Εκτροφείο Εργασιακού Γερμανικού Ποιμενικού


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Γεια σας,
Εδώ και αρκετά χρόνια ασχολούμαι με τους γερμανικούς ποιμενικούς εργασιακών γραμμών.Τους περασμένους μήνες σκεφτήκαμε με τον αδερφό μου να φτιάξουμε ένα μικρο εκτροφείο γερμανικού ποιμενικού εργασιακών γραμμών.Έτσι και έγινε. Φτιάξαμε μια εταιρεία , εγκαταστάσεις, μια ιστοσελίδα , βρήκαμε επιβήτορα στη Γερμανία,ζευγαρώσαμε
το κορίτσι μας και τώρα ευχόμαστε όλα να πάνε καλά στη γέννα.Το εκτροφείο μας λέγεται GSD for life και η ιστοσελίδα μας είναι GSD for Life. Οποιαδήποτε κριτική ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Καλωσήρθες wgsd:). Πολύ ωραίο το site και εύχομαι όλα να πάνε καλά. Έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε presa και Γερμανικούς Ποιμενικούς*agapoylas*Μια απορία :Οι εργασιακοί Γερμανικοί Ποιμενικοί κάνουν γι αρχάριους?
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Είναι κάτι που λείπει από την Ελλάδα . Αν και θα προτιμούσα να μην υπάρχει αυτή η διάκριση , και να γίνει ένας ο Γ.Π , σας εύχομαι καλή αρχή . Να ξέρετε οτι ο εργασιακός Γερμανικός Ποιμενικός δεν είναι κατάλληλη γραμμή αίματος για πολλούς και δεν απευθύνεται στο ευρύ κοινό που έχει την προκατάληψη του ''Ρεξ'' . Ακόμα είναι μια ''έκδοση'' με αυξημένες ενεργειακές ανάγκες και συνεχή ενασχόληση .
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Είναι κάτι που λείπει από την Ελλάδα . Αν και θα προτιμούσα να μην υπάρχει αυτή η διάκριση , και να γίνει ένας ο Γ.Π , σας εύχομαι καλή αρχή . Να ξέρετε οτι ο εργασιακός Γερμανικός Ποιμενικός δεν είναι κατάλληλη γραμμή αίματος για πολλούς και δεν απευθύνεται στο ευρύ κοινό που έχει την προκατάληψη του ''Ρεξ'' . Ακόμα είναι μια ''έκδοση'' με αυξημένες ενεργειακές ανάγκες και συνεχή ενασχόληση .
Πιστεύω κ εγώ ότι 1)δεν πρέπει να "αμβλύνεται" ο χαρακτήρας κανενός ζώου για να απευθύνεται σε όσο το δυνατόν ευρύτερο κοινό και 2) οι έχοντες προκατάληψη με οποιοδήποτε τηλεοπτικό πρότυπο, δεν πρέπει ν αποκτούν κανένα σκύλο:)
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Πιστεύω κ εγώ ότι 1)δεν πρέπει να "αμβλύνεται" ο χαρακτήρας κανενός ζώου για να απευθύνεται σε όσο το δυνατόν ευρύτερο κοινό και 2) οι έχοντες προκατάληψη με οποιοδήποτε τηλεοπτικό πρότυπο, δεν πρέπει ν αποκτούν κανένα σκύλο:)
Σαφώς και δεν πρέπει να εμπορευματοποιείται ο Γ.Π. Ίσα ίσα που πιστεύω πως αυτή η ράτσα έχει περισσότερες (πολύ περισσότερες) πωλήσεις για τις απαιτήσεις του . Ίσως παρερμηνεύηκε αλλά και εγώ αυτά ακριβώς που ανέφερες (1,2) εννοώ .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλή αρχή και από μένα...αν και ελπίζω να είσαστε πολύ προσεκτικοί στο ποιοί θα αποκτήσουν τα κουτάβια σας...ειδικά στην Ελλάδα. Φαντάζομαι ότι αναλαμβάνετε και την εκπάιδευση τους αργότερα, γιατί 'ένας εργασιακός που δεν θα δουλευτεί σωστά...καταστρέφεται. Θα ήθελα να δω το pedigree του αρσενικού και τις διακρίσεις του...!!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλή αρχή και από μένα, και ελπίζω κάποτε να πάψει να υφισταται η διάκριση εργασιακός-εκθεσιακός.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Nα σας ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου! Καλώς ωρίσατε και καλή αρχή στο εκτροφείο σας!!
 




jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Καλή αρχη,
επιτελους κατι τετοιο και στην Ελλαδα.
Και αν και δεν ξερω το σκεπτικο σας, μην μένετε μονο στην εργασια,με τα ιδια σκυλια κατεβείτε και σε καμμια εκθεση!
 






mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Καλή αρχή κι από μένα, ελπίζω να πετύχει το εγχείρημα γιατί πραγματικά κάτι τέτοιο λείπει από Ελλάδα. Ελπίζω και εύχομαι τα βραβεία που θα μαζέψετε να είναι εργασίας, όπως ακριβώς το έχετε σκεφτεί. Για τον φίλο (jimboGS) που ευχήθηκε να μην μείνετε μόνο στην εργασία και να κατεβείτε και σε καμιά έκθεση, εγώ θα ευχηθώ το αντίθετο: Μείνετε σε αυτό που σκεφτήκατε, δηλαδή εργασία!
Μπορεί να μην έπρεπε να χρειάζεται και να μην έπρεπε να υπάρχει διάκριση, αλλά υπάρχει είτε το θέλουμε είτε όχι και δεν πρέπει να εθελοτυφλούμε, αλλά αυτό είναι θέμα που πρέπει να συζητηθεί -και έχει ήδη συζητηθεί- σε άλλο τοπικ. Εκτροφεία εκθεσιακών ΓΠ -που πολλές φορές τα καταφέρνουν και στην εργασία- υπάρχουν αρκετά στην Ελλάδα. Εκτροφείο όμως καθαρά εργασιακών ΓΠ δεν είχαμε ως τώρα. Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα όπως τα έχετε σκεφτεί.

Υ.Γ. Στην αρχική σας σελίδα, στο "καλώς ήλθατε" εκεί που αναφέρεστε στην συναρπαστική φυλή που λέγεται "Γερμανικός Ποιμενικός", νομίζω ότι η παρένθεση με την επεξήγηση "λυκόσκυλο" πραγματικά δεν χρειαζόταν.

Και μια ακόμα (καλοπροαίρετη) παρατήρηση: Στο βίντεο "protection" έχω τις ενστάσεις μου: Η σκύλα ορμάει, κάνει γεμάτο δάγκωμα, δεν αφήνει και όταν ο ερεθιστής φτύνει το μανίκι, η σκύλα δεν ασχολείται καθόλου μαζί του αλλά παίρνει το μανίκι σαν τρόπαιο και το φέρνει σε εσάς ενώ ο ερεθσιτής κόβει βόλτες ανενόχλητος μόλις έδωσε το μανίκι. Σόρρυ, αλλά αυτό δεν είναι protection και το θεωρώ τελείως λάθος σε σκύλο εκπαιδευμένο για φύλαξη (τονίζω "για φύλαξη" -protection-, όχι κυνάθλημα). Δεν λέω ότι η Zoe είναι "μανικόσκυλο" καθώς δεν ξέρω τον σκύλο, ωστόσο το video θα επέτρεπε τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς (πάντα με την σκέψη ότι το video αναφέρεται ως "protection" και όχι π.χ. ως προπόνηση για ipo).
 
Last edited by a moderator:


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια,την στήριξή σας και τις παρατηρήσεις σας.Σας υποσχόμαστε ότι θα προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι.Είναι ένα δύσκολο ξεκίνημα σε αυτή τη δύσκολη περίοδο για τη χώρα μας.

Μια απορία :Οι εργασιακοί Γερμανικοί Ποιμενικοί κάνουν γι αρχάριους?
Αν ο αρχάριος όπως λες είναι συνειδητοποιημένος στην απόκτηση ενός σκύλου εργασίας και ασχοληθεί με συνέπεια με το σκύλο του τότε θα τα καταφέρει.Ο εργασιακός σκύλος ταιριάζει σε άνθρωπο δραστήριο που ο τρόπος ζωής του, του επιτρέπει να αφιερώνει πολλές ώρες καθημερινά στο σκύλο του.Δεν είναι σκύλος που τον αφήνουμε μόνο του όλη μέρα, του πετάμε ένα πιάτο φαΐ και αυτό είναι...θα μαραζώσει.

Ασχολήστε με κάποιο κυναθλητισμό?
Προς το παρόν όχι.Είναι κάτι όμως το οποίο το έχουμε στο μυαλό μας, αλλά όχι στο άμεσο μέλλον.

Καλή αρχή και από μένα...αν και ελπίζω να είσαστε πολύ προσεκτικοί στο ποιοί θα αποκτήσουν τα κουτάβια σας...ειδικά στην Ελλάδα. Φαντάζομαι ότι αναλαμβάνετε και την εκπάιδευση τους αργότερα, γιατί 'ένας εργασιακός που δεν θα δουλευτεί σωστά...καταστρέφεται. Θα ήθελα να δω το pedigree του αρσενικού και τις διακρίσεις του...!!
Ναι θα είμαστε πολύ προσεκτικοί, δε θέλουμε οι σκύλοι μας να είναι δυστυχισμένοι.Θα κρατήσουμε επαφή με τους ιδιοκτήτες όσο αυτοί μας το επιτρέπουν. Θέλουμε να ξέρουμε τη πορεία του κάθε σκύλου μας.Το εκτροφείο μας συνεργάζεται με κέντρο εκπαίδευσης και είμαστε δίπλα στον ιδιοκτήτη και στο σκύλο του για οποιαδήποτε καθοδήγηση-απορία.Τώρα όσο αφορά τα pedigree, όλοι οι σκύλοι στην ιστοσελίδα μας είναι link το οποίο παραπέμπει στο pedigree-διακρίσεις.

Στην αρχική σας σελίδα, στο "καλώς ήλθατε" εκεί που αναφέρεστε στην συναρπαστική φυλή που λέγεται "Γερμανικός Ποιμενικός", νομίζω ότι η παρένθεση με την επεξήγηση "λυκόσκυλο" πραγματικά δεν χρειαζόταν.
Στην Ελλάδα ο γερμανικός ποιμενικός ακόμα αναφέρεται σαν λυκόσκυλο.Έτσι θέλουμε να είμαστε σαφείς για το τι φυλή εκτρέφουμε.

Στο βίντεο "protection" έχω τις ενστάσεις μου: Η σκύλα ορμάει, κάνει γεμάτο δάγκωμα, δεν αφήνει και όταν ο ερεθιστής φτύνει το μανίκι, η σκύλα δεν ασχολείται καθόλου μαζί του αλλά παίρνει το μανίκι σαν τρόπαιο και το φέρνει σε εσάς ενώ ο ερεθσιτής κόβει βόλτες ανενόχλητος μόλις έδωσε το μανίκι. Σόρρυ, αλλά αυτό δεν είναι protection και το θεωρώ τελείως λάθος σε σκύλο εκπαιδευμένο για φύλαξη (τονίζω "για φύλαξη" -protection-, όχι κυνάθλημα). Δεν λέω ότι η Zoe είναι "μανικόσκυλο" καθώς δεν ξέρω τον σκύλο, ωστόσο το video θα επέτρεπε τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς (πάντα με την σκέψη ότι το video αναφέρεται ως "protection" και όχι π.χ. ως προπόνηση για ipo).
Σωστή παρατήρηση.Η Ζοε είναι σκύλος με πολύ ενέργεια και νεύρα.Είναι πολλές φορές που έχει ''φτύσει'' το μανίκι και έχει γυρίσει να επιτεθεί στον ερεθιστή.Σε αυτό το video στα κομμάτια που επιστρέφει σε μένα κατόπιν εντολής μου κρατώντας το έπαθλο κερδίζει πάντα.Η εντολή για να αφήσει χρησιμοποιείται στο κομμάτι του video που γίνεται επίθεση από 2 άτομα. Πίστεψέ με ότι αν ποτέ χρειαστεί, χτύπα ξύλο, να μας προστατέψει θα είναι εκεί χωρίς να σκεφτεί μανίκια, μπαλάκια, άλλα ζώα κτλπ.Ελπίζω να μη μας τύχει.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Απλά λέω ότι το screening που θα πρέπει να κάνετε σε ένα υποψήφιο ιδιοκτήτη θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα εξονυχιστικό. Τα εργασιακά Γερμανικά δεν είναι του σαλονιού..ούτε για να φυλάνε κτήματα και ξέρετε καλύτερα από τον καθένα ότι η εκπαίδευσή τους και η ανατροφή τους είναι τελείως διαφορετική από ότι ενός μορφολογικού ΓΠ πχ. Οπότε θα είναι κρίμα, όταν έχετε κάνει μια τέτοια επένδυση σε κάτι που αγαπάτε...να πάνε χαμένες αυτές οι γραμμές. Το εκτροφείο του πατέρα το γνωρίζω...είναι ένα από τα 2,3 καλύτερα εκτροφεία εργασιακών γραμμών στη Γερμανία... Η σκύλα είναι από Τσεχία? Απλά όταν μπάινεις στο Site πρέπει να είσαι registered member για να δεις λεπτομέρειες...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θέλω να πιστεύω ότι όποιος γνωρίζει την ύπαρξη μιας πιο εργασιακής γραμμής Γ.ποιμενικών το γνωρίζει επειδί έχει κάποιους στόχους για το σκύλο. Νομίζω ελάχιστοι είναι αυτοί που θα ζητήσουν Γ.ποιμενικό τέτοιας εκτροφείς για "μόστρα" ή για να λένε ότι είναι "καθαρόαιμο".

Το εκτροφείο του πατέρα ναι είναι γνωστό. Αλλά της μητέρας δεν πάει πίσω.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
όταν έχεις εργασιακό γερμανικό ποιμενικό, πρέπει οπωσδήποτε να ασκεί καθήκοντα φύλαξης? Δεν μπορεί να είναι ένα ζώο συντροφιάς που ασχολείται πχ. με κυναθλητισμό ή χαραμίζεται το ζώο? Και ακόμα κ αν το εκτονώνεις και ασχολείσαι ώρες μαζί του, όπως άλλωστε πρέπει να γίνεται με κάθε ζώο είναι αρκετό αυτό για να το έχει ένας αρχάριος?