Εκθεση του ΚΟΘ 24-25/4 2010




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κάνει την έκθεση λαχαναγορά. Φαντάζεσαι όλοι όσοι έχουν κουτάβια να βάλουν ταμπέλα στην έκθεση;

"ΠΑΡΕ, ΠΑΡΕ! Εδώ το καλό Ρότβαιλερ!"
Σε λίγο θα κουβαλάνε και μεγάφωνα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σε Βελγιο και Γερμανία παντως που βαζουν κατα κόρον , δεν εχω δει τετοια φαινομενα ...

εννοείτε οτι μιλαμε μονο για μια ταμπέλα πανω απο τα σκυλια και όχι πανω απο το ΄εμπόρευμα ΄.......
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι καθαρά θέμα αισθητικής (σε αντίθεση με το θέμα της επιθετικότητας άνευ λόγου) γι' αυτό και το ανέφερα στο τέλος του ποστ.
Εμένα με ενοχλεί.
Αν έχεις ωραίους σκύλους στην έκθεση θα σε ρωτήσουν όσοι ενδιαφέρονται για απογόνους τους. Δεν χρειάζεται να κρεμάς ταμπέλες.

Από την άλλη, δεν θα ανέφερα ποτέ τίποτα για τον ιδιοκτήτη του Καύκασου, αν το μόνο που με ενοχλούσε ήταν η ταμπέλα του.
Θα το άφηνα "να περάσει".
Την ανευθυνότητα όμως ποτέ.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Είναι καθαρά θέμα αισθητικής (σε αντίθεση με το θέμα της επιθετικότητας άνευ λόγου) γι' αυτό και το ανέφερα στο τέλος του ποστ.
Εμένα με ενοχλεί.
Αν έχεις ωραίους σκύλους στην έκθεση θα σε ρωτήσουν όσοι ενδιαφέρονται για απογόνους τους. Δεν χρειάζεται να κρεμάς ταμπέλες.

Από την άλλη, δεν θα ανέφερα ποτέ τίποτα για τον ιδιοκτήτη του Καύκασου, αν το μόνο που με ενοχλούσε ήταν η ταμπέλα του.
Θα το άφηνα "να περάσει".
Την ανευθυνότητα όμως ποτέ.
+1
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για μένα είναι παραπάνω από αισθητικό!
Θεωρώ ότι όποιος ενδιαφέρεται για την φυλή θα επικοινωνήσει με τον εκτροφέα!Αντίθετα μια τέτοια ταμπέλα, στην Ελλάδα τουλάχιστον ,δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό, όποιος Ελληναράς περάσει και δει ένα μεγάλο κι άγριο σκύλο κι από πάνω ταμπέλα πωλούνται κουτάβια, θα πει τέτοιο θέλω να φυλάει το χωράφι,πάω να πάρω!Χωρίς να αναλογιστεί τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της φυλής....
Βέβαια, είναι στο χέρι του εκτροφέα να κάνει καλό screening σε αυτούς που θα τον προσεγγύσουν.....

Από κει και πέρα, για μένα σε μια έκθεση που γίνεται χαμός κι από σκυλιά κι από κόσμο, χωρίς την άμεση επίβλεψη του εκτροφέα τα σκυλιά μπορούν να είναι μόνο μέσα σε crate....
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
δεν ενισχυω την ταμπελα δεν μου αρεσει θυμιζει λαικη αλλα δεν το καταδικαζω κιολας δεν μπορει καποιος που ενδιαφερεται για μια φυλη να πιανει τον καθενα που μπορει να μην ειναι εκτροφεας καν και να τον ρωταει. επισης αυτος που θελει αγριο σκυλο για το χωραφι δεν θα παει σε εκθεση να εισαι σιγουρος
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αισθητικα ουτε εμενα μου αρέσει

αλλα αν η ενόχληση που δεχόμαστε εμείς αισθητικα ειναι βοήθεια για καποιον αλλο , τοτε .....

στις εκθεσεις , υποτιθετε οτι υπάρχουν και επισκέπτες οι οποίοι ερχοντε για να δουν φυλές που τους ενδιαφερουν ή και για να χαζέψουν

αν ένας απο αυτους ενδιαφερθει για σκυλι συγκεκριμενης ρατσας καλυτερο δεν ειναι να το βρει εκει παρα αργοτερα σπιτι του απο την ΧΕ ???
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
αν ένας απο αυτους ενδιαφερθει για σκυλι συγκεκριμενης ρατσας καλυτερο δεν ειναι να το βρει εκει παρα αργοτερα σπιτι του απο την ΧΕ ???
Αυτό δεν το ξέρω... πραγματικά.

Το μόνο που ξέρω είναι πως η ταμπέλα "τραβάει". Καλύτερα να απαγορευόταν, έτσι ώστε ΟΛΟΙ οι εκθέτες κάποιας φυλής να επικοινωνούν επί ίσους όρους με τον κόσμο. Δηλαδή, αναγκαστικά θα πρέπει να κρίνεις με ποιόν θα συζητήσεις για την φυλή, από ΑΛΛΑ κριτήρια (εμφάνιση + συμπεριφορά σκύλου και εκθέτη, βράβευση στον στοίβο κλπ) κι όχι από το ποιός έχει την μεγαλύτερη ταμπέλα για κουτάβια.

Στις χώρες που συμβαίνει (η ταμπέλα) στο εξωτερικό υπάρχει μεγάλο θέμα. Πολλοί είναι που συμφωνούν μαζί μου, και σε πολλούς ομίλους απαγορεύται. Αν και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό. Δεν είναι απαραίτητο να ακολουθούμε τους άλλους κατά ΓΡΑΜΜΑ σε ότι κάνουν.

Για την δική μας χώρα δεν είναι ότι καλύτερο (γιατί έχουμε πολλούς "λαχαναγορίτες").
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σϊγουρα είναι καλύτερο να το βρει έτσι παρά στην Χ.Ε....

Μπορεί να είναι απλά αισθητικό....δεν ξέρω...

Πάντως, θεωρώ ότι οι επισκέπτες που ενδιαφέρονται για μια φυλή, μπορούν και πρέπει να ρωτησουν τους εκτροφείς πληροφορίες για την φυλή και τα σκυλιά τους!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν και πολλες φορες σε κατι που γινετε εδω ( πχ συμμετοχη κομμενων σκυλων σε εκθεσεις , double handling ) βαζουμε σαν παραδειγμα αλλες χωρες στις οποίες δεν επιτρεπεοντε ή δεν γινετε έτσι εβαλα και εγω αυτο το παραδειγμα

δεν ειπα οτι συμφωνω , ουτε οτι μου αρεσει

το τι πρεπει να γινετε και πως σηκωνει μεγαλη συζητηση

εσυ μετα απο τοσα χρονια συζητησεων εδω , ειδες να εχει αλάξει κατι ως προς την νοοτροπία της πλειοψηφίας ????

στην Ελλάδα λοιπόν υπο αυστηρές προυποθεσεις* ΙΣΩΣ να ηταν σε καλο

καλυτερα δεν ειναι ενας ανθρωπος ο οποίος θα δει και θα καψουρευτει μια φυλη και αποφασισει να την πάρει χωρις να ξερει τιποτα , να την παρει απο καποιον συμμετέχοντα σε εκθεση παρα την επομενη ημερα απο την ΧΕ ???

περισσοτερες πιθανοτητες δεν εχει να ενημερωθει τουλαχιστον για τις βασικες απαιτησεις τις φυλής ????

* να μην υπάρχουν τα διαθεσιμα κουταβια στον χωρο της εκθεσεις ( κατι το οποιο ουτως ή αλλως ειναι ΠΟΛΥ επικυνδυνο για την υγεία τους ) να μην δημιουργειτε φασαρία , πανικός κλπ κλπ κλπ
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Για να κάτσει σπίτι του να αναρωτιέται (μπας και μάθει τίποτα), και να προσέχουν στο μέλλον ΟΛΟΙ όσοι θέλουν να φέρνουν σκύλους επιθετικούς ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ (τι προστάτευε; το λουρί του; ) σε εκθέσεις.

Αααα ναι, ΚΑΙ επειδή πουλούσε κουτάβια.
Αααα ναι, ΚΑΙ επειδή δεν πρόσεχε τον σκύλο του.

Και βασικά για να μάθουν ΠΟΛΛΟΙ πως αυτή η συμπεριφόρά δεν είναι αποδεκτή.
εαν ηταν καποια αλλη φυλη ομως που "τρελλαινοταν " οταν πλησιαζαν παιδια, μπορει και να περνουσε τελειως απαρατηρητη.
εξαλλου μπορει ο ιδιοκτητης να πεταχτηκε για κατουρημα, να τον επιασε κοψιμο..(και ναι, μπορει να προστατευε τον χωρο του, οχι το λουρι του, αλλα δεν γνωριζεις εαν θα "προχωρουσε " και ποσο, εαν τελικα ενα παιδι πραγματικα πλησιαζε πολυ..εγω φανταζομαι πως εαν ηταν ενα καλο δειγμα φυλης με σωστο χαρακτηρα , εχει δυο τρια σταδια ακομη προειδοποιησης , ε τωρα αν το σκατοπαιδο επιμεινει, μπορει και να δαγκωθει, τι να κανουμε-ας το προσεχε η μανα του )
ο σκυλος ηταν δεμενος, τι δουλεια εχουν τα παιδια να πλησιαζουν σε δεμενους μονους σκυλους και μαλιστα τετοιας φυλης? οπως οι σκυλοι θελουν επιτηρηση , θελουν και τα παιδια.
εγω λεω να διωχνουν απο τον χωρο της εκθεσης, ΠΡΩΤΑ τους γονεις μαζι με τα παιδια τους (που δεν τα επιτηρουν) και μετα τους εκτροφεις.
τωρα, το να υπαρχει μια λιτη και καλαισθητη ταμπελιτσα(ενημερωση το λεω εγω) οτι υπαρχουν κουταβια του σκυλου, δεν το θεωρω καθολου κακο.
υπαρχουν δεκαδες λογοι που μπορουμε να πουμε τις εκθεσεις λαχαναγορες και σιγουρα δεν θεωρω σημαντικο τον συγκεκριμενο.
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
εαν ηταν καποια αλλη φυλη ομως που "τρελλαινοταν " οταν πλησιαζαν παιδια, μπορει και να περνουσε τελειως απαρατηρητη.
εξαλλου μπορει ο ιδιοκτητης να πεταχτηκε για κατουρημα, να τον επιασε κοψιμο..(και ναι, μπορει να προστατευε τον χωρο του, οχι το λουρι του, αλλα δεν γνωριζεις εαν θα "προχωρουσε " και ποσο, εαν τελικα ενα παιδι πραγματικα πλησιαζε πολυ..εγω φανταζομαι πως εαν ηταν ενα καλο δειγμα φυλης με σωστο χαρακτηρα , εχει δυο τρια σταδια ακομη προειδοποιησης , ε τωρα αν το σκατοπαιδο επιμεινει, μπορει και να δαγκωθει, τι να κανουμε-ας το προσεχε η μανα του )
ο σκυλος ηταν δεμενος, τι δουλεια εχουν τα παιδια να πλησιαζουν σε δεμενους μονους σκυλους και μαλιστα τετοιας φυλης? οπως οι σκυλοι θελουν επιτηρηση , θελουν και τα παιδια.
εγω λεω να διωχνουν απο τον χωρο της εκθεσης, ΠΡΩΤΑ τους γονεις μαζι με τα παιδια τους (που δεν τα επιτηρουν) και μετα τους εκτροφεις.
τωρα, το να υπαρχει μια λιτη και καλαισθητη ταμπελιτσα(ενημερωση το λεω εγω) οτι υπαρχουν κουταβια του σκυλου, δεν το θεωρω καθολου κακο.
υπαρχουν δεκαδες λογοι που μπορουμε να πουμε τις εκθεσεις λαχαναγορες και σιγουρα δεν θεωρω σημαντικο τον συγκεκριμενο.
Μα μιλας σοβαρα τωρα σε αυτο που λες για τα παιδια, παμε καλα, αν δεν μπορει να προσεχει καποιος το σκυλο του υπαρχουν και τα κρατε και δοξα τω θεο για ολα τα μεγεθη. Δηλαδη παει καποιος με τα παιδια του να παρακολουθησει μια εκθεση και θα φοβαται τον καθενα που δενει το σκυλι του και την κοπαναει;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αμα άνθρωποι που υποτίθεται πως αγαπούν την φυλή δεν εξοργήζονται/ντροπιάζονται όταν κάποιος την κάνει ρόμπα (με την ανευθυνότητά του) τι να πω...

Επιβεβαιώνομαι πάντως. Το ποστ της Γαλάζιο είναι τρανταχτό παράδειγμα γιατί οι εκθέσεις χρειάζονται άμεσα πιο αυστηρούς κανονισμούς.
Δικαιολογίες για την ανάμορστη επιθετικότητα ευευρίσκονται πανεύκολα...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μα μιλας σοβαρα τωρα σε αυτο που λες για τα παιδια, παμε καλα, αν δεν μπορει να προσεχει καποιος το σκυλο του υπαρχουν και τα κρατε και δοξα τω θεο για ολα τα μεγεθη. Δηλαδη παει καποιος με τα παιδια του να παρακολουθησει μια εκθεση και θα φοβαται τον καθενα που δενει το σκυλι του και την κοπαναει;
Φαντάσου να λυνόταν το σκυλάκι κι όλας. Κάτι τέτοιοι βλάκες είναι που δεν δένουν καλά τον σκύλο ...
ΠΟΣΕΣ φορές έχουμε δει δαγκώματα στις εκθέσεις ; Από σκύλους λυτούς ή δεμένους; Εγώ πολλές.

Πως θέλουμε να έχουν δικαιώματα τα κατοικίδιά μας από το κράτος, όταν εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να σεβαστούμε κάποιους χώρους ;
Πως θέλουμε το κράτος να κάνει αυστηρούς νόμους περί προστασίας ζώων, όταν ΟΥΤΕ στις εκθέσεις οι κυνόφιλοι όμιλοι δεν το κάνουν;

Απορώ πραγματικά ώρες, ώρες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως, σε ένα βαθμό θα συμφωνήσω με την galazio ότι πρέπει και τα παιδιά να ελέγχονται από τους γονείς τους στον χώρο της έκθεσης!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
φοιβο εννοειται οτι τα παιδια θα πρεπει να ελεγχονται και να μην ενοχλουν αλλα αυτο το θεαμα με τα καυκασια συμβαινει ουκ ολιγες φορες και εχει καταντησει αηδια. Γιατι γινεται για να μας δειξουν οτι ειναι δυνατα σκυλια και οτι τα τρελαινουν εδω βρισκεται και η απαντηση του ποστ γιατι οι ανθρωποι φοβουνται τα ροτβαιλερ
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι, να ελέγχουν τα παιδιά τους -και όχι μόνο εκεί αλλά ΠΑΝΤΟΥ.

Αυτό είναι άσχετο.

Εγώ δεν αφήνω τον σκύλο μου μόνο του σε χώρο με παιδιά και έχω σκύλο που ΛΑΤΡΕΥΕΙ τα παιδιά.
Εδώ είχαμε σκύλο μόνο του που έδειχνε επιθετικότητα στα παιδιά (κανείς δεν ανέφερε αν τον πείραζαν αλλά το θεωρώ άσχετο).
Αν λυνόταν;

Αν ένα παιδάκι πλησίασε χωρίς να τον δει;
Τι λέω κι εγώ τώρα. Εδώ ένα αγίου βερνάρδου (λυτό σε έκθεση) επιτέθηκε σε ένα μωρό και το δάγκωσε. Η πάνα το έσωσε!
Ακόμη και τότε δεν έκανε κάτι ο όμιλος -θα κάνει για απλά γαυγίσματα;;;;;;

Θα έπρεπε να του απαγόρευαν να συμμετάσχει για κάποια χρόνια (ανάλογα με το παράπτωμα) με οποιοδήποτε σκύλο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν το συζητώ!Και πιο πάνω έγραψα ότι τα σκυλιά στην έκθεση, φιλικά εχθρικα, αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να τα προσέχει ασταμάτητα ας τα έχει σε crate!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.313
Μέλη
19.954
Νεότερο μέλος
ipsilotatos