Εκπαίδευση για κυναθλήματα, IPO, κ.λ.π.


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Να διευκρινίσω κάτι….
Προσωπικά δεν είμαι ενάντια στον πρωταθλητισμό (σε κανέναν τομέα…)…
Όμως είναι σημαντικό να τηρούνται κάποιοι κανόνες και να υπάρχουν κάποιες αρχές….

Π.χ. για μένα είναι ξεκάθαρο ότι, όπως ΔΕΝ κάνουν όλα τα σκυλιά για πρωταθλητισμό έτσι και ΔΕΝ κάνουν για πρωταθλητές όλοι οι ιδιοκτήτες/κυναγωγοί ….
Η ενασχόληση με τον πρωταθλητισμό (όπως συμβαίνει παντού…) απαιτεί εκτός απο το αυτονόητο δηλ. την ύπαρξη ενός σκύλου με τις ανάλογες ικανότητες … ήθος, γερά νεύρα, μεγάλη εμπειρία, πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο, αρκετά έως πολλά χρήματα και πολύ μεγάλη αφοσίωση από μέρους του κυναγωγού σε αυτό που κάνει…..

Όποιος έχει τα παραπάνω και (πολλά ακόμη που χρειάζονται)…για μένα καλά κάνει και προχωρά….θεωρώ όμως ότι στην πράξη, δυστυχώς αυτοί δεν είναι πολλοί….( στην Ελλάδα…)

Όσον αφορά τον αθλητισμό…..
Πράγματι, είναι να ζηλεύεις τις υποδομές και την αθλητική παράδοση που υπάρχει σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες …χωρίς υπερβολή είναι πάμπολλα τα κλαμπ και τα κέντρα όπου ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να δουλέψει με τον σκύλο του…
Το πιο ζηλευτό για μένα βέβαια είναι ότι η σκέψη για τη ενασχόληση ενός σκύλου εργασιακής φυλής με κάποιου είδους σπορ είναι σχεδόν αυτονόητη για ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του κοινού που ασχολείται ενεργά με τον σκύλο…

Πιστεύω λοιπόν στην μαζικοποίηση του αθλήματος για πολλούς και σημαντικούς λόγους….
1/ για όλα τα οφέλη του χαρακτήρα που εισπράττει ο σκύλος όπως και ο κυανγωγός από την μεταξύ τους σχέση ….
2/ για την βελτίωση και την προστασία της εκτροφής των εργασιακών φυλών…
3/ γιατί μέσα από την μαζική ενασχόληση του κόσμου με το άθλημα αυξάνονται σοβαρά οι πιθανότητες να προκύψουν νέοι ταλαντούχοι άνθρωποι –όπως και σκυλιά-….

Όμως και σε αυτή την περίπτωση (του απλού αθλητισμού δηλ...) –για μένα υπάρχουν βασικοί κανόνες και αρχές….
Κατ΄αρχήν πρέπει να βρούμε τι ταιριάζει στον σκύλο μας…..
Εκτός από το ΙΠΟ υπάρχουν και άλλα αθλήματα με πολλά σκυλιά διαπρέπουν σε αυτά….

Εφόσον κάποιος ιδιοκτήτης αποφασίσει να ασχοληθεί με το ΙΠΟ θα πρέπει να πάρει υπ όψη του –άσχετα αν θα μπορέσει να κάνει ποτέ του πρωταθλητισμό- ότι η ευθύνη που αναλαμβάνει απέναντι στον σκύλο του είναι μακροχρόνια άρα και η συνέπειά απέναντι στον σκύλο του πρέπει να είναι απόλυτη….

Δεν μπορούμε π.χ. να απαιτούμε από τον σκύλο μας την άπειρη προσήλωση, συγκέντρωση και προσοχή στην εκπαίδευση π.χ. του φους….και να προπονούμαστε μαζί του μόνο μια φορά την εβδομάδα….
ή δεν μπορούμε να ‘’ανεβάζουμε’’ την αυτοπεποίθηση του σκύλου μας (ώστε να βγεί στα καθήκοντα και να γαζώνει…) χωρίς να μπορούμε να χειριστούμε τα προβλήματα που μπορεί να γεννιούνται εξαιτίας της, στην καθημερινή μας ζωή μαζί του….

Με λίγα λόγια…δεν μπορούμε να ζητάμε από τον σκύλο μας να ξεπερνάει το καλύτερο εαυτό του και εμείς να μην είμαστε σε θέση να υποστηρίξουμε μια τέτοια προσπάθεια…

Επίσης δεν συμφωνώ με την λογική του ‘’χαλαρά και όπου και βγάλει’’…..όχι μόνο γιατί εγώ δεν είμαι τέτοιος χαρακτήρας αλλά και γιατί πιστεύω ότι αυτό δεν ωφελεί τον σκύλο…..
Κακά τα ψέματα…ο σκύλος εφόσον ασχολείται με το ΙΠΟ πρέπει να έχει ένα πρόγραμμα προπονήσεων και κυναγωγός του να έχει στο μυαλό του ένα όσο το δυνατόν πιο λεπτομερές σχέδιο πορείας του με τον σκύλο…..

Γι΄αυτό κατά την γνώμη μου η συμμετοχή στις εξετάσεις είναι πολύ σημαντική…….όχι μόνο γιατί η παρουσία μας σε αυτές αντιπροσωπεύει και μια μορφή εκτίμησης ως προς την ομάδα μέσα στην οποία ο καθένας μας δουλεύει και τον στηρίζει αλλά γιατί η ύπαρξη στόχου μας βοηθά δίνοντάς μας την ώθηση να τριφτούμε, να αποκτήσουμε εμπειρία και γιατί όχι να στύψουμε το μυαλό μας προκειμένου να λύσουμε προβλήματα που πιθανά δεν θα λύναμε πηγαίνοντας…χαλαρά…

@ νικο...τέλειος ο μικρός:D
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ταρα συμφωνω μαζι σου και εννοειτε πως για να εχεις ενα αποτελεσμα πρεπει να δουλευει συστηματικα και υπευθυνα μαζι με το σκυλι.Το προβλημα ομως ειναι οτι επικρατει η λογικη οτι αν δεν εχεις μαλινουα η εργασιακο γ.π δεν πας πουθενα..Μονη σου ειπες οτι η φυλη σου σκεφτεται να αλλαξει φυλη ενω ηδη ασχολειται με το ιπο και ηδη εχει δουλεψει με τον σκυλο της..Ποσο αδικο ειναι αυτο για τον σκυλο?Οσο καλα και να ειναι τα αθληματα επικρατει πολλες φορες μια λαθος λογικη η καλλιεργειται η νοοτροπια οτι αν δεν εχεις την σωστη φυλη δεν θα εχεις αποτελεσμα..Οσοι πχ κανουν agility παιρνουν border ενω οσοι κανουν ιπο μαλινουα η εργασιακο γ.π και αυτο ισως ξεκιναει απο τους εκπαιδευτες οπου θελουν να δουλευουν συγκεκριμενες φυλες..Ετσι γινεται το αθλημα κλειστο κλαμπ..Δεν ειναι φυσικα ολοι ετσι αλλα ποσοι θα δεχτουν να δουλεψουν με ενα ημιαιμο?Δεν το προβαλω ως δικιολογια για να μην ασχοληθει καποιος με ενα κυναθλημα απλα πολλες φορες σε ξενερωνει..Εμενα ειδικα μου την δινει οταν βλεπω ανθρωπους που παιρνουν ενα σκυλο για αθλημα και μονο πχ στο ιπο ποσοι ειναι αυτοι που εχουν ενα σκυλο μονο για το σπορτ και μολις τελειωσει η προπονηση το σκυλι μπαινει στην κλουβα μεχρι την επομενη?..Για μενα αυτο ισουται με κακοποιηση η αντικειμενοποιηση του σκυλου και χανεται η χαρα της συμμετοχης και της ενασχολησης με ενα αθλημα!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ταρα συμφωνω μαζι σου και εννοειτε πως για να εχεις ενα αποτελεσμα πρεπει να δουλευει συστηματικα και υπευθυνα μαζι με το σκυλι.Το προβλημα ομως ειναι οτι επικρατει η λογικη οτι αν δεν εχεις μαλινουα η εργασιακο γ.π δεν πας πουθενα..Μονη σου ειπες οτι η φυλη σου σκεφτεται να αλλαξει φυλη ενω ηδη ασχολειται με το ιπο και ηδη εχει δουλεψει με τον σκυλο της..Ποσο αδικο ειναι αυτο για τον σκυλο?Οσο καλα και να ειναι τα αθληματα επικρατει πολλες φορες μια λαθος λογικη η καλλιεργειται η νοοτροπια οτι αν δεν εχεις την σωστη φυλη δεν θα εχεις αποτελεσμα..Οσοι πχ κανουν agility παιρνουν border ενω οσοι κανουν ιπο μαλινουα η εργασιακο γ.π και αυτο ισως ξεκιναει απο τους εκπαιδευτες οπου θελουν να δουλευουν συγκεκριμενες φυλες..Ετσι γινεται το αθλημα κλειστο κλαμπ..Δεν ειναι φυσικα ολοι ετσι αλλα ποσοι θα δεχτουν να δουλεψουν με ενα ημιαιμο?Δεν το προβαλω ως δικιολογια για να μην ασχοληθει καποιος με ενα κυναθλημα απλα πολλες φορες σε ξενερωνει..Εμενα ειδικα μου την δινει οταν βλεπω ανθρωπους που παιρνουν ενα σκυλο για αθλημα και μονο πχ στο ιπο ποσοι ειναι αυτοι που εχουν ενα σκυλο μονο για το σπορτ και μολις τελειωσει η προπονηση το σκυλι μπαινει στην κλουβα μεχρι την επομενη?..Για μενα αυτο ισουται με κακοποιηση η αντικειμενοποιηση του σκυλου και χανεται η χαρα της συμμετοχης και της ενασχολησης με ενα αθλημα!
Κυριάκο τόσο στον κυναθλητισμό καματερού , όσο και στο Mechelaar Team σε δέχονται μόνο αν έχεις καλή διάθεση και σκύλο .
Επίσης δε νομίζω να έχουν πρόβλημα με κάποιο ημίαιμο μιας και έχω δει φίλους να δουλεύουν με ημίαιμα σκυλιά σε αυτά τα clubs .
Να σου θυμίσω ότι και εγω σε ένα από τα δυο αυτά club δουλεύω και μάλιστα με ένα
‘’ μορφολογικό ‘’
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Βαγγελη και εγω πιστευω οτι αν θελησω να ασχοληθω θα βρω μια καλη ομαδα ωστε να προπονουμε!Απλα παραθετω την σκεψη μου και το πως εκλαμβανω γενικα την ολη κατασταση..Παραπονιουνται οσοι ασχολουνται με τα αθληματα οτι δεν ασχολειται κοσμος και δεν υπαρχει ανταγωνισμος η διοργανωσεις αλλα παραλληλα υπαρχει και υπεροψια προς τον αλλον που δεν εχει την "αποδεκτη" φυλη αλλα καποιο αλλο εργασιακο σκυλο η ημιαιμο με εργασιακα ταλεντα..

Υ.Γ νομιζα οτι εσυ δουλευες με τον εκτροφεα σου!(ασχετο)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ένας εκπαιδευτής θα κατευθύνει το ίδιο έναν κυναγωγό είτε έχει αποδεκτή φυλή είτε όχι.
Άλλωστε ο εκπαιδευτής σου δείχνει απλά τον τρόπο που θα δουλέψεις και αν χρειαστεί σε διορθώνει .
Από εκεί και πέρα το πόσο μακριά θα φτάσει όλο αυτό είναι καθαρά δικό μας θέμα .
 


