Εκπαιδευση γερμανικού ποιμενικού


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου !
Ειμαι νεα μαμά ενός λύκου 4 μηνών σχεδόν !
Κ θα ήθελα καποιες συμβουλές απο παλαιοτερους!
Το Ζικακι ειχε ηδη σηκωμένα αυτάκια απο δυο μηνών που τον πήρα ! Φαινεται πολυ έξυπνο κ δραστήριο ! Δαγκώνει τα παντα οταν ενθουσιάζεται ! ( προσπαθούμε να το κόψουμε αυτο , με δυσκολία βέβαια !!)
Σημερα τον έβγαλα την πρώτη του βόλτα ! Ενταξει δεν ηταν κ
Άσχημα
Παρόλο το κλάμα
Λιγο στην αρχή , το λουρί που δεν το έχουμε μάθει , με πολλά εύσημα κ
Μπράβο απο μεριάς μου, αλωνισαμε λιγακι ! Φυσικά δεν έκανε καμια ανάγκη του πουθενά , μονο μύριζε ! Τράβαγε λιγακι το λουρί , άλλες φορές μπερδευότανε στα πόδια μου ! Θεωρείται πως πρέπει να τα αναλάβει γενικά αυτα τα σκυλιά ένας εκπαιδευτής ;

Κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη ! Σας παραθέτω κ
Φωτο ! image.jpeg
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ούσα πρωτάρα στο σκυλοκουρμπέτι θεώρησα σωστό να απευθυνθώ σε εκπαιδευτή και εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι καλά έκανα... Όχι ότι κάνει κάτι το σκυλί σου που να είναι προβληματικό, ούτε το δικό μου έκανε ως κουτάβι, τα θέματα συμπεριφοράς όμως δεν παίρνεις χαμπάρι πως δημιουργούνται και εμφανίζονται αργότερα, όταν τα πράγματα διορθώνονται μεν, πιο δύσκολα δε...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτά που γράφεις είναι φυσιολογικά.
Δεν βλέπω κάτι το περίεργο.
Η τάση εδώ στο φόρουμ είναι να προτείνετε εκπαιδευτής, αλλά για αυτά που γράφεις, εγώ και αν δεν υπάρχει άλλο θέμα, θεωρώ πως τα λύσεις μόνη σου.
Το μόνο που χρειάζεται είναι συνέπεια, αγάπη και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.
Από κει και πέρα εσύ γνωρίζεις τον σκύλο σου, τον εαυτό σου, το τι ζητάς από αυτόν και είσαι η πιο κατάλληλη να κρίνεις.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καταρχάς να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένοι.
Γενικά η συμβολή ενός εκπαιδευτή φυσικά και είναι θεμιτή ως απαραίτητη, αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει την εμπειρία ή ο σκύλος δεν είναι το πιο εύκολο και ήρεμο σκυλάκι.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα δεν τίθεται θέμα ότι αξίζει να απευθυνθείς σε έναν καλό εκπαιδευτή.
Σχετικά με αυτό το αρχικό θέμα που αναφερεις με την βόλτα και το λουρί, θα έπρεπε να τον έχεις μάθει στο λουρί πριν βγείτε την πρώτη βόλτα. Αφού τον έχεις από δύο μηνών, θα μπορούσες σιγά σιγά να το έχεις παρουσιάσει στο κουτάβι σου μέσα στο σπίτι. Οπότε ξεκινά την εκπαίδευση κατ οίκον έστω από αύριο, για να ξεπεράσετε το συντομότερο τα θεματάκια στην βόλτα σας.
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Καταρχάς να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένοι.
Γενικά η συμβολή ενός εκπαιδευτή φυσικά και είναι θεμιτή ως απαραίτητη, αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει την εμπειρία ή ο σκύλος δεν είναι το πιο εύκολο και ήρεμο σκυλάκι.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα δεν τίθεται θέμα ότι αξίζει να απευθυνθείς σε έναν καλό εκπαιδευτή.
Σχετικά με αυτό το αρχικό θέμα που αναφερεις με την βόλτα και το λουρί, θα έπρεπε να τον έχεις μάθει στο λουρί πριν βγείτε την πρώτη βόλτα. Αφού τον έχεις από δύο μηνών, θα μπορούσες σιγά σιγά να το έχεις παρουσιάσει στο κουτάβι σου μέσα στο σπίτι. Οπότε ξεκινά την εκπαίδευση κατ οίκον έστω από αύριο, για να ξεπεράσετε το συντομότερο τα θεματάκια στην βόλτα σας.
Ευχαριςτω πολυ για την ανταποκριςη !
Δε το ειχα σκεφτεί καθόλου αυτο με το λουρί η αληθεια ειναι !! Θα το εφαρμόσω απο αυριο κιόλας ! Πολυ χρήσιμη συμβουλή !
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Ούσα πρωτάρα στο σκυλοκουρμπέτι θεώρησα σωστό να απευθυνθώ σε εκπαιδευτή και εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι καλά έκανα... Όχι ότι κάνει κάτι το σκυλί σου που να είναι προβληματικό, ούτε το δικό μου έκανε ως κουτάβι, τα θέματα συμπεριφοράς όμως δεν παίρνεις χαμπάρι πως δημιουργούνται και εμφανίζονται αργότερα, όταν τα πράγματα διορθώνονται μεν, πιο δύσκολα δε...
Σε ποια ηλικία το πηγές ;;
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Αυτά που γράφεις είναι φυσιολογικά.
Δεν βλέπω κάτι το περίεργο.
Η τάση εδώ στο φόρουμ είναι να προτείνετε εκπαιδευτής, αλλά για αυτά που γράφεις, εγώ και αν δεν υπάρχει άλλο θέμα, θεωρώ πως τα λύσεις μόνη σου.
Το μόνο που χρειάζεται είναι συνέπεια, αγάπη και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.
Από κει και πέρα εσύ γνωρίζεις τον σκύλο σου, τον εαυτό σου, το τι ζητάς από αυτόν και είσαι η πιο κατάλληλη να κρίνεις.
Ετςι λεω κ γω ! Νομίζω πως ειναι μικρούλης ακομα ! Ισχύει αυτο που λένε πως αρχίζουν να ακούνε περισσότερο μετα τους 6 μήνες ;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ετςι λεω κ γω ! Νομίζω πως ειναι μικρούλης ακομα ! Ισχύει αυτο που λένε πως αρχίζουν να ακούνε περισσότερο μετα τους 6 μήνες ;
Δεν είναι μικρός.
Για ΓΠ μιλάμε άλλωστε. Μακράν ο πιο εκπαιδευσιμος σκύλος.
Δούλεψε τον και θα πάθεις πλάκα πόσο γρήγορα μαθαίνει.
Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ για να ενημερωθείς.
Αν νομίζεις πως δεν το έχεις η λύση του εκπαιδευτή όπως σου προτειναν και οι υπόλοιποι επιβαλεται.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU