Εκπαίδευση




Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Την στείρωση γιατί την κάνατε και σε ποια ηλικία;
Καλημέρα την στείρωση την κάναμε όταν ήταν 11 μηνών γιατί μας είπε ο πρώτος εκπαιδευτής ότι θα ηρεμήσει το σκυλί μετά από 6 μήνες
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλημέρα την στείρωση την κάναμε όταν ήταν 11 μηνών γιατί μας είπε ο πρώτος εκπαιδευτής ότι θα ηρεμήσει το σκυλί μετά από 6 μήνες
Θα ήθελα πολύ να ξέρω το όνομα του εκπαιδευτή.
Τα ένστικτα του σκύλου δεν είναι όλα στα μπαλάκια του. Το ότι ο σκύλος θέλει να κυνηγήσει να πιάσει την γάτα δεν έχει σχέση με τα μπαλάκια.
 
  • Like
Reactions: Naladogo and GRDANE


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Να σου πω ότι δεν έχεις δίκιο αφου το βλέπω στην πράξη. Όσο για το όνομα όσοι γνωρίζουν από σκυλιά και ασχολούνται τον ξέρουν εδώ στην Πάτρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Η πλειοψηφία των εκπαιδευτών, γενικώς αλλά και ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα πρότεινε στείρωση το συντομότερο. Και σοφότατα θα έπραττε.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Η εκπαίδευση που κάνουμε τώρα μιας και με ρώτησε ο κυριος GSD92 είναι θετική και ξεκινάμε από το 0.Ολα παλι από την αρχή. Χωρίς πιεση χωρίς φωνές και χωρίς αποθέματα υπομονής μακάρι να ήταν αυτή η πρωτη του εκπαίδευση.
ΑΑΑΑχχχχχ...είναι τόσο ομορφο..γιατι ρε γμτ υπάρχουν τόσοι άσχετοι? και τι "επαγγελματίες" θέλουν να θεωρούν τον εαυτό τους όταν μετά το τέλος της εκπαίδευσης αρνούνται να σας βοηθήσουν???
 
  • Like
Reactions: Κατερίνα Χ


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Να μην στηριχθείς σ' αυτόν τον ευσεβή πόθο.
Οσο μεγαλώνει, μαζί με την ένταση, αποκτάει δύναμη, γνώση και αυτοπεποίθηση.
Αν δεν έχετε καταφέρει να τα κοντρολάρετε όλα αυτά μαζί, θα κλάψετε πολύ.
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Δηλαδή όσο συνεχίζεται η συμπεριφορά του αυτή ( με ένταση κλπ) τρέφεται από αυτή και δημιουργείται φαύλος κύκλος?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Δηλαδή όσο συνεχίζεται η συμπεριφορά του αυτή ( με ένταση κλπ) τρέφεται από αυτή και δημιουργείται φαύλος κύκλος?
Απλώς μεγαλώνει. Ωριμάζει ως άτομο και ως χαρακτήρας. Και με όποια συμπεριφορά έχει φτάσει μέχρι εδώ, εφόσον αυτή δεν έχει διορθωθεί, με αυτήν θα συνεχίσει. Πιο εξελιγμένη βέβαια. Κοινή λογική εν ολίγοις.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Η εκπαίδευση που κάνουμε τώρα μιας και με ρώτησε ο κυριος GSD92 είναι θετική και ξεκινάμε από το 0.Ολα παλι από την αρχή. Χωρίς πιεση χωρίς φωνές και χωρίς αποθέματα υπομονής μακάρι να ήταν αυτή η πρωτη του εκπαίδευση.
καλησπέρα σας
να υποθέσω ότι τώρα έχετε εκπαιδευτή ή δεν κατάλαβα καλά?
στην Πάτρα σε ποια περιοχή είστε?
Να σου πω ότι δεν έχεις δίκιο αφου το βλέπω στην πράξη. Όσο για το όνομα όσοι γνωρίζουν από σκυλιά και ασχολούνται τον ξέρουν εδώ στην Πάτρα.
πείτε μας και το όνομα δεν είναι κακό...
άλλωστε όπως είπατε τον σκύλο τον εκπαίδευσε... εσας δεν κατάφερε να ταιριάξει με τον σκύλο...
 
  • Like
Reactions: mareco


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Εχω εκπαιδευτή τώρα πολυ σωστά προσπαθούμε να κάνουμε ένα restart στο σκυλο. Δεν είναι ευκολο καθόλου ο σκυλος έχει μαλακώσει λίγο αλλά θέλουμε πολυ καιρό ακόμα.Τι θα κερδιζα αν έλεγα όνομα;Εμένα με ενδιαφέρει ο σκύλος μου μπορώ να μην φτάσω στο σημείο να τον δώσω;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
καλησπέρα σας
να υποθέσω ότι τώρα έχετε εκπαιδευτή ή δεν κατάλαβα καλά?
στην Πάτρα σε ποια περιοχή είστε?

πείτε μας και το όνομα δεν είναι κακό...
άλλωστε όπως είπατε τον σκύλο τον εκπαίδευσε... εσας δεν κατάφερε να ταιριάξει με τον σκύλο...
Ναι αλλά εγώ ζω με αυτό το σκυλο και το ζητούμενο ήταν να μας μάθει να επικοινωνούμε με τον σκυλο. Και αν δεν μπορουσαμε τουλάχιστον να είχε το θάρρος να μας πει ότι δεν κάνει αυτός ο σκύλος για μας. Και να μας βοηθήσει να το δώσουμε. Όχι να μας βάζει κολάρα, πνιχτες, χαλτι κ.α και μην τον είδατε.....
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εχω εκπαιδευτή τώρα πολυ σωστά προσπαθούμε να κάνουμε ένα restart στο σκυλο. Δεν είναι ευκολο καθόλου ο σκυλος έχει μαλακώσει λίγο αλλά θέλουμε πολυ καιρό ακόμα.Τι θα κερδιζα αν έλεγα όνομα;Εμένα με ενδιαφέρει ο σκύλος μου μπορώ να μην φτάσω στο σημείο να τον δώσω;
έχετε δίκιο... πιθανον όμως μελλοντικά κάποιος από πάτρα να μην περάσει τα ίδια με εσας..
εφοσον εχετε εκπαιδευτή όλα καλά...
αν πάλι δεν τα καταφέρετε...
πριν αποφασίσετε να τον δώσετε θα ήθελα ένα μύνημα...
 


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
έχετε δίκιο... πιθανον όμως μελλοντικά κάποιος από πάτρα να μην περάσει τα ίδια με εσας..
εφοσον εχετε εκπαιδευτή όλα καλά...
αν πάλι δεν τα καταφέρετε...
πριν αποφασίσετε να τον δώσετε θα ήθελα ένα μύνημα...
 




Art

Member
22 Απριλίου 2021
7
13
46
Καλησπέρα! Έτσι για να σας τονώσω λίγο να σας πω πως και η δική μας περίπτωση είναι δύσκολη από τις λίγες. Ο Franky μας ξεκίνησε δύσκολα και μέσα σε λίγους μήνες και λίγο πριν κλείσει το ένα έτος είχε γίνει παράδειγμα προς μίμηση. Φυσικά, η όλη δουλειά έγινε με τη βοήθεια του εκπαιδευτή και μιλάμε για ένα πάρα πολύ δύσκολο πλάσμα και 2 νέους σκυλογονείς. Μέχρι εδώ καλά...τον Ιανουάριο έβγαλε το πόδι του, ενώ περπατούσε αντί να πηδήξει το φρεάτιο, περπάτησε πάνω και το πόδι του παγιδεύτηκε, τρόμαξε και το τράβηξε και δυστυχώς έβγαλε το ισχύο του (δεν είναι απλό, βοήθησε και κάποια προδιάθεση που είχε στο πόδι του). Δεν θα περιγράψω τις δυσκολίες με το πόδι του αλλά η αλλαγή στη συμπεριφορά του ήταν δραματική. Έγινε τρομακτικός...ωστόσο τώρα που ξεκινήσαμε την εκπαίδευση πάλι (γιατί δεν θα μπορούσε νωρίτερα) έχω μια ελπίδα γιατί έχω πραγματικά εμπιστοσύνη στο εκπαιδευτή. Ήδη με τις 4 φορές που έχουμε πάει στις 2 αυτές βδομάδες βλέπω πως να έχει δείξει σημάδια βελτίωσης στη βόλτα. Δεν ξέρω..πιστεύω πως θα τα καταφέρει η ομάδα και θα γίνει ένας χαρούμενο μέλος της οικογένειάς μας, χαρίζοντας και σε μας χαρά. Να υπογραμμίσω πως ό,τι μας έχει πει ο εκπαιδευτής το ακολουθούμε καθημερινά καθώς όλοι ξέρουμε πως η συνέπεια είναι σημαντική στη ζωή τους. Αυτό που θέλω να πω με τη δική μου ιστορία, που βέβαια έχει μέλλον, είναι πως μπορεί μία περίοδος να φαίνεται απογοητευτική και πολλές φορές απελπιστική αλλά με υπομονή και με την κατάλληλη προσέγγιση όλο αυτό μπορεί να γυρίσει και μετά να πάρεις πίσω 1εκατομμύριο καλές στιγμές και να ξεχάσεις τις 1000 δύσκολες. Αν πάλι δεν τα καταφέρουμε θα έχουμε προσπαθήσει. Ίσως κάποιος άλλος με μεγαλύτερη εμπειρία να τα πήγαινε καλύτερα αλλά εγώ τον Franky μου δεν τον αλλάζω ούτε με τη Λάσυ (αν την θυμάται κανείς!!)
 
  • Love
  • Like
Reactions: Aliki V. and GSD92


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Σίγουρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σκυλων με δυσκολίες και η επιμονή είναι αυτή που κερδίζει παντα. Μια ερώτηση θέλω να κάνω όταν ο σκυλος μέσα στο διαμέρισμα γαβγίζει γιατί ακούει αλλά σκυλιά να γαβγίζουν τι μπορώ να κάνω;
 
  • Like
Reactions: Art


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
ειναι αναγκη να κανετε κατι γι αυτο? θελω να πω, ας πουμε οτι δυο τρεις φορες τη μερα γαυγιζουν σκυλοι απεξω και γαυγιζει και το δικο σας. και? τι εγινε? εαν δεν γινεται κατ'εξακολουθηση, για πολλη ωρα, δεν υπαρχει προβλημα. σκυλι ειναι, γαυγιζει.... φυσιολογικο ειναι να ακουει αλλους σκυλους και να θελει να τους "απαντησει".
 


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Αυτό όμως μπορεί να γίνεται και μέσα στην νυχτα και φυσικά δεν μπορείς να αφήσεις ανοικτό παραθυρο. Κατανοώ την φυση του σκύλου αλλά υπάρχει προβλημα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Αυτό όμως μπορεί να γίνεται και μέσα στην νυχτα και φυσικά δεν μπορείς να αφήσεις ανοικτό παραθυρο. Κατανοώ την φυση του σκύλου αλλά υπάρχει προβλημα
Ναι...δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...όλα. Πόσο μάλλον όταν τώρα, είμαστε στο τίποτα ε;
Οπότε, ερμητικά κλειστά τα παράθυρα, για να μην ενοχλούμε την γειτονιά.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Αυτό όμως μπορεί να γίνεται και μέσα στην νυχτα και φυσικά δεν μπορείς να αφήσεις ανοικτό παραθυρο. Κατανοώ την φυση του σκύλου αλλά υπάρχει προβλημα
Δοκιμασε να βαλεις ενα βιντεο που γαυγιζουν σκυλια. Βαλτο στην αρχη σιγανα και σταδιακα πιο δυνατα. Καθε φορα που δεν γαυγιζει ο σκυλος δωστου μια λιχουδια. Το ιδιο και με την πραγματικη ζωη. Αν ακουστει γαυγισμα και ο σκυλος δεν αντιδρασει επιβραβευσε. Αυτο με το βιντεο καλυτερα καντο οταν ο σκυλος εχει εκτονωθει αρκετα και ειναι ηρεμος. Επισης, μπορεις να του μαθεις την εντολη "μιλα" και "σιωπη" ( δε ξερω βεβαια αν θα την υπακουσει στη συγκεκριμενη περιπτωση).
 
  • Wow
  • Like
Reactions: GSD92 and Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf