Εκπαίδευση CHOW-CHOW


GEORGINA SAK

Member
19 Ιουνίου 2008
13
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΠΟ ΦΟΛΑ !! ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΝΑ CHOW-CHOW ΓΙΑΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
ΤΟ ΝΕΟ ΑΥΤΟ ΜΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ.
ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ??
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΟ ΧΑΔΙΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΛΕΙΠΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΩ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?
ΔΘΑΒΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ! ΔΗΛΑΔΗ?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΣΚΥΛΙΑ .ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΛΕΣ.ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ "ΛΕΩΝ" ΤΟΝ ΛΕΝΕ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ?(ΦΟΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ).Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΑ CHOW-CHOW ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
GEORGINA καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)
Θα ηθελα να σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζά και όχι με κεφαλαία γράμματα για να είναι περισσότερο ευανάγνωστες οι δημοσιεύσεις σου.

ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ??
Από πού πήρες το σκυλάκι σου? Έκανες μια ερευνά αγοράς πριν? Γιατί κατέληξες σε Chow-chow?

Ένα Chow είναι σκύλος κατάλληλος για έμπειρο ιδιοκτήτη. Δεν είναι εύκολος στην εκπαίδευση (πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ανεξάρτητο ζώο) και χρειάζεται πολύ κοινωνικοποιήσει διότι ανήκει σε μια κυριαρχική και δυνατή φυλή.

Απ’ ότι κατάλαβα δεν έχεις μεγάλη εμπειρία, όποτε θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εκπαιδευτή για να σε καθοδηγήσει σωστά και να σου δείξει τον τρόπο που θα εκπαιδεύσεις το σκύλο σου

ΔΘΑΒΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ! ΔΗΛΑΔΗ?
Η κοινωνικοποίηση είναι το σύνολο των νέων εμπειριών (αρνητικών/ θετικών) και ευχάριστων επαφών που θα πρέπει να έχει ένα κουτάβι, για να εξελιχθεί σε ένα ισορροπημένο ενήλικο σκύλο χωρίς φοβίες, δειλία, επιθετικότητα και είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας για την μελλοντική ευημερία του σκύλου.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ?(ΦΟΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ)
Ρίξε, εάν θέλεις, μια ματιά στην παρακάτω συζήτηση:
Εκπαίδευση για αποφυγή φόλας
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ωχ... αυτό το σκυλί είναι πάρα πολύ ξεροκέφαλο!
Δεν τα συμπαθώ καθόλου (συγγνώμη κιόλας). Από τη μικρή εμπειρία που έχω με αυτά τα σκυλιά (γιατί καθώς είναι "μόδα" έχει πολύς κόσμος) το καλύτερο που μπορείς να πετύχεις είναι να έχεις έναν ήσυχο σκύλο, υπάκουο στα βασικά και ίσως φύλακα-συναγερμό αν απευθυνθείς σε επαγγελματία εκπαιδευτή.
Έχω άσχημη γνώμη γι' αυτά και να με συγχωρείτε οι φίλοι της φυλής.
 


GEORGINA SAK

Member
19 Ιουνίου 2008
13
0
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Η αλήθεια ειναι οτι με την αυστπρή εννοια τησ λέξης "εκπαίδευση" δεν εχω ασχοληθεί.Ομως επειδή οπως εγραψα και στο προηγούμενο post μου είχαμε πάντα σκυλί στο σπίτι ,εχω ασχοληθεί επι ωρες μαζί τους και το αποτέλεσμα ηταν τα σκυλάκια να ειναι σχετικά ηπακουα ,χαρούμενα και ηγιή. Τώρα , με ρωτάς γιατί η επιλογή chow-chow ,να σου πω: βασικά θέλαμε ενα σκυλί που να μην χρειάζεται πολυ ασκηση( θα μένει με την μητέρα μου που εχει κάποια προβλήματα κινητικά),θέλαμε επίσης να ειναι και λίγο φύλακας και ...εξωτερικά μας αρεσε αυτη η ράτσα.
Το αγοράσαμε απο pet shop με μικροτσιπ,διαβατηριο,εγγυηση ,τα πεντιγκρι του και είχε κάνει ενα εμβόλιο.Ηρθε απο Ογγαρία και εχει γεννηθεί 12/4/2008.
Εγω τωρα επειδη ζω στο Αμβουργο(ειμαι καθηγήτρια με απόσπαση στο Ελληνικό λύκειο εδώ ) εχω πάθει την πλάκα μου με τον σεβασμό και την αγάπη που εχουν εδω στα σκυλιά.Τα σκυλιά εδω ειναι στα σουπερ μαρκετ,στα τραίνα,τα λεωφορε'ια...παντού...ακόμη και στα μπαρ το βράδυ!!
Τελειώνοντας θέλω να σου εξηγησω οτι το αγχος μου στο προηγούμενο post οφειλετται σε αυτά που διάβασα στο internet για τα chow-chow.
Nομίζω θα του φερθώ οπως σε ολα τα προηγούμενα .Στην ουσία ήθελα να μαθω αν θα πρεπει να κανω κατι ιδιαίτερο λογω "ιδιαιτερης" ράτσας.
ΥΓ: Συνήθως γραφω κεφαλαία γιατι βαριέμαι τους τονους.Οπότε συγχωρέστε με αν παέλειψα πολλους!!!! :D
 


GEORGINA SAK

Member
19 Ιουνίου 2008
13
0
καλα τωρα ξαναδιαβασα το post μου και βρηκα και λαθη υπακουα,υγιη,παρελειψα...
Βλεπετε οταν ασχολεισαι μονο με ασκήσεισ και τυπους και με τα χρονια ψιλοξεχνας !!! :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το "υγιές" είναι πολύ σχετικό εφόσον τον πήρατε από πετ - σοπ... δυστυχώς. Συνήθως μαζί με το σκύλο σου συστήνουν και δικό τους γιατρό. Θα σε συμβούλευα να τον πηγαίνεις σε κάποιον άλλο...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Να σου ζησει!
το chow-chow ειναι η φυλη π θα αγοραζα αν διεθετα χρηματα για αγορα σκυλου.
ειναι δυσκολα οντως,αλλα απτη στιγμη π θα βρισκεται κ σε σπιτι με ενηλικες και δεν υπαρχουν παιδια θα ειναι πιο ευκολο πιστευω... :?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
? Γιατι τι εχουν τα τσοου-τσοου? οχι που ειμαι ειδικη αλλα ολα οσα ξερω γλυκες ειναι!! Για να ειμαι ειλικρινης τη μονη ρατσα που θεωρ αλλοπροσαλη και επιθετικη ειναι τα τσιουαουα! Οσων φιλων μου ξερω οσο και να τα κανακεψα με δαγκωναν!! και δεν ακουνε κανεναν!! :roll:
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Και σε μενα συνεβηκε αυτο με τσιουαουα. Και μαλιστα ηταν μιας φιλης της κορης μου και δαγκωσε τη μικρη την εποχη που εψαχνα για σκυλακι :cry:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν φταίνε τα σκυλιά γι' αυτό! Τα τσιουάουα είναι τρομερά έξυπνα, πολύ παιχνιδιάρικα και πολύ τρυφερά σκυλιά!
Λόγω μεγέθους όμως, οι ιδιοκτήτες τους συχνά ανέχονται κάθε είδους ανεπιθύμητες συμπεριφορές. Δεν προσπαθούν καν να τα εκπαιδεύσουν. Κι έτσι θεωρούν εαυτούς αρχηγούς στις "αγέλες" τους και όλοι οι υπόλοιποι λέμε "α, τι κομπλεξικά που είναι!"
Αυτό ισχύει γενικώς για τις μικρόσωμες φυλές!
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ακριβως.
αν θελετε να μαθετε πως να μην φερθειτε στον σκυλο σας παρακολουθειστε μια οικογενεια με <<κομπλεξικη>> μπουμπου :wink:
 


GEORGINA SAK

Member
19 Ιουνίου 2008
13
0
Ενταξει μιλάμε για pet shop μικρής επαρχιακής πόλης οπου οι σχέσεις δεν είναι τόσο απρόσωπες οσο στην Αθήνα .Εξάλου απο εκει ψωνιζαμε και για τον κακομοίρη τον προηγούμενο σκύλο μας και γνώριζαν οτι είχαμε γιατρό .
Προς το παρόν ομως παιδιά , μου λένε η μανα μου και η αδελφή μου οτι το chow-chow ειναι γλύκα , ηδη ακούει το όνομα του ,το έλα εδώ ,το κάτσε κάτω και κλαίει οταν θέλει να κάνει κακά του.( Το εχουμε μονο 10 μέρες και ειναι 2 μηνών και 8 ημερών)
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Κατα την γνωμη μου επρεπε να πληροφοριθειτε περισσοτερο πριν την αγορα του σκυλου σας,αλλα αφου εγινε δεν αλλαζει τωρα(Ολοι κανουν λαθοι και εγω το ιδιο εκανα και μετα ανακαλυψα το φορουμ).

Οσο αναφορα τα τσιουαουα που ειπατε εγω προσωπικα δεν τα χονευω καθολου.Οπως επισης και αυτα τα toy σκυλια.Νεα μοδα τωρα αυτη.Ντυνομαι,βαφομαι περνω την τσαντα μου(που ειναι μεσα το σκυλι) και παω βολτα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
LaMb0fGod said:
Οσο αναφορα τα τσιουαουα που ειπατε εγω προσωπικα δεν τα χονευω καθολου.Οπως επισης και αυτα τα toy σκυλια.Νεα μοδα τωρα αυτη.Ντυνομαι,βαφομαι περνω την τσαντα μου(που ειναι μεσα το σκυλι) και παω βολτα.
Έχεις συναίσθηση ότι πολλοί εδώ μέσα ΕΧΟΥΜΕ toy σκυλιά? Δικαώμά σου να μην τα συμπαθείς, αλλά είναι δυνατόν να θίγεις τους ανθρώπους που τα έχουν? :evil:
Έχω toy σκύλο 10 χρόνια και ποτέ δεν τον έβαλα στην τσάντα ούτε τον θεώρησα "μοδάτο"...
Και συνήθως βγαίνω μαζί του σαν λέτσος. ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το ''δεν χωνευω το ταδε σκυλι'' ειναι αστοχο...εγω δεν ''χωνευω'' ενα σκυλι βαση του χαρακτηρα του κ οχι της εμφανισης του.
ξερω πατσαβουρακια (βλ.ΠΑΙΔΙ Λιζας :lol: ) ειναι πολυ πιο ευγενικα και συμπαθητικα σε συγκριση με αλλα μεγαλοσωμα.
εγω δεν θα μπορουσα να εχω τοσο μικρο σκυλι γιατι φοβαμαι μην το ''σπασω''...τη Χιονα απειρες φορες τη παταω οταν ανεβαινει κρυφα το πρωι στο κρεβατι μ...φαντασου ν παταγα ενα κανις toy...

Το chow-chow ειναι περιεργο...ειχε μια φιλη της μανας μ 2 και τα λατρευε.το αρσενικο τη δαγκωσε...δεν ειναι κανονας ομως αυτο.απλα πρεπει,πιστευω,να ασχοληθει καποιος πολυ και οπου βλεπει κατι στραβο να επικεντρωνεται και ν το διορθωνει και να μν το αφηνει για αργοτερα...
(θελω κ εγω ενα τσοου!!! :oops: :lol: )
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όχι το θεωρώ λογικό να μη χωνεύει κάποιος ένα σκυλί. Προσωπικά τα chow chow δεν τα αντιπαθώ φυσικά, αλλά δεν τα συμπαθώ κιόλας γιατί μου θυμίζουν γάτες στη συμπεριφορά. Δεν πρόκειται όμως πότέ να πω "α η κατινίτσα με το chow το βγάζει βόλτα και το παίζει κάποια..."
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Chloe καταλαβαίνω ότι η άποψη αυτή σε πείραξε, αλλά νομίζω ότι είναι απλά παρεξήγηση. Δεν φαντάζομαι να εννοούσε ότι δεν χωνεύευει όλα τα toy και τους ιδιοκτήτες τους, αλλά τις συγκεκριμένες περιπτώσεις που τα αντιμετωπίζουν έτσι. Αλλιώς τι να πω... Μου ακούγεται το ίδιο παράλογο σαν να έλεγα "δεν χωνεύω όλα τα σκυλιά που είναι 15 έως 25 κιλά".

Δυστυχώς τα μικρόσωμα είναι συχνά παρεξηγημένα και πάει αλυσίδα το πράγμα... Επειδή είναι μικρά, δεν είναι λιγότερο σκύλοι. Κάποιοι όμως είτε λόγω άγνοιας είτε επειδή όντως τα βλέπουν σαν αξεσουάρ, δείχνουν να το ξεχνάνε. Ετσι δεν τους καλύπτουν βασικές "σκυλίσιες" ανάγκες όπως βόλτες (κανονικές, περπατώντας!), εκπαίδευση, κοινωνικοποίηση κλπ. Συνεπώς όντως γίνονται υστερικά, όπως θα γινόταν και κάθε άλλο σκυλί. Ετσι τα αντιπαθεί ο κόσμος και βγάζει λάθος συμπεράσματα... Αυτό δεν μπορείς να αρνηθείς ότι συμβαίνει, αλλά βέβαια δεν φταίνε ούτε οι συγκεκριμένες φυλές σκύλων ούτε οι normal ιδιοκτήτες τους.

...Και βέβαια είμαστε εντελώς off topic και κάναμε το topic της κοπέλας άλλα αντί άλλων! :oops:
 


GEORGINA SAK

Member
19 Ιουνίου 2008
13
0
Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει που μιλάμε ετσι άνετα εδω μέσα ...το μόνο που δεν ξέρω ( επειδή ειμαι λίγες μέρες εδω ) μήπως καταπατούμε αρχες του forum.
Εγω αγαπάω ολα τα σκυλιά, ασχετα αν φυσικά δεν ταιριάζω με ολα πχ δεν θα μου ταίριαζε ενα νευρικό σκυλί ή ενα πολυ "αθλητικό" σκυλί.
Το βλέπω το θέμα οπως οι σχέσεις μεταξυ των ανθρωπων ,
αγαπάω ολους τους ανθρώπους αλλα δεν ταιριάζω με ολους.
 


archongr

Member
29 Μαϊου 2008
16
0
Chloe said:
Όχι το θεωρώ λογικό να μη χωνεύει κάποιος ένα σκυλί. Προσωπικά τα chow chow δεν τα αντιπαθώ φυσικά, αλλά δεν τα συμπαθώ κιόλας γιατί μου θυμίζουν γάτες στη συμπεριφορά. "
Λοιπόν το chow chow δεν θυμίζει ούτε γάτα ούτε σκύλο φυσικά….το chow chow θυμίζει απλός chow chow…και μορφολογικά και ψυχικά και αυτό το ξέρουν και τα ίδια…το βλέπεις στο βλέμμα τους στην κίνησή τους ,στην συμπεριφορά τους με τους ανθρώπους και με τα άλλα σκυλιά τα οποία τα βλέπουν ως ένα είδος κατώτερο από αυτά…με υπεροψία θα έλεγα.….Αυτά τα σκυλιά είναι τόσο δεμένα με το αφεντικό τους που αν τα απόμακρηνεις από αυτό θα πεθάνουν .Ακούνε μόνο σε ένα άτομο της οικογένειας και τα άλλα μέλη απλός τα ανέχονται σαν ισάξια μέλη με αυτά της αγέλης. Δεν είναι σκυλιά της αυλής ούτε της αλυσίδας…είναι σκυλιά που πρέπει να ζούνε μέσα στο σπίτι και μαζί με το αφεντικό τους. To chow με σωστό τρόπο (πάντα χωρίς βία) μαθαίνει πολύ εύκολα…και είναι πολύ έξυπνα. Είναι πολύ καλοί φύλακες συναγερμού…αλλά θέλουν πολύ κοινωνικοποίηση (επειδή είναι πολύ επιφυλακτικά με τους ξένους) για να αποφύγεις φοβίες που οδηγούν σε απροειδοποίητα δαγκώματα …(το chow πριν δαγκώσει δεν γαυγίζει ή γρυλίζει) .Το chow δεν θα έρθει ποτέ να σε παρακινήσει να παίξετε (αν έχεις όρεξη και έχει και αυτό κάτι γίνεται)και να σου γίνει φορτικό μέσα στο σπίτι…βέβαια θα είναι πάντα εκεί να επιβλέπει τα πάντα. Του αρέσει η βόλτα αλλά όχι οι μεγάλες βόλτες και τα παιχνίδια άλλων φυλών .Τα άλλα σκυλιά τα ανέχεται αρκεί να μην του γίνονται φορτικά όπου εκεί δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τα βάλουν και με rottweiler και pit bull…(έιναι πολύ δυνατά με τρομερό δάγκωμα και η τρίχα τους τα προφυλάγει από το δάγκωμα των άλλων σκύλων,σε χώρες όπου επιτρέπονται οι κυνομαχίες τα χρησιμοποιούνε όπως τα pitt bull τα bull terrier τα tosa inu κτλ. ). Και το κυριότερο για μία καλή συμβίωση με ένα chow είναι να μάθεις να σκέφτεσαι σαν chow…μην περιμένεις να μάθει αυτό να σκέφτεται σαν εσένα…δεν πρόκειται να ‘πέσει ποτέ τόσο χαμηλά’…. 8)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
archongr πολύ ενδιαφέρον!
Πράγματι, το ένα chow chow που ξέρω καλά, έναν άνθρωπο ακούει και τους υπόλοιπους τους αγνοεί.
Ποτέ δεν θα ήθελα πάντως μη παιχνιδιάρη, υπεροπτικό σκύλο.