Εκπαίδευση ενός Maltese


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
Καλησπέρα είμαι καινούργια χρήστης και έχω ένα μαλτεζακι 2 μηνών. Είναι πολυ καλός σχετικά υπακουος για την ηλικία του. Το βράδυ μας αφήνει και κοιμόμαστε γιατί τον έχω ελεύθερο μέσα στο σπίτι, βέβαια τα κάνει παντού αλλα και στην πάνα του. Όταν λειπω δε βρίσκω πολλα δωράκια να με περιμένουν στα ίδια και στα ίδια σημεία. Του έχω βάλει πάνες εκει και τα πάμε λίγο καλύτερα. Θα ήθελα λοιπόν κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου πως να τον μάθω στην πάνα καλύτερα και αν θα έπρεπε να τον έχω περιορισμένο και όχι ελεύθερο. Περιμένω με αγωνία βοήθεια γιατι δεν έχω ιδέα απο σκυλιά.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
θα βοηθούσε η χρήση crate αλλά θα πρέπει να αναφέρεις πόσες ώρες λείπεις απο το σπίτι και αν υπάρχει κάποιος εκεί να του ανοίξει το crate και να ασχοληθεί.Τι κάνει το crate; το σκυλί το μαθαίνει σαν σπίτι του και φυσικά δε θέλει να λερωσει το σπιτι του,έτσι περιμένει μέχρι να του ανοίξεις,το crate όπως θέλει υπομονή,επιμονή και το κυριότερο είναι να το μάθει σαν σπίτι του και όχι σαν τιμωρία,θα σου χρησιμεύσει και αργότερα :)
 


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
θα βοηθούσε η χρήση crate αλλά θα πρέπει να αναφέρεις πόσες ώρες λείπεις απο το σπίτι και αν υπάρχει κάποιος εκεί να του ανοίξει το crate και να ασχοληθεί.Τι κάνει το crate; το σκυλί το μαθαίνει σαν σπίτι του και φυσικά δε θέλει να λερωσει το σπιτι του,έτσι περιμένει μέχρι να του ανοίξεις,το crate όπως θέλει υπομονή,επιμονή και το κυριότερο είναι να το μάθει σαν σπίτι του και όχι σαν τιμωρία,θα σου χρησιμεύσει και αργότερα :)
Λειπω 2 ώρες την ημέρα γίαυτο και δεν πήρα crate αλλα και για τον όγκο που έχει .
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Τα crate έρχονται σε πολά μεγέθη, μπωρείς να πας σε ένα πετ σοπ μαζί με το σκυλί και να βρείτε το κατάληλο crate. Όσο το σκυλί μένει ελυθερο στο σπίτι όταν λείπετε στρεσάρετε και έτσι αναγκάζετε να κάνει την ανάγκη του για να ξαλαφρώσει απο το στρές. Νομίζω το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ, ψάξτο λίγο και θα βρείς πολλές πληροφορίες.

Good Luck
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
καλως ηρθες στην παρεα μας, κι εγω ειμαι πολυ νεα εδω
εχουμε ενα μαλτεζακι 2 μηνων και κατι ψιλα

ειχα διαβασει οτι εκπαιδευονται πολυ ευκολα, και εχω παθει πλακα με την ταχυτητα που μαθαινει τα παντα

να θυμασε οτι μολις ξυπναει πρεπει να παει να κατουρισει, οποτε με το που ξυπναει την βαζεις οπου θελεις να κατουρισει, εγω την βγαζω στο μπαλκονι πανω σε εφημεριδες
καπου διαβασα οτι στην αρχη στρωνεις εφημεριδες ολο το μπαλκονι και σιγα σιγα αφερεις φυλλα, εμεις τωρα βαζουμε 3 φυλλα και το θεωρω.... κατορθωμα
οταν παει να κατεβει της λες οχι και κουνας το δαχτυλο, μολις κατουρισει κανεις παρτυ, μπραβο και.... μια κροκετουλα απο το φαι της
το ιδιο κανεις και μετα απο εντονο παιχνιδι
τωρα για το αλλο.... λενε 10 λεπτα μετα το φαγητο της, αλλα σε μας ακομα δεν ισχιει, εχει το δικο της ρολοι
το οποιο ομως μπορω να πω οτι μερα απο στενη παρακολουθηση.... το καταφεραμε κι αυτο
παλι την βγαζω στο μπαλκονι, στην εφημεριδα και μυριζει, μυριζει οσπου βρησκςι που θα τα κανει
παλι παρτυ, παλι μπραβο, χαδια και δεν ξεχναμε ποτε την κροκετα

οταν καθαριζεις και πετας τις εφημεριδες παντα κρατας μια... για την μυρωδια και αφηνεις επανω και ενα... δωρακι της

αν διαβασεις εδω μεσα θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες
εμεις ξεκινησαμε δειλα-δειλα να την μαθουμε το ονομα της, το ελα, το οχι και το κατσε
και τωρα ακουει και στο πανω, το κατω και το πισω
και μετα το πασχα θα βαλουμε και το μεινε στο προγραμμα, απλος μου φαινεται πιο δυσκολο γι αυτο το αφησα για πιο μετα

μην ξεχνας την επιβραβευση
σημερα την ειχα ελευθερη στο σπιτι ολο το πρωι ενω ημουν στην δουλεια
βεβαια ειχα ανοιχτη την μπαλκονοπορτα και δεν ειχαμε ουτε ενα ατυχημα
 


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
καλως ηρθες στην παρεα μας, κι εγω ειμαι πολυ νεα εδω
εχουμε ενα μαλτεζακι 2 μηνων και κατι ψιλα

ειχα διαβασει οτι εκπαιδευονται πολυ ευκολα, και εχω παθει πλακα με την ταχυτητα που μαθαινει τα παντα

να θυμασε οτι μολις ξυπναει πρεπει να παει να κατουρισει, οποτε με το που ξυπναει την βαζεις οπου θελεις να κατουρισει, εγω την βγαζω στο μπαλκονι πανω σε εφημεριδες
καπου διαβασα οτι στην αρχη στρωνεις εφημεριδες ολο το μπαλκονι και σιγα σιγα αφερεις φυλλα, εμεις τωρα βαζουμε 3 φυλλα και το θεωρω.... κατορθωμα
οταν παει να κατεβει της λες οχι και κουνας το δαχτυλο, μολις κατουρισει κανεις παρτυ, μπραβο και.... μια κροκετουλα απο το φαι της
το ιδιο κανεις και μετα απο εντονο παιχνιδι
τωρα για το αλλο.... λενε 10 λεπτα μετα το φαγητο της, αλλα σε μας ακομα δεν ισχιει, εχει το δικο της ρολοι
το οποιο ομως μπορω να πω οτι μερα απο στενη παρακολουθηση.... το καταφεραμε κι αυτο
παλι την βγαζω στο μπαλκονι, στην εφημεριδα και μυριζει, μυριζει οσπου βρησκςι που θα τα κανει
παλι παρτυ, παλι μπραβο, χαδια και δεν ξεχναμε ποτε την κροκετα

οταν καθαριζεις και πετας τις εφημεριδες παντα κρατας μια... για την μυρωδια και αφηνεις επανω και ενα... δωρακι της

αν διαβασεις εδω μεσα θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες
εμεις ξεκινησαμε δειλα-δειλα να την μαθουμε το ονομα της, το ελα, το οχι και το κατσε
και τωρα ακουει και στο πανω, το κατω και το πισω
και μετα το πασχα θα βαλουμε και το μεινε στο προγραμμα, απλος μου φαινεται πιο δυσκολο γι αυτο το αφησα για πιο μετα

μην ξεχνας την επιβραβευση
σημερα την ειχα ελευθερη στο σπιτι ολο το πρωι ενω ημουν στην δουλεια
βεβαια ειχα ανοιχτη την μπαλκονοπορτα και δεν ειχαμε ουτε ενα ατυχημα
Οκ όλα αυτα που μου λες. Το βράδυ όμως τι κανεις, τον περιοριζεις και όταν γαβγισει τον βγάζεις ή τον έχεις ελεύθερο και τα κανει παντού?
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
εμένα είναι 8 μηνών πλέον. έμαθε σε κρατε. η πάνα αρχικά μέσα στο σπίτι και αργότερα στο μπαλκόνι. ποτέ το βράδυ δεν τον άφηνα ελεύθερο.όταν έλειπα και μεγάλωσε λίγο ανοιχτή η μπαλκονόπορτα και κλειστή η πόρτα του σαλονιού. δεν είχα βρει ποτέ τίποτε μέσα στο σαλόνι. τώρα επειδή μεγάλωσε και το κρατε είναι μικρό τον αφήνω το βράδυ στο σαλόνι με κλειστή μπαλκονόπορτα και πόρτα σαλονιού και δεν βρίσκω τίποτα. ατυχηματάκια έχουμε μέσα στο σπίτι όταν είμαι και εγώ εδώ-πιθανόν στρεσάρεται από κάτι -το διάβασα παραπάνω δεν το είχα σκεφτεί. ήθελα να ρωτήσω τι εννοείς δωράκι πάνω στην εφημερίδα? λιχουδιά?
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
δωρακι της λεω... τα κακακια της
σορι για την παρανοηση

το βραδυ την εχω και κοιματε διπλα μου κατω στο κρεββατακι της
αναμεσα στο κρεβατι και την συρταριερα
ειναι αρκετα στενα και κλεινω την εξοδο προς το υπολοιπο σπιτι με ενα... σκαμπο

φοραει ενα κουδουνακι στο λουρακι της
και μολις ξυπνησει την ακουω, εχω το νου μου, και την παω στο μπαλκονι για τσισακια

στην αρχη σηκωνοταν καθε δυο ωρες
τωρα μια φορα κι αυτο γιατι σηκωνετε ο γιος μου κα την ξυπναει

παρ ολ αυτα δεν εχει λερωσει ποτε στην φωλια της ή στο κρεββατακι της

απλος θελει να ασχοληθεις πολυ μαζι της
οπως και στα παιδια.... οτι σπειρεις αυτο θα θερισεις!!!!

το μυστικο ειναι... υπομονη και επιμονη
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
δωρακι της λεω... τα κακακια της
σορι για την παρανοηση

το βραδυ την εχω και κοιματε διπλα μου κατω στο κρεββατακι της
αναμεσα στο κρεβατι και την συρταριερα
ειναι αρκετα στενα και κλεινω την εξοδο προς το υπολοιπο σπιτι με ενα... σκαμπο

φοραει ενα κουδουνακι στο λουρακι της
και μολις ξυπνησει την ακουω, εχω το νου μου, και την παω στο μπαλκονι για τσισακια

στην αρχη σηκωνοταν καθε δυο ωρες
τωρα μια φορα κι αυτο γιατι σηκωνετε ο γιος μου κα την ξυπναει

παρ ολ αυτα δεν εχει λερωσει ποτε στην φωλια της ή στο κρεββατακι της

απλος θελει να ασχοληθεις πολυ μαζι της
οπως και στα παιδια.... οτι σπειρεις αυτο θα θερισεις!!!!

το μυστικο ειναι... υπομονη και επιμονη
Καλησπεραααα!!!Ειμαι κ εγω μαλτεζομαμα κ ειμαστε 2 μηνων κ κατι μερουλες θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα μιας κ φαινεται τα πατε καλα!!!Πρωτον το λουρακι σας ειναι γατουλας??γιατι εμας δεν μας χωραει κατι αλλο :D Δευτερον καθε ποσο καθαριζεις ματακια αυτακια???κ τι χρησιμοποιεις?? τριτον οταν λειπεις απο το σπιτι αφηνεις ανοιχτη μπαλκονοπορτα?
 
  • Like
Reactions: Boufy


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
Καλησπεραααα!!!Ειμαι κ εγω μαλτεζομαμα κ ειμαστε 2 μηνων κ κατι μερουλες θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα μιας κ φαινεται τα πατε καλα!!!Πρωτον το λουρακι σας ειναι γατουλας??γιατι εμας δεν μας χωραει κατι αλλο :D Δευτερον καθε ποσο καθαριζεις ματακια αυτακια???κ τι χρησιμοποιεις?? τριτον οταν λειπεις απο το σπιτι αφηνεις ανοιχτη μπαλκονοπορτα?
Καλησπέρα και ο δικός μου την ίδια ηλικία έχει. Του βρίκαμε περιλαιμιο που μικραίνει και μεγαλώνει. Τα αυτια μυριζουν μέσα και πρέπει να τα καθαρίζουμε μια φορά την εβδομάδα. Όσο για τα ματιά του θέλουν κάθε μέρα γιατι μαζεύουν τσιμπλες και κολλάνε στις τρίχες. Εάν έχουν ήδη κολλήσει κόψτεσ προσεχτικά μόνη σου διαφορετικά δεν φεύγουν ή αλλιώς στον κτηνίατρο. Για τα αυτια μπατονετες κανονικα με προσοχή μέχρι εκει που νιώσεις ότι υπάρχει εμπόδιο και τα ματια με βαμβάκι και νερό ή με μυλοξιδο και νερό με βετεξ με προσοχή επίσης. Όσο για την μπαλκονοπορτα εγω δεν χρησιμοποιώ τέτοια τεχνική γιατι μπαίνουν κουνούπια, υπάρχει κίνδυνος να πέσει και διάφορα αλλα. Μπορείς να το περιοριζεις σε έναν χώρο, απο την μια μεριά το κρεβάτι του , απο την άλλη την πάνα για την ανάγκη του και σε μια άκρη το φαΐ του. Θα κλαψει για λίγο αλλα θα του περάσει. Λογικά είναι μέχρι να μάθει. Εμάς ήδη κάθεται και τον έχω τρεις εβδομάδες. Good luck και υπομονή.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Dionisia, έχεις πει στον κτηνίατρο για την οσμή στα αυτιά του?

Στα δικά μου κάνω μασάζ/χάδια μέσα στα αυτιά με τα δάκτυλα μου και είναι άοσμα. Τα καθαρίζω με μπατονέτες όποτε κάνουν μπάνιο (κάθε 8-10μήνες). Σε φίλο με Yorkshire πήγα να το χαιδεύψω μια φορά με τον ίδιο τρόπο και μου ερχόνταν εμετός απο την βρώμα. Του είπα να το κοιτάξει και πράγματι το σκυλί είχε εσωτερική μόλυνση.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
και μας τα αυτακια μας δεν μυριζουν
βασικα δεν τα καθαριζω και δεν βαζω τιποτα μεσα
οταν την παω στο γιατρο την κοιταει και αν χρειαστει τα καθαριζει αυτος

οσο για την μπαλκονοπορτα.... οταν ειχε καλο καιρο την ειχα ανοιχτη
τωρα κανα δυο μερες που εχει κρυο την εκλεισα και προσπαθω να εχω τον νου μου
οταν λειπω... αφηνω μια εφημεριδα απο μεσα μερια και... παει εκει

οσο για το λουρακι μας.... ειναι λουρακι γατας αν δεν κανω λαθος
αλλα και παλι ηταν μεγαλο και το πηγα στον τσαγκαρι να μας κανει κι αλλες τρυπες
μολις μεγαλωσουμε λιγο ακομα θα παρουμε ενα ομορφο λουρακι και θα γραψουμε το ονομα μου και το τηλεφωνο μας
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα και ο δικός μου την ίδια ηλικία έχει. Του βρίκαμε περιλαιμιο που μικραίνει και μεγαλώνει. Τα αυτια μυριζουν μέσα και πρέπει να τα καθαρίζουμε μια φορά την εβδομάδα. Όσο για τα ματιά του θέλουν κάθε μέρα γιατι μαζεύουν τσιμπλες και κολλάνε στις τρίχες. Εάν έχουν ήδη κολλήσει κόψτεσ προσεχτικά μόνη σου διαφορετικά δεν φεύγουν ή αλλιώς στον κτηνίατρο. Για τα αυτια μπατονετες κανονικα με προσοχή μέχρι εκει που νιώσεις ότι υπάρχει εμπόδιο και τα ματια με βαμβάκι και νερό ή με μυλοξιδο και νερό με βετεξ με προσοχή επίσης. Όσο για την μπαλκονοπορτα εγω δεν χρησιμοποιώ τέτοια τεχνική γιατι μπαίνουν κουνούπια, υπάρχει κίνδυνος να πέσει και διάφορα αλλα. Μπορείς να το περιοριζεις σε έναν χώρο, απο την μια μεριά το κρεβάτι του , απο την άλλη την πάνα για την ανάγκη του και σε μια άκρη το φαΐ του. Θα κλαψει για λίγο αλλα θα του περάσει. Λογικά είναι μέχρι να μάθει. Εμάς ήδη κάθεται και τον έχω τρεις εβδομάδες. Good luck και υπομονή.
Ποτε ειναι γεννημενος??Εμενα 4/02!!Πηρα περιλαιμιο χθες αλλα ακομα δεν το δεχεται γκρινιαζει κ τρεχει για να φυγει απο πανω της!!Εσας το βαλατε κ εμεινε??Λιχουδιες χρησιμοποιεις???Εμεις την βαλαμε σε ενα παρκο που φτιαξαμε για να μπορεσουμε να καθαρισουμε το σπιτι κ 10 λεπτα εκλαιγε δεν αντεξα κ την εβγαλα νομιζα οτι την κακοποιουσα,αλλα μαλλον επρεπε να την ειχα αφησει!
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
και μας τα αυτακια μας δεν μυριζουν
βασικα δεν τα καθαριζω και δεν βαζω τιποτα μεσα
οταν την παω στο γιατρο την κοιταει και αν χρειαστει τα καθαριζει αυτος

οσο για την μπαλκονοπορτα.... οταν ειχε καλο καιρο την ειχα ανοιχτη
τωρα κανα δυο μερες που εχει κρυο την εκλεισα και προσπαθω να εχω τον νου μου
οταν λειπω... αφηνω μια εφημεριδα απο μεσα μερια και... παει εκει

οσο για το λουρακι μας.... ειναι λουρακι γατας αν δεν κανω λαθος
αλλα και παλι ηταν μεγαλο και το πηγα στον τσαγκαρι να μας κανει κι αλλες τρυπες
μολις μεγαλωσουμε λιγο ακομα θα παρουμε ενα ομορφο λουρακι και θα γραψουμε το ονομα μου και το τηλεφωνο μας
Χθες βραδυ δοκιμασα το μπαλκονι αλλα ματαια μονο που δεν επεσε κ ετρεμε κιολας τελικα εστρωσα την εφημεριδα την πηγα στο μπανιο!!!!!!Το περιλαιμιο το δεχηκε???εμενα την τρελανε ειδικα με το κουδουνακι ετρεχε να το βγαλει τελικα της το εβγαλα κ παλευω να το συνιθισει χωρις το κουδουνακι!!!Οταν κανει κατι το οποιο δεν θες τι κανεις??Τι τεχνικη χρησιμοποιεις??Επιπλεον εχουμε θεμα με την τροφη αν δεν την ταισω απο το χερι μου ολη μερα δεν θα φαει απολυτως τιποτα!!Ποσο ζυγιζει το δικο σου??Χρησιμοποιεις λιχουδιες??Συγγνωμη αν σε βομβαρδιζω με ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου κ ολα μου μοιαζουν δυσκολα!!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μην κόβετε τις τρίχες κάτω από τα μάτια του σκύλου σας.... ποιος σας είπε να το κάνετε αυτό???
Και μην αφήνετε και τον κτηνίατρο να απλώσει χέρι πουθενά γύρω και κάτω από την περιοχή των ματιών....
Οι τρίχες σκληραίνουν και χαλάει η φορά τους με αποτέλεσμα να στέκονται σαν καρφιά όταν θα μεγαλώνουν και εσείς να πρέπει να τα κόβετε συνέχεια μετά.
Τα μαλτεζ είναι από τα σκυλιά που οι τσίμπλες τους αναπόφευκτα λερώνουν το μαλλάκι. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάλετε στο σημείο εκείνο ελάχιστη βαζελίνη. Κρατάει την περιοχή καθαρή γιατί δεν αφήνει την τσίμπλα να περάσει και να ποτίσει το τρίχωμα και βοηθάει να κρατιέται το μαλλάκι προς τα κάτω για να μην ενοχλεί στα μάτια και πορκαλεί περισσότερη δακρύροια.

Υπάρχουν σκεβάσματα τα οποία καθαρίζουν την περιοχή των ματιών από τους λεκέδες.

Τα αυτιά δεν είναι φυσιολογικό να μυρίζουν. Εκεί πρέπει να το δει κτηνίατρος. Μπορεί να είναι ωτίτιδα ή κάποια άλλη μόλυνση.

Η σωστή αποτροπή ενός κουταβιού από κάτι που δεν θέλουμε να κάνει είναι το μη.

Δεν καθόμαστε να ταίσουμε με το χέρι το κουτάβι ΠΟΤΕ για να φάει.
Ξεκινάτε άσχημες συνήθειες και κάνετε τα σκυλάκια ιδιοτροπα στο φαγητό. Εάν δεν εχει πρόβλημα υγείας και είναι κανονικό στο βάρος του δοκίμασε να την αφήσεις να πεινάσει λίγο και εάν φοβάσαι για υπογλυκαιμίες πάρε μία πολυβιταμινούχα πάστα.

Ξεχάστε τις λιχουδιές προς το παρόν (τις τυποποιημένες) γιατί τα στομαχάκια είναι ακόμα ευαίσθητα. Βραστή γαλοπούλα για τοστ ή βραστό κοτόπουλο.
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Μην κόβετε τις τρίχες κάτω από τα μάτια του σκύλου σας.... ποιος σας είπε να το κάνετε αυτό???
Και μην αφήνετε και τον κτηνίατρο να απλώσει χέρι πουθενά γύρω και κάτω από την περιοχή των ματιών....
Οι τρίχες σκληραίνουν και χαλάει η φορά τους με αποτέλεσμα να στέκονται σαν καρφιά όταν θα μεγαλώνουν και εσείς να πρέπει να τα κόβετε συνέχεια μετά.
Τα μαλτεζ είναι από τα σκυλιά που οι τσίμπλες τους αναπόφευκτα λερώνουν το μαλλάκι. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάλετε στο σημείο εκείνο ελάχιστη βαζελίνη. Κρατάει την περιοχή καθαρή γιατί δεν αφήνει την τσίμπλα να περάσει και να ποτίσει το τρίχωμα και βοηθάει να κρατιέται το μαλλάκι προς τα κάτω για να μην ενοχλεί στα μάτια και πορκαλεί περισσότερη δακρύροια.

Υπάρχουν σκεβάσματα τα οποία καθαρίζουν την περιοχή των ματιών από τους λεκέδες.

Τα αυτιά δεν είναι φυσιολογικό να μυρίζουν. Εκεί πρέπει να το δει κτηνίατρος. Μπορεί να είναι ωτίτιδα ή κάποια άλλη μόλυνση.

Η σωστή αποτροπή ενός κουταβιού από κάτι που δεν θέλουμε να κάνει είναι το μη.

Δεν καθόμαστε να ταίσουμε με το χέρι το κουτάβι ΠΟΤΕ για να φάει.
Ξεκινάτε άσχημες συνήθειες και κάνετε τα σκυλάκια ιδιοτροπα στο φαγητό. Εάν δεν εχει πρόβλημα υγείας και είναι κανονικό στο βάρος του δοκίμασε να την αφήσεις να πεινάσει λίγο και εάν φοβάσαι για υπογλυκαιμίες πάρε μία πολυβιταμινούχα πάστα.

Ξεχάστε τις λιχουδιές προς το παρόν (τις τυποποιημένες) γιατί τα στομαχάκια είναι ακόμα ευαίσθητα. Βραστή γαλοπούλα για τοστ ή βραστό κοτόπουλο.
Θα μπορουσες να μου πεις μια μαρκα παστας??Θα το δοκιμασω μαλλον την εχω κακομαθει λιγο...Στο μη δεν ακουει με κοιταει κ συνεχιζει τι μπορω να κανω????Για τους λεκεδες εχω ακουσει για το angel glow κτλ αλλα δεν θελω να την επιβαρυνω εξαλλου εχει ελαχιστο,μπορεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο προιον για τα ματακια??Απλως θελω να βγαλω τις τσιπλιτσες κ να σκουπισω τα δακρακια με βαζελινη η μυλοξυδο κ βαμβακι???
 
Last edited:






chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιάτρους σου. Όχι κάθε μέρα κάποιες μέρες την εβδομάδα.

Προσωπικά στη μικρή μου χτησιμοποιώ μία πάρα πολύ πυκνή μεταλλική χτένα και καθώς την περνάω κάτω από το μάτι βγαίνει ολόκληρο το κομματάκι καφετιάς τσίμπλας.
Δεν μπορείς να χτησιμοποιήσεις ορό ή κάποιο άλλο υγρό όσο είναι αυτά εκεί γιατί βρέχοντάς το λερώνουν περισσότερο.
Όταν το βγάλεις καθάρισε το ματάκι με φυσιολογικό ορό για να φύγουν ότι μπορεί να το ενοχλούν π.χ. σκονίτσες κλπ.

Προιόντα υπάρχουν ειδικά για να επαναφέρεις το λευκό στις τριχούλες από κάτω. Τα προιόντα αυτά μπαίνουν τοπικά και πάνω στις τριχούλες, οπότε δεν επιβαρύνεις καθόλου τη μικρή. Η βαζελίνη είναι για να τα διατηρήσεις καθαρά, όχι για να τα καθαρίσεις.
Δεν θα χρησιμοποιούσα μηλόξυδο τόσο κοντά στα μάτια, αν και δεν νομίζω ότι κάνει κάτι ιδιαίτερο στο συγκεκριμένο θέμα.

Πρέπει να το φορντίσεις από τώρα γιατί αργότερα θα μεγαλώσουν τα στίγματα και μπορεί να εμφανιστούν και στο μουσούδι.
 


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
Dionisia, έχεις πει στον κτηνίατρο για την οσμή στα αυτιά του?

Στα δικά μου κάνω μασάζ/χάδια μέσα στα αυτιά με τα δάκτυλα μου και είναι άοσμα. Τα καθαρίζω με μπατονέτες όποτε κάνουν μπάνιο (κάθε 8-10μήνες). Σε φίλο με Yorkshire πήγα να το χαιδεύψω μια φορά με τον ίδιο τρόπο και μου ερχόνταν εμετός απο την βρώμα. Του είπα να το κοιτάξει και πράγματι το σκυλί είχε εσωτερική μόλυνση.
Ο κτηνίατρος τον είδε την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν εντάξει. Δεν είναι τόσο έντονη η μυρωδιά αλλα σίγουρα θα τον πάω. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981