοι αλλα δεν τους αναγνωριζουμε απο τα χαρτια τους η τα κυπελα τους,οποιος δεν ψαχτει πολυ με την ρατσα που τον ενδιαφερει και παρει κουταβι χρειαζεται πολυ τυχη.
Στο εξωτερικο αυτην την στιγμη αρχισαν και κανουν σοβαρη δουλεια αλλα γιατι?
επεσαν οι γεννησεις λογω οικονομικης κρισης,και επεσαν και τα εσοδα των συλλογων,επεσαν οι εκθεσεις,επεσε ενα μεγαλο κομματι τις αγορας που ασχολειτε με τον σκυλο,το ονομα εκτροφεας τους κανει ολους καχυποπτους.
Ετσι για να γινεις π.χ εκτροφεας στην Γερμανια πρεπει να κανεις μερικα σεμιναρια,να περασεις εσυ και τα σκυλια σου αλλα και ο χωρος σου απο εξονυχιστικο ελενχο,απο το VDH αλλα και απο τον συλλογο της ρατσας.
Μπορει να ειναι λιγο αργα αλλα θα τα φερουν βολτα οι Γερμανοι.
Εγω κατα τα αλλα θα κριθω απο τα κουταβια μου και τους αγοραστες αυτων,και δεν ανεχομαι κρισεις απο κανεναν αλλο,ειδικα υβριστικες.
Σε εναν εκτροφεα κοιταμε τα κουταβια,αυτα ειναι το τελικο του προιον και το αποτελεσμα της δουλειας του.
Εχω πει παλαιοτερα οτι το Φιλα ειναι φυγοπονο,μυγα το τσιμπαει και φωναζει,οσο σκληρο ειναι σε χαρακτηρα αλλο τοσο ειναι και ευαισθητο σε χαρακτηρα.
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ροττιε μαλλον αναφερεσε σε εμενα προσωπικα,για πες μας ομως φταιω εγω που 90% των Ροττιε ειναι αρρωστα?
Η τα Γ.Π
Η τα West Highland
H Bulldog
H Boxer
H
H
H ......
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η εκτίμηση των 90%, αλλά τι ποσοστό από αυτά τα σκυλιά προέρχεται από Εκτροφεις;
Στο Βέλγιο πχ μόνο 17% των σκυλιών έχει pedigree και φυσικά αυτά που έχουν δεν είναι υποχρεωτικά καλής εκτροφής.

Μιας και αναφέρεις τα westie, όντως τα γουεστοειδη που κυκλοφορούν έχουν συχνά προβλήματα υγείας. Τα δικά μου πάντως που προέρχονται απο χαζούς εκτροφεις (που τρέχουν στην Αγγλία, στη Ισπανία η στη Νότιο Γαλλία για να ζευγαρώσουν της σκύλες τους, που ξέρουν να διαβάζουν pedigree, χάνουν το χρόνο τους σε εκθέσεις, ...) δεν έχουν καμία αρρώστια, μόνο για εμβόλια πάνε στη κτηνίατρο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
,Ροττι επειδη με χαρακτηρισες προσωπικα και επειδη σεβομαι τον χωρο που γραφω,οπως και τον ανθρωπο που εχει την ατυχια να λεγεται Admin και να του ανηκει αυτος ο χωρος σε παρακαλω να ανακαλεσεις,για να μην αρχισουμε τα προσωπικα.
Omarock, είτε σου αρέσει, είτε όχι (παγερά αδιάφορο και το ένα και το άλλο), οι απόψεις μου είναι αυτές και δεν σκοπευω να τις αλλάξω για να γίνω αρεστή, ούτε σε σένα, ούτε σε κανένα άλλο.
Αν δεν αντέχεις τον αντίλογο ή δεν σου αρέσει να διαβάζεις απόψεις που διαφοροποιούνται από τις δικές σου (αλλά προς εξυπηρέτηση του ειρμού της συζήτησης, είναι απόλυτα συνυφασμένες με το ύφος τους), κακώς συμμετέχεις σε δημόσιο διάλογο.

Εννοείται ότι δεν πτοούμαι από τις απειλές σου, διότι και εγώ, όπως και τα σκυλιά σου, διαθέτω ανοσοποιητικό κροκοδειλου και δεν με σκιάζει φοβέρα καμιά. :cool:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Την κριτικη που εχεται κανει σε εμενα και ακομα αντεχω δεν την εχεται κανει πουθενα,τα βρισιδια δεν αντεχω.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Εγω κατα τα αλλα θα κριθω απο τα κουταβια μου και τους αγοραστες αυτων,και δεν ανεχομαι κρισεις απο κανεναν αλλο...
Οι οποίοι αγοραστές θα είναι καλόγεροι, Πακιστανοί χωρικοί και αποικιοκράτες?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εφοσον ρωτας θα σου πω εχω ως τωρα αποριψει πανω απο 40 ενδιαφερομενους σε Ελλαδα και εξωτερικο,και δεν εχω δωσει εως τωρα ουτε ενα κουταβι,εφοσον δεν δεχεται κανενας να υπογραψει το συμβολαιο που ανεφερα σε αλλο θεμα,ακομα και με 500 ευρω,βρηκα θεωρητικα καλους αγοραστες και τους εκανα καλες τιμες,αλλα οταν τους ειπα οτι πρεπει να υπογραψουν ολοι εκαναν πισω ετσι τωρα εχω 11 σκυλους τους οποιους απολαμβανω καθε μερα.
Και δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο,καθε φορα που καποιος ερχοταν εσφιγγε η καρδια μου,σε τι χερια θα πεσουν τα παιδια μου,τωρα αισθανομαι καλυτερα δεν ειμαι ακομα ετοιμος να αποχωριστω σκυλο δικο μου,οποτε ειμαι εκτροφεας για παρτι μου,πως λεγεται αληθεια ενας τετοιος εκτροφεας?του κωλου?αν ναι καλυτερα του κωλου.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Αφού τα σκυλιά σου είναι λίρα 100, γιατί κάνεις καλύτερες τιμές?
Οι υποψήφιοι γιατί να σου υπογράψουν το οτιδήποτε αν εσύ δεν τους δίνεις το βασικότερο (pedigree)?
Κάπου αλλού δεν είχες αναφέρει ότι κουτάβι σου πήρε ένα από τα καλύτερα εκτροφεία της φυλής στην Ευρώπη ή κάνω λάθος? Αν ναι, γιατί τους το δωσες αφού δεν είναι αποικιοκράτες?

ps. αυτό το ερωτηματολόγιο το 'χεις postάρει κάπου και δεν το 'χει πάρει το μάτι μου?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ο εκτροφεας ψηνει την γυναικα του ακομα,αυτος ειναι σε εταιρια φαρμακων σε ολες τις κατω χωρες και οι γυναικα του ασχολειτε με τα σκυλια και δεν θελει αλλο.
Ποιος σου ειπε οτι δεν εχω πετιγκρι,ακους τις μ@λακιες που γραφουν ορισμενοι?
Αφου οπως και να το κανεις ο ΚΟΕ λεει πρεπει να περιμενεις.
Η τιμες ηταν 1200-1500 αλλα αυτες ειναι τιμες περισσοτερο για αναγνωριση εδαφους,η πραγματικη τιμη ηταν αλλη,αλλα το λες για να κρατησεις ορισμενους μακρια,και αν καποιος δεν μου αρεσει αλλα πληρωνει,του λες οτι το συγκεκριμενο κανει π.χ 5.000ευρω και κωλωνει.
Εδω ηρθε αστυνομικος που ελεγε οτι εχει Φιλα και οταν ειδε τα τερατα να θελουν να τον φανε,μαλλον δεν ειχα Φιλα εμοιαζε και αλλιως το δικο μου λεει,οταν τον βλεπεις ετσι καποιον τι σκυλο να του δωσεις?ειχε φοβηθει,ολα τα αλλα τα πληρουσε,αυλη,οικογενεια,μισθο,και καλο παιδι φαινοταν,αλλα.
Αλλοι παλι δεν υπογραφαν,αλλοι δεν μου αρεσε οι φατσα τους,αλλοι ηταν αργοσχολοι,και απο εξω πηρε καποια π.χ που ηθελε χαμηλη τιμη και οπως μου ειπε φιλη μου εκτροφεας Φιλα απο Γαλλια,εχει λεει κονε και τα πουλαει στην Γερμανια διπλα ειχε παρει και απο αυτην καποτε σκυλο και ακομα ψαχνει να βρει που βρισκεται,πολλα φρουτα παρα πολλα.
Ετσι τους βαζεις και υπογραφουν και καθαριζεις.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θέλω τη γνωμη σου για κάτι Ηλία. Υπήρχε ένας εκτροφέας που ε... δεν έβαζε και τα σκυλιά του στους καναπέδες, αλλά τουλάχιστον εξασφάλιζε ότι τα κουτάβια του προέρχονταν απ' το ζευγάρωμα των δυνατότερων, υγιέστερων σκύλων. Αυτός:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=4911
Ποια η γνώμη σου?
Αν όλοι οι εκτροφείς και bybs φέρονταν στα σκυλιά τους έτσι, δε θα είχαμε υγιέστερους σκύλους όλοι ή θα έπασχαν ακόμα όλες οι φυλές?
Αν αυτό μπορούσε να γίνει μόνο υπό αυτές τις συνθήκες διαβίωσης θα συμφωνούσες?
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κοιτα Chloe σαν αυτον υπαρχουν δυστυχως περισσοτεροι,εχω γνωρισει και εχω παρει αγγλικο μπουλντογκ απο εκτροφεα με πανω απο 50 σκυλους στην γερμανια απο διαφορετικες ρατσες και αλλα 50 κουταβια,οταν τα ειδα ραγισε η ψυχη μου,και πηρα ενα ο μ@λακας και ημουν καθε εβδομαδα στον γιατρο.
Τους σκυλους δε προσεχε ενα παιδι με ειδικες αναγκες,στο καθιστικο ηταν τοσα πολλα κυπελα που αστειευομενως τον ρωτησα αν πουλαει και κυπελα.
Η γνωμη μου ειναι οτι η συλλογοι θα επρεπε να κανουν την δουλεια για την οποια υπαρχουν,τι να κανω εγω τις εκθεσεις(εσοδα για τον συλλογο)οταν δεν παρακολουθει πως εφτασαν αυτα τα προιοντα στο ραφι ας πουμε.
Γιατι δεν λεει κανενας εκτροφεας εδω οτι αυτα που λεω δηλαδη ο ελενχος δεν υπαρχει,το καταλαβαινετε?κατηγορουν εμενα για των τροπο που γενναν τα σκυλια μου(και εγω με μανγκαλι μεγαλωσα)αλλα δεν λεν μπραβο που τα θετω ολα δημοσιως.
Δεν λεω να υποστηριξουν την προσωπικη μου γνωμη,αλλα ας μας πουν ποιος ειναι ο ελενχος σε μια γεννα απο τον ΚΟΕ?
Απαντηση κανενας,και παμε παλι στην εμπιστοσυνη και μονο.
Αν αυτο ειναι σωστο ποιος ο λογος να κανεις δηλωση γεννας?τα πετιγκρι?και ποιος εγγυαται στον αγοραστη απο ποια σκυλια προερχεται το κουταβι?τα πετιγκρι?
Για αυτο Ροττι για εμενα ειναι κωλοχαρτα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βρε Ηλία άλλο ρώτησα...
Λες πώς η οργανωμένη εκτροφή έχει καταστρέψει τις φυλές.
Με αυτό τον τρόπο σώζονται ή όχι?
Λες:
Ειμαι υπερ των τσομπανων που δημιουργησαν ρατσες πολλες ρατσες και της κρατανε εδω και χιλιαδες χρονια υγιεις ,και απο εκει παιρνουν πολλοι εκτροφεις αιματα για να βελτιωσουν αλλες ρατσες.
Υπερ των Ελληνων κυνηγων που τα σκυλια τους παρολες της κατα πολλους ακαταλληλες συνθηκες διαβιωσης ειναι πολυ υγιει,τουλαχιστον αυτα που ζευγαρωνουν σαν ΒΥΒ,
Ναι καλα ηξερε ο Κουρδος τσομπανος ποτε και ποια σκυλα ζευγαρωσε,τωρα αρχισαν και ψαχνονται,δεν υπηρχε επιλογη η φυση εκανε τα παντα,ο δυνατοτερος ζευγαρωνε.
Γιατί λοιπόν σε στενοχωρεί αυτή η κατάσταση? (Και το πιστεύω ότι σε στενοχωρεί!)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εννοω οτι καλα ειναι οτι ειναι καλο να το αφηνουμε και οτι οχι να το αλλαζουμε,και οχι να κανουμε απλα πειραματα ενω εχουμε την γνωση εδω και χιλιαδες χρονια.
Θα πει καποιος παλι,καλα ρε Ηλια σου αρεσε που οι παππουδες τα επνιγαν,οχι φυσικα,οπως ομως δεν μου αρεσει και αυτο που κανουν σημερα πολλοι η πιστευετε οτι ξαφνικα τα Μαστιφ π.χ γεννανε μονο 2-3 κουταβια?
βλεπω οτι οσα δεν πουλανε τωρα τοσο καλα κανουνε λιγα κουταβια(μιλαω για Ευρωπη),πολυ ξαφνικο μου φαινετε,δεν λεω τιποτα αλλο γιατι θα πουν παλι οι φιλοι οτι θελω να εντυπωσιασω.
Μην πιστευεις οτι ακους,πιστευε οτι βλεπεις Chloe.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο amalthea Εμφάνιση μηνυμάτων
.

1) O αρχάριος, τα κάνει όλα λάθος, σκέφτεται λάθος, ταίζει λάθος.
2) Ο μαθητευόμενος που συνηδειτοποιεί ότι ξεκίνησε λάθος και προσπαθεί να μπεί στο σωστό μονοπάτι.
3) Ο πρωτάρης, που έχει διορθώσει τον εαυτό του, έχει αγοράσει μια καλή σκύλα, έχει κάνει 1-2 καλές γέννες, κάνει μερικές νίκες στα show και αρχίζει να γίνεται γνωστός.
4) Ο παντοτινός πρωτάρης, πιθανόν η πιο ευτυχισμένη κατηγορία. Πολύ καλοί άνθρωποι, με καλά σκυλιά που αρέσουν σε όλους. Δεν έχουν φιλοδοξίες, πηγαίνουν σε τοπικές εκθέσεις, και είναι ευτυχισμένοι που κάνουν ένα τόσο ενδιαφέρον χόμπυ.
.
kopritis Εγώ πάντως που μάλλον έχω πρόβλημα αντίληψης και είμαι πτωχή τω πνεύματι (βοσκός δεν είμαι, αυτό είναι σίγουρο), εξακολουθώ να θέλω την αποψη σας για το αν οι παραπάνω 4 περιπτώσεις υπάγονται ή όχι στην κατηγορία ΒΥΒ.

Aπό την στιγμή που δεν μιλάμε για μηλόπιτες στο να μην πετύχει τέλεια η συνταγή αλλα για ζωντανά πλάσματα, εκπτώσεις στην υγεία, την μορφολογία και την συμπεριφορά δεν κάνουμε..
Με αυτά σαν δεδομένο λάθη δεν συγχωρούνται στην "μαγιά" αυτού του προϊόντος..

Ok ..όλοι μπορεί να κάνουμε λάθη, αλλα sorry ...αύτα δεν συχωρούνται..

Για εμένα και οι 4 κατηγοριες είναι byb..

Tο 1 και το 4 δεν παλεύονται..

Το 2 δεν με αφορά αν έκανε λάθος.., δεν θέλω να είμαι στο λάθος του..

To 3 πως έχει αρχίσει να γίνεται γνωστός..?

-Γνωστός είναι και ο καλός..
-Γνωστός είναι και ο κακός..

Εφόσον είναι ακόμα πρωτάρης..., άρα θα βρίσκετε σε "πειραματικό" στάδιο..
Αρα ακόμα byb είναι..

Μπορεί να βελτιωθεί σε κάποια φάση αλλα δεν θέλω να με πετύχει το "πειραματικό του στάδιο"..

Δεν διαφωνούμε πως όλοι από κάπου ξεκινάμε..

Aλλα όπως δεν θα πάω σε έναν χειρουργο πρωτάρη..
Eτσι δεν θα πάρω και από έναν νέο εκτροφέα..
Δυστυχώς..

Αν και απο νέους με νέους.., υπάρχει τεραστια διαφορα..
Εξαρτάται πάντα από την παιδεία.., την όρεξη, τα λεφτά που θέλει να διάθεσει.., την ενασχόληση.., την όρεξη για γνώση και την ήδη υπάρχον γνώση που έχει ο ίδιος.., την κουλτούρα.., την διάθεση για βελτίωση..
και ολα αυτα πάντα, από άτομο σε άτομο διαφέρουν..
και ας είναι και όλοι "νέοι"..
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Βρε φίλε Ηλία,
αρχικά νόμιζα πως είχες το ελαφρυντικό της διαμονής σου στο εξωτερικό και πως συμπερασματικά δεν σε βοηθούσε η γλώσσα. Πιστέυω εντέλει πως έχεις μια διαστρεβλωμένη άποψη της πραγματικότητας η οποία σε οδηγεί σε άλλες ερμηνείες απ' αυτές που θα ήταν αντιληπτές από τον μέσο αναγνώστη.
Δεν είναι δυνατόν να βαφτίζουμε ΒΥΒ όλο το σύμπαν και θα συμφωνήσω μαζί σου πως η επωνυμία εκτροφείο έχει μια ελιτίστικη προσέγγιση, άρα και δεν έχει βαρύνουσα σημασία. Θα δεχτώ λοιπόν πως δεν είναι ο καθένας απ' αυτούς που εκτρέφουν χωρίς επωνυμία εκτροφείου και αναγκάια ΒΥΒ, αλλά σαν νοήμων (όπως τουλάχιστον πιστεύω) άνθρωπος δεν πάυω να αναρωτιέμαι γιατί δεν αποκτά με μια απλή κίνηση επωνυμία εκτροφείου ένας άνθρωπος ο οποίος κατά τα άλλα έχει προβεί σε επίπονες από άποψη χρόνου και κόστους διαδικασίες για να είναι σωστό το αποτέλεσμα.


Τωρα εβγαλε το VDH παλι καινουριο κανονισμο 2009 τα αρσενικα απο 12 μηνων αυτα που λεγαμε εμεις καποτε οτι δεν τρεχει τιποτα αν ο αρσενικος ζευγαρωσει μικρος αυτη χρειαστηκαν 100 χρονια για να το βρουν,αλλα για το 15 μηνα στα θυληκα ειμαι κατα(24 μηνες ειναι για εμενα στις μεγαλες ρατσες οκ)
Ανακριβές:
Ο εκάστοτε αρμόδιος όμιλος φυλής στην Γερμανία ορίζει τα όρια ηλικίας ζευγαρώματος για κάθε φυλή. Ο VDH με καθαρά δευτεροβάθμιο έχει ορίσει το όριο ηλικίας για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει αρμόδιος όμιλος φυλής. Δηλαδή σε μόλις 6 φυλές, όλες μικρόσωμες! Εκεί λοιπόν σου φαίνεται παράλογο το κατώτατο όριο στους 12 μήνες?


Υποκρινεται απλα οποιος δεν βλεπει οτι τα αδεσποτα ειναι τετραγερα και ας ειναι και προιοντα ΒΥΒ.
Ανακριβές:
Τα αδέσποτα έχουν έναν μέσο όρο ζωής 25 μηνών, κυρίως λόγω θανάτου που οφείλεται σε ασθένειες κουταβιών, τροχαία ατυχήματα, μετέπιτα ιώσεις κλπ. Μόλις 1 στα 8 καταφέρνει και ζει περισσότερο από έναν χρόνο σαν αδέσποτο. Όποια στατιστική λοιπόν κι αν έχεις στο μυαλό σου είναι ανακριβής διότι ανταποκρίνεται σε ποσοστό μικρότερο του 10% του αρχικού αριθμού των αδεσπότων.


Στα ιστορικα υγειας δεν γραφει κανενας για αλλεργιες κ.τ.λ. μερικους τους πιανει η τελειομανια και βγαζουν φρανκεσταιν,προσπαθουν υποτιθεται για το καλο και τελικα τους παιρνει απο κατω,τωρα που δεν υπαρχουν χρηματα ισως στρωσουν τα πραματα,αλλα αυτο που εγινε τα τελευταια 50 χρονια σε παγκοσμιο επιπεδο εκανε παρα πολυ κακο.
Τίποτα πιο υποκριτικό από αυτό διότι πολλοί απ' αυτούς που δημιούργησαν τις σημερινές φιλές και υπέρ των οποίων τάχτηκες στην αρχική σου τοποθέτηση ανοίκουν στους παραπάνω.


Οταν το FCI επιτρεπει κατω απο ορους την αιμομιξια 1ου βαθμου και απο την αλλη λεει οτι ενας αρσενικος να μην υπερβαλει με τις γεννες για να μην υπαρχουν προβληματα αιμομιξιας αργοτερα τι να πεις.
Υπάρχουν σημεία στα οποία δεν μπορείς να κρίνεις με ανθρώπινα μέτρα όπως λ.χ. με την ηθική, όπου η αιμομιξία είναι όρος βαρύς. Γι αυτό και ο σωστός όρος στην κυνολογία δεν είναι "αιμομιξία", αλλά "κλειστή εκτροφή (Α' βαθμού)". Και πρόκειται για εργαλείο πολύ χρήσιμο στα χέρια ενός έμπειρου εκτροφέα με σαφείς στόχους και υπευθυνότητα. Άλλωστε οι περισσότερες φυλές είναι αποτέλεσμα κλειστής εκτροφής κατά το στάδιο της δημιουργίας τους.


Δεν θέλω να quotάρω κι άλλα, γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ, αλλά βρε Ηλία έχω κάποιες απορίες!
Γράφεις πως...
30 χρονια ασχολουμε με σκυλους,αυτα ολα ειναι αποσταγμα,δεν εχω παει σε 2 εκθεσεις αλλα σε πανω απο 30 σε 3 εχω παρει μερος,εσεις που πηγατε Βουλγαρια,σκοπια και μαρκοπουλο,και ειδατε 5 σκυλους αγορασμενους απο ρουμανια ειστε πολυ πισω για να μου κανετε υποδειξης.
Οταν μαθαινα εγω το 93 τι ειναι αγκιλιτυ,SchH,κ.α, και εβλεπα πρωταθλητες κοσμου που εισασταν εσεις?
Κι επειδή έχουμε μάλλον παράλληλες πορείες, εννοώ πως έχουμε λάβει τις ίδιες κυνοφιλικές βάσεις (Γερμανία), είμαστε πάνω κάτω τα ίδια χρόνια στον χώρο (γράφεις για 30 χρόνια), δηλαδή ασχολείσαι πάνω κάτω απ' το 79... απ' το 79 λοιπόν που ασχολείσαι σε μια κυνολογικά πολύ οργανωμένη χώρα όπως τη Γερμανία, γνώρισες το SchH το 93, δηλαδή μετά από 14 χρόνια. Εγώ γιατί έμαθα για το SchH όταν ασχολιόμουν μόλις 3 μήνες με τον Γερμανικό μου Ποιμενικό? Μήπως, λέω μήπως, δεν ήθελες να δεις ή να μάθεις? ή μήπως εγώ ήμουν πάντα ελιτιστής και μεγαλομανής?
Γιατί βρε Ηλία αφού έχουμε παράλληλες πορείες, έχουμε τόσο διαφορετική αντίληψη για την κυνοφιλία?
Λες να φταίει το γεγονός πως είμαι εδώ και 20 χρόνια στην Ελλάδα?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Να τα παρουμε ενα ενα Promithea
Ας γραψει πρωτα ενας εκτροφεας απο το φορουμ ποιο ελενχο του εχει κανει ο ΚΟΕ.
Και αν τα χαρτια που με εχετε φλομωσει κανουν την διαφορα.
Και μετα συζηταμε και για τα υπολοιπα.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Να τα παρουμε ενα ενα Promithea
Ας γραψει πρωτα ενας εκτροφεας απο το φορουμ ποιο ελενχο του εχει κανει ο ΚΟΕ.
Και αν τα χαρτια που με εχετε φλομωσει κανουν την διαφορα.
Και μετα συζηταμε και για τα υπολοιπα.
Ευχαρίστως... εγώ έχω δεχτεί έλεγχο (εποπτεία) εκτροφής από τον ΚΟΕ σε δύο (2) γέννες μου κι απ' τον Όμιλο Ντόγκο σε κάθε γέννα μου!

Ας πάμε στην ταμπακιέρα λοιπόν που είναι οι ανακρίβιές σου που αναφέρω παραπάνω! Ελπίζω μία έστω φορά να τοποθετηθείς!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Aπο τις ποσες γεννες?
Και ποσοι εκτροφεις ακομη εχουν δεχτει ελενχους?
Και την προσωπικη σου γνωμη αν γενικα υπαρχει ελενχος,η στις 10 γεννες μονο ενας,αρκουν μονο δειγματοληπτικοι ελενχοι κατα την γνωμη σου?πιστευω οτι ενδιαφερει τους φιλους στο φορουμ που δεν ειναι εκτροφεις.
Ανακριβια?1η? Η ομιλοι στην Γερμανια σε καθε ρατσα ειναι περισσοτεροι απο ενας,ακομη και το φιλα που ειναι σπανιο εχει 2 CFB και MC το καθενα απο αυτα αποφασιζει διαφορετικα,στα Ροττι και Γ.Π γινεται μαλλον χαμος απο ομιλους,το θεμα ειναι οτι το VDH δινει τους 15 μηνες στα θυληκα και αφηνει την πορτα ανοιχτη.
Οταν λεω αδεσποτα εννοω περισσοτερο οχι τα ημιαιμα ουτε τα αδεσποτα αλλα ας πουμε τα πολυαιμα,και αυτα ειναι τα πιο γερα και υγιει σκυλια,το οτι ενας σκυλος χωρις ιδιοκτητη δεν μπορει να επιβιωσει για πολυ ειναι σωστο,εγω εκανα λαθος διατυπωση.
Αλλα μαλλον κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας στο για το αν κανει ο ΚΟΕ ελενχους,και ποιο ρολο παιζει ενα πετιγκρι το οποιο στην ουσια ειναι τρυπιο,αν αυτοι ελενχουν εστω ενα 10%?
Ειναι σοβαρο θεμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU