Εκπαίδευση Φυλακα


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν ειναι απαραιτητη η κοινωνικοποιηση σε σκυλο σωματοφυλακης η φυλαξης χωρου...
γιατί ?
εγώ πχ όταν λέω κοινωνικοποίηση δεν λέω πάρκα με σκύλους ή αγκαλίτσες με όλους του περαστικούς που θα συναντήσω.
Λέω ο σκύλος να αποκτήσει σωστές εμπειρίες να γνωρίσει διαφορετικές καταστάσεις έτσι ώστε να μην στρεσάρετε στο διαφορετικό που θα συναντήσει.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
δεν χρειαζεται να μου πεις ονοματα...πιστευω αυτο που λες...

βλεπεις οτι βλεπεις σε "δουλεμενα" ζωα διοτι σχεδον κανεις,εφ οσον μιλαμε για σωματοφυλακη,δεν δουλευει με αποστασεις ανεξαρτητως χωρου...ειναι πολυ συγκεκριμενος ο τροπος εκπαιδευσης τετοιου ζωου και προσωπικα δεν ξερω κανεναν ,τουλαχιστον στην ελλαδα, που να το κανει...

οταν το ζωο μαθει να δουλευει σε συγκεκριμενη αποσταση,οτιδηποτε περασει το νοητο οριο,ειτε ειναι ανθρωπος,ειτε ζζωο,θεωρειται ως απειλη και αντιμετωπιζεται ως τετοια...

ετσι ειχα δουλεψει το πρεσα μου...στην βολτα ηταν παντελως αδιαφορο με οτιδηποτε κινητο η ακινητο,εφ οσον υπηρχε η συγκεκριμενη αποσταση ασφαλειας βαση της οποιας ειχε εκπαιδευτει...

μεσα στο σπιτι,οταν ειχα κοσμο,ο σκυλος ηταν σε συγκεκριμενο χωρο τον οποιο δεν πλησιαζε κανεις...παρατηρουσε οποιον κινουνταν χωρις ομως να αντιδρα...επισης ποτε δεν επετρεπα παιδια (δηλαδη ανεξελεγκτα αλογα οντα) στον ιδιο χωρο με τον σκυλο...παροτι δεν χρειαζοταν,οπως ειχε πολλακις αποδειχθει,ηταν παντοτε δεμενος στις παραπανω περιπτωσεις,διοτι προσωπικα δεν εμπιστευομαι απολυτα ανθρωπο, πολλω δε μαλλον ζωο...

στην περιπτωση που εχεις την απαιτηση ο (σωματο)φυλακας σου να εχει διαφορετικη συμπεριφορα αναλογως φυσης απειλης δηλαδη να ξεχωριζει ανθρωπο-ζωο ,κατ εμε αντιστοιχει σε συζητηση για πιθανο διαστημικο προγραμμα της Ελλαδας...

υ.γ. κατα την,επισης, προσωπικη μου αποψη το αρτιοτερα εκπαιδευμενο αρσενικο σκυλι φυλαξης του πλανητη 9 στις 10 φορες θα ξεχασει και το ονομα του εαν του πεταξεις στην μουρη ενα θηλυκο σε οιστρο...κρατα το και αυτο...
Δεν σου μιλάω για απόσταση μεταξύ χειριστή - σκύλου ή ''επιτιθέμενου΄΄ αλλά να μου κάνει παρουσίαση της δουλείας του εκτός του χώρου εκπαίδευσης της σχολής ή του σπιτιού του ιδιοκτήτη. Όλοι κοιτάνε να δείξουν σε χώρο που έχει δουλευτεί ο σκύλος γιατί ξέρουν ότι θα αποδώσει, ενώ σε ξένο έδαφος ξέρουν ότι θα φανούν όλες οι ατέλειες κλπ.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
γιατί ?
εγώ πχ όταν λέω κοινωνικοποίηση δεν λέω πάρκα με σκύλους ή αγκαλίτσες με όλους του περαστικούς που θα συναντήσω.
Λέω ο σκύλος να αποκτήσει σωστές εμπειρίες να γνωρίσει διαφορετικές καταστάσεις έτσι ώστε να μην στρεσάρετε στο διαφορετικό που θα συναντήσει.
αν ανικαταστησεις την λεξη κοινωνικοποιηση με την προταση απευαισθητοποιηση σε ποικιλια ερεθισματων,σε εναν βαθμο θα συμφωνησουμε,χωρις να χρειαστει να επεκταθουμε με κατεβατα...
 
  • Like
Reactions: vek


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
ρειν εννοειται περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :) αλλα απο ολο αυτο που περιεγραψες εγω και μονο που το σκεφτηκα βαρεθηκα! :D
πιο πολυ μου κανει για συνεχομενος μπελας παρα για σωματοφυλακη!
Ξαναλεω ομως ε, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Χριστοφορε, θελεις να μας δωσεις καμια πληροφορια παραπανω για το Ροτ που περιγραφεις; Εκτροφειο πχ? Απο περιεργεια δηλαδη
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Δεν σου μιλάω για απόσταση μεταξύ χειριστή - σκύλου ή ''επιτιθέμενου΄΄ αλλά να μου κάνει παρουσίαση της δουλείας του εκτός του χώρου εκπαίδευσης της σχολής ή του σπιτιού του ιδιοκτήτη. Όλοι κοιτάνε να δείξουν σε χώρο που έχει δουλευτεί ο σκύλος γιατί ξέρουν ότι θα αποδώσει, ενώ σε ξένο έδαφος ξέρουν ότι θα φανούν όλες οι ατέλειες κλπ.
εαν το σκυλι δουλευτει με το τροπο που λεω εγω το αποτελσμα ειναι ιδιο ανεξαρτητως περιβαλλοντος...αναφερομαι σε σωματοφυλακη...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ρειν εννοειται περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :) αλλα απο ολο αυτο που περιεγραψες εγω και μονο που το σκεφτηκα βαρεθηκα! :D
πιο πολυ μου κανει για συνεχομενος μπελας παρα για σωματοφυλακη!
Ξαναλεω ομως ε, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Χριστοφορε, θελεις να μας δωσεις καμια πληροφορια παραπανω για το Ροτ που περιγραφεις; Εκτροφειο πχ? Απο περιεργεια δηλαδη
ειπαμε...επιλογες...
 
  • Like
Reactions: zenio


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
εαν δεν εχεις σοβαρο λογο η δεν εισαι της συγκεκριμενης ιδιοσυγκρασιας θα συμβουλευα να μην φτασεις σε αυτα τα επιπεδα το σκυλακι σου...
Βασικα θα το φτασω οπως και να χει γτ εχει και τα εφοδια για να το κανει αλλα θα την χρειαστω και ως βοηθο μου, λογω του οτι θα παω σε σχολη για εκπαιδευτες!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παντως εμεις τετοιου ειδους εκπαιδευση θα αρχισουμε στους 14-15 μηνες
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
ρειν εννοειται περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :) αλλα απο ολο αυτο που περιεγραψες εγω και μονο που το σκεφτηκα βαρεθηκα! :D
πιο πολυ μου κανει για συνεχομενος μπελας παρα για σωματοφυλακη!
Ξαναλεω ομως ε, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Χριστοφορε, θελεις να μας δωσεις καμια πληροφορια παραπανω για το Ροτ που περιγραφεις; Εκτροφειο πχ? Απο περιεργεια δηλαδη

Εκτροφείο μου είπε αλλά δεν θυμάμαι, περνάει κάθε μέρα κάτω από το σπίτι μου όμως θα τον ρωτήσω ξανά και θα σου πω
 
  • Like
Reactions: zenio


zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
Ασ πω κ γω τη δικη μου γνωμη γιατι διαβαζω καποια πραγματα τα οποιο θεωρω σωστα και καποια αλλα τα οποια δεν μου φαινονται κ πολυ ορθα, ενω για καποια αλλα υπαρχει εξηγηση!

1. ειναι αλλο πραγμα η σωματοφυλακη και αλλο πραγμα η χωροφυλακη! Στη χωροφυλακη το σκυλι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κοινωνικοποιημενο τοσο, οσο να μπορει και να θελει να δουλευει απουσια εκεινου που τον ταιζει και το διαχειριζεται! Αντιθετα κατ' εμε ενας σκυλος σωματοφυλακας θα πρεπει να ειναι απολυτα ισορροπημενος κοινωνικοποιημενος με ανθρωπους ζωα ηχους και ερεθισματα ωστε να μπορει να δουλεψει σε καθηκοντα σωματοφυλακης και το ζυγισμα που θα κανει να ειναι πιο κοντα στις προθεσεις αυτου που ερχεται! θεωρω για παραδειγμα απαραδεκτο ενας σκυλος να κυνηγαει κ να αγριευει σε εναν ανθρωπο που απλως ετυχε να τρεξει κοντα μας χωρις να μας κοιταξει κλπ! ναι ειναι σε αλαρμ αλλα να αξιολογει οσο το δυνατον καλυτερα τις προθεσεις του απεναντι! εδω να σημειωσω οτι κοινωνικοποιηση με ανθρωπους δε σημαινει ταισμα κ χαιδεμα αλλα τριβη σε χωρους με πολλους ανθρωπους γυρω ωστε να παρατηρει κ σταδιακα να ξεχωριζει τις προθεσεις απο τη σταση κ τη γλωσσα σωματος

2. το σκυλι οταν εκπαιδευεται φυλακας ειναι ενα εν δυναμι οπλο στα χερια μας. αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχουμε το απολυτο ελεγχο του κ αν χρειαστει να διακοψουμε ενα λαθος του σκυλου αυτος να μας ακουσει! αυτο προυποθετη απολυτη υπακοη χωρις επιλογες να μη τειρησει κατι.

3. η ηλικια για να ''πειραξεις'' ενα σκυλο στο κομματι τη φυλαξης θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 18 μηνων ωστε να υπαρχει πνευματικη ωριματητα, τελειοποιημενη σε αριστο βαθμο υπακοη.

4. ειναι αλλο πραγμα το σπορ και αλλο πραγμα η φυλαξη! στα σπορ ο σκυλος μαθαινει να πιανει αποκλειστικα το μανικη(στο μοντιο οποιο σημειο της στολης) καθαρα σα παιχνιδι. επισης στα σπορ στο κομματι του δαγκωματος ο σκυλος διορθωνεται απο τον ερεθιστη και οχι απο το χειριστη αν κανει κατι λαθος, και ''αγριευει'' για να παρει το παιχνιδι του. ειναι δυο διαφορετικες καταστασεις!

5. τελος το οτι η εκπαιδευση γινεται αποκλειστικα στο χωρο του εκπαιδευτη και στο χωρο του ιδιοκτητη δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβει καποιος, στην Ελλαδα ειμαστε αιωνες πισω στο κομματι της κυνοφιλιας κ συνεπως ειναι μη αποδεκτο απο τη κοινωνια ενα σκυλι να αγριευει να δαγκωνει και να επιβραβευεται απο εκπαιδευτες μπροστα σε κοσμο!! αυτο δεν αναιρει την εκπαιδευση ομως!!!! γιατι με αυτη τη λογικη κ ενα σκυλι φυλακας θα επρεπε να αντιδρα μονο σε ερεθιστες που φορανε ολα αυτα τα ολοσωμα προστατευτηκα και τους κανους τετραπερατους δυσκινητους κλπ. αν η σχολη δουλεψει σωστα σεναρια ωστε ο σκυλος να μη κανει φοκους τη στολη και ειναι σωστα κοινωνικοποιημενος χωρις ανασφαλειες στον εξω κοσμο θα δουλεψει κανονικα κ ας μην εχει κανει μαθηματα! και εχω δει τετοια σκυλια!

Υ.Γ. προσωπικα δεν θα εκπαιδευα ποτε ενα σκυλο σωματοφυλακα γιατι θα μ ηταν εξαιρετικα επωδυνο να ειμαι στη τσιτα ωστε να προλαβω καποιο λαθος του σκυλου. η το κλασικο βλακα Ελληνα που του λες οτι ο σκυλος δε θελει χαδια απο ξενους(το ζω με το μαλινουα μου) και σου λεει μα γιατι κ απλωνει χερι..(βεβαια με πολυ κοπο κ δουλεια καταφερα τη σκυλα να μην αντιδραει στο απλωμα του χεριου αλλα μονο αν τη πιεσει καποιος επιμονα οποτε και αγριευει και καλα κανει δλδ)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για να σας δώσω παράδειγμα με το ροτ υποτύθετε ότι έχει περάσει εκπαίδευση ΒΥ+ σώμα γιατί είχαν πάει να αρπάξουν την κόρη του Κύριου μέσα από το σπίτι. Το ροτ; δεν κάνει με άλλο ζωντανό ζώο σε απόσταση 20μ+ και εγώ το πήρα από τα χέρια του ιδιοκτήτη και πήγαμε βόλτα :ROFLMAO: Δεν έπρεπε να με λιώσει;
To ο,τι δεν κανει με ζωο στα 20μ δεν το σχολιαζω καν αλλα αν ειχε μαθει επιθεση κατοπην εντολης και μονο γιατι να σε κανει κομματια?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν κάνει με άλλο ζωντανό ζώο σε απόσταση 20μ+ και εγώ το πήρα από τα χέρια του ιδιοκτήτη και πήγαμε βόλτα :ROFLMAO: Δεν έπρεπε να με λιώσει;
Επίσης να προσθέσω και σας ρωτάω ταυτόχρονα, έχω δει πολλά σκυλιά να κάνουν κομμάτια τα μανίκια αλλά δέρμα ανθρώπινο δεν πιάνουν.
το αν ενα ζωο ειναι επιθετικο προς τα αλλα ζωα αυτο δεν το κανει αυτοματα επιθετικο και στον ανθρωπο.
και το αντιστροφο,ενα ζωο που ειναι επιθετικο προς τον ανθρωπο δεν το κανει αυτοματα επιθετικο και προς τα αλλα ζωα.
απο την αλλη υπαρχουν και αυτα που ειναι επιθετικα ακομα και στον αερα που αναπνεουν.
οποτε λογικα ο σκυλος που πηρες απο το λουρι και πηγες βολτα δεν ειναι επιθετικος προς τον ανθρωπο παρα μονο στα ζωα...συμφωνα με οσα λες.
το οτι τον πηρες βολτα και σε αφησε μπορει καποιος να το θεωρησει φυσιολογικοτατο,εξαρτατε βεβαια απο πια μερια το βλεπεις.

κανενα σκλι που εχει κανει σωματοφυλακη δεν εχει πιασει ανθρωπινο δερμα
ξερεις κανα μακακα να παει για να φυγει σκισμενος;στην καλυτερη.
αυτα μονο ο καραμπατσος τα κανει
οποτε λογικο ειναι να μην μπορει το σκλι (απο μια μερια) να σου δειξει αν κανει την δουλεια του η οχι.
σωστος;;;
μπααααααααααα

κανονικα θα μπορουσε πολυ ευκολα με μια εντολη να σου δειξει τα δοντια του
ειναι και αυτο ενα κομματι της σωματοφυλακης,δεν ειναι ολα το δαγκωμα.δηστυχως η ευτυχως για καποιους.

ειναι αυτο που εγραψες (δεν το θυμαμαι ακριβως και βαρεθηκα να το βρω να το κουοταρω και αυτο) οτι καποιοι εκπαιδευτες τα ανεβαζουν τοσο που τα σκλια βαραν οπου ναναι
ειναι και οι αλλοι που εκμεταλευοντε τα στοιχεια του σκυλου για παιχνιδι και επειδη δαγκωσε μανικι και φορμα καναν σωματοφυλακα.

στην πρωτη περιπτωση ο σκυλος θα σε ετρωγε
στην δευτερη θα τον επαιρνες βολτα.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
κανενα σκλι που εχει κανει σωματοφυλακη δεν εχει πιασει ανθρωπινο δερμα
ξερεις κανα μακακα να παει για να φυγει σκισμενος;στην καλυτερη.
αυτα μονο ο καραμπατσος τα κανει
και μαλιστα στα δικα του σκυλια αποτι ξερω...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
και μαλιστα στα δικα του σκυλια αποτι ξερω...
αυτο (χωρις να ξερω) νομιζω οτι ισχυει
αλλωστε αν το σκεφτουμε λογικο ειναι,γιατι δεν μενει μονο στην τιμη της πωλησεις.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
αυτο (χωρις να ξερω) νομιζω οτι ισχυει
αλλωστε αν το σκεφτουμε λογικο ειναι,γιατι δεν μενει μονο στην τιμη της πωλησεις.
τι να πω δεν ξερω, με ολα αυτα τα εφε και τα σοου τα ανουσια ειμαι γενικα αρνητικος και καχυποπτος...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
δεν ειναι απαραιτητη η κοινωνικοποιηση σε σκυλο σωματοφυλακης η φυλαξης χωρου...
Θα συμφωνήσω για πολλοστή φορά μαζί σου!
Γενικά και εγώ αυτής της άποψης είμαι, αν απευθύνετε σε "σκληροπυρινικούς" ιδιοκτήτες που ασχολούνται εντατικά με τέτοιου είδους εκπαιδεύσεις και που η push-αρισμένη/υψηλή υπακοή καλύπτει τα όποια προβληματικά στοιχεία της κοινωνικοποίησης βγάλει ο σκύλος!
Οκ, εκείνοι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν! Βρίσκουν σκύλο κατάλληλο με ωραίο μυαλό και χώνουν σε εκπαίδευση κατεθείαν παρακάμπτωντας τα υπόλοιπα στάδια! Οκ με αυτό, no problem αν έχεις ορίσει τα πράγματα από την αρχή και γνωρίζεις τι κάνεις!

Η παραπάνω συμβουλή δόθηκε σε ιδιοκτήτη allround(αν μπορούμε να το πούμε έτσι:)) που δεν γνωρίζει, θέλει σωστό σκύλο και εκτός καθηκόντων και εντός!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Θα συμφωνήσω για πολλοστή φορά μαζί σου!
Γενικά και εγώ αυτής της άποψης είμαι, αν απευθύνετε σε "σκληροπυρινικούς" ιδιοκτήτες που ασχολούνται εντατικά με τέτοιου είδους εκπαιδεύσεις και που η push-αρισμένη/υψηλή υπακοή καλύπτει τα όποια προβληματικά στοιχεία της κοινωνικοποίησης βγάλει ο σκύλος!
Οκ, εκείνοι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν! Βρίσκουν σκύλο κατάλληλο με ωραίο μυαλό και χώνουν σε εκπαίδευση κατεθείαν παρακάμπτωντας τα υπόλοιπα στάδια! Οκ με αυτό, no problem αν έχεις ορίσει τα πράγματα από την αρχή και γνωρίζεις τι κάνεις!

Η παραπάνω συμβουλή δόθηκε σε ιδιοκτήτη allround(αν μπορούμε να το πούμε έτσι:)) που δεν γνωρίζει, θέλει σωστό σκύλο και εκτός καθηκόντων και εντός!
;)
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Θα συμφωνήσω για πολλοστή φορά μαζί σου!
Γενικά και εγώ αυτής της άποψης είμαι, αν απευθύνετε σε "σκληροπυρινικούς" ιδιοκτήτες που ασχολούνται εντατικά με τέτοιου είδους εκπαιδεύσεις και που η push-αρισμένη/υψηλή υπακοή καλύπτει τα όποια προβληματικά στοιχεία της κοινωνικοποίησης βγάλει ο σκύλος!
Οκ, εκείνοι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν! Βρίσκουν σκύλο κατάλληλο με ωραίο μυαλό και χώνουν σε εκπαίδευση κατεθείαν παρακάμπτωντας τα υπόλοιπα στάδια! Οκ με αυτό, no problem αν έχεις ορίσει τα πράγματα από την αρχή και γνωρίζεις τι κάνεις!

Η παραπάνω συμβουλή δόθηκε σε ιδιοκτήτη allround(αν μπορούμε να το πούμε έτσι:)) που δεν γνωρίζει, θέλει σωστό σκύλο και εκτός καθηκόντων και εντός!

εισαι πολυ κομπλε!!


για μενα αν και θα φανει αιρετικο σε πολλους, καταληγω πως το ιδανικο μου (προσεχτε, το δικο μου, για τα δικα μου αντερα) για ενα σκυλο που εκτελει καθηκοντα φυλαξης χωρου και σωματοφυλακης, ειναι ενας δυνατος σκυλος με εντονο ενστικτο φυλαξης και καθαρο μυαλο το οποιο θα συνδυαστει με αγωνιστικη υπακοη και bite work,
+καποια εξτρα σεναρια σε δευτερη φαση...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU