Εκθεση ΚΟΕ 16-17/10/2010 CAC & CACIB


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
P1010291..jpg
Ελληνικός Ποιμενικός (11 μηνών). Τον είχα πρωτοδεί στη Ραφήνα και έχει καλή εξέλιξη.
(Η φωτό τον αδικεί)
 


sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
Rhapsodie Boheme Twix, (για τους φίλους Dante) CAC CACIB BOB BIG4 17/10/10!!!
Ευχαριστούμε πολύ τον χειριστή μας Γιάννη Βλάχο!! και τι Sophiaouda για το βιντεάκι στους τελικούς!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μπράβο βρε Σοφάκι. Να τον χαίρεσαι τον ποντικομικρούλη σου :p
Πάντα τέτοια και ακόμη καλύτερα :)
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Rhapsodie Boheme Twix, (για τους φίλους Dante) CAC CACIB BOB BIG4 17/10/10!!!
Ευχαριστούμε πολύ τον χειριστή μας Γιάννη Βλάχο!! και τι Sophiaouda για το βιντεάκι στους τελικούς!
Μπράβο και από εμένα γιά τον Dante!!!!!!!!
...άντε και πρωταθλητής!!!!
 


sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
Ευχαριστουμε πολύ! Μακάρι!!
Ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για μας το βάθρο, ( αν και το κλέψαμε απο τον Παναή ) μακάρι να το ξαναζήσουμε!
Τώρα που κάναμε την αρχή θα προσπαθήσουμε και στη Βουλγαρία οπωσδήποτε!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
5) Κοσμά, συμφωνώ και επαυξάνω. Προσωπικά πιθανόν να ήμουν ο χειρότερος απ' όλους. Απλά, στη φάση (και στην ηλικία) αυτή της Μόκας, πιστεύω ότι ήμουν ο μόνος που θα τον εμπιστευόταν για να την χειριστεί. Κάποιοι κριτές (όπως συμβαίνει και σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους) ίσως θέλουν να έχουν απέναντί τους επαγγελματίες που αναδεικνύουν το σκύλο καλύτερα. Κάποιοι άλλοι κριτές, ίσως προτιμούν επαγγελματίες χειριστές (και υποτιμούν, αντίστοιχα, τους ερασιτέχνες ιδιοκτήτες), ώστε να κινείται η δουλειά προς τα εκεί, μιάς και ανήκουν στο ίδιο "κύκλωμα", όπου, στη γενική περίπτωση, ο ένας ίσως να έχει να κερδίσει από τον άλλον.
Εν γένει, όμως, αν έκρινε χειριστές, δικαίως μας έδωσε τις συγκεκριμένες ετυμηγορίες.:)
O επαγγελματιας χειριστης σιγουρα θα παρουσιαζε καλυτερα τον σκυλο ομως εγω κατεβαινω γιατι μου αρεσει να ειμαι μαζι με το τερατακι μου , γιατι ηθελα να παρω μια γνωμη απο ειδικους για την μορφολογια του και οχι γιατι σκοπος μου ειναι τα βραβεια.Ειχα σιγουρα αγχος και αυτο ο σκυλος το καταλαβαινε( ηταν και αυτος ενας λογος που δεν πηγαμε καλα).
Στην επομενη εκθεση ομως παλι εγω θα ηθελα να κατεβω και μαλλον θα πρεπει να προπονηθω λιγο περισσοτερο ετσι ωστε να μπω για να διασκεδασουμε χωρις αγχος (παρολο που εχω μια καποια ...αγοραφοβια,εγω οχι ο σκυλος)
Επισης προσωπικα δεν μου αρεσει η ιδεα του επαγγεματια χειριστη σε εναν σκυλο σαν τον δικο μου,δηλαδη δεν μου αρεσει η ιδεα να αφηνει ο σκυλος μου(που πρεπει να παιζει και τον ρολο του φυλακα της οικογενειας μου) τον καθενα να του ανοιγει το στομα ,να του πασπατευει τα απαυτα του και να μην αντιδρα καθολου και ολα αυτα ενω εγω δεν ειμαι εκει διπλα του.Δεν μου κολλαει ρε παιδι μου το περηφανο μολοσσοειδες να καθεται ετσι...το βρισκω και λιγο ταπεινωτικο αν θες,δεν ειναι δηλαδη αυτο που λεμε show dog. Λιγοτερες αντιρρησεις εχω για τα σκυλια των εκτροφεων που απο μικρα ειναι μαθημενα ετσι(αν και θα προτιμουσα και εκει να βλεπω ΜΟΝΟ τον ιδιοκτητη να μπορει να κανει ορισμενα πραγματα στον σκυλο του).Ειδα για παραδειγμα τον Καισαρα σε μια στιγμη που τον εδωσα να τον κρατησει ενα λεπτο ενας κυριος με PAG που καθοταν διπλα μου μεχρι να μαζεψω το κλουβι,οτι μολις αυτος τραβηξε λιγο παραπανω το λουρι ο Καισαρας γυρισε και τον κοιταξε οχι αγρια αλλα ψαρωτικα-αυστηρα(του στυλ γνωριζομαστε και απο εχθες μεγαλε και τραβας) και η αληθεια ειναι οτι ξαφνιαστηκα ευχαριστα γιατι ΕΤΣΙ τον θελω!
Τωρα αν οι επαγγελματιες του χωρου γουσταρουν να εχουν μπροστα τους μονο επαγγελματιες και οχι ερασιτεχνες ,ας το πουνε και να μην πατησει κανενας μας στις εκθεσεις...τα κουβαδακια μας και αλλου.Επισης καλο θα ηταν να σκεφθουν οτι ειναι πιο δυσκολο για εμας τους ερασιτεχνες να ειμαστε εκει και το κανουμε γιατι το μονο κερδος μας ειναι το μερακι και οχι το...παραδακι.
 


Doc

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
75
0
Αθήνα
www.n3r.gr
Παίδες και παιδούλες,

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια για τη μουρλή μου τη Λέρα :). Η αλήθεια είναι ότι κι η ίδια το ευχαριστιέται στις εκθέσεις (αλλιώς δεν θα την πηγαίναμε καν, δεν υπάρχει λόγος να την ταλαιπωρείς αν η ίδια δεν περνάει καλά). Μάλιστα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει πλήρη επίγνωση του τι συμβαίνει, μιας κι είναι απίστευτο το πως συμπεριφέρεται από τη στιγμή που μπαίνει στο στίβο :D
Βέβαια με το που βγαίνει αρχίζουμε πάλι τα τρελά μας που τόσο πολύ μας αρέσουν :p

Και όπως ξαναείπα νωρίτερα, κανονίστε Κυριακάτικη βόλτα (π.χ κανένα Υμηττό) να τα πούμε κι από κοντά (σκυλοβόλτα εννοείται).

Doc

P.S: αυτό το μουτσούνι με πεθαίνει :paja1::D:paja1::D, οπότε συγχωρήστε τις 2 εκτός έκθεσης φωτόγραφίες :-| (είναι από τις καλοκαιρινές διακοπές)
 

Attachments





omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα Σαμσοκ,σε ποια εκθεση μενει ο σκυλος μονος με τον κριτη(δεν το εχω δει ποτε)?η ποιος ανοιγει το στομα του σκυλου και βλεπει τα δοντια?(αυτο το κανει ο χειριστης,εσυ δηλαδη),οταν πασπατευει τα απαυτα του τον κρατας εσυ(θα μπορουσε να ειναι και ο κτηνιατρος),ποια σκυλια εκτροφειων ειναι ησυχα δηλαδη?
τα μαστιφοειδη σκυλια δεν χρειαζεται να τα παρουσιασεις σαν τα Ροττ η τα Μποξερ τα Τερριε,αυτα πρεπει να ειναι στην τσιτα,εγω με τα Φιλα πηρα συγχαρητηρια για το Χαντλιγκ απο τον κριτη,ξερεις ποτε περπατησα με τον Δαιμωνα τελευταια φορα σε εκθεση?πριν 4 χρονια,ποτε δεν εχω κανει προπονηση ποτε την Ροξυ την πηρα απο το χωραφι και πηγαμε δεν ειχε παει ποτε(αρπαξε και την Μαγια του Κωστα στο ρινγκ)ο Κωστας εβαλε ΛΟΥΡΙ πρωτη φορα στην Μαγια την ημερα της εκθεσης και περπατησε χωρις προβλημα.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Καλα Σαμσοκ,σε ποια εκθεση μενει ο σκυλος μονος με τον κριτη(δεν το εχω δει ποτε)?η ποιος ανοιγει το στομα του σκυλου και βλεπει τα δοντια?(αυτο το κανει ο χειριστης,εσυ δηλαδη),οταν πασπατευει τα απαυτα του τον κρατας εσυ(θα μπορουσε να ειναι και ο κτηνιατρος),ποια σκυλια εκτροφειων ειναι ησυχα δηλαδη?
τα μαστιφοειδη σκυλια δεν χρειαζεται να τα παρουσιασεις σαν τα Ροττ η τα Μποξερ τα Τερριε,αυτα πρεπει να ειναι στην τσιτα,εγω με τα Φιλα πηρα συγχαρητηρια για το Χαντλιγκ απο τον κριτη,ξερεις ποτε περπατησα με τον Δαιμωνα τελευταια φορα σε εκθεση?πριν 4 χρονια,ποτε δεν εχω κανει προπονηση ποτε την Ροξυ την πηρα απο το χωραφι και πηγαμε δεν ειχε παει ποτε(αρπαξε και την Μαγια του Κωστα στο ρινγκ)ο Κωστας εβαλε ΛΟΥΡΙ πρωτη φορα στην Μαγια την ημερα της εκθεσης και περπατησε χωρις προβλημα.
μαλλον δεν καταλαβες καλα...δεν εννοουσα τον κριτη αλλα τον επαγγελματια χειριστη που πληρωνει καποιος ιδιοκτητης να τρεξει τον σκυλο του ενω ο ιδιοκτητης παρακολουθει απο εξω απο το ρινγκ.Εννοειται οτι με τον ιδιοκτητη να χειριζεται μονος του τον σκυλο ο σκυλος πρεπει να δεχτει ησυχα και τα δοντια του να δειξει και τα πασπατεματα ,ακριβως επειδη το αφεντικο του ειναι ΕΚΕΙ και θα κανει τον σκυλο να αισθανεται ασφαλης.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Α μαλιστα,εχεις δικιο αυτο για μενα οποιος το κανει εχει σκυλο χλεχλε,και δυστυχως εχω δει και Φιλα(φολα)με ξενο χειριστη και κερδισε και 1η θεση,και οχι μονο στους φυλακες αλλα και στα αλλα σκυλια,σκυλι που περπαταει με ξενο καλυτερα απο οτι με το αφεντικο του καλυτερα να αλλαξει αφεντικο.
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Υπαρχουν ρατσες που εχουν γενικα προβλημα με ελειψη καποιου δοντιου,εκει καμμια φορα βαζει και το δαχτυο στο στομα ο κριτης
 












marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Μπράβο Sophiaouda για τα βιντεάκια, να πάρουμε κι εμείς μια γεύση από έκθεση που δεν καταφέραμε να πάμε (οι φωτογραφίες δεν μεταφέρουν το κλίμα :) )! Ξετρελάθηκα με το περπάτημα του μπουλ τερριέ, μου φάνηκε πολύ χαριτωμένο! Συγχαρητήρια σε όλους!