Εκτροφέας toy poodle


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Γεια σας. Μια φιλη μου αποφασισε να αγορασει ενα poodle(χρωμα apricot). Aφου της εξηγησα περι πετ σοπ και παππυ μιλς, αποφασισε να απευθυνθει σε εκτροφεα. Ειναι νεα ιδιοκτητρια και δεν ειχε ποτε ξανα σκυλο. Αυτο που την ενδιαφερει βασικοτερα ειναι η υγιεια του σκυλου και αν ταιριαζουν τα poodle σε σχεση με τον τροπο ζωης της . Επειδη την βοηθαω στην αναζητηση της εχω καποιες ερωτησεις αφου δεν ξερω τιποτα για την συγκεκριμενη φυλη.
1) Τα poodle θα ηταν καλη επιλογη για εναν απειρο ιδιοκτητη;
2)Υπαρχουν καλοι εκτροφεις poodle στην Ελλαδα;
3)Υπαρχει κατι που θα πρεπει η φιλη μου να προσεξει ιδιαιτερα σε σχεση με τα poodle;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
1) Τα poodle θα ηταν καλη επιλογη για εναν απειρο ιδιοκτητη;
Ναι!

2)Υπαρχουν καλοι εκτροφεις poodle στην Ελλαδα;
Ναι

3)Υπαρχει κατι που θα πρεπει η φιλη μου να προσεξει ιδιαιτερα σε σχεση με τα poodle;
Έχουμε ειδική "κανισού" !! Θα σε ενημερώσει αυτή ! :D
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλησπέρα! Εμένα εννοεί, αλλά δεν είμαι ειδική, απλώς έχω δυο κανισάκια και αγαπώ τη φυλή :D
Η φίλη σου θέλει οπωσδήποτε toy και οπωσδήποτε apricot? Στο λέω γιατί και τα mini κανισάκια είναι πολύ μικρόσωμα σκυλιά - επίσης σε μια γέννα μπορεί να έχεις και toy και mini. Αν έχει μικρά παιδιά η φίλη σου καλύτερα να ψάξει για ένα νάνο, παρά για ένα πολύ εύθραυστο toy.

Ακόμα το τρίχωμα των λευκών και των μαύρων είναι συχνά πιο καλό και πιο εύκολο στην περιποίηση από των βερικοκύ και κόκκινων.

Κατά τα άλλα, ναι, στην Ελλάδα γίνεται σοβαρή εκτροφή της φυλής.

Εγώ δεν θεωρώ ότι έχουν ελαττώματα. Είναι υπέροχα σκυλιά, άκρως εκπαιδεύσιμα, πανέξυπνα, υγιή, δεν μαδάνε, δεν μυρίζουν καθόλου, πολύ ανθρωποκεντρικά, αγαπούν τρελά την οικογένειά τους, άριστοι συναγερμοί, τέλεια σκυλιά για tricks και βλακειούλες...

Αλλά η περιποίηση του τριχώματός τους είναι δαπανηρή υπόθεση και πρέπει να ασχολείσαι και καθημερινά, άσε που θέλουν συχνότερα μπάνιο και κούρεμα από άλλες φυλές. Και δεν μπορείς να τεμπελιάσεις και να παραμελήσεις το μαλλί τους - το αποτέλεσμα είναι τραγικό.
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
H φιλη μου δεν εχει παιδια, εχει τελειωσει και τις σπουδες της (απλετος χρονος για ενασχοληση με τον σκυλο) και τα οικονομικα της ειναι ανθυρα.
Σε σχεση με το μεγεθος θελει να μην ειναι το standard τωρα αν ειναι miniature ή toy δεν νομιζω οτι την ενδιαφερει και πολυ. Με το χρωμα ειναι κολλημενη θελει οπωσδηποτε apricot (εχει ξετρελαθει μαζι τους) και ας περιμενει και γεννα για χρονια(που λεει ο λογος). Δεν βιαζεται εχει αρκετο χρονο ακομα και πολλα πραγματα για να μαθει . Θα μπορουσες σε παρακαλω choe να μου αναφερεις καποια ονοματα εκτροφεων poodle? Ευχαριστω
 
Last edited:








Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γενικά δεν τρελαίνομαι να μιλάω δημόσια για επαγγελματίες (διαφήμιση/δυσφήμιση), αλλά οκ no problem.
Όπως της έγραψα το δικό μου σκυλάκι είναι από την Κρήτη, από την Έλενα Αλεξανδρή

cookiespirit kennel

Κυρίως νάνους εκτρέφει η Έλενα βερυκοκί και κόκκινους.
Βερυκοκί σκυλί δεν είναι εύκολο να βρει αλλού.
Εκτος αν έχει κάποια γέννα η Λίνα Κωστάκη, η οποία όμως συνήθως έχει μαύρα σκυλιά, καμιά φορά άσπρα και πολύ σπάνια άλλου χρώματος.
Η Λίνα είναι εξαιρετική εκτροφέας
Black Moon Rising - Poodles

Αυτά είναι τα εκτροφεία που μπορώ να συστήσω εγώ. Ξέρω ότι ασχολούνται κι άλλοι, αλλά είτε έχω ακούσει άσχημα πράγματα είτε δεν έχω καμία προσωπική γνώμη.
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Γενικά δεν τρελαίνομαι να μιλάω δημόσια για επαγγελματίες (διαφήμιση/δυσφήμιση), αλλά οκ no problem.
Όπως της έγραψα το δικό μου σκυλάκι είναι από την Κρήτη, από την Έλενα Αλεξανδρή

cookiespirit kennel

Κυρίως νάνους εκτρέφει η Έλενα βερυκοκί και κόκκινους.
Βερυκοκί σκυλί δεν είναι εύκολο να βρει αλλού.
Εκτος αν έχει κάποια γέννα η Λίνα Κωστάκη, η οποία όμως συνήθως έχει μαύρα σκυλιά, καμιά φορά άσπρα και πολύ σπάνια άλλου χρώματος.
Η Λίνα είναι εξαιρετική εκτροφέας
Black Moon Rising - Poodles

Αυτά είναι τα εκτροφεία που μπορώ να συστήσω εγώ. Ξέρω ότι ασχολούνται κι άλλοι, αλλά είτε έχω ακούσει άσχημα πράγματα είτε δεν έχω καμία προσωπική γνώμη.
Μονο αυτούς ξέρεις? για άλλους που ξέρεις τι άσχημα λόγια έχεις ακούσει, και λέω για άλλους που ξέρεις οχι για τίποτα άλλο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μονο αυτούς ξέρεις? για άλλους που ξέρεις τι άσχημα λόγια έχεις ακούσει, και λέω για άλλους που ξέρεις οχι για τίποτα άλλο
Εγώ θα έλεγα να περιοριστούμε σε αυτούς που έχει προσωπική εμπειρία ο κάθε ένας.., γιατί δεν νομίζω πως θα παρέχει κάτι ουσιαστικό σε αυτό το θέμα το τι έχει ακούσει ο κάθε ένας, πέρα από κουτσομπολιό ..

p.s. Είμαι και εγώ από αυτούς που δεν συμπαθούν την διαφήμιση ούτε την δυσφήμηση..!!
 
Last edited:


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Εγώ θα έλεγα να περιοριστούμε σε αυτούς που έχει προσωπική εμπειρία ο κάθε ένας.., γιατί δεν νομίζω πως θα παρέχει κάτι ουσιαστικό σε αυτό το θέμα το τι έχει ακούσει ο κάθε ένας, πέρα από κουτσομπολιό ..

p.s. Είμαι και εγώ από αυτούς που δεν συμπαθώ την διαφήμιση ούτε την δυσφήμηση..!!
Σαφως, αλλα ειναι ουσιαστικό αυτό που λέω, και θα ηθελα απάντηση, και η χλοη ξέρει
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μονο αυτούς ξέρεις? για άλλους που ξέρεις τι άσχημα λόγια έχεις ακούσει, και λέω για άλλους που ξέρεις οχι για τίποτα άλλο
Ναι, μόνο αυτούς ξέρω προσωπικά.
Νομίζω είναι λογικό να προτείνω την εκτροφέα και τη groomer του σκυλιού μου.

Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο σας έθιξε η απάντησή μου. Γνωρίζω ότι κάνετε εκτροφή, όπως και άλλοι, αλλά δεν ξέρω τίποτα για την εκτροφή που κάνετε. Είμαι σίγουρη πως κάνετε αξιόλογη δουλειά, και θα σας ανέφερα, αλλά ο ίδιος μου είπατε ότι εκτρέφετε μαύρους σκύλους μόνο σωστά?

Το ίδιο ισχύει και για άλλους. Δεν έχω προσωπική εμπειρία - γνώση, δεν προτείνω. Πού είναι το πρόβλημα?

Και για κανά-δυο έχω ακούσει άσχημα πράγματα. Και από ΕΣΑΣ.
Ούτε δημόσια ούτε σε pm δεν γράφω "μακριά απ' τον τάδε" όμως, υπ' όψιν, εκτός αν με ρωτήσουν συγκεκριμένα κι εκτός αν είμαι απολύτως σίγουρη γι' αυτό που λέω.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
απο τότε που επανεκίνησε η καθαρόαιμη κυνοφυλία στην Ελλαδα, εκτοφη κάνουν η κα Richard , of athenian stars, η κα Λιάτση, η κα Τσούτη, η κα Αλεξανδρή, τα τελευταια χρόνια η κα Κωστάκη, έκανε η κα Κάντζου, υπάρχουν και διάφοροι άλλοι. κάπιοι από αυτούς, εκαναν μια εκτοφή , ας τη πούμε μαζική,κάπιοι πλέον απο αυτούς κανουν προσπάθεια και εκτρέφουν επιλεκτικά με καλούς γεννήτορες, λόγω της παλίας τους ιστορίας δεν μου επιτρέπεται να τους αναφέρω εγώ μέχρι επιβαιβεωση του νέου προσανατολισμού της εκτροφής τους, αλλα κάνουν καλες προσπάθειες, αυτά τα ξέρει η χλόη, και σαφώς υπάρχουν και άλλοι, που συγνώμη αν δεν τους αναφέρω, αλλά μην ξεχναμε τη κα Richard εκ συζήγου, ή Δουμά εκ του πατρικού, γνήσια Αθηναία με πλέον των 30 ετών εκτροφή, την Λιάτση πλέον των 20 κλπ.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ψάχνετε κακές προθέσεις, και δεν είναι σωστό.
Για παράδειγμα, τη δουλειά της κας Λιάτση τη γνωρίζω (και εκτιμώ) μόνο ως groomer.
Και μην ξεχνάτε ότι ψάχνουμε για βερικοκύ σκύλο εδώ.
Αν ξέρετε γιατί δεν τη βοηθάτε με κάποιο link, τηλέφωνο?
 




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Παιδια ενταξει δεν χρειαζεται και να τσακωνεστε. Μια ερωτησουλα εκανα μονο :p