Εκπαίδευση Λαμπραντόρ 2 ετών και 8 μηνών!


george611

Member
12 Φεβρουαρίου 2017
6
0
37
Καλησπέρα φίλες και φίλοι!
Όπως λέει και ο τίτλος έχω ένα σοκολατί Λαμπραντόρ 2 ετών και 8 μηνών το οποίο έχει εξαιρετικό χαρακτήρα αλλά από εκπαίδευση πάμε πίσω!!
Ναι μεν δεν είναι επιθετικός και ίσα ίσα κοινωνικότατος αλλά....
1) έχουμε θέμα με το φαγητό τρώει ότι βρει μπροστά του!
2) δεν είναι συνεργάσιμος λόγω της κοινωνικότητας και τρέχει να παίξει με αγνώστους σηκωμένος στα 2 πόδια με αποτέλεσμα να τους φοβίζει..
3)αποτελεί ρίσκο να τον πάρω έξω σε μαγαζί μαζί μου λόγω του γεγονότος ότι είναι ''χάχας'' και θέλει να παίξει και να φάει...
4) στη βόλτα τραβάει πέφτει πάνω μου κλπ
και 5) σπίτι δεν μπορώ να τον αφήσω μόνο του διότι ήδη έχει φάει μία βιβλιοθήκη και ένα στρώμα οπότε φοβάμαι πως θα συνεχιστεί το φάγωμα των επίπλων...

#ΟΠΌΤΕ η ερώτηση είναι η εξής:Μπορεί το συγκεκριμένο σκυλί σε αυτή την ηλικία να εκπαιδευτεί και να καλυφθούν όλα τα ΄΄κενά'' του έτσι ώστε να μπορέσει να σταθεί σαν κύριος σε χώρο με άλλο κόσμο χωρίς να παρασύρεται καθώς και να βελτιωθεί η συμπεριφορά του στο σπίτι??

#Πόσο καιρό διαρκεί μια τέτοια εκπαίδευση και πόσο περίπου κοστίζει?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΉΘΕΙΑ ΣΑΣ!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
φυσικα και μπορει να εκπαιδευτει, σκοπος σου να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο..
απο κει κιεπειτα η διαρκεια των μαθηματων εχει να κανει με πολλους παραγοντες σε καποιους υπευθυνος ειναι ο σκυλος σε καποιους αλλους εσυ...την εκτιμηση οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να την κανουμε εμεις και να σου πουμε και κοστος διοτι πολλες φορες ενα μικρο προβλημα χρειαζεται να το αναλυσουμε σε πολλα πολλα κομματια και να τα δουλευουμε ξεχωριστα οπερ μεθερμηνευομενο να διαρκεσει περισσοτερο αποτι φανταζομαστε, οπως και να χει ξεκινα ερευνα και ραντεβου με εκπαιδευτες να τα μαθεις ολα
 


george611

Member
12 Φεβρουαρίου 2017
6
0
37
φυσικα και μπορει να εκπαιδευτει, σκοπος σου να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο..
απο κει κιεπειτα η διαρκεια των μαθηματων εχει να κανει με πολλους παραγοντες σε καποιους υπευθυνος ειναι ο σκυλος σε καποιους αλλους εσυ...την εκτιμηση οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να την κανουμε εμεις και να σου πουμε και κοστος διοτι πολλες φορες ενα μικρο προβλημα χρειαζεται να το αναλυσουμε σε πολλα πολλα κομματια και να τα δουλευουμε ξεχωριστα οπερ μεθερμηνευομενο να διαρκεσει περισσοτερο αποτι φανταζομαστε, οπως και να χει ξεκινα ερευνα και ραντεβου με εκπαιδευτες να τα μαθεις ολα
βεβαίως και η αναζήτηση εκπαιδευτη ικανου ειναι απαραίτητη!
υπαρχει καποιος/οι που να φημίζονται για την αποτελεσματικη δουλεια τους?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μα και βεβαια μπορει

1) ειναι λαμπραντορ... ολοι οι σκυλοι το κανουν, αλλα ο δικος σου ειναι λαμπραντορ :love:
2) να μη πηγαινει στα αλλα σκυλια, κρατα τον δεμενο και δουλευτε τη Β.Υ. χαρωπά - χαρωπά
3) σιγα σιγα .... ειναι μουρλοκουταβο ακομα
4) διορθωνεται - βρες καλο εκπαιδευτη
5) αγιο crate

κραταει για αρκετο καιρο.. αλλα ο σκυλος συνεχως βελιτωνεται
για την τιμη δεν ξερω :)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα!!

λοιπόν, έχω μια θεία που είχε ένα λαμπραντόρ εξίσου κοινωνικό και ζωηρό και ανεκπαίδευτο...

Μέχρι να γίνει ενάμιση ετών της έφαγε έναν καναπέ, δύο πολυθρόνες, μία τραπεζαρία, τέσσερις καρέκλες κι ένα χαλί...

Μετά από όλα αυτά απευθύνθηκε σε εκπαιδευτή και ο παραβατικός νεανίας μια χαρά εκπαιδεύτηκε. Θα σου έλεγα να αρχίσεις να ψάχνεις εκπαιδευτή πριν αναγκαστείς κι εσύ να κάνεις ολική ανακαίνιση σαλονιού!!

Το πόσο θα διαρκέσει και πόσο θα κοστίσει η εκπαίδευση θα το συζητήσεις με τον εκπαιδευτή.

Να τον χαίρεσαι τον χούλιγκαν!! Όσο αξιολάτρευτα είναι τόσο χάος μπορούν να προκαλέσουν :p:D
 
  • Like
Reactions: noni_papa


george611

Member
12 Φεβρουαρίου 2017
6
0
37
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!
τωρα στο σπιτι εχει ενα δικο του δωματιο το οποιο επικοινωνει βεαια με το υπολοιπο σπιτι αλλα αν τον αφησω ελευθερο δεν θα κατσει ουτε λεπτο σε ησυχία...
εχετε να μου προτεινετε καποιον εκπαιδευτη καλο εσεις?
λετε να χρειστουν παραπνω απο 15 μαθηματα τα οποια μπορει να γινονται και καθημερινα?
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
μα και βεβαια μπορει

1) ειναι λαμπραντορ... ολοι οι σκυλοι το κανουν, αλλα ο δικος σου ειναι λαμπραντορ :love:
2) να μη πηγαινει στα αλλα σκυλια, κρατα τον δεμενο και δουλευτε τη Β.Υ. χαρωπά - χαρωπά
3) σιγα σιγα .... ειναι μουρλοκουταβο ακομα
4) διορθωνεται - βρες καλο εκπαιδευτη
5) αγιο crate

κραταει για αρκετο καιρο.. αλλα ο σκυλος συνεχως βελιτωνεται
για την τιμη δεν ξερω :)
μουρλοκουταβο σχεδον 3 ετων ???
ελπιζω να μην χρειαστει και ο δικος μου τοσο καιρο για να ηρεμησει :D παντως αν εχεις ορεξη πιστευω και μονος σου μπορεις να διορθωσεις πολλα. εγω οτι εκπαιδευση του κανω ειναι μεσω φορουμ και youtube και μπορω να πω πως εχει καλα αποτελεσματα
 
  • Like
Reactions: kasi




george611

Member
12 Φεβρουαρίου 2017
6
0
37
καλα μην αγχωνεσαι μουρλος ειναι... ολα μουρλα ειναι
το θεμα ειναι πως θα ηρεμησει λιγο και πως θα ακουει ετσι ωστε να μπορω να τον παρω πχ μαζι μου μια φορα για καφε...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
λοιπόν, έχω μια θεία που είχε ένα λαμπραντόρ εξίσου κοινωνικό και ζωηρό και ανεκπαίδευτο...

Μέχρι να γίνει ενάμιση ετών της έφαγε έναν καναπέ, δύο πολυθρόνες, μία τραπεζαρία, τέσσερις καρέκλες κι ένα χαλί...
:D
παει η προικααααααααα
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Καλησπέρα!!

Μέχρι να γίνει ενάμιση ετών της έφαγε έναν καναπέ, δύο πολυθρόνες, μία τραπεζαρία, τέσσερις καρέκλες κι ένα χαλί...

:D
εμενα και συγνωμη για το οφτοπικ η απορια που μου γεννηθηκε ειναι αν τις καρεκλες τις ετρωγε μια μια ή τις εφαγε ολες μαζι, γιατι αν τις ετρωγε καθε μερα απο μια τα αντενακλαστικα της θειας δεν λειτουργησαν καλα...:p
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
εμενα και συγνωμη για το οφτοπικ η απορια που μου γεννηθηκε ειναι αν τις καρεκλες τις ετρωγε μια μια ή τις εφαγε ολες μαζι, γιατι αν τις ετρωγε καθε μερα απο μια τα αντενακλαστικα της θειας δεν λειτουργησαν καλα...:p
Η θεία είχε πάθει το εξής: πρωτάρα που όταν προβληματίστηκε σχετικά της είπε η κτηνίατρος και κάνα δυο γνωστοί της "γνώστες" ότι για να εκπαιδεύσεις το σκυλί σου πρέπει να έχει γίνει τουλάχιστον ενός έτους, να έχει ωριμάσει... Βάλε και κάτι οικονομικές δυσκολίες και ότι δεν ήξερε να χρησιμοποιει το ίντερνετ...

By the way, οι καρέκλες κράτησαν κάμποσο... Οι καναπέδες έφυγαν πρώτοι... Sorry για το offtopic @george611
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
το θεμα ειναι πως θα ηρεμησει λιγο και πως θα ακουει ετσι ωστε να μπορω να τον παρω πχ μαζι μου μια φορα για καφε...
Μα καλα και εσυ καφε με το σκυλο; Δεν εχεις φιλους; :p

Ψαξε οντως εκπαιδευτη. Απλως εγω αν ημουν στη θεση σου εστω για μια φορα θα δοκιμαζα να τον τεντωσω στην κουραση να δω πως θα φερθει. Δηλαδη μηπως δεν εκτονωνεται σωστα ο σκυλος και ειναι μονιμα στην τσιτα;
 


george611

Member
12 Φεβρουαρίου 2017
6
0
37
εννοειται ρε συ πως εχω φιλους αλλα ειναι κορυφη να εχεις τον σκυλο σου σε βολτα μαζι σου και να εισαι οντως δεμενος μαζι του....
τον εχω φτασει το σκυλο σε οριακα σημεια απο αποψη κουρασης σε βουνο τρεξιμο κλπ και δεν εγινε τιποτα...μονο νερο ηπιε και εφαγε και συνεχισε......χαχα
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Φίλε μου George...
...είμαι της άποψης πως ένας καλός εκπαιδευτής θα μπορούσε να κάνει τα πράγματα καλύτερα αλλά και πάλι δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα (και σου εκφράζω την προσωπική μου εκτίμηση)! Αν πάλι ασχοληθείς εσύ στο να το εκπαιδεύσεις σωστά πρέπει να ξέρεις πως πρέπει να έχεις αρκετό διαθέσιμο χρόνο προκειμένου να πετύχεις αυτό που θέλεις από το σκυλί σου! Σε 4 μήνες από ότι καταλαβαίνω γίνεται 3 χρονών και ορισμένα πράγματα πρέπει να αρχίσει να τα μαθαίνει από τώρα!

Δυσκολίες θα υπάρξουν αλλά η υπομονή και η επιμονή και σημαντικό η επιβράβευση (λιχουδιά) σε θέματα υπακοής θα πρέπει να γίνεται σε καθημερινή βάση! Επίσης σε εντολές που πρέπει να μάθει όπως το "Μή-Κάτσε-Κάτω-Πάμε-Όχι-Έλα κλπ" πρέπει να συνοδεύονται με λιχουδιά ως επιβράβευση! Επίσης καλό θα ήταν να κοινωνικοποιηθεί το σκυλί μαζί και με άλλα σκυλιά και να εφαρμόσεις τα όσα του έχεις μάθει! Σημαντική εντολή είναι το "Έλα" όταν τα καλείς και το "Όχι" όταν πάει να κάνει κάτι το οποίο θεωρείς κακό!

Βέβαια πάντα με το λουράκι του προκειμένου να το ελέγχεις μην τυχών προκύψουν προβληματάκια με άλλο σκυλί η σκυλιά η και με άλλα ζώα! Περισσότερα δεν έχω να σου πω....αν υπάρξουν και άλλοι χρήστες που γνωρίζουν σαφώς περισσότερα για το θέμα ας γράψουν γιατί βοηθώντας εσένα βοηθάνε όλους μας!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Οταν εξηγεις το αστειο παυει να ειναι αστειο αλλα....
αστειευτηκα με το να μπορω να τον παρω πχ μαζι μου μια φορα για καφε...οτι και καλα ειπες να πας για καφε εσυ και ο σκυλος...οπως με ενα φιλο σου...(n)

Τελος παντων
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Απλως εγω αν ημουν στη θεση σου εστω για μια φορα θα δοκιμαζα να τον τεντωσω στην κουραση να δω πως θα φερθει. Δηλαδη μηπως δεν εκτονωνεται σωστα ο σκυλος και ειναι μονιμα στην τσιτα;
Υπάρχουν κάποια σκυλιά που είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα κουρασεις.
Κάποτε είχα ένα Λαμπραντόρ το οποίο μετά από 20 χλμ που με ακολουθούσε τρέχοντας (εγώ με ποδήλατο σε κατηφορικους δρόμους) όταν πήγαμε σπίτι αντί να ξεραθεί και να κοιμάται 2 μέρες, αυτός ήθελε παιχνίδι. Όταν βαριοταν ήταν καταστροφικός. Μέχρι και τσιμέντα ροκανιζε.
Με κάποια σκυλιά πρέπει και εμείς να προσαρμοζομαστε ως προς αυτά αντί να προσπαθούμε να τα φέρουμε 100% στα μέτρα μας.
Δεν ξέρω αν το σκυλί του θέματος ανήκει σε αυτή την κατηγορία, απλά υπάρχουν και τέτοια σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: vaggelo and zenio


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Υπάρχουν κάποια σκυλιά που είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα κουρασεις.
Κάποτε είχα ένα Λαμπραντόρ το οποίο μετά από 20 χλμ που με ακολουθούσε τρέχοντας (εγώ με ποδήλατο σε κατηφορικους δρόμους) όταν πήγαμε σπίτι αντί να ξεραθεί και να κοιμάται 2 μέρες, αυτός ήθελε παιχνίδι. Όταν βαριοταν ήταν καταστροφικός. Μέχρι και τσιμέντα ροκανιζε.
Με κάποια σκυλιά πρέπει και εμείς να προσαρμοζομαστε ως προς αυτά αντί να προσπαθούμε να τα φέρουμε 100% στα μέτρα μας.
Δεν ξέρω αν το σκυλί του θέματος ανήκει σε αυτή την κατηγορία, απλά υπάρχουν και τέτοια σκυλιά.
Είδη έχουν περάσει δύο Αλάσκα Μάλαμουτ από τη ζωή μου και ένα ακόμα κουτάβι που έχω τώρα! Τα σκυλιά αυτά δεν έχουν σταματημό στο τρέξιμο και καλύπτουν τεράστιες χιονισμένες αποστάσεις για ώρες! Το αστείο της υπόθεσεις είναι πως μετά από μια εξαντλητική μέρα αυτά δεν πτοήθηκαν και είχαν διάθεση για παιγνίδι πράγμα που εγώ βρισκόμουν στον τρίτο ύπνο!!!!:LOL::LOL::LOL:
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Τι μου θυμισες..

Η πρωτη μου σκυλιτσα ηταν λαμπραντορακι, δυστυχωςτην χασαμε...

Ενεργεια ανεξαντλητη, μαζι της ετρεχα καθε μερα στο αλσος συγγρου στα αναβρυτα για δυο ωρες τουλαχιστον καθε μερα, οπου την αμολουσα να παιζει με τα υπολοιπα και παραλληλα εγω εκανα πεζοπορια, καπου οταν με εχανε απο το τρελο παιχνιδι που εκανε με τα αλλα, θυμοταν να με ψαξει, μολις με εντοπιζε, με ξαναφηνε να παιξει με καινουριο φιλο, γυρναγαμε κοιμοταν για 15 λεπτα και ηταν επι ποδος...εγω ξερη...ξερεις τι fitness εκανα;

σε παραλια μια φορα την βρηκαμε χιλιομετρα πιο κατω, ακολουθουσε εναν αγνωστο γιατι της πεταγε το μπαλακι, ειχαμε τρελαθει απο το αγχος και αυτη μες την τρελη χαρα, απο τοτε την μαζευαμε με το λουρι γιατι το πιασαμε το νοημα, καθε ανθρωπος, πουλι πετουμενο και οτι περπαταει αυτη τη γη ειναι φιλος.

Αν ηταν ανθρωπος θα ηταν δημοσιοσχετιστας η ταξιδευτης.

Το crate το πηραμε σαν εσχατη λυση εφοσον ειχε φαει ενα χαλι, τις μπαλκονοπορτες που ηταν απο ξυλο, και καινουριο σαλονι. Το σαλονι το αλλαξαμε γιατι ηταν ασπρο και η Μπιανκα βρηκε μια σακουλα πορτοκαλια, τα ξεζουλησε ολα, τα εσυρε σε ολους τους καναπεδες, τα εστυψε καλα...καλα...ολο το σπιτι μυριζε πορτοκαλι για μια βδομαδα

Μετα αλλαξαμε σπιτι κσι πηγαμε σε σπιτι με κηπο, αυτο αντικατεστησε το crate, και της βαλαμε πορτα να μπαινοβγαινει, τουλαχιστον οποια ζημια, την εκανε εξω πια, τα ξυλα και οι τρυπες ειχαν πιο ενδιαφερον απο τα πατωματα.

Η εκπαιδευση θα σε βοηθησει να μετριασεις ως και να ελεγξεις συμπεριφορας, αλλα τα επιπεδα ενεργειας τους χρειαζονται πολυ εκτονωση για να ειναι ευτυχισμενα και δεν προτεινονται για ιδιοκτητες που τους αρεσει η καθιστικη ζωη. Θα συμφωνησω με το μελος που ειπε πως ορισμενα πραγματα δεν εκπαιδευονται, κυριως η ενεργεια τους και χρειαζονται πολυ εκτονωση, παιχνιδι, τρεξιμο, απασχοληση. Τουλαχιστον αυτη ειναι η ιδανικη τους κατασταση, οσο μπορεις μη την βαζεις στο crate, σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο για αυτη τη ρατσα που δεν τα εχει καλα με το καθησιο.

Καλη συνεχεια.