6 Νοεμβρίου 2012
23
0
Αυλωνα Αττικης
Καλησπερα και απο μενα!
Πολυ χαιρομαι οταν βλεπω συζητησεις που αφορουν τον κυνοαθλητισμο γιατι ειναι το αγαπημενο μου χομπυ-σπορ και ετσι πιστευω πρεπει να το βλεπουν ολοι.....
Δεν εχει καμια σημασια αν εχετε ημιαιμο καθαροαιμο με πολλες οι λιγες δυνατότητες σημασια εχει να αγαπατε το σκυλο σας και να σας αρεσει να κανετε πραγματα μαζι του αυτο φτανει για να ξεκινησετε να ασχολειται με τον κυνοαθλητισμο:)
Club εργασιας υπαρχουν πολλα που ασχολουνται με τον κυνοαθλητισμο..... καλο ειναι να επισκεφθειτε λοιπον οσα μπορειτε να δειτε , τη ακριβως κανουν με τα σκυλια τους , την φιλοσοφια τους , την μεθοδολογια και τον τροπο εκπαιδευσης που εκπροσωπουν και αφου επιλεξετε να απολαυσετε χωρις προσδοκιες ολα αυτα που θα κανετε με τον σκυλο σας και την παρεα με τα αλλα μελη του club που το κοινο σας χομπυ θα σας κανει πολυ καλους φιλους.....;)

Με εκτιμηση
Κοροβεσης Νικολαος
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
οι Γ.Π ηταν σκυλια εργασιας........... καποια παραμενουν ακομα.
δεν το πολυκαταλαβα αυτο με τα εμπορικα προϊοντα και σου ευχομαι να περνας παντα καλα με τα σκυλια σου :confused:

Καλημέρα.

Άποψη μου είναι ότι όσο ποιο κοντά στα πρότυπα τα σκυλιά (π.χ. ΓΠ) τόσο ποιο κατάλληλα είναι για τον προορισμό τους. Θεωρώ πως είναι περίπου τα ίδια. Τη διαφορά την κάνει, θεωρώ, κυρίος ο άνθρωπος του σκύλου, η εκτροφή και ο τρόπος εκπαίδευσης.

Αυτη η διαχωριστική γραμμή μεταξύ εργασιακών γραμμών & μορφολογικών, προσωπικά δεν μπορώ να την καταλάβω, μου δημιουργεί μια "φαγούρα"...

Η εργασιακή γραμμή όπως λέγεται, μπορεί να δίνει κάποιο άλλο ταπεραμέντο για δραστηριότητες, αλλά δεν σημαίνει ότι όλα είναι το ίδιο,

Ας είναι το "επίσημο" σκυλί το εργασιακό ΓΠ... Δεν παυει να ειναι ΓΠ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Καλημέρα.

Άποψη μου είναι ότι όσο ποιο κοντά στα πρότυπα τα σκυλιά (π.χ. ΓΠ) τόσο ποιο κατάλληλα είναι για τον προορισμό τους. Θεωρώ πως είναι περίπου τα ίδια. Τη διαφορά την κάνει, θεωρώ, κυρίος ο άνθρωπος του σκύλου, η εκτροφή και ο τρόπος εκπαίδευσης.

Αυτη η διαχωριστική γραμμή μεταξύ εργασιακών γραμμών & μορφολογικών, προσωπικά δεν μπορώ να την καταλάβω, μου δημιουργεί μια "φαγούρα"...

Η εργασιακή γραμμή όπως λέγεται, μπορεί να δίνει κάποιο άλλο ταπεραμέντο για δραστηριότητες, αλλά δεν σημαίνει ότι όλα είναι το ίδιο,

Ας είναι το "επίσημο" σκυλί το εργασιακό ΓΠ... Δεν παυει να ειναι ΓΠ.
εισαι ρομαντικος......ακομα. αμα το ρημαδι δεν εχει νευρα, δεν εχει ντραιβ και δεν εχει μυτη παλι Γ.Π θα ειναι ομως
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ποιος σκυλος ειναι πιο κοντα στο προτυπο?Οι εργασικοι που ειναι μαλινουα σε large εκδοση και με αλλο χρωμα η ο μορφολογικος?Δες το σφαιρικα και οχι μονο το 100αρι στο δαγκωμα...ο γ.π ειναι all around dog και ο εργασιακος δεν τον επιβεβαιωνει αυτο..Μην ξεχναμε οτι εκτρεφεται ΜΟΝΟ βαση της επιδοσης του στο ιπο..!Και εγω νομιζα οτι οι μορφολογικοι ειναι γατακια κατι που δεν ισχυει..Απλα το καθε σκυλι ειναι για διαφορετικη δουλεια!
 
Last edited:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Ειτε "εργασιακός" είτε "μορφολογικός" είναι ΓΠ με κοινά χαρακτηριστικά.
Καλή "μύτη" έχουν, νεύρα έχουν, δύναμη έχουν, τσαγανό έχουν, ντραίβ εχουν και όλα τα απαραίτητα "αξεσουάρ" έχουν.

Υπάρχει βέβαια μια διαφορά λόγο εκτροφής συγκεκρίμενων ΓΠ, και όχι λόγο χρώματος ή γραμμών "εργασιακών" ή "μορφολογικών".

Υπάρχουν ΓΠ "μορφολογικών" γραμμών που τα "σπάνε"..Αποτέλεσμα καλής εκτροφής, καλού ανθρώπου και καλής-σωστής εκπαίδευσης. Επίσης υπάρχουν ΓΠ "μορφολογικών" γραμμών που απλά δεν τα "σπάνε".
Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τα "εργασιακά" ΓΠ.


Απλα αναφέρω ότι η διαφορά που βλέπουμε στα μάτια μας απέναντι στα εργασιακά ΓΠ & μορφολογικά, είναι πολυσύνθετη.

Εδω καλα καλα "εκτροφείς" "μορφολικών" γραμμών σου λένε ότι αυτα είναι για μορφολογία και όχι για εργασία.

Όλα είναι ένα: Γερμανοικός Ποιμενικός...

ΥΓ
Η ρίζα του προβλήματος της διάσπασης "εργασιακού" και "μορφολογικού", που είναι ;
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
ΥΓ
Η ρίζα του προβλήματος της διάσπασης "εργασιακού" και "μορφολογικού", που είναι ;
Η ρίζα του προβλήματος είναι ότι κάποιοι μπήκαν στη διαδικασία να ικανοποιήσουν το αγοραστικό κοινό και να διευρύνουν έτσι το πελατολόγιο τους προσπαθώντας να φτιάξουν ένα σκύλο που θα είναι αρεστός σαν εικόνα αλλά ταυτόχρονα να μπορεί να αποκτηθεί από τον όποιον ιδιοκτήτη .
Έτσι φτάσαμε να δημιουργηθούν κατ’ εικόνα ΓΠ αλλά μόνο εικόνα .
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Βαγγελη σχυει αυτο που λες ως ενα βαθμο για τους μορφολογικους αλλα και οι εκτροφεις εργασιακων υπερτονισανε χαρακτηριστηκα με αποτελεσμα τα σκυλια αυτα να εκτρεφονται και να κανουν ΜΟΝΟ για τα ιπο/μοντιορινγκ...Ισως να ειδαν οτι χανεται εδαφος πανω στο αθλημα απο τα μαλινουα για αυτο και εγινε ο υπερτονισμος αυτος..Δεν ξερω..σκεψεις κανω..
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βαγγελη σχυει αυτο που λες ως ενα βαθμο για τους μορφολογικους αλλα και οι εκτροφεις εργασιακων υπερτονισανε χαρακτηριστηκα με αποτελεσμα τα σκυλια αυτα να εκτρεφονται και να κανουν ΜΟΝΟ για τα ιπο/μοντιορινγκ...Ισως να ειδαν οτι χανεται εδαφος πανω στο αθλημα απο τα μαλινουα για αυτο και εγινε ο υπερτονισμος αυτος..Δεν ξερω..σκεψεις κανω..
Σε όλα τα θέματα το ίδιο συμβαίνει φίλε μου .
Όταν το πάθος εξελίσσετε σε εμμονή τότε το λόγο έχει η υπερβολή.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Για μενα η λυση ειναι καπου στην μεση..Σωστη μορφολογια,γερα νευρα,prey drive,εργασιακη ικανοτητα..Τωρα αν ειναι γκρι,μαυρος,καφε/μαυρος,panda δεν εχει για μενα τοσο μεγαλη σημασια...
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ωραια τα λετε.το θεμα ειναι δυστυχως οτι αυτος ο χωρος εχει αναγκη το κοσμο.κ κοσμος δεν γνωριζει και ως συνηθως εχει λαθος αποψεις.
αν δεν παει ο κοσμος στα κλαμπ δε θα υπαρχει και σπορ.
οσο για το πρωταθλητισμο αν τον θες και μπεις σε τετοια διαδικασια πρεπει να εχεις και το απαραιτητο εργαλειο.για τον αθλητισμο απλα κανεις το κοματι σου.
δεν ξερω εγω τι κανω,εγω το μονο που ξερω ειναι οτι σκυβω το κεφαλι και δουλευω.δουλευω γιατι περναω καλα με τα σκυλια μου με την ομαδα μου και με τη παρτυ μου.
γιατι γουσταρω να δαγκωνει το σκυλι μου.τρελενομαι οταν εχω υπακοη,και κατουριεμαι πανω μου σε μια καλη ιχνηλασια για το κοπο μου.
δεν ειναι μονο το ιπο
δεν ειναι η παρεα
δεν ειναι οτι χαιρονται οι σκυλοι
ειναι ολα μαζι.

το να ασχολησε με το σκυλο σου ειναι εθιστικο!!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
το να ασχολησε με το σκυλο σου ειναι εθιστικο!!!
η αληθεια ειναι οτι τις λιγες στιγμες που δεν θα σου σπασει τα @@ ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΕΣ, σαν πατερας που για πρωτη φορα ερχεται ο γιος και του λεει δωσε μου λεφτα γιατι εχω ραντεβου ενα πραμα
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ωραια τα λετε.το θεμα ειναι δυστυχως οτι αυτος ο χωρος εχει αναγκη το κοσμο.κ κοσμος δεν γνωριζει και ως συνηθως εχει λαθος αποψεις.
αν δεν παει ο κοσμος στα κλαμπ δε θα υπαρχει και σπορ.
οσο για το πρωταθλητισμο αν τον θες και μπεις σε τετοια διαδικασια πρεπει να εχεις και το απαραιτητο εργαλειο.για τον αθλητισμο απλα κανεις το κοματι σου.
δεν ξερω εγω τι κανω,εγω το μονο που ξερω ειναι οτι σκυβω το κεφαλι και δουλευω.δουλευω γιατι περναω καλα με τα σκυλια μου με την ομαδα μου και με τη παρτυ μου.
γιατι γουσταρω να δαγκωνει το σκυλι μου.τρελενομαι οταν εχω υπακοη,και κατουριεμαι πανω μου σε μια καλη ιχνηλασια για το κοπο μου.
δεν ειναι μονο το ιπο
δεν ειναι η παρεα
δεν ειναι οτι χαιρονται οι σκυλοι
ειναι ολα μαζι.

το να ασχολησε με το σκυλο σου ειναι εθιστικο!!!
Εχεις απολυτο δικιο και ολοι οι ενδιασμου,οι σκεψεις η η αντιληψη που επικρατει στον χωρο δεν πρεπει να μας αποτρεπουν..Παρολα αυτα δεν παυουν να ισχυουν!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αφηστε το τι γινεται στο χωρο.για να αλλαξεις κατι πρεπει να μπεις μεσα στο χωρο και να χωρεψεις,αν θες να φερεις την αλλαγη πρεπει να γινεις η αλλαγη.ητε ιπο η ξιπω οτι και αν ειναι απλα αξιζει!!!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αρχικά η σωστή βάση για να ασχοληθείς με το άθλημα και με ότι άλλο , είναι η απόλαυση και όχι η απόδειξη.
Αν έστω και στο ελάχιστο ο σκοπός της ενασχόλησης είναι η αυτοπροβολή , τότε το αφήνεις στην άκρη και ασχολείσαι με κάτι άλλο.
Δεν υπάρχει ποιο απολαυστική στιγμή να βλέπεις το Βασίλη να φωνάζει και να χαίρεται όταν τα πηγαίνει καλά με το σκυλί του .
Και γενικότερα όταν το απολαμβάνεις είναι ακόμα καλύτερο.
Ο χώρος είναι εκεί ανοιχτός για τον καθένα , είτε έχει ημίαιμο -είτε μορφολογικό –είτε εργασιακό .
Αν δεν μπούμε στο χώρο και αν δε δουλέψουμε δεν θα μπορέσουμε ποτέ γίνουμε συμμέτοχοι στην καλυτέρευση του (αν φυσικά την χρειάζεται )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981