Εκτροφείο , η αρχή


Status
Κλειδωμένο θέμα

sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
1: Γιατι οχι,
2: Απαντσα στο παιδι, εχω μελετησει τις συγκεκριμενες φυλες σε θεματα υγειας, χαρακτηρα κλπ και για εναν "αρχαριο" στον χωρο ειναι απο τις καλυτερες.
Διάβασε στο λινκ γιατί όχι, και μην προτρέχεις, δεν ξεκίνησε ο κόσμος με σένα....
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
@ChristosCT

Η ερώτηση σου είναι "Από που να προμηθευτώ σκύλους ενήλικους φυλής Yorkshire Terrier και Groenendael για να αρχίσω εκτροφή;" και διαθέτεις 2-3000€ για κάθε σκύλο, αλλά θα διαθέσεις και περισσότερα αν δεν βρεις.

Εγώ μπορώ να θεωρήσω την ερώτηση σου "φυσιολογική" (και όχι "τρολλάρισμα") αφού και κάποιος που θέλει να αρχίσει εκτροφή κότες Καραγκούνικες π.χ. θα ρωτούσε φυσιολογικά από που μπορεί να προμηθευτεί "έτοιμες" κότες και κοκόρια (δε το λέω ειρωνικά).

Σου απαντώ, λοιπόν, πως αν έχεις λίγο υπομονή και αν ψάξεις υποτυπωδώς θα βρεις αρκετούς που διαθέτουν αυτό που θες και στα χρήματα που προσφέρεις. Συνέχισε τα email και παρακολούθησε και στο Facebook ομάδες και σελίδες αγοροπωλησιών.

Αν τώρα, έχεις και άλλα ερωτήματα όπως "Είναι σωστός ο τρόπος που σκέφτομαι;", "Για ποιο λόγο θέλω να ασχοληθώ με την εκτροφή;" και πολλά άλλα... Μπορούν να συζητηθούν. Αν τα έχεις απαντήσει όλα αυτά, θα μπορούσες να μοιραστείς και με εμάς τις σκέψεις και τις απαντήσεις στις οποίες έχεις καταλήξει.

Αν πάλι δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις απαντήσεις, να μοιραστείς απόψεις και σκέψεις και όλα αυτά σε ήρεμο και κόσμιο (όχι απαραίτητα σε "βουλής των λόρδων") επίπεδο... Μάλλον η διάδραση μας θα είναι σύντομη.

Ελπίζω να βοήθησα... :)
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια , θα λαβω υποψην μου οσα ειπες. Επιτελους ουσιαστικη απαντηση.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Αν επιτρέπεται πάντα, το οικονομικό το έχεις υπολογίσει; Και δεν εννοω μόνο την αγορά των σκύλων.
 




ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Αν επιτρέπεται πάντα, το οικονομικό το έχεις υπολογίσει; Και δεν εννοω μόνο την αγορά των σκύλων.
Eξοπλισμος οπως Θερμαστρες , βιταμινες, τροφες, ιατρικα εξοδα εχουν υπολογιστει , ναι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Σιγά μην ασχολήθηκες με αδέσποτα εσύ...
Άνθρωπος που έχει ασχοληθεί σοβαρά με αδέσποτα δεν κάνει ούτε καν σοβαρή εκτροφή, όχι αυτή που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις εσύ.
Και πριν με ρωτήσεις πόσα αδέσποτα έχω σώσει..Κανένα. Αλλά δεν δημιούργησα και κανένα, αντιλαβού;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
τα έξοδα για τα κουτάβια όταν με το καλό έρθουν; γιατρούς, τροφές κλπ. Χρόνο για τη σωστή πρώτη κοινωνικοποίησή τους; εξετάσεις για δυσπλασίες και άλλες κληρονομικές ασθένειες; Επίσης, γνώσεις πάνω στο πώς να διαλέγεις και να κρίνεις σε χαρακτήρα το κουτάβι που ζητάει ο καθένας;
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Σιγά μην ασχολήθηκες με αδέσποτα εσύ...
Άνθρωπος που έχει ασχοληθεί σοβαρά με αδέσποτα δεν κάνει ούτε καν σοβαρή εκτροφή, όχι αυτή που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις εσύ.
Και πριν με ρωτήσεις πόσα αδέσποτα έχω σώσει..Κανένα. Αλλά δεν δημιούργησα και κανένα, αντιλαβού;
Με ξερεις και απο χτες? Ακου κει δημιουργω αδεσποτα. Το αν ασχοληθικα ή οχι ουτε που με νοιαζει να σε πείσω, Κλασσικη κλαφτρα που το μονο που ξερεις να κανεις να κραζεις χωρις λογο. Αντε κανε κανα γκρουπ στο φβ να το παιξεις φιλόζωη, αντε με τον καθε ασχετο σ αυτην την χωρα.
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
τα έξοδα για τα κουτάβια όταν με το καλό έρθουν; γιατρούς, τροφές κλπ. Χρόνο για τη σωστή πρώτη κοινωνικοποίησή τους; εξετάσεις για δυσπλασίες και άλλες κληρονομικές ασθένειες; Επίσης, γνώσεις πάνω στο πώς να διαλέγεις και να κρίνεις σε χαρακτήρα το κουτάβι που ζητάει ο καθένας;
Ολα αυτα εχουν γραφτει με μολυβι και χαρτι, μελεταω την κινηση αυτη εδω και 8-9 μηνες, δεν ειναι της στιγμης.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Μια ερώτηση ακόμα θα ήθελα να κάνω και αν θες μοιράζεσαι μαζί μας την απάντηση. Γιατί θέλεις να ξεκινήσεις εκτροφή;

Και συγγνώμη θα ξαναρωτήσω. Ξεκινάς την εκτροφή. Βρίσκεις ζευγάρι με όλα τα χαρτιά, τις εξετάσεις κλπ. Η θηλυκιά γεννάει. Εσύ έχεις το χρόνο να τα μεγαλώσεις όταν απογαλακτιστούν και μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να δοθούν; Μπορείς να ξοδέψεις χρόνο στο καθένα και σε όλα μαζί για να κοινωνικοποιηθούν σωστά, να μάθουν κάποιες πρώτες εντολές κλπ; Και επίσης, φτάνει η στιγμή να δοθούν. Έρχονται τρεις υποψήφιοι ιδιοκτήτες και οι τρεις έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Ένας το θέλει πιο ήρεμο, ένας άλλος πιο κυριαρχικό και ο τρίτος κάπου στη μέση. Είσαι σίγουρος ότι διαθέτεις αυτές τις γνώσεις που χρειάζονται για να δώσεις στον καθένα το κουτάβι που ψάχνει;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Με ξερεις και απο χτες? Ακου κει δημιουργω αδεσποτα. Το αν ασχοληθικα ή οχι ουτε που με νοιαζει να σε πείσω, Κλασσικη κλαφτρα που το μονο που ξερεις να κανεις να κραζεις χωρις λογο. Αντε κανε κανα γκρουπ στο φβ να το παιξεις φιλόζωη, αντε με τον καθε ασχετο σ αυτην την χωρα.
Τώρα μου κάνες τα μούτρα κρέας. Ούτε τρόλινγκ με αξιοπρέπεια δεν μπορείς να κάνεις, όχι εκτροφή. Είσαι για πολλά γέλια και πολλά γιαούρτια..
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Και στην μελέτη όλη, ένα απ τα λυμένα θέματα είναι η άδεια?????
Προφανως και οχι, εχω μιλησει ομως ηδη με κοε.
Τι νομιζεις? Ειναι δυσκολο να παρω 2 σκυλια των 100 ευρω και να βγαζω κουταβια 2 φορες τον χρονο?

Μια ερώτηση ακόμα θα ήθελα να κάνω και αν θες μοιράζεσαι μαζί μας την απάντηση. Γιατί θέλεις να ξεκινήσεις εκτροφή;
Θελω να το συνδιασω με το επαγγελμα που κανω και απο την στιγμη που μου αρεσει εννοειται οτι θα το προσπαθησω
 




ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Τώρα μου κάνες τα μούτρα κρέας. Ούτε τρόλινγκ με αξιοπρέπεια δεν μπορείς να κάνεις, όχι εκτροφή. Είσαι για πολλά γέλια και πολλά γιαούρτια..
Ασε ρε κυρατσα τραβα φτιαξε κανα φαι, θες να μου την πεις κιολας. Τραβα κανε κανα γκρουπ να σωσεις τα ψηφιακα αδεσποτα , εμαθες και το τρολλινγκ.
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Τι σχέση έχει ο ΚΟΕ με την άδεια????
Στην ελλαδα με τον καθε σαπιο φιλοζωο που εχει 100 αδεσποτα μαζεμενα σπιτι και γεννοβολανε δημιουργοντας αλλα 100 αδεσποτα μονο εκει μπορεις να μιλησεις. Ομιλο ενεργο της καθε ρατσας δεν μπορεσα να βρω,
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Οπότε ο μόνος λόγος για να ξεκινήσεις εκτροφή είναι επειδή σου αρέσει σαν ιδέα; Και αν δεν πιάσει και αν δεν τα καταφέρεις, τα σκυλιά που θα έχεις πάρει τι θα τα κάνεις; Αν στο μεταξύ υπάρξει και γέννα και δεν βρεις ανταπόκριση τα κουτάβια τι θα απογίνουν;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σου έδωσα ένα λινκ και δεν το διάβασες.
Δεν βγαίνει άδεια λέμε.
Δεν έχει σχέση ο ΚΟΕ με αυτό
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Οπότε ο μόνος λόγος για να ξεκινήσεις εκτροφή είναι επειδή σου αρέσει σαν ιδέα; Και αν δεν πιάσει και αν δεν τα καταφέρεις, τα σκυλιά που θα έχεις πάρει τι θα τα κάνεις; Αν στο μεταξύ υπάρξει και γέννα και δεν βρεις ανταπόκριση