Εκπαίδευση με πνιχτη


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Γεια σας παιδια εχω ενα πιτ Μπουλ 1μιση ετων και ξεκίνησα μαθηματα υπακοής με μια εκπαιδεύτρια η οποία θεωρεί καλη μέθοδο τον πνιχτη. Στην αρχη συμφώνησα καναμε το πρωτο μαθημα ολα καλα ομως στο δευτερο μαθημα παρατήρησα οτι το σκυλι την φοβόταν παρα πολυ την άκουγε μεν σε οτι της έλεγε αλλα πολυ φοβος επίσης το σκυλι σε καποια φαση οπως το τράβηξε έκλαψε και πραγματικά στεναχωρήθηκα παρα πολυ. Μου ειπε πως αυτα τα σκυλια ετσι εκπαιδεύονται δεν γινεται μονο με λιχουδιές. Εσεις συμφωνετε;
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εσεις συμφωνετε;
οχι
ο πνιχτης ειναι για να διορθωνει και οχι να μαθαινει
οσοι χρησιμοποιουν τον πνιχτη για να μαθουν στο σκλι τους το κατσε πχ ειναι απλα αχρηστοι.
το οτι ειναι εργαλειο δεν το κανει αυτοματα χρησιμο παντου.
αλλο δειχνω στον σκυλο μου τι θελω να κανει,αλλο βαζω πνιχτη για να του δειξω τι θελω να κανει.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Και άλλο δεν δοκιμάζω την απλή μέθοδο (δεν θα βάλω ταμπέλες περί θετικής και...αρνητικής :p) και από το πρώτο μάθημα χώνω πνίχτη γιατί "να ουμ τα σκλια αυτα να ουμ, ειναι θεργιά, ένα φιλαράκι μου να ουμ είχε ενα από δαύτα τα φιτ πουλ τα πως τα λεν, μιλάμε το σκλι να ουμ δεν δάγκωνε να ουμ, κατάπινε κατευθείαν, αμάσητα να ουμ, έφαγε τέσσεροι ανθρώποι και 2 γαιδούρια, κάτ σαγόνια τέτχοια με το συμπάθειο να ουμ!"

Συγνώμη που το διακωμωδώ, αλλά εν έτη 2017 δεν μπορώ να ακούω τέτοιες... φίφες από υποτίθεται "επαγγελματίες" του χώρου
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
συμφωνω με @tasos malinoua 100% αλλα σκεψου και την πιθανοτητα να εχεις παρερμηνευσει καποια λογια του εκπαιδευτη και να εχεις καταλαβει κατι λαθος, το οποιο για δευτερο μαθημα θα το θεωρουσα λογικο, οπως και η αλλαγη συμπεριφορας του σκυλου στα πρωτα μαθηματα οταν υποχρεουται να μπει σε καλουπια που μεχρι προτινος αγνοοουσε οτι υπαρχουν...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
συμφωνω με @tasos malinoua 100% αλλα σκεψου και την πιθανοτητα να εχεις παρερμηνευσει καποια λογια του εκπαιδευτη και να εχεις καταλαβει κατι λαθος, το οποιο για δευτερο μαθημα θα το θεωρουσα λογικο, οπως και η αλλαγη συμπεριφορας του σκυλου στα πρωτα μαθηματα οταν υποχρεουται να μπει σε καλουπια που μεχρι προτινος αγνοοουσε οτι υπαρχουν...
Αμφιβάλλω. Εάν "σπάει" έτσι τον σκύλο από το πρώτο μάθημα, σίγουρα δεν ξέρει τι κάνει η "εκπαιδεύτρια". Οπισθοδρομική ημιμάθεια, θυμίζει Ελλάδα του 90. Έβαλε πνίχτη σε σκύλο από το πρώτο μάθημα επειδή είναι πιτ, το συζήτησε με τον ιδιοκτήτη πριν καν το πρώτο μάθημα (πριν δει τον σκύλο αν και πως αντιδρά). Τράτζικ
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Να πω μερικες λεπτομερείες γιατι δεν τα εγραψα ολα απο την αρχη. Το σκυλι ξερει απο βασικα υπακοή δεν ειναι τέρμα υπάκουη αλλα ακουει. Το θεμα ειναι οτι φοβάται αλλα σκυλια και μικρα παιδια προφανως δικο μου λαθος δεν την κοινωνικοποίηση σωστα το εχω καταλαβει.. Λοιπον η εκπαιδεύτρια μου πρότεινε ομαδικά μαθηματα (δεν μου πολυ αρεσουν γενικα γτ θεωρώ πως δεν μαθαίνει το σκυλι αλλα ειπα να δοκιμάσω μιας και δεν διαθέτω τοσα χρηματα για ατομικά μαθήματα) λοιπόν οταν πηγα ολα τα σκυλια απο κανίς μεχρι και ροτβαιλερ ειχα πνιχτη αλλα ειχαν σοβαρα θεματα πχ επιθετική συμπεριφορά αλλα απλως ήθελαν να μάθουν να γυρίζουν το μπαλάκι.. Απο την πρωτη στιγμη λοιπον μου ειπε στο επομενο μαθημα θα ερθεις με αυτο το Πνιχτη και ετσι πηγα και το πηρε το σκυλι να μου δειξει τι να κάνω.. Πραγματικά το σκυλι ηταν ετοιμο να βαλει τα κλάματα και αρχισα να αναρωτιέμαι μηπως δεν βρηκα την κατάλληλη. Λοιπόν τι λετε;
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
αλλα απλως ήθελαν να μάθουν να γυρίζουν το μπαλάκι.
Εντάξει, το ότι έβαλε πνίχτη για να μάθει σε σκύλο να γυρίζει το μπαλάκι είναι ότι πιο κουφό έχω διαβάσει σε αυτό το forum, και έχω διαβάσει πολλά κουφά o_Oo_O
 




Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Εντάξει, το ότι έβαλε πνίχτη για να μάθει σε σκύλο να γυρίζει το μπαλάκι είναι ότι πιο κουφό έχω διαβάσει σε αυτό το forum, και έχω διαβάσει πολλά κουφά o_Oo_O
Ναι και εγω όταν το ειδα μου ηρθε να την βρισω η αληθεια ειναι πιο πολυ το αφεντικο του σκυλου
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Πραγματικά το σκυλι ηταν ετοιμο να βαλει τα κλάματα και αρχισα να αναρωτιέμαι μηπως δεν βρηκα την κατάλληλη. Λοιπόν τι λετε;
Αυτη σου και μονο η φραση με κανει να πιστευω οτι πρεπει να σκεφτεις τι θελεις να κανεις με το σκυλο σου και ποσο μακρυα μπορεις να φτασεις για να το καταφερεις...No pain, no gain που λενε και οι σφιχτες
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Νομίζω αγαπητή μου, έψαχνες απλά επιβεβαίωση από εμάς γιατί σε κούφανε και εσένα και λες "είναι στραβός ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε;". Νομίζω την απάντηση σου την έχεις δώσει ήδη στον εαυτό σου, έπεσες σε περίπτωση, δυστυχώς.

Μην ξαναπάς εκεί, για το καλό του σκύλου σου.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
πες μας ποια ειναι μω
μπαλακι και πνιχτης.ωραιο.

στειλε σε μνμ αν δεν θες να πεις εδω.
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Νομίζω αγαπητή μου, έψαχνες απλά επιβεβαίωση από εμάς γιατί σε κούφανε και εσένα και λες "είναι στραβός ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε;". Νομίζω την απάντηση σου την έχεις δώσει ήδη στον εαυτό σου, έπεσες σε περίπτωση, δυστυχώς.

Μην ξαναπάς εκεί, για το καλό του σκύλου σου.
Η αληθεια ειναι πως ναι ηθελα μια επιβεβαίωση να δω αν όντως εχω δικιο, γιατι με αλλους που το συζήτησα μου ειπαν αν δεν την πονέσεις λιγο και δεν την φοβησεις δεν θα στρώσει αλλα ειλικρινα δεν το αντεχω..
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Μήπως ξερει κάποιος κανενα εκπαιδευτή και να ειναι καλος; γιατί μεχρι στιγμή ολο σε άσχετους πεφτω :(
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Εμ τον χρησιμοποίησε οταν γαβγισε σε ενα σκυλι
φαντασου δηλαδη οτι εγω τον χρησιμοποιω απλα επειδη σκεφτηκε να κοιταξει αλλου οταν ηταν σε εντολη, οποτε μηπως να το ξαναδεις λιγο; Τωρα το οτι εβαλε πνιχτη για να μαθει στο σκυλο να φερνει το μπαλακι μου ακουγεται υπερβολικο, καταρχας ποιος θα πηγαινε σε εκπαιδευτη μονο για να μαθει το σκυλο του να φερνει το μπαλακι...και επιμενω μηπως παρερμηνευεις καποια πραγματα λογω ευαισθησιας και απειριας;
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Αυτη σου και μονο η φραση με κανει να πιστευω οτι πρεπει να σκεφτεις τι θελεις να κανεις με το σκυλο σου και ποσο μακρυα μπορεις να φτασεις για να το καταφερεις...No pain, no gain που λενε και οι σφιχτες
Δηλαδη τι μου λες; οτι αν δεν την πονέσει δεν θα στρώσει;;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Η αληθεια ειναι πως ναι ηθελα μια επιβεβαίωση να δω αν όντως εχω δικιο, γιατι με αλλους που το συζήτησα μου ειπαν αν δεν την πονέσεις λιγο και δεν την φοβησεις δεν θα στρώσει αλλα ειλικρινα δεν το αντεχω..
Και πολύ καλά κάνεις. Το να "σπάσεις" έναν σκύλο είναι αίσχατη λύση και με πολύ ιδιαίτερες προυποθέσεις. Η εκπαίδευση δεν πρέπει να βασίζεται στον φόβο και στον πόνο, αλλά στην επικοινωνία σκύλου και χειριστή. Τώρα αν αυτό θα το επιτύχεις με λιχουδιά, κλίκερ, ανταμοιβή ή και τίποτα από αυτά, είναι καθαρά θέμα μεθόδου, επιλογής και χαρακτήρα σκύλου.

Σίγουρα όμως δεν θες από το πουθενά και χωρίς λόγο, να τσακίσεις έναν σκύλο και να τον κάνεις φοβικό. Τουναντίον, πρέπει να τον "αναδείξεις" μέσω εκπαίδευσης :)
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
φαντασου δηλαδη οτι εγω τον χρησιμοποιω απλα επειδη σκεφτηκε να κοιταξει αλλου οταν ηταν σε εντολη, οποτε μηπως να το ξαναδεις λιγο; Τωρα το οτι εβαλε πνιχτη για να μαθει στο σκυλο να φερνει το μπαλακι μου ακουγεται υπερβολικο, καταρχας ποιος θα πηγαινε σε εκπαιδευτη μονο για να μαθει το σκυλο του να φερνει το μπαλακι...και επιμενω μηπως παρερμηνευεις καποια πραγματα λογω ευαισθησιας και απειριας;
Αυτο με το μπαλάκι όντως έτσι ειναι,τον ρωτησα στο τελος του μαθήματος ο τυπος ηρθε απλα για να μαθει πως να του επιστρέφει το μπαλάκι αλλα δεν με αφορα αυτο. Ναι οκ δεν εχω και πολύ εμπειρια αν σκεφτείς οτι το προηγούμενο σκυλι μου ηταν πόιντερ απλως οταν την ειδα ετσι με κατω το κεφαλι και με το παραμικρό που της ελεγε σερνόταν κατω στεναχωρήθηκα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95