Εκπαίδευση για φόλα…

Κατά την απόπειρα του σκύλου στο δέλεαρ?

  • Από επαγγελματία εκπαιδευτή

    Votes: 8 15,7%
  • Από εμένα

    Votes: 10 19,6%
  • Ηλεκτρικό κολάρο με δέλεαρ

    Votes: 1 2,0%
  • Μακρύ λουρί και τράβηγμα

    Votes: 1 2,0%
  • Ηλεκτρικό κύκλωμα μπαταρίας με δέλεαρ

    Votes: 0 0,0%
  • Δέλεαρ με υπερβολικά καρυκεύματα

    Votes: 2 3,9%
  • Έντονο μάλωμα, φωνές, επίπληξη

    Votes: 4 7,8%
  • Ήπιο μάλωμα, φωνές, επίπληξη

    Votes: 4 7,8%
  • Φάκα με δέλεαρ

    Votes: 0 0,0%
  • Όλα από τα παραπάνω

    Votes: 1 2,0%
  • Κάποια από τα παραπάνω

    Votes: 2 3,9%
  • Δε γνωρίζω τι έκανε ο εκπαιδευτής

    Votes: 0 0,0%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 3 5,9%
  • Δεν έχω κάνει τίποτα

    Votes: 20 39,2%
  • Δε θα κάνω τίποτα

    Votes: 9 17,6%

  • Total voters
    51

Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
.Πόσοι έχουν κάνει εκπαίδευση για φόλα στο σκύλο τους?
.Τι εκπαίδευση έχουν ακολουθήσει?
.Απο ποιόν?

 




silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Δεν έχω κάνει τίποτα, ούτε σκέφτομαι να κάνω.
ο Δίας δεν πιστεύω ότι έχει παραπάνω από 5% πιθανότητα να μην φάει, ή έστω δοκιμάσει, λιχουδιά-μεζέ ή κάποιο άλλο δέλεαρ του δώσει ο οποιοσδήποτε σχεδόν ακόμα και αν περνούσε εκπαίδευση.
Σε αυτό ευθύνομαι και εγώ εννοείται γιατί 2 χρόνια μαζί έχουν γίνει λάθη, όχι ότι χάλασα τον τέλειο σκύλο, αλλά θα μπορούσαν οι πιθανότητες να ήταν στο 20%.
Δεν ξέρω αν φταίει το ότι ήταν αδέσποτο και του έχει λείψει το φαί, αλλά δεν αφήνει ψίχουλο να πέσει κάτω σιγά μην πει όχι σε ένα λαχταριστό κομμάτι κρέας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κι εμείς δεν έχουμε κάνει τίποτα ακόμα.
Οι αρχικές ενδείξεις είναι ότι η Μόκα (και κάθε bullmastiff που ...σέβεται τον εαυτό του) μπορεί να βάλει στο στόμα της οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε, κατά τη διάρκεια της βόλτας (όταν είναι "ελεύθερη"), ή όταν την έχω αφήσει να παίξει σε ελεγχόμενο χώρο.
Αρκεί να πω ότι ένα καλοκαιρινό βράδυ σε ένα φιλικό σπίτι στην Εύβοια, η Μόκα έφερε στη μαμά της, όλο χαρά, ένα ...ποντίκι!

Παρόλα αυτά, έχει ένα πλεονέκτημα. Δεν τρώει τίποτα άλλο από την ξηρά τροφή της και, συνεπώς, δεν διανοείται να "ζητιανέψει" και διατηρεί απόλυτη ψυχραιμία όταν τρώμε. Ετσι, δεν έχει μάθει και να κλέβει από την κουζίνα κλπ.
Η μόνη περίπτωση που παίρνει μεζεδάκι (όχι από ανθρώπινη τροφή) είναι όταν έχει εκτελέσει καλά κάτι που της ζητάω. Αυτό όλο στήνει ένα υπόβαθρο για περαιτέρω εκπαίδευση για άρνηση τροφής (και, γενικά, εξαγοράς), αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
 




michaela

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
56
0
Καβάλα
εχω κανει και λειτουργησε για μια ζωη(σκυλισια ε) σε 2 σκυλους...χωρις να ειμαι καθολου υπερβολικη..ηταν επιτυχια...χωρις να ειναι κανεις απο μας μπροστα..χωρις την μυρωδια μας...ακομη και μυρωδατη γαλοπουλα δεν την τρωγανε...τα καλα μου....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
εχω κανει στον ενα... δουλεψε επιτυχως..
αλλα μου τον παρεσυρε στον κατηφορο το αλλο τον βρομοσκυλο μου.. η δουλα του φαγητου!!!
που σε οτι αμαρτημα εχει πεσει ο καυμενος τον εχει παρασυρει αυτη παλι!! και νομιζω το κανει και επιτηδες για να βγει αυτη καλυτερη... ειναι τσ@@λα σου λεω!!!

που οταν φεραμε εκπαιδευτη για αυτη μονο για αυτο τον λογο.. για καμια παναγια δεν συνεργαστηκε, βρε καλη μου βρε χρυση μου - αδεσποτα βιωματα.. τι να πεις..
ηταν η μοναδικη φορα που σκεφτηκα το ηλεκτρικο κολαρο... αλλα δεν.. μου ειπε ο εκπαιδευτης ειναι ικανη να ηλεκτριζεται και να τρωει!!
 
Last edited:


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Παιδιά καλησπέρα! Ούτε εγώ έχω κάνει κάτι ακόμα και πολύ ανησυχώ! Γιατί εδώ Ζωγράφου που μένω μου λένε ότι γενικά ρίχνουν πολλές φόλες και ο μικρός είναι ο επονομαζόμενος σκύλος- σκούπα! Ότι βρει κάτω, το μαζεύει :( .
Λοιπόν τις προάλλες είχα αυτή την κουβέντα με έναν ταξιτζή που έχει 5 σκυλιά και μου είπε να κάνω το εξής που στα δικά του έχει πιάσει 100%: Να φτιάξω λέει κάτι που αρέσει πολύ στον μικρό, μπιφτέκια ας πούμε ή κοτόπουλο και τα κάνω σχεδόν όλα φουλ στο πιπέρι! Μετά να τα δώσω σε φίλους μου που δε τους ξέρει να του τα δώσουν ή να τα πετάξω χωρίς να με δει στο δρόμο την ώρα της βόλτας... Θα τα φάει μου λέει μια δυο τρεις άντε τέσσερις και μετά δε θα ξαναπάρει φαί εκτός και άμα του δώσω εγώ... Μου είπε στο ενδιάμεσο να του δίνω κρέας καθαρό από το χέρι μου έτσι ώστε να μάθει να εμπιστεύεται μόνο εμένα... Λοιπόν είναι δυνατόν να στέκει κάτι τέτοιο?
 


michaela

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
56
0
Καβάλα
εμεις οσο θυμαμαι ακολουθησαμε τα παρακατω : φυσικα το οχι ..τρωγανε μονο απο το πιατο τους πολυ αυστηρα..ουτε μεζεδακια απο χερι...ουτε τους ταιζαν αλλοι..και αυτο που επαιξε τον καθοριστικο ρολο θα σας φανει αστειο...λοιπον χρειαζομαστε μια σφεντονα..και πρωτου φρικαρετε..τονιζω οτι τα πετραδακια που πηγαιναν πακετακι με την σφεντονα ηταν μικροσκοπικα..ο σκοπος δεν ηταν να πονεσουν τα σκυλακια...ο σκοπος ηταν να μην μας συνδεουν...μολις πηγαινε να αρπαξει το δολωματακι...του ερχοταν μια τσιμπια στον πισινο απο μακρυα..η απο το μπαλκονι...γενικα σε ασχετα σημεια...ετσι συνδιασανε τρωω απο κατω=τσιμπια..βεβαια ηθελε μεγαλη υπομονη και καλο σημαδι..:)....ξερω ακουγεται αστειο ομως σε μας λειτουργησε ....και δεν τον περιμενα γιατι το ενα το μαζεψαμε 6-7 μηνων απο εξω...οποτε ειχε και κατοχικο συνδρομο...:)
 


michaela

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
56
0
Καβάλα
να συμπληρωσω πως οποια μεθοδο(με το ηλεκτρικο κολαρο δεν συμφωνω προσωπικα) χρησιμοποιησει ο καθενας θελει υπομονη ομως αξιζει τον κοπο..ειναι ισως οτι βασικοτερο και σωτηριο για ενα σκυλακι..
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
εχω κανει στον ενα... δουλεψε επιτυχως..
αλλα μου τον παρεσυρε στον κατηφορο το αλλο τον βρομοσκυλο μου.. η δουλα του φαγητου!!!
που σε οτι αμαρτημα εχει πεσει ο καυμενος τον εχει παρασυρει αυτη παλι!! και νομιζω το κανει και επιτηδες για να βγει αυτη καλυτερη... ειναι τσ@@λα σου λεω!!!

που οταν φεραμε εκπαιδευτη για αυτη μονο για αυτο τον λογο.. για καμια παναγια δεν συνεργαστηκε, βρε καλη μου βρε χρυση μου - αδεσποτα βιωματα.. τι να πεις..
ηταν η μοναδικη φορα που σκεφτηκα το ηλεκτρικο κολαρο... αλλα δεν.. μου ειπε ο εκπαιδευτης ειναι ικανη να ηλεκτριζεται και να τρωει!!


Καλημέρα!

Με ποιον τρόπο το καταφέρατε αυτό?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγω δεν εχω κανει τιποτα ποτε και ουτε προκειται. Δεν δεχομαι πως γινεται να εκπαιδευτει ο σκυλος ετσι ωστε να μπορει να αντισταθει σε εναν λαχαριστο κεφτε ας πουμε κατω απο ολες τις συνθηκες.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καλημέρα!

Με ποιον τρόπο το καταφέρατε αυτό?
Καλημερα!
παρομοιο με αυτον της Michaela, αλλα αντι για σφεντονα.. ετρωγε νερομπομπα στην μουσουδα..
ενα μπαλονακι μικρο με νερο... ή το ειχα εγω στην τσεπη μου, ειχε προποπρευτει ο αντρας μου, ειχαμε συνενοηθει που εχει πεταξει φαγητο σε ποιες γωνιες δλδ.. και μολις εσκυβε να μυρισει το ζαμπονακι, με πολυ τακτ και χωρις να με μυριστει.. φλαπ! μπουγελο..

Επισης κανονιζα με φιλους που δεν γνωριζε να στεοκνται αμεριμνοι σε σημεια, λιγο παραπερα το φαι και ο σκυλος ελευθερος.. μολις πλησιαζε το φαγητο.. μπουγελο.. στις 6-7 φορες ειχε πιασει το κολπο..

Μετα εκανα μια συντηρηση - τυπου μια φορα την εβδομαδα.. και ολα κυλουσαν ρολοι...

Μεχρι που ανακατευτηκε η ζαιρα στις διακοπες και μου τον ξανακανε σαν τα μουτρα της!!
και τωρα θελει φτου ξαναμανα απο την αρχη.. αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα.. :/
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημερα!
παρομοιο με αυτον της Michaela, αλλα αντι για σφεντονα.. ετρωγε νερομπομπα στην μουσουδα..
ενα μπαλονακι μικρο με νερο... ή το ειχα εγω στην τσεπη μου, ειχε προποπρευτει ο αντρας μου, ειχαμε συνενοηθει που εχει πεταξει φαγητο σε ποιες γωνιες δλδ.. και μολις εσκυβε να μυρισει το ζαμπονακι, με πολυ τακτ και χωρις να με μυριστει.. φλαπ! μπουγελο..

Επισης κανονιζα με φιλους που δεν γνωριζε να στεοκνται αμεριμνοι σε σημεια, λιγο παραπερα το φαι και ο σκυλος ελευθερος.. μολις πλησιαζε το φαγητο.. μπουγελο.. στις 6-7 φορες ειχε πιασει το κολπο..

Μετα εκανα μια συντηρηση - τυπου μια φορα την εβδομαδα.. και ολα κυλουσαν ρολοι...

Μεχρι που ανακατευτηκε η ζαιρα στις διακοπες και μου τον ξανακανε σαν τα μουτρα της!!
και τωρα θελει φτου ξαναμανα απο την αρχη.. αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα.. :/
Αυτη τη μέθοδο πως την ανακαλύψατε?
Πως δοκιμάσατε μετά να δείτε ότι ολα ειναι Οκ?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
τι εννοεις αν ολα ειναο κ μετα?
αν χωρις μπουγελωμα τρωει?.. αυτο το τσεκαραμε και ολα πηγαιναν καλως!

Η ζημια εγινε σε διακοπες... οπου κυκλοφορουσαν ελευθερα μαζι με την Ζαιρα οπου η μυτη της ειναι χρησιμη μονο για να ακολουθει φαγητο.. οπου και βρηκε κατι κοψιδια απο χτεσινοβραδυνο μπαρμπεκιου.. και τα εφερε στην σκηνη με μεγα θρασος.. και ο σαγκα πηγε να παιξει μαζι της .. ο βλακας νομιζε οτι εφερε παιχνιδι και γευτηκε το τσιτσι και αυτο ηταν.. μετα και εγω (βλακεια μου) δεν ξανασχοληθηκα... και παει περασε.. αλλα 2 χρονια σχεδον ηταν ΚΥΡΙΟΣ... ακομα και ελευθερος αγνοουσε το φαι..
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
δυστυχώς υπάρχουν "λιχουδιές" που ένας σκύλος δύσκολα θα πει όχι γα παραδειγμα ωμό σηκώτι
Την εκπαιδευω σε βασική υπακοή τώρα και θα συνεχίσουμε σε προχωρημένη αλλά για φόλα όχι
 


michaela

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
56
0
Καβάλα
Vasbar το μονο ευκολο ειναι να δεις μετα οτι ειναι οκ..αφηνεις οτι πιο λαχταριστο οπουδηποτε(οχι εσυ προσωπικα γιατι θα εχει την μυρωδια σου)...εννοειται πως εσυ δεν εισαι κοντα...σημερα ειναι μια δυσκολη μερα για μενα ακριβως λογω του θεματος...ριξαν φωλες σε 8 σκυλακια(7-8 μηνων) της φιλοζωικης μας..αρκετα απο τα οποια ειχα φιλοξενησει μετα απο επεμβασεις ...ολη μερα σκεφτομαι τις φατσουλες τους...οπως ειπα κατα την γνωμη μου ειναι οτι πιο βασικο...προσωπικα θα επιμεινω στα κουταβακια που εχω τωρα..οσο και αν χρειαστει...γιατι ξερω πως ναι μεν ακουγεται ακατορθωτο ομως δεν ειναι..