Εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων -τοπίο στην ομίχλη


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να εντοπίσει κανείς τις ευπάθειες σε βάθος, ειδικά αν είναι άπειρος...
Καθε φυλή (που λέω και ξαναλέω) έχει έναν μητρικό όμιλο.
Εκει θα βρει ο κάθε ενδιαφερόμενος πολλές πληροφορίες για την φυλή που τον ενδιαφέρει.
Μετά υπάρχουν οι όμιλοι της ίδιας φυλής σε διάφορες χώρες (σε κάποιες φυλές υπάρχουν και στην Ελλάδα) όπου και από κει μπορεί κανείς να αντλήσει πολλές πληροφορίες.

Επίσης, αντί κάποιος να ρωτάει σε ένα φόρουμ (οπως αυτό) "που θα βρω την χψ φυλή" και "πειτε μου εκτροφεα", μπορεί κάλλιστα να ρωτήσει για τα προβλήματα της φυλής και τι χρειάζεται να προσέξει.

Και βέβαια πάντα υπάρχει η δυνατότητα ο κάθε ένας από εμάς που έχουμε στην κατοχή μας καθαρόαιμους σκύλους και το έχουμε ψάξει λίγο παραπάνω, να φτιάξουμε μια τέτοια λίστα, ο καθένας στην φυλή του.

Ένα αντίστοιχο νομίζω είχε φτιάξει η @vrmode για τα γαλλικά.
Δεν θυμάμαι αν είχε βάλει συγκεκριμένες ασθένειες μέσα.
 
  • Like
Reactions: zerom0


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από τις ανακοινώσεις του Μαξίμου 19/01/2021.

" Αμέσως μετά, θα εγκρίνουμε τις βασικές αρχές ενός σημαντικού νομοσχεδίου για τα ζώα συντροφιάς. Έχει γίνει πολύ σημαντική δουλειά προετοιμασίας και τώρα το νομοσχέδιο αυτό θα είναι μια σημαντική τομή. Το έχουμε ήδη συζητήσει εκτενώς με φιλοζωικές οργανώσεις. Θα συνεχίσουμε τη συζήτηση και στα πλαίσια της δημόσιας διαβούλευσης. Θα αποτελέσει, όμως, ένα νομοσχέδιο το οποίο θα δώσει ένα ξεκάθαρο στίγμα εκσυγχρονισμού της νομοθεσίας και θα δημιουργήσει, θα δρομολογήσει ένα συνεκτικό πλαίσιο προστασίας των ζώων συντροφιάς, το οποίο θα πηγαίνει πέρα και πάνω από παρεμβάσεις που ήδη έχουν γίνει σχετικά π.χ. με τον κακουργηματικό χαρακτήρα του βασανισμού των ζώων. "

Ποιος νομοθετεί ; Η ΠΦΠΟ λέει πως έχει καταθέσει " πλήρη νομοθετική πρόταση ".

ΚΟΕ, Σύλλογος Ερασιτεχνών ( έχει πέσει γκρίνια ; ) και λοιποί φορείς ας μην κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και να μην επαναπαύονται στις ωριαίες συζητήσεις που είχαν ή σε ολιγόλεπτα σποτάκια. Η δική μου εκτίμηση είναι πως θα τους πάρουν τα βρ@κιά και δεν θα έχουν καταλάβει το πότε. Ελπίζω να διαψευστώ γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα περάσουν ακόμα δέκα χρόνια για Υπουργικές αποφάσεις.

* Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες εκ των έσω ας ενημερώσει.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
η μόνη υπολογίσιμη αντίδραση στις υποχρεωτικές στειρωσεις θα είναι από τους κυνηγούς και τις ψήφους τους.
Μην γελιόμαστε.
Ο ΚΟΕ και ο όμιλος ερασιτεχνών εκτροφέων είναι ένα απειροελάχιστο ποσοστό αυτών που ασχολούνται με τον σκύλο
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Για να σε υποχρεωσει καποιος να στειρωσεις πρεπει να εχει καταγραψει ολα τα σκυλιά πρωτα δηλαδη ολα να εχουν τσιπ δηλωμένο, καταχωρημένα στοιχεία. Αλλιως πως θα σε ελενξει? θα κοιταει στο δρόμο τα μπαλακια των αρσενικών και θα κανει υπερηχογραφημα στα θηλυκα? Θα σου κόψει πρόστιμο για το σκύλο που δεν υπαρχει πουθενα στοιχείο οτι έχεις?

Ολο το θέμα δεν έχει βάση απο πουθενά. Ειναι σαν να πηγαίνεις στο βήμα 8 απο το βήμα 2.

Εαν φτασουμε στην πληρη καταγραφ΄γ δε θα χρειάζεται πιθανά ή στείρωση, θα είμαστε σε ενα αλλο επίπεδο παιδείας, που φαντάζει μακρινό και ουτοπικο. Και δε θα γίνει σε 2-5 -10 χρονια, δε θα ζούμε ως τοτε. Γι αυτο προσωπικα απλα γελαω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πως προέκυψε τώρα, εδώ μέσα, το θέμα με τις υποχρεωτικές στειρωσεις που συζητάτε;
Από την εκτίμηση /εικασία του ΑΡΓΟΣ στο 102;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πως προέκυψε τώρα, εδώ μέσα, το θέμα με τις υποχρεωτικές στειρωσεις που συζητάτε;
Από την εκτίμηση /εικασία του ΑΡΓΟΣ στο 102;
Για εμένα δεν είναι τυχαία η χρονική στιγμή που ο κ. Κωστόπουλος επέλεξε να αναρτήσει το συγκεκριμένο άρθρο. Το σύνολο έχει να κάνει με την κυνοτροφία αλλά πιστεύω πως η αφορμή είναι ο επερχόμενος νόμος. Το αναφέρει άλλωστε και προσπαθεί να δείξει ποιος είναι ερασιτέχνης και ποιος επαγγελματίας. Όποιος έχει σοβαρή γνωριμία μαζί του ας του κάνει ένα τηλεφώνημα.

Οι στειρώσεις δεν είναι εικασία. Η κα. Μπομπολάκη έδωσε συνέντευξη μια μέρα μετά 20/01/2021.

* Είχαν καλεστεί κάπου όλοι μαζί ; Δεν το γνωρίζω ( ακόμα )
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μακάρι αλλά εγώ ετοιμάζω μια επιστολή, έτσι για το γαμώτο, να την στείλω σε εσωτερικών και Μαξίμου. Θα πάρω και τηλέφωνο.

Η συνέντευξη είναι στην εφημερίδα τα ΝΕΑ αλλά επειδή είναι μόνο για συνδρομητές δες περίληψη από τον αδελφικό ιστότοπο Υποχρεωτική στείρωση με επιδότηση για τα κατοικίδια
 
  • Sad
Reactions: sis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μακάρι αλλά εγώ ετοιμάζω μια επιστολή, έτσι για το γαμώτο, να την στείλω σε εσωτερικών και Μαξίμου. Θα πάρω και τηλέφωνο.
Χαρά στο κουράγιο σου αλλά ...θα σπαταλήσεις το χρόνο σου φοβάμαι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3