Εκπαίδευση σε γκρουπ;


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Κι έτσι, μ' αυτά και με 'κείνα, ο Cayenne μας θα γίνει 7 μηνών αυτό το μήνα. Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είναι αξιολάτρευτος ακόμα κι όταν είναι εκνευριστικός κάποιες φορές. Ένα ακατέργαστο διαμάντι, ας πούμε. Στο δια ταύτα όμως. Μήπως ξέρει κανείς εάν στην Αθήνα υπάρχουν σχολές που να εκπαιδεύουν σκύλους σε ομάδες; Δηλαδή, μαζευόμαστε καμιά 10ριά κηδεμόνες και μάς εκπαιδεύουν τα σκυλιά από τις 19:00 μέχρι τις 21:00 κάθε εβδομάδα π.χ. Θα σας ακουστεί ανόητο ίσως ως ερώτηση αλλά, την αμόλησα. Ή μήπως η εκπαίδευση γίνεται κλασσικά σε βάση «1 προς 1». Γιατί το ρωτώ βέβαια; Διότι μου ειπώθηκε ότι πρέπει σώνει και καλά ο σκύλος μας να εκπαιδευτεί μαζί με άλλους. Και αναρωτιέμαι, επίσης ίσως ανόητα: Ένας καλός εκπαιδευτής που αγαπάει τα σκυλιά, δεν θα μπορέσει να μας βοηθήσει στην κοινωνικοποίηση, με «ιδιαίτερα μαθήματα»; Σας χαιρετώ όλους φιλικά!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Υπάρχουν αρκετές σχολές, που παρέχουν ομαδικά μαθήματα.
Οχι απαραίτητα με το ωράριο που αναφέρεις, αλλά θα βρεις.
Προσωπικό μου σχόλιο, μάθημα κοινωνικοποίησης και βασικής υπακοής, δεν νοείται εντός των τοιχών του εκπαιδευτηρίου.
Αυτό με τα "ιδιαίτερα μαθήματα" τι ακριβώς εννοείς;
 
  • Like
Reactions: J_Marius


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εγώ νομίζω ότι κατάλαβα τι εννοείς. Αν και με τον όρο "κοινωνικοποίηση" δεν ξέρω πώς μπορείς να δουλέψεις έξω με μεγάλη ομάδα...μήπως εννοει κοινωνικοποίηση με σκυλιά? αυτό θεωρώ μπορεί να περάσει σε δεύτερη μοίρα. Γενικά πιστεύω ότι χρειάζονται οπωσδήποτε συναντήσεις 1προς1 για να καταλάβει ο εκπαιδευτής με τι σκυλί ΚΑΙ κηδεμόνα έχει να κάνει...από εκεί και πέρα όταν γίνει η βασική δουλειά μπορεί οι επόμενες συναντήσεις να είναι ομαδικές. Προσωπικά δεν θα ξεκινούσα με ομαδικό από την αρχή. Και πάλι 10 κηδεμόνες μου φαίνεται τρελλός αριθμός..3-4 θα το έβλεπα για να μπορεί ο εκπαιδευτής να βλέπει έναν προς ένα, να συμβουλεύει, να διορθώνει κλπ. Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα του εκπαιδευτηρίου...μαζί με τον σκύλο χρειάζεται εκπαίδευση ΚΑΙ ο κηδεμόνας!!!
 
  • Like
Reactions: J_Marius and Sammie


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στα ιδιαίτερα μαθήματα 1-1 ο σκύλος βγαίνει και στο δρόμο με τον εκπαιδευτή και τον ιδιοκτήτη φυσικά, στα τελευταία μάλλον μαθήματα. Στο 10 ιδιοκτήτες μαζί, ποιον θα προλάβει να πρωτοκοιτάξει ο εκπαιδευτής - για μούφα μου ακούγεται. Ακόμη και στις πιλάτες που λέει ο λόγος σε γκρουπ των 4 είμαστε και χωρίς σκύλους και πάλι προλαβαίνουμε να λουφάρουμε. :LOL:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
η κοινωνικοποιηση ειναι ενα κομματι που βαραινει αποκλειστικα και μονο τον ιδιοκτητη που ειτε βαριεται ειτε οχι πρεπει να την κανει αυτος.οχι σε παρκα σκυλων,οχι σε εκπαιδευτηρια.
Αλλο αν εχει καποιες συμβουλες οι τιπς απο εκπαιδευτη.
τα ομαδικα μαθηματα θαρω πιανουν τοπο οταν εχουμε κοινωνικοποιηση καλα τον σκυλο μας,εχουμε φτασει σε ενα καλο επιπεδο την βασικη μας και παμε σε ομαδικο μαθημα ωστε να δουλεψουμε αντιπερισπασμους και δεν ξερω εγω τι αλλο.

ετσι πιστευω εγω δηλαδη,νταξ.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Σας ευχαριστώ όλους μέχρι τώρα για τις απαντήσεις· Σας απαντώ αυτή τη στιγμή από το κινητό μου έχοντας βγάλει τον Cayenne βόλτα. οι αριθμοί που ανέφερα βέβαια δεν είναι ακριβείς, τελείως υποθετικά παραδείγματα ανέφερα. Αυτό που δημιούργησε την ερώτηση μου σε πρώτη φάση ήταν η, κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη, ενοχλητική επιμονή κυρίως της Λιθουανής εκτροφέα να πάμε τον Cayenne για εκπαίδευση με άλλους σκύλους σε ομάδα. Για να είμαι και ειλικρινής δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς εννοούσε… Ίσως μπορεί και οι δύο πλευρές να χάθηκαν στη μετάφραση. Απλά όταν ανέφερα ότι έχουμε βρει έναν εκπαιδευτή ο οποίος θα μας επισκεφθεί στο σπίτι, αμέσως συνάντησα αντιρρήσεις και αυτό που κατάλαβα είναι ότι η άλλη πλευρά βιάστηκε να κρίνει χωρίς να ξέρει τις λεπτομέρειες της κατάστασης…Τα βασικά πράγματα, ότι δηλαδή ο Καγιέν μας πρέπει να βγαίνει βόλτα έξω χωρίς να αρχίζει να επιτίθεται το παραμικρό που θα βρει μπροστά του να κινείται, και σε αυτό ίσως χρειαστούμε αρκετή επαγγελματική βοήθεια, το καταλαβαίνω και εγώ. Απλά ίσως ένιωσα, και ίσως έκανα λάθος, ότι η Λιθουανή εκτροφέας ήθελε να του δώσουμε κάπως στρατιωτική πειθαρχία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Αν πάντως αποφασίσεις ότι θα ήθελες να δεις, πως λειτουργούν αυτά τα εκπαιδευτήρια, να πω με δυό παραπάνω λόγια, ότι πράγματι υπάρχουν σχολές, που κάνουν αρκετά ποιοτικά, ομαδικά μαθήματα. Συνήθως είναι για πέντε βασικά πράγματα, γι' αυτό και καλώς εχόντων, στοιχίζουν αρκετά λιγότερο από τα ατομικά. Βοηθάει τον χειριστή και τον σκύλο, να μάθουν τις απόλυτα βασικές εντολές, συνυπάρχοντας με κάμποσο κόσμο δίποδο και τετράποδο. Να συνηθίσει δηλαδή το κουτάβι (και ο ενήλικος σκύλος), να υπάρχει γύρω του κόσμος και συνεπώς με τον καιρό, να μάθει να μην "επιτίθεται" σε ότι υπάρχει γύρω του. Οσες σχολές ξέρω, κάνουν αυτά τα μαθήματα στον χώρο τους. Πάντα με την παρουσία σου. Πλην μιας, που τα μαθήματα αυτά, τα κάνει στον δρόμο. Κάθε μάθημα, διαρκεί περίπου κανά 2ωρο με μπόλικο περπάτημα, παντού στην ευρύτερη περιοχή. Δρόμο, πεζοδρόμια, καταστήματα, αυτοκίνητα, κόσμος, σκυλιά, γατιά. Οτι μπορεί να συναντήσει κανείς, στην καθημερινότητα με το σκυλάκι του. Παρέα με πολλά άλλα σκυλάκια μαζί. Αυτό, θεωρώ εγώ, σωστή κοινωνικοποίηση στα πλαίσια ομαδικού μαθήματος, σε συνδιασμό πάντα, με ελάχιστες βασικές εντολές. Αν βέβαια, στην πορεία των μαθημάτων αυτών (όλων των σχολών) προκύψει ότι το σκυλάκι έχει ανάγκη, από κάτι πιο εντατικό, πιο πριβέ, πιο εξειδικευμένο, βεβαίως το συζητάς και το κανονίζεις με τον αρμόδιο εκπαιδευτή. Η πλειοψηφία των σκύλων, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτό, παρά μόνο, γιατί ο ιδιοκτήτης, βαριέται να ακολουθήσει με συνέπεια και ευλάβεια, τα πέντε βασικά πράγματα που θα διδαχθεί.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Αν πάντως αποφασίσεις ότι θα ήθελες να δεις, πως λειτουργούν αυτά τα εκπαιδευτήρια, να πω με δυό παραπάνω λόγια, ότι πράγματι υπάρχουν σχολές, που κάνουν αρκετά ποιοτικά, ομαδικά μαθήματα. Συνήθως είναι για πέντε βασικά πράγματα, γι' αυτό και καλώς εχόντων, στοιχίζουν αρκετά λιγότερο από τα ατομικά. Βοηθάει τον χειριστή και τον σκύλο, να μάθουν τις απόλυτα βασικές εντολές, συνυπάρχοντας με κάμποσο κόσμο δίποδο και τετράποδο. Να συνηθίσει δηλαδή το κουτάβι (και ο ενήλικος σκύλος), να υπάρχει γύρω του κόσμος και συνεπώς με τον καιρό, να μάθει να μην "επιτίθεται" σε ότι υπάρχει γύρω του. Οσες σχολές ξέρω, κάνουν αυτά τα μαθήματα στον χώρο τους. Πάντα με την παρουσία σου. Πλην μιας, που τα μαθήματα αυτά, τα κάνει στον δρόμο. Κάθε μάθημα, διαρκεί περίπου κανά 2ωρο με μπόλικο περπάτημα, παντού στην ευρύτερη περιοχή. Δρόμο, πεζοδρόμια, καταστήματα, αυτοκίνητα, κόσμος, σκυλιά, γατιά. Οτι μπορεί να συναντήσει κανείς, στην καθημερινότητα με το σκυλάκι του. Παρέα με πολλά άλλα σκυλάκια μαζί. Αυτό, θεωρώ εγώ, σωστή κοινωνικοποίηση στα πλαίσια ομαδικού μαθήματος, σε συνδιασμό πάντα, με ελάχιστες βασικές εντολές. Αν βέβαια, στην πορεία των μαθημάτων αυτών (όλων των σχολών) προκύψει ότι το σκυλάκι έχει ανάγκη, από κάτι πιο εντατικό, πιο πριβέ, πιο εξειδικευμένο, βεβαίως το συζητάς και το κανονίζεις με τον αρμόδιο εκπαιδευτή. Η πλειοψηφία των σκύλων, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτό, παρά μόνο, γιατί ο ιδιοκτήτης, βαριέται να ακολουθήσει με συνέπεια και ευλάβεια, τα πέντε βασικά πράγματα που θα διδαχθεί.
Έχοντας ψάξει λιγάκι στην περιοχή μου (δεδομένου του ότι δεν έχω δικό μου αμάξι για να πάω μακρύτερα), έχω βρει ιδιώτες εκπαιδευτές, οι οποίοι φαντάζομαι πως λογικά θα διδάσκουν σκύλους και κηδεμόνες κοινωνικοποίηση σε εξωτερικό χώρο υπό αληθινές συνθήκες. Μάλιστα έχω μιλήσει και σε έναν πολύ καλό που έχει και κανάλι στο YouTube. Δεν σου κρύβω ότι αυτό το ΣΚ ένιωσα αρκετή απογοήτευση και ίσως θλίψη…η Βελγίδα εκτροφέας, από της οποίας τις γραμμές έρχεται ο Cayenne μας, είναι πολύ παθιασμένη με τα Λακενουά της και τα λατρεύει. Φαίνεται αμέσως ότι ξέρει πολλά για το πεδίο της και εμπνέει εμπιστοσύνη ως εκτροφέας. Όπως καλή της ώρα η @TARA.
Μετά από μια σύντομη ανταλλαγή στο FB όμως, και με αυτήν αλλά και με την Λιθουανή εκτροφέα που μάς έδωσε τον Cayenne (οι γονείς του Cayenne ήταν της Βελγίδας κυρίας), δεν μπορώ να κατανοήσω από πού ήρθε αυτή η επιμονή να στείλουμε τον Cayenne σε οργανωμένη σχολή εκπαίδευσης σκύλων και να μην χρησιμοποιήσουμε ιδιώτη εκπαιδευτή. Έχουν και οι δυο κολλήσει στην ιδέα ότι ο ιδιώτης εκπαιδευτής έρχεται μόνο στο χώρο σου και δεν σε βοηθάει εκτός σπιτιού; Τόσο πολύ χαθήκαμε στη μετάφραση; Μέχρι που σκέφτηκα να την ρωτήσω εάν θέλει να της τον επιστρέψουμε σε περίπτωση που δεν βρούμε σχολή εδώ κοντά μας…Τέλος πάντων αρκετά σας τα ζάλισα με την φλυαρία μου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU