Εκτροφεία Golden Retriever


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
προμηθέα δεν θεοποίησα τον κτηνίατρο ως ειδικότητα και γνώσεις.ίσα ίσα. δεν τον μείωσα όμως και δεν τον θεωρώ λιγότερο γνώστη από εμένα ή κάποιους σαν κι εμένα.
όσο για την αγορά ενός σκύλλου εξ αρχής δεν είπα στον στέργιο να πάει σε κτηνίατρο , ούτε σε πετ!τον παρέπεμψα σε εκτροφέα!η δική μου είπα οτι ήταν μια περίπτωση, που ήξερα τον κτηνίατρο-συγγενή και με παρέπεμψε κάπου εν πάσει περιπτώση!νομίζω πως όποιος είχε σχέση με έναν κτηνίατρο ο καθένας θα τον ρωτούσε πριν πάρει σκύλο.
δεν είπα οτι ο κτηνίατρος είναι και κριτής μορφολογίας.το αντίθετο.ε'ιπα πως κάποιος που ενδιαφέρεται και ενημερώνεται και από λόγους εμπειρίας ίσως ξέρει κάτι παραπάνω από ενα απλό«ερασιτεχνη» σαν κι εμένα ή κάποιους σαν κι εμένα.πάντως αν βρείς ενα σκύλο στο δρόμο δεν νομίζω να πας σε κριτη μορφολογιας για να σου πει τι μπορεί ειναι είναι αλλά σε κτηνίατρο, ετσι για μια γνωμη ίσως και λανθασμένη.όσο για ο γεννεαλογικό χάρτη συμφωνώ.
παντως και να θέλει να αγιάσει κανείς δεν τον αφήνεις!εφυγα από την συζήτηση αλλά επέστρεψα και πάλι!:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
alexia οι μπηχτές και οι ειρωνείες είναι που χαλούν τη συζήτηση.αν και παρακολουθώ ενάμιση χρόνο το forum για το λόγο αυτό απέφευγα να γράψω. δεν είναι ωραίο. εκτός αν γίνεται έτσι για να γίνεται ειδικά από παλαιότερα μέλη.
Μήπως έχασες τσάμπα το χρόνο σου? Τι διάβαζες ενάμιση χρόνο και κατέληξες να πάρεις το σκύλο σου απο κτηνιατρο (= απο puppy mill η byb)


για το pedigree δεν θα ήθελα να το ανεβάσω γιατί είναι σαν ανάκριση ένα πράγμα.πάει πολύ επι προσωπικού και θα αναφερθούν και ονόματα άλλων ανθρώπων εν αγνοία τους.φαντάσου τι δικαστήριο θα γίνει! δεν κρίνεται άλλωστε η προέλευση του σκύλου μου, αλλά γίνεται κουβέντα για κάποια γενικότερα πράγματα.
Δεν χρειάζεται να το ανεβάσεις, η επωνυμία φτάνει. Ούτως η άλλως τα pedigree δεν είναι κρυφά.
 


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
μαλλον δεν διαβασες όλες τις αναφορές μου. μόνο επιλεκτικά όσες ήθελες, αλεξια...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@alexander pap
Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής διότι πάλι δεν κατάλαβες.

προμηθέα δεν θεοποίησα τον κτηνίατρο ως ειδικότητα και γνώσεις.ίσα ίσα. δεν τον μείωσα όμως και δεν τον θεωρώ λιγότερο γνώστη από εμένα ή κάποιους σαν κι εμένα.
Δεν σου είπα ούτε να θεοποιήσεις, ούτε να απορρίψεις τον κτηνίατρο. Σε θέματα υγείας σου είναι άκρως απαραίτητος. Είπα πως δεν υπάρχει άνθρωπος, συμπεριλαμβανομένου του κτηνιάτρου, που επιτρέπεται να σου πει για έναν σκύλο που δεν αποδεικνύεται από πουθενά η καθαροαιμία του (δηλαδή για έναν σκύλο χωρίς γενεαλογικό χάρτη) πως είναι καθαρόαιμος. Μπορεί να σου πει πως "μοιάζει με καθαρόαιμο" ή "φαίνεται καθαρόαιμος".

και την πεποίθησή μου πως δεν έγινα κατανοητός την ενισχύει και η συνέχεια της ανάρτησής σου:
πάντως αν βρείς ενα σκύλο στο δρόμο δεν νομίζω να πας σε κριτη μορφολογιας για να σου πει τι μπορεί ειναι αλλά σε κτηνίατρο, ετσι για μια γνωμη ίσως και λανθασμένη.
Για τον σκύλο που θα βρεις στον δρόμο και που σου μοιάζει για καθαρόαιμος, θα ψάξεις για τατουάζ και για μικροτσιπ. Μόνο έτσι μπορείς να βρεις τι είναι! Αν δεν το βρεις από εκεί μπορείς μόνο να πεις με τι μοιάζει!

Είχα την τύχη να γνωρίσω έναν - σήμερα - πολύ γνωστό και καλό κτηνίατρο όταν άνοιξε το κτηνιατρείο του. Κάποια στιγμή μετά από αρκετά χρόνια πήρα το πρώτο μου Ντόγκο (πιο πριν είχα Γερμανικά Ποιμενικά και Ρότβαϊλερ). Μόλις τελιώσαμε το πρώτο εμβόλιο χρειάστηκε κάποια στιγμή να βγώ από το ιατρείο. Επιστρέφοντας τον είδα να έχει ανοίξει το "Atlas of Dog Breeds" που είχε στο γραφείο του και να ψάχνει, ενώ δίπλα του είχε ανοιχτό το βιβλιάριο εμβολιασμού του σκύλου. Σήκωσε το κεφάλι του, μου χαμογέλασε αμήχανα και ρώτησε "Πως είπαμε πως το λένε αυτό;" :)
Σήμερα είναι ο κτηνίατρος με τα περισσότερα Ντόγκο επισκέπτες (δεν είναι όλοι ασθενείς) στην Ελλάδα και μπορεί άνετα να δει ένα κουτάβι 30 με 40 ημερών και αν τον ρωτήσεις να σου πει με αρκετά μεγάλη ακρίβεια αν θα πάει καλά στις εκθέσεις. Παρόμοια εμπειρία έχει και με Γερμανικά Ποιμενικά, Ρότβαϊλερ, Ντόμπερμαν και Πίνσερ Νάνους. Δεν θα σου πει όμως ποτέ πως το τάδε σκυλί είναι καθαρόαιμο αν αυτό δεν αποδεικνύεται από κάπου.
 


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
όταν λέω φιλε προμηθέα να βρεις σκύλο στο δρόμο εννοώ κουτάβι όπως βρήκα και το κράτησα.ρώτησα λοιπόν, αν και φαινόταν ότι δεν είναι ράτσας, τι μπορεί να είναι ο συνδυασμός των φυλών!εκεί παέι το σχόλιο οτι δεν γίνεται να ρωτήσεις κριτή.τώρα πιστεύω να έγινα κατανοητός.παίζουμε με τις λέξεις νομίζω.:)είπα και ξαναλέω οτι ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ όχι να μου δώσει και κρίση ακριβή για το ποσοστό καθοραιμίας ή πόσο πλησιάζει το άριστα. λέμε περίπου τα ίδια πράγματα αλλά θέλεις να πω ακριβώς αυτό που λες εσύ!για αυτό πλατιάζουμε....όσο για το τσιπάκι είναι απαραίτητο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βρε παληκαρι μου τα παιδια προσπαθουν να σου πουν οτι ειτε παιρνεις κουταβι απο κτηνιατρο ειτε απο Pet Shop ειναι ενα και το αυτο!!!Για να μην ειμαι απολυτος λεω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις οι κτηνιατροι δινουν ταχα μου καθαροαιμο ενω δεν ειναι!

Αρμοδιοτητα του κτηνιατρου ειναι να γιατρευει και οχι να συστηνει εκτροφεις η να κανει τον μεσαζοντα!!!

Εσενα δηλαδη τι σου ειπε ο κτηνιατρος?Μην πας σε εκτροφεα θα σου βρω εγω ενα καλο κουταβι?Ποιος σου εδωσε τα pedigree?

Προσωπικα αν μη τι αλλο επρεπε να σου τα δωσει ο εκτροφεας.Εγω δεν θα εμπιστευομουν αλλον!

Γιατι ο κτηνιατρος σου δεν σου ειπε το εκτροφεα(αν το πηρε αυτος απο εκτροφειο) να πας να το παρεις εσυ κατευθειαν απο εκει?
 


aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
Ξεθάβω αυτό το topic γιατί είναι κάτι το όποιο με ενδιαφέρει
Λοιπόν μετά από ώριμη σκέψη μαζί με την Σπυριδούλα και βάζοντας κάτω τα θέλω τα δικά μας και του μελλοντικού συντρόφου μας αποφασίσαμε
ότι είμαστε πιο κοντά στα Labrador και για αυτό ξεκίνησα να έρχομαι σε επαφή με εκτροφεία απλά επειδή ο ορίζοντας μου είναι περιορισμένος στα
3 που ανακάλυψα θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κανέναν ακόμα
Για την Ιστορία στο έναν με δέχτηκαν αξιοπρεπώς και μιλήσαμε πάρα πολύ παραγωγικά και σίγουρα θα πάμε να τους δούμε από κοντά
Στο άλλο ένοιωσα παρείσακτος
και στο τρίτο δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα ίσως έτυχε :rolleyes:
 




aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
Ήθελα και ακόμα θέλω απλά το θέμα είναι ότι κάποιοι παράγοντες με κάνουν διστακτικό
για παράδειγμα δεν μπορώ να βλέπω τον σκύλο μου να υποφέρει από την ζέστη είναι σκυλί για τους -40 και όχι και για τους +45 σε ένα σπίτι αρκετά ζεστό μην ξεχνάμε τώρα φτιάχνετε μέχρι τον Σεπτέμβριο θα είναι έτοιμο άρα air condition το άλλο καλοκαίρι δεν θα υπάρχει εκτός από το υπνοδωμάτιο και για ένα Husky θα είναι too much αυτό
μετά μας προβληματίζει η τάση φυγής-εξερεύνησης που έχει και όπως ένα καλό παιδί μου είπε σε προσωπικό μήνυμα θα το χάσω και θα κλαίω μετά
αφού τα συζητήσαμε όλα αυτά εμφανίστηκε πολύ διστακτική η Σπυριδούλα απέναντι σε αυτό το σκυλί και μαζί της και εγώ
Και πάντα υπήρχε στο μυαλό της η μεγάλη της λαχτάρα για Labrador Retriever και επειδή δεν θέλουμε έναν σκύλο δυστυχισμένο είδαμε ότι μας ταιριάζει στην παρούσα φάση που είμαστε το Labrador
και φυσικά το θέμα του παιδιού που έχουμε σκοπό να κάνουμε και την ιδιαίτερη σχέση που αναπτύσσουν τα Labrador απέναντι στα μικρά
Αν μπορούσα θα ήθελα να έχω,ένα Husky,ένα Dogo και ένα Ladrador όλα θα γίνουν σιγά σιγά :D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Την ενεργητικοτητα του λαμπ τη σκεφτηκατε?
Tα hasky το σκανε... οταν δε νιωσουν μελη της αγελης και δεν εκτονωνονται. To air condition δεν εχει καμια σημασια... απο τη στιγμη που το σκυλι θα μπορει να ειναι μεσα στο σπιτι. Και εγω οταν ειχα τη Φαιη δεν ειχα air condition.
Δε σας ξερω και συγνωμη.. αλλα η συντομη αυτη αλλαγη απο μία φυλη σε αλλη με κανει σκεπτικη... εγω οταν ηθελα dogo ηθελα μονο dogo γνωριζοντας πολυ καλα τα συν και τα πλην...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Amaliaz!
Δεν το σκάνε από βίτσιο σώνει και ντε...
Επίσης, ο μανδύας τους τα προστατεύει κι από το κρύο, αλλά κι από την ζέστη!Εντάξει, δεν μιλάω να το αφήσεις το σκυλι να ψηθεί στον ήλιο βέβαια....

Θεωρώ ότι ακόμα δεν έχει κατασταλάξει στο τι αναζητάτε από τον σκύλο σας!Πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να μελετήσετε λίγο περισσότερο τις φυλές που σας ενδιαφέρουν πριν πάρετε την τελική σας απόφαση ώστε να μην το μετανιώσετε μετά!
 


aris83

Well-Known Member
17 Απριλίου 2010
202
0
Γέρακας
Προς θεού μην ζητάς συγγνώμη συζήτηση κάνουμε ας τα πάρουμε τα πράγμα με την σειρά τους
Το κόλλημα με τα husky υπάρχει από μικρό παιδί και έγινε πιο έντονο τότε που ήταν να κάνω το λάθος και να συμβάλω στην βλακεία του φίλου μου ως εκεί όλα καλά,όπως θυμάστε άρχισα να ψάχνω εκτροφείο βρήκα πήγα μίλησα με τον άνθρωπο
Εκεί όμως αρχίζει να μπαίνει μέσα μου αρχικά και ακολούθως στην γυναίκα μου κάποιοι έντονοι προβληματισμοί(τους είπα παραπάνω) και σκέφτηκα αν κάνω το καλό και να σου πω κάτι με βοήθησε να συνειδητοποιήσω ότι παρασύρθηκα από την όλη ιστορία με την byb του βλάκα παραπάνω από όσο έπρεπε
Αναρωτήθηκα τι θέλω και στα θέλω μου έπαιζαν αυτά τα 3 σκυλιά με την πρώτη θέση να την μοιράζονται τα Labrador και τα Husky
Ψάχνω και ψάχνομαι θέλω όταν πάρω την οριστική απόφαση να είμαι 100000000% βέβαιος για αυτό που κάνω και για αυτό άλλωστε δεν βιάζομαι

Θεωρώ ότι ακόμα δεν έχει κατασταλάξει στο τι αναζητάτε από τον σκύλο σας!Πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να μελετήσετε λίγο περισσότερο τις φυλές που σας ενδιαφέρουν πριν πάρετε την τελική σας απόφαση ώστε να μην το μετανιώσετε μετά!
Ακριβώς!!!!!!!
 


Bgre

New Member
9 Νοεμβρίου 2010
3
0
Θεσσαλονίκη
Παρακολουθώ το topic εδώ και καιρό αλλα δν βλέπω να ανοίγετε νεα συζήτηση :)

Θα ήθελα λίγη βοήθεια απ'ολους εσάς που έχετε golden..
πχ Απο ποιό εκτροφείο το πήρατε , αν έχει τα χαρακτηριστικά κτλ , και γενικώς αμα είστε ευχαριστημένοι με την επιλογή σας.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τα εκτροφεία που αναφέρονται ήδη είναι απο τα πολύ καλά. Κάνε μιά επίσκεψη-συζητήστε και κρίνεις και μόνος σου,βέβαια
το σίγουρο είναι ότι μένουμε μακριά απο πέτσοπ και "εκτροφείς" ευκαιριακούς και δήθεν
 










agamemnwn

Active Member
30 Μαρτίου 2008
42
0
δηλαδη εκανα χαζομαρα ή πεταξα τα λεφτα μου επειδη εδωσα προκαταβολη και παρηγγειλα ηδη ενα γκολντεν απο πετ?
το περιμενω σε 2 βδομαδες απο ουγγαρια..
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
χμ.......γκρρρρ!!!!!
Επρεπε να εχεις ενημερωθει πρωτυτερα.
Τωρα? ειναι μεγαλη η προκαταβολη?Αν ειναι μικρη μπορει να αγορασεις κρεβατακια/λουρακια /τροφες/μπωλακια/σαμπουαν/που ετσι και αλλιως θα χρειαστεις.
Το θεμα ειναι να δεχτει και ο πετ σοπερ.Αλλα μια δικαιολογια ισως βρεις. Βεβαια πρεπει να υπολογισεις οτι απο εκτροφειο θα σου στοιχισει παραπανω αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο .....