Εκπαιδευση!


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Καλημερα σας!!!Οπως εχω προαναφερει εχω ενα πομερανιαν θηλυκο που ειναι πολυ νευρικο με αλλα ζωα και μικρα παιδακια(οταν το φοβουνται μονο)!!Με το που βλεπει σκυλο ή γατα τρελαινεται...και δεν ηρεμει με τπτ κ δεν με ακουει καθολου...μπορω να το διορθωσω καπως???ειναι 1 ετους και δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα για εκπαιδευτη δυσδτυχως...Θελω να ειναι ηρεμη με τα αλλα ζωα γιατι τωρα την εχω ολη μερα μεσα στο σπιτι και ειναι κριμα.εχω μεγαλο κηπο και δν την βγαζω εξω γιατι εχω και αλλα 4 σκυλια...τι μπορω να κανω???
 




ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Καλησπέρα. Αν κατάλαβα καλά, δεν βγαίνει καθόλου έξω το σκυλί?
Καλησπερα!!βγαινουμε βολτα κ γενικα οπου μπορω να την εχω μαζι μου την παιρνω!δεν τη βγαζω πολυ ομως.1-2 φορες τη βδομαδα το χειμωνα και τωρα μερα παρα μερα κ καθε μερα στη παραλια.Ατον κηπο ομως που μπορει να τρεξει χωρις λουρι δεν την αφηνω ποτε...
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Λοιπόν θα βοηθούσε πολύ αν μπορούσες να έχεις και κάποιον άλλο σκύλο μέσα στο σπίτι, για να υπάρχει ο πειρασμός.

Θα της βάλεις το λουρί και κάθε φορά που αυτή θα θέλει να ορμήσει στον σκύλο, γάτα κλπ εσυ θα της λες κοφτά "μη" ή "οχι". Αν αυτό δεν πιάσει την τσιμπάς στο πλάι ή θα την σκουντάς με το πόδι για να αποσυντωνηστεί και να μην εστιάζει στα άλλα ζώα.

ΜΟΛΙΣ κοιτάξει εσένα ΑΜΕΣΩΣ θα κλικάρεις με το κλίκερ και θα της δώσεις λιχουδιά θα το επαναλάβεις αυτό πολλές φορές.

Επειτα κάποια στιγμή θα βαρεθεί και θα κάτσει ή αν δει οτι δεν γίνεται την βάζεις εσύ να κάτσει. ΜΟΛΙΣ κάτσει κάνεις κλίκ και της δείνεις λουχουδιά. Το επαναλαμβάνεις κάθε μερά πολλές φορές μέχρι να δει οτι έχει ηρεμίσει και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ της βγάζεις το λουρί.

Έτσι θα μάθει να είναι ήρεμη και να συνυπάρχει αρμονικά με τα υπόλοιπα ζώα.

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ να την βγάζεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ βόλτα όχι μια δυο φορές την εβδομάδα για να εκτονόνεται και να μην είναι τόση νευρική. Γενικά να έχεις στο νου σου πως πρέπει να ανταμοίβεις την ήρεμη συμπεριφορά.

Αυτό μπορεί να εφαρμοστεί και στην βόλτα.
 
Last edited:


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Τα σκυλιά, χρειάζονται καθημερινή εκτόνωση. Το τρέξιμο στον κήπο δεν είναι εκτόνωση. Μέρα-παραμέρα δεν είναι εκτόνωση. 1-2 φορές βόλτα την εβδομάδα,το χειμώνα, δεν είναι εκτόνωση. Αν είχε περισσότερα ερεθίσματα που του προσφέρει η επαρκής καθημερινή βόλτα, ίσως να μην είχε προβλήματα στη συμπεριφορά του. Δεν δικαιολογείται τόση κλεισούρα. Ένα πομεράμιαν, δεν απαιτεί μεγάλη σωματική προσπάθεια εκ μέρους μας, όσο ανήσυχο και να είναι. Στην κατοχή σας δεν έχετε καναρίνι ή γάτα, αλλά σκύλο κ του πρέπει η ανάλογη μεταχείριση
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Λοιπόν θα βοηθούσε πολύ αν μπορούσες να έχεις και κάποιον άλλο σκύλο μέσα στο σπίτι, για να υπάρχει ο πειρασμός.

Θα της βάλεις το λουρί και κάθε φορά που αυτή θα θέλει να ορμήσει στον σκύλο, γάτα κλπ εσυ θα της λες κοφτά "μη" ή "οχι". Αν αυτό δεν πιάσει την τσιμπάς στο πλάι ή θα την σκουντάς με το πόδι για να αποσυντωνηστεί και να μην εστιάζει στα άλλα ζώα.

ΜΟΛΙΣ κοιτάξει εσένα ΑΜΕΣΩΣ θα κλικάρεις με το κλίκερ και θα της δώσεις λιχουδιά θα το επαναλάβεις αυτό πολλές φορές.

Επειτα κάποια στιγμή θα βαρεθεί και θα κάτσει ή αν δει οτι δεν γίνεται την βάζεις εσύ να κάτσει. ΜΟΛΙΣ κάτσει κάνεις κλίκ και της δείνεις λουχουδιά. Το επαναλαμβάνεις κάθε μερά πολλές φορές μέχρι να δει οτι έχει ηρεμίσει και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ της βγάζεις το λουρί.

Έτσι θα μάθει να είναι ήρεμη και να συνυπάρχει αρμονικά με τα υπόλοιπα ζώα.

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ να την βγάζεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ βόλτα όχι μια δυο φορές την εβδομάδα για να εκτονόνεται και να μην είναι τόση νευρική. Γενικά να έχεις στο νου σου πως πρέπει να ανταμοίβεις την ήρεμη συμπεριφορά.

Αυτό μπορεί να εφαρμοστεί και στην βόλτα.
Σ ευχαριστω πολυυυυυυυυ!!!!μεσα στο σπιτι δυστυχως δεν μπορω να εχω καποιο απο τα υπολοιπα σκυλια γιατι δεν εχουν μαθει να λειτουργουν μεσα στο σπιτι και θα την φανε επειδη τα προκαλει...το κλικερ τι ειναι????κ που θα το βρω???δυστυχως δεν την εμπιστευομαι χωρις λουρι γτ οταν δεν ειναι στο σπιτι δεν με ακουει κ μια φορα που τολμησα να την αφησω ελευθερη στον κηπο εξαφανιστηκε και δεν μπορουσα να την ποιασω..
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Τα σκυλιά, χρειάζονται καθημερινή εκτόνωση. Το τρέξιμο στον κήπο δεν είναι εκτόνωση. Μέρα-παραμέρα δεν είναι εκτόνωση. 1-2 φορές βόλτα την εβδομάδα,το χειμώνα, δεν είναι εκτόνωση. Αν είχε περισσότερα ερεθίσματα που του προσφέρει η επαρκής καθημερινή βόλτα, ίσως να μην είχε προβλήματα στη συμπεριφορά του. Δεν δικαιολογείται τόση κλεισούρα. Ένα πομεράμιαν, δεν απαιτεί μεγάλη σωματική προσπάθεια εκ μέρους μας, όσο ανήσυχο και να είναι. Στην κατοχή σας δεν έχετε καναρίνι ή γάτα, αλλά σκύλο κ του πρέπει η ανάλογη μεταχείριση
Τον πρωτο καιρο την εβγαζα συνεχεια..καθε μερα..μας κυνηγουσαν ολα τα σκυλια της περιοχης ομως και ηταν συνεχεια γεματη ψυλλους...παρκα γενικα δεν εχουμε οποτε που να την παω χωρις τον φοβο οτι θα μας φανε τα αδεσποτα??
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Σ ευχαριστω πολυυυυυυυυ!!!!μεσα στο σπιτι δυστυχως δεν μπορω να εχω καποιο απο τα υπολοιπα σκυλια γιατι δεν εχουν μαθει να λειτουργουν μεσα στο σπιτι και θα την φανε επειδη τα προκαλει...το κλικερ τι ειναι????κ που θα το βρω???δυστυχως δεν την εμπιστευομαι χωρις λουρι γτ οταν δεν ειναι στο σπιτι δεν με ακουει κ μια φορα που τολμησα να την αφησω ελευθερη στον κηπο εξαφανιστηκε και δεν μπορουσα να την ποιασω..
Θα το βρεις σε οποιοδήποτε πετ σοτ.

Εκπαίδευση σκύλου με κλίκερ - YouTube

Αν δεν σε ακούει γενικά τότε έχουμε θέμα υποκοής γενικά και όχι μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Μάθε τις το κάτσε, το μείνε κλπ και πάντα να επιδιώκεις την οπτική επαφή.

Είναι πολύ σημαντικό να βγαίνει βόλτες για να εκτονώνεται και μην είναι τόσο νευρική.
Πάρτην σε ένα ήσυχο δωμάτιο και πάρε λιχουδιές στα χέρια σου.

Κάντην να τις κοιτάξεις να βάλε την λιχουδιά μπροστά απο το μάτι σου. ΜΟΛΙΣ σε κοιτάξει κλικ και λιχουδιά, Το επαναλαμβάνεις και προσθέτεις την εντολή "Κοιτα". Προυπόθεση είναι να είναι ήρεμη. Να μην χοροπηδάει δηλαδή ή να γαυγίζει. Σιγά σιγά απομάκρινε την λιχουδια και απλά πες της "κοιτα" αν συνεχίσει να κοιτάει τις λιχουδιές σημαίνει πως δεν έχει εμπεδώσει την άσκηση τόσο καλά. Οπότε πάλι απο την αρχή.

Για να είναι ήρεμη πρέπει και εσύ η ίδια να είσαι ήρεμη. Τα σκυλιά έχουν την τάση να μιμούνται. Γι αυτό οτι συμπεριφορά βλέπει απο σένα, το κάνει και αυτή.

Επιβράβευε ΜΟΝΟ την ήρεμη συμπεριφορά και θα στρώσουν τα πράγματα.
 
Last edited:


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Θα το βρεις σε οποιοδήποτε πετ σοτ.

Εκπαίδευση σκύλου με κλίκερ - YouTube

Αν δεν σε ακούει γενικά τότε έχουμε θέμα υποκοής γενικά και όχι μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Μάθε τις το κάτσε, το μείνε κλπ και πάντα να επιδιώκεις την οπτική επαφή.

Είναι πολύ σημαντικό να βγαίνει βόλτες για να εκτονώνεται και μην είναι τόσο νευρική.
Πάρτην σε ένα ήσυχο δωμάτιο και πάρε λιχουδιές στα χέρια σου.

Κάντην να τις κοιτάξεις να βάλε την λιχουδιά μπροστά απο το μάτι σου. ΜΟΛΙΣ σε κοιτάξει κλικ και λιχουδιά, Το επαναλαμβάνεις και προσθέτεις την εντολή "Κοιτα".

Για να είναι ήρεμη πρέπει και εσύ η ίδια να είσαι ήρεμη. Τα σκυλιά έχουν την τάση να μιμούνται. Γι αυτό οτι συμπεριφορά βλέπει απο σένα, το κάνει και αυτή.

Επιβράβευε ΜΟΝΟ την ήρεμη συμπεριφορά και θα στρώσουν τα πράγματα.
Σ ευχαριστω πολυ!!!!μεσα στο σπιτι με ακουει μονο οταν βλεπει να κραταω φαγητο ή παιχνιδι αλλιως ......εξω απο το σπιτι ειναι πολυ καλη και ηρεμη μεχρι να δει σκυλο..θα παω αυριο κιολας να παρω το κλικερ!ελα και στην αθηνα να μας κανεις μαθηματα!!!
 


Elenaaa

Well-Known Member
15 Απριλίου 2013
102
0
Και εγω φοβαμαι τα αδεσποτα στη βολτα με τον μικρο μου γιατι τον εχουν ορμησει..πλεον οταν βγαινουμε εχω παντα ενα μεγαλο ξυλο μαζι μου για να φοβεριζω τα επιθετικα αδεσποτα..προσπαθω να τον κοινωνικοποιησω με αλλους σκυλους γιατι μετα απο αυτο που παθαμε δεν ηθελε να βλεπει αλλα σκυλια
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Τον πρωτο καιρο την εβγαζα συνεχεια..καθε μερα..μας κυνηγουσαν ολα τα σκυλια της περιοχης ομως και ηταν συνεχεια γεματη ψυλλους...παρκα γενικα δεν εχουμε οποτε που να την παω χωρις τον φοβο οτι θα μας φανε τα αδεσποτα??
:confused:
Να ρωτήσω κάτι..;;;
Έχεις 5 σκυλιά, από ότι κατάλαβα..
Βόλτα (πλην του κήπου) βγαίνει κάποιο..;;

Επίσης, τα αδέσποτα..δεν τρώνε όποιον περνάει δίπλα τους!!
Μπορείς να τα "καλοπιάσεις" με λίγο φαγητό..κ αυτά θα τρώνε, που το έχουν ανάγκη..κ εσύ θα κάνεις βόλτα..
Ακόμα..(το προχωράω πολύ, ξέρω..αλλά λέμε τώρα..) μπορείς να τα προσεγγίσεις κ να τους βάλεις κανά αντιπαρασιτικό κολλάρο ή να τα ψεκάσεις για ψύλλους, τσιμμπούρια..

Τέλος, δεν είναι υποχρεωτική η βόλτα σε πάρκο.. Κ οι ήχοι της πόλης βοηθούν πολύ στην κοινωνικοποίηση του ζώου, να συνηθίσει τον κόσμο, την φασαρία κ.ο.κ.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Σ ευχαριστω πολυ!!!!μεσα στο σπιτι με ακουει μονο οταν βλεπει να κραταω φαγητο ή παιχνιδι αλλιως ......εξω απο το σπιτι ειναι πολυ καλη και ηρεμη μεχρι να δει σκυλο..θα παω αυριο κιολας να παρω το κλικερ!ελα και στην αθηνα να μας κανεις μαθηματα!!!
Οπότε όταν την εκπαιδεύεις μετά απο κάποιο διάστημα βγάλε την λιχουδιά ως επιβράβευση και βάλε χάδι ή κάποιο παιχνίδι που της αρέσει.

Μην ξεχάσεις να "συστήσεις" το κλίκερ στην μικρή. Πρέπει να συνδέσει τον ήχο του κλίκερ με την επιβράβευση.

Γι αυτό μόλις το πάρεις άρχισε να κάνεις κλικ κοντά της στο άσχετο για να καταλάβει οτι κάθε φορά που ακούσει αυτόν τον ήχο, θα παίρνει λιχουδιά.
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
:confused:
Να ρωτήσω κάτι..;;;
Έχεις 5 σκυλιά, από ότι κατάλαβα..
Βόλτα (πλην του κήπου) βγαίνει κάποιο..;;

Επίσης, τα αδέσποτα..δεν τρώνε όποιον περνάει δίπλα τους!!
Μπορείς να τα "καλοπιάσεις" με λίγο φαγητό..κ αυτά θα τρώνε, που το έχουν ανάγκη..κ εσύ θα κάνεις βόλτα..
Ακόμα..(το προχωράω πολύ, ξέρω..αλλά λέμε τώρα..) μπορείς να τα προσεγγίσεις κ να τους βάλεις κανά αντιπαρασιτικό κολλάρο ή να τα ψεκάσεις για ψύλλους, τσιμμπούρια..

Τέλος, δεν είναι υποχρεωτική η βόλτα σε πάρκο.. Κ οι ήχοι της πόλης βοηθούν πολύ στην κοινωνικοποίηση του ζώου, να συνηθίσει τον κόσμο, την φασαρία κ.ο.κ.
Κανενα αλλο δεν βγαινει εκτος σπιτιου...δεν ειναι δικα μου...του πατερα μου,ο οποιος μας απαγορευει να τα βγαλουμε εξω.πραγμα που δε συμφωνω αλλα αυτη ειναι η αποψη του χρονια τωρα...τα αδεσποτα που λεω ειναι σκυλια που ανηκουν σε διαφορα σπιτια κ για καποιο λογο τα εχουν εξω στο δρομο για εκφοβισμο και δεν τα βαζουν στην αυλη τους.και κολλαρα εχουν και φαγητο...εμενα δεν θα με φανε...το Λουσακι μου ομως παραλιγο..κ οσες φορες τους εχω πει να τα μαζευουν στο σπιτι τους με βριζουν...
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Οπότε όταν την εκπαιδεύεις μετά απο κάποιο διάστημα βγάλε την λιχουδιά ως επιβράβευση και βάλε χάδι ή κάποιο παιχνίδι που της αρέσει.

Μην ξεχάσεις να "συστήσεις" το κλίκερ στην μικρή. Πρέπει να συνδέσει τον ήχο του κλίκερ με την επιβράβευση.

Γι αυτό μόλις το πάρεις άρχισε να κάνεις κλικ κοντά της στο άσχετο για να καταλάβει οτι κάθε φορά που ακούσει αυτόν τον ήχο, θα παίρνει λιχουδιά.
Εισαι κατατοπιστικοτατος και περιγραφικος!!!Πολυτιμες οι συμβουλες σου και η καλη σου διαθεση!!!
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Κανενα αλλο δεν βγαινει εκτος σπιτιου...Αυτό είναι καταδίκη. Ο πατέρα σας δεν θα έπρεπε να έχει σκυλιά δεν ειναι δικα μου... του πατερα μου,ο οποιος μας απαγορευει να τα βγαλουμε εξω.πραγμα που δε συμφωνω αλλα αυτη ειναι η αποψη του χρονια τωρα...τα αδεσποτα που λεω ειναι σκυλια που ανηκουν σε διαφορα σπιτια κ για καποιο λογο τα εχουν εξω στο δρομο για εκφοβισμο Αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει γι αυτό. Μπορεί ν απευθυνθεί κάπου?και δεν τα βαζουν στην αυλη τους.και κολλαρα εχουν και φαγητο...εμενα δεν θα με φανε...το Λουσακι μου ομως παραλιγο..κ οσες φορες τους εχω πει να τα μαζευουν στο σπιτι τους με βριζουν...
Πρέπει να γνωρίζετε, πως μόνο με το κλίκερ, ούτε όλα τα θέματα θα λυθούν, ούτε την εκτόνωση μπορεί να αντικαταστήσει
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Κανενα αλλο δεν βγαινει εκτος σπιτιου...δεν ειναι δικα μου...του πατερα μου,ο οποιος μας απαγορευει να τα βγαλουμε εξω.πραγμα που δε συμφωνω αλλα αυτη ειναι η αποψη του χρονια τωρα...τα αδεσποτα που λεω ειναι σκυλια που ανηκουν σε διαφορα σπιτια κ για καποιο λογο τα εχουν εξω στο δρομο για εκφοβισμο και δεν τα βαζουν στην αυλη τους.και κολλαρα εχουν και φαγητο...εμενα δεν θα με φανε...το Λουσακι μου ομως παραλιγο..κ οσες φορες τους εχω πει να τα μαζευουν στο σπιτι τους με βριζουν...
Καταρχάς, συμφωνώ με silver..
Τώρα, δεν είσαι υποχρεωμένη ούτε εσύ ούτε κανείς μας να ανέχεται τα ντα@βατζιλίκια του κάθε γείτονα..
Υποθέτω πως μπορείς να κινηθείς νομικά γι'αυτό, αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα, ψάξτο πάντως..
Το σκυλάκι πρέπει να βγαίνει έξω...πρέπει να μάθει τους ήχους της πόλης, πρέπει να συνηθίσει τα υπόλοιπα σκυλιά.. πρέπει να έχει όρια.. η συμπεριφορά του είναι ανεπιθύμητη και πρέπει να το καταλάβει..
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Συμφωνω απολυτα με τον silver!!!!! Αν ειναι δυνατον ΠΕΝΤΕ σκυλια και κανενα να μην πηγαινει βολτα. Αυτο ειναι φυλακη. Πως περιμενεις να κοινωνικοποιηθει η μικρη σου αν βγαινει 2 φορες την εβδομαδα τον χειμωνα???? Το ξερω οτι εχεις ολη την καλη διαθεση να μαθεις και να γινεις καλυτερη απεναντι στο σκυλι σου απλα...πολλα λαθη...
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Πρέπει να γνωρίζετε, πως μόνο με το κλίκερ, ούτε όλα τα θέματα θα λυθούν, ούτε την εκτόνωση μπορεί να αντικαταστήσει
Προσπαθω να τον πεισω να τα βγαζουμε εξω αλλα οταν ειχε παει για εκπαιδευση του ειπε ο ''θετικος εκπαιδευτης'' οτι τα σκυλια για να ειναι φυλακες πρεπει να ειναι στην απομονωση και στο σκοταδι ολη τη μερα και το βραδυ μονο ελευθερα στον κηπο...Πραγμα που κατα καποιο τροπο επεισα τον πατερα μου να αποφυγει αλλα ειναι ανενδοτος για βολτα εκτος σπιτιου...Οσο για τα σκυλια που βρισκονται στο δρομο με λουρακια δεν γινεται κατι..και τη φιλοζωικη πηραμε και μας ειπαν οτι αφου εχουν λουρι δεν μπορουν να κανουν τιποτα απολυτως...το κλικερ δεν το ηξερα...απο αυριο που θα το δοκιμασω θα σας λεω τις βελτιωσεις που θα σημειωνουμε!
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Συμφωνω απολυτα με τον silver!!!!! Αν ειναι δυνατον ΠΕΝΤΕ σκυλια και κανενα να μην πηγαινει βολτα. Αυτο ειναι φυλακη. Πως περιμενεις να κοινωνικοποιηθει η μικρη σου αν βγαινει 2 φορες την εβδομαδα τον χειμωνα???? Το ξερω οτι εχεις ολη την καλη διαθεση να μαθεις και να γινεις καλυτερη απεναντι στο σκυλι σου απλα...πολλα λαθη...
Προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω...πραγματικα...αλλα απογοητευτηκα με τις καταστασεις στην περιοχη μου και δυστυχως την πληρωνει η Λουση.καθε φορα μας κυνηγανε τα σκυλια....μα κααααθε φορα...και για 6 μηνες ηταν γεματη ψυλλους επειδη εχουμε χωματοδρομους και χωραφια,με αποτελεσμα να ταλαιπωρειται κ να εχει δοκιμασει οοοοοολες τις αμπουλες και τα σπρευ χωρις αποτελεσμα και εμενα 1 φορα το μηνα να πληρωνω ολο το μηνιατικο για απεντομωσεις στο σπιτι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.847
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981