Εκπαιδευση!


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Προσπαθω να τον πεισω να τα βγαζουμε εξω αλλα οταν ειχε παει για εκπαιδευση του ειπε ο ''θετικος εκπαιδευτης'' οτι τα σκυλια για να ειναι φυλακες πρεπει να ειναι στην απομονωση και στο σκοταδι ολη τη μερα και το βραδυ μονο ελευθερα στον κηπο...Πραγμα που κατα καποιο τροπο επεισα τον πατερα μου να αποφυγει αλλα ειναι ανενδοτος για βολτα εκτος σπιτιου...Οσο για τα σκυλια που βρισκονται στο δρομο με λουρακια δεν γινεται κατι..και τη φιλοζωικη πηραμε και μας ειπαν οτι αφου εχουν λουρι δεν μπορουν να κανουν τιποτα απολυτως...το κλικερ δεν το ηξερα...απο αυριο που θα το δοκιμασω θα σας λεω τις βελτιωσεις που θα σημειωνουμε!
Αααα καλά κουμάσια είναι και εδώ! Ενας σκύλος φύλακας δεν πρέπει να είναι εκτεθημένος έξω! Ο "εχθρός" μπορεί να δεί με τί έχει να κάνει και πολύ απλά να του πετάξει μια φόλα και να μπορέσει να μπεί με την ησυχιά του μέσα!
Και συμγωνώ με τα παιδιά οση εκπαίδευση και αν κάνει ο σκύλος αν δεν εκτονώνεαι δεν θα έχει αποτελέσματα!
 
Last edited:


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
του ειπε ο ''θετικος εκπαιδευτης'' οτι τα σκυλια για να ειναι φυλακες πρεπει να ειναι στην απομονωση και στο σκοταδι ολη τη μερα και το βραδυ μονο ελευθερα στον κηπο...](*,)
Ο Χριστός, η Παναγία κ οι 12 αποστόλοι μαζί....Κρίμα...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Υπαρχουν ακομα αυτες οι αποψεις ε?Οπως και το να τρωει ξυλο το σκυλι η για να μην κατουραει στο σπιτι να του χωνεις τη μουρη στις ακαθαρσιες του...Και αυτο το ειπε εκπαιδευτης??
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Ο Χριστός, η Παναγία κ οι 12 αποστόλοι μαζί....Κρίμα...
πιστεψε με πολυ κριμα...οταν τον πηραμε απο την εκπαιδευση ηταν θηριο ανημερο ο κουκλος μας... και για 1 εβδομαδα δεν μπορουσε να γαυγισει..(ηλεκτρικο κολλαρο μηπως??) κ μου ειπε να παει κ την μικρη μου εκει για 1 μηνα στο χωρο του κ μονο που δεν τον εβρισα..
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Υπαρχουν ακομα αυτες οι αποψεις ε?Οπως και το να τρωει ξυλο το σκυλι η για να μην κατουραει στο σπιτι να του χωνεις τη μουρη στις ακαθαρσιες του...Και αυτο το ειπε εκπαιδευτης??
δυστυχως δεν θα σταματησουν ποτε αυτες οι αποψεις...και ναι ο ''εκπαιδευτης'' που σας λεω μου ειπε να το κανω αυτο αυτο σε περιπτωση που λερωσει αλλου...κ φυσικα του απαντησα οτι αυτο εκανε η μητερα του οταν τα εκανε πανω του σαν μωρο?και ολοι αυτοι εχουν δουλεια...
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Αααα καλά κουμάσια είναι και εδώ! Ενας σκύλος φύλακας δεν πρέπει να είναι εκτεθημένος έξω! Ο "εχθρός" μπορεί να δεί με τί έχει να κάνει και πολύ απλά να του πετάξει μια φόλα και να μπορέσει να μπεί με την ησυχιά του μέσα!
Και συμγωνώ με τα παιδιά οση εκπαίδευση και αν κάνει ο σκύλος αν δεν εκτονώνεαι δεν θα έχει αποτελέσματα!
Εδω ειμαι σιγουρη πως ειναι χειροτεροι...
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
.Οσο για τα σκυλια που βρισκονται στο δρομο με λουρακια δεν γινεται κατι..και τη φιλοζωικη πηραμε και μας ειπαν οτι αφου εχουν λουρι δεν μπορουν να κανουν τιποτα απολυτως...
Οι φιλοζωικές οργανώσεις ενδεχομένως θα βοηθούσαν στην περίπτωση αδέσποτων σκύλων.. εδώ μιλάμε για δεσποζόμενα σκυλιά, τα οποία παρενοχλούν κ ενδεχομένως να μην λαμβάνουν και της καλύτερης μεταχείρισης..
Οπότε, οι φιλοζωικές προφανώς και δεν θα βοηθήσουν..
Η αστυνομία όμως θα βοηθήσει..
Με προσοχή βεβαίως, για να μην "εξαφανισθούν" έτσι απλά μια μέρα κάποιο από τα σκυλιά της περιοχής, γενικότερα..
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Οι φιλοζωικές οργανώσεις ενδεχομένως θα βοηθούσαν στην περίπτωση αδέσποτων σκύλων.. εδώ μιλάμε για δεσποζόμενα σκυλιά, τα οποία παρενοχλούν κ ενδεχομένως να μην λαμβάνουν και της καλύτερης μεταχείρισης..
Οπότε, οι φιλοζωικές προφανώς και δεν θα βοηθήσουν..
Η αστυνομία όμως θα βοηθήσει..
Με προσοχή βεβαίως, για να μην "εξαφανισθούν" έτσι απλά μια μέρα κάποιο από τα σκυλιά της περιοχής, γενικότερα..
Οι δικές μας φιλοζωικές αναλάμβαναν και σκυλιά που κακομεταχίζονταν. Στις δικές σας δεν γίνεται αυτό;
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Οι φιλοζωικές οργανώσεις ενδεχομένως θα βοηθούσαν στην περίπτωση αδέσποτων σκύλων.. εδώ μιλάμε για δεσποζόμενα σκυλιά, τα οποία παρενοχλούν κ ενδεχομένως να μην λαμβάνουν και της καλύτερης μεταχείρισης..
Οπότε, οι φιλοζωικές προφανώς και δεν θα βοηθήσουν..
Η αστυνομία όμως θα βοηθήσει..
Με προσοχή βεβαίως, για να μην "εξαφανισθούν" έτσι απλά μια μέρα κάποιο από τα σκυλιά της περιοχής, γενικότερα..
ουτε η αστυνομια βοηθαει γτ οταν ηρθε για ελεγχο τα σκυλια και φαγητο ειχαν και νερο και τα απαραιτητα εμβολια και αμεσως τα εβαλαν μεσα....και μετα ξανα εξω..και οσο για τη φιλοζωικη..λυπαμαι που το λεω αλλα θα επρεπε να ντρεπονται που νομιζουν οτι ειναι ''φιλοζωικες''.Χρονια βοηθουσαμε κ με φαρμακα κ με διαφορα αλλα.οταν ομως χρειαστηκε να τους καλεσω για μια αδεσποτη κουκλιτσα που γεννησε εξω απο το σπιτι μου 12 κουταβακια,ηρθαν τα μαζεψαν και εκαναν ευθανασια στα μικρα κ στηρωσαν τη θηλυκια κ την ξαναεφεραν.Ετσι βοηθανε τα αδεσποτα??τα πανε εκει που τα βρηκαν???χωρις φαγητο...χωρις νερο και χωρις ιατρικη περιθαλψη και φροντιδα???ναι μεν δεν εχουν χωρο για ολα τα αδεσποτα αλλα ας κανουν κατι γι αυτο....ας διεκδικησουν καποια πραγματα...τοσα χωραφια εχουμε σαν κρατος..ας τα αξιοποιησουν...απο τον τροπο που φερομαστε στα ζωα φαινεται η παιδεια μας...συγνωμη για τον μονολογο αλλα.....
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Οι δικές μας φιλοζωικές αναλάμβαναν και σκυλιά που κακομεταχίζονταν. Στις δικές σας δεν γίνεται αυτό;

Οι φιλοζωικές στην Ελλάδα είναι τόσο φίσκα απο αδέσποτα και χτυπημένα και κακομεταχειρισμένα σκυλιά που συνήθως δεν έχουν χώρο για ένα ακόμη. Σκέψου επίσης ότι οι περισσότεροι νεοέλληνες θέλουν "ράτσα" και όχι ημίαιμο, άρα δεν υιοθετούνται τα ήδη βρισκόμενα σκυλιά στην φιλοζωική.Άσε τα κολλήματα τύπου δεν το θέλω ενήλικο, το θέλω απο κουτάβι να με μάθει, κουλουπού κουλουπού...Τα πετ σοπ συνεχίζουν και πουλάνε αβέρτα "καθαρόαιμα" σκυλιά...Και οι ιδιοκτήτες που ζευγαρώνουν ανέυθυνα τα πουλάνε στο ιντερνετ (αν "μοιάζουν" με καθαρόαιμα).. Και δεν υπάρχει καμιά τιμωρία αν το παρατήσουν στον δρόμο αν το βαρεθούν, γιατί είναι δύσκολο να αποδειχθεί. Βέβαια προσπαθούν να επιβάλλουν υποχρεωτικά το τσιπάκι (επίσημα είναι υποχρεωτικό αλλα γνωρίζω τουλάχιστον 30 άτομα που δεν έχουν στα σκυλιά τους τσιπ) ώστε να "ελέγχεται" το σκυλί σε περίπτωση που το παρατήσουν, αλλα σε γενικές γραμμές έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας... :(
 
Last edited:


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Οι φιλοζωικές στην Ελλάδα είναι τόσο φίσκα απο αδέσποτα και χτυπημένα και κακομεταχειρισμένα σκυλιά που συνήθως δεν έχουν χώρο για ένα ακόμη. Σκέψου επίσης ότι οι περισσότεροι νεοέλληνες θέλουν "ράτσα" και όχι ημίαιμο, άρα δεν υιοθετούνται τα ήδη βρισκόμενα σκυλιά στην φιλοζωική.Άσε τα κολλήματα τύπου δεν το θέλω ενήλικο, το θέλω απο κουτάβι να με μάθει, κουλουπού κουλουπού...Τα πετ σοπ συνεχίζουν και πουλάνε αβέρτα "καθαρόαιμα" σκυλιά...Και οι ιδιοκτήτες που ζευγαρώνουν ανέυθυνα τα πουλάνε στο ιντερνετ (αν "μοιάζουν" με καθαρόαιμα).. Και δεν υπάρχει καμιά τιμωρία αν το παρατήσουν στον δρόμο αν το βαρεθούν, γιατί είναι δύσκολο να αποδειχθεί. Βέβαια προσπαθούν να επιβάλλουν υποχρεωτικά το τσιπάκι (επίσημα είναι υποχρεωτικό αλλα γνωρίζω τουλάχιστον 30 άτομα που δεν έχουν στα σκυλιά τους τσιπ) ώστε να "ελέγχεται" το σκυλί σε περίπτωση που το παρατήσουν, αλλα σε γενικές γραμμές έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας... :(
ετσι ακριβως και ακομη χειροτερα...θα επρεπε ολα τα σκυλια να εχουν τσιπ κ να τιμωρουνται οι κατοχοι τους...αλλα κανεις δεν νοιαζεται σοβαρα για αυτο το θεμα...
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
H αστυνομία δεν ασχολείται παιδιά(τουλάχιστον η δική μου εμπειρία αυτή είναι)!

Κοντά στο σπίτι μου έχει ένα στενάκι,που στο τέρμα του ζει μια "έξυπνη" οικογένεια,που έχει ένα σκύλο μεσαίου μεγέθους(π.χ. σαν Γ.Π.) μια μέσα και μια έξω στο δρόμο.
Σαν αποτέλεσμα, "ό,τι κινείται εκτελείται",όπως όταν πέρασα κάνοντας τζοκινγκ,που πάλι καλά απλά γάβγησε δίπλα μου,ή όταν απλά πέρασε ένας άλλος και τον δάγκωσε κανονικότατα στο μπρατσο,κάνοντάς του και ζημιά(αυτά που ξέρω εγώ δηλαδή γιατί μπορεί να έχουν συμβεί κι άλλα)!
Η αστυνομία "ήλθε,είδε και ενίκησε",χωρίς να κάνει τίποτα.
Και ο καημένος ο σκυλάκος γαβγίσει και συνέχεια!!!
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Στην Αμερική είναι χειρότερα. Τα έχουν μέσα σε κλουβία συνέχεια. Δεκάδες αδέσποτα και αν δεν υιοθετησθούν... ευθανασία! Γι αυτό δεν έχουμε και πολλά αδέσποτα γατί πάνε ή απο αμάξια ή απο φιλοζωική. Βέβαια αυτό με τις ράτσες εκεί δεν είναι έτσι. Οι άνθρωποι υιοθετούν ημίαιμα αρκεί να τους αρέσουν εμφανισικά, δεν ψάχνουν ντε και καλά για ράτσα...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Σκέψου επίσης ότι οι περισσότεροι νεοέλληνες θέλουν "ράτσα" και όχι ημίαιμο, άρα δεν υιοθετούνται τα ήδη βρισκόμενα σκυλιά στην φιλοζωική.
Καλα μη παίρνεις κι όρκο.... Αρχισαν τα καθαρόαιμα να ειναι κι αυτά στους δρόμους!!

ElpidaLucy...... Βόλτες, βόλτες, βόλτες!!!
Αν δεν εκτονώνεται το σκυλί οτι κι αν κάνεις να ειναι συνέχεια ενας κυκλος!

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU