Εισαγωγη σκυλου


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εμένα, ο δικός μου ήρθε από Γαλλία...
Σκέφτηκα να πάω να τον πάρω όμως ήταν ήδη 11 κιλά (3μηνών) άρα και να πήγαινα πάλι σε cargo θα ταξίδευε...
Ανησυχούσα πάρα πολύ αλλά με καθησύχασε η εκτροφέας του, η οποία κάνει χρόνια αυτή τη δουλειά, αγαπάει πολύ τα σκυλιά της και μου είπε ότι στέλνει τα περισσότερα στο εξωτερικό, να φανταστείς από τη γέννα του Dante, μόνο ένα έμεινε Γαλλία (2 μάλιστα πήγαν ΗΠΑ)...
Με την αεροπορική μου τα κανόνισε όλα εκείνη, εγώ πήγα και τον παρέλαβα...
Ήταν στο κλουβάκι του με πάνες και παιχνίδια και δεν διαπίστωσα κατά την άφιξή του κανένα πρόβλημα...
Έφαγε μάλιστα μόλις φτάσαμε σπίτι και μετά ξεράθηκε στον ύπνο...
Την επόμενη μέρα είχε ξεχαστεί το συμβάν;)
Όλα ok δηλαδή...
Βέβαια, ήταν και τρεις ώρες πτήση:rolleyes:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Lufthansa αρα και aegean εχουν 8 κιλα με το κουτι οριο. Μεχρι οκτω απο οτι καταλαβα αν κλαφτεις στο περνουν. 10 ευρω προ κιλο νομιζω πηγαινε ελα. Ιζυ τζετ δε δεχεται σκυλια στην καμπινα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eντος ΕΕ

Βοx μεταφοράς

Εγκεκριμένο από ΙΑΤΑ

Ο σκύλος πρέπει να έχει απόσταση από την οροφή όταν ειναι όρθιος τουλάχιστον 15 εκ και να μπορεί να ξαπλώσει και να γυρίσει μέσα στο box.

Πρέπει να υπάρχει ειδικό απορροφητικό υπόσρωμα ή μεγάλη στρώση εφημερίδας. Επίσης νερό.

Πάνω στο κουτί πρέπει να υπάρχει ειδική σήμανση με αυτοκόλλητα live animals κλπ και να αναφέρεται ποιός θα το παραλάβει, με τηλεφωνο.

Pet passport

ο σκύλος πρέπει να έχει κάνει όλα τα εμβόλια και τη λύσσα τουλάχιστον ένα μήνα πρίν ταξιδέψει.

πρέπει να υπογράψει κτηνίατρος πάνω στο pet passport την προηγύμενη μέρα ότι ο σκύλος είναι ικανός να ταξιδέψει και υγιής (υπάρχει ειδικός χώρος)

ο σκύλος πρέπει να έχει λάβει (πάλι με υπογραφή κτηνιάτρου στον ειδικό χώρο) αντιπαρασιτική θεραπεία καθώς και θεραπεία για ενδοπαράσιτα.

Ισως χρειαστεί και κλινική εξέταση - ιδιαίτερο κτηνιατρικό πιστοποιητικό ου αναφέρει τα ίδια + ποιός το στέλνει και ποιός το παραλαμβάνει, από επίσημη κτηνιατρική αρχή (όχι ιδιώτη κτηνίατρο)

microchip ή τατουάζ (με πολλή επιφύλαξη - πιθανότατα θα δημιουργηθεί πρόβλημα)

Εκτός ΕΕ

Ακριβώς τα ίδια με παραπάνω +

Ορολογική δοκιμασία λύσσας για κάποιες χώρες (ρωτάμε τον κτηνίατρο του αεροδρομίου)

Η ορολογική δοκιμασία λύσσας πρέπει να έχει γίνει πρίν 3 μήνες, και να διαβάζεται στην Αγγλική.

Πιστοποιητικό από την κτηνιατρική υπηρεσία για όλα τα παραπάνω στην Αγγλική.

tips

ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ πρέπει να τα έχουμε πάνω μας όταν φτάσουμε στην παραλαβή.

Οταν ο σκύλος φτάσει στο αεροδρόμιο πρέπει κάποιος να τον παραλάβει.

Πρέπει να έχει ειδοποιηθεί ο κτηνίατρος του αεροδρομίου και η μεταφορική - υπηρεσία εδάφους ότι έρχεται ζώο.

Παραλαμβάνεις τα χαρτιά που τον συνοδεύουν από την μεταφορική εταιρία.

Τα χαρτιά πηγαίνουν κτηνίατρο, μαζί με το ζώο.

Το ζώο επιστρέφει στην αποθήκη και τα χαρτιά συνεχίζουν για τελωνείο.

Τέλος πληρώνουμε και την μεταφορική και τον αποθηκάριο και παραλαμβάνουμε το ζώο.

Η διαδικασία αν δεν κολλήσει πουθενά παίρνει περίπου 3 ώρες, οπότε φροντίζουμε στο ενδιάμεσο να δούμε αν το σκυλί ειναι καλά - βάλουμε νερά κλπ ειδικά αν έχει κάνει μεγάλη πτήση. Υπολογίστε ότ δεν ξεκίνησε την ώρα της πτησης το ταξίδι του, αλλά ίσως και 6-8 ώρες πρίν. ;)
 


Valefi

New Member
23 Ιουλίου 2019
1
0
32
Καλημερα σας, θα ηθελα τα φωτα σας και τις συμβουλές σας. Πριν απο μερικες μερες ανεβασε καποιος μια δημοσιευση στο facebook οτι χαριζει κουταβια πομερανιαν. Αφου επικοινώνησε ο συζυγος μου μαζι του και συφωνησαμε να μας στειλει και τα δυο (αρσενικο και θηλυκό) μιας και ειναι αδερφακια και τώρα είναι σε επικοινωνία για το πως θα τα στείλει και το κοστος (αυτος ειναι Δανια και εμεις δεν μπορουμε να παμε να τα παραλαβουμε εκει και να τα φερουμε Ελλαδα). Θελω ομως να μου πειτε πως μπορω να κανονισω τη μεταφορά χωρις να χρειστει να του στειλω λεφτα. Δλδ πως μπορω να κλεισω τα εισητηρια απο εδω ή κατι τετοιο τελοσπαντων. Ευχαριστω πολυ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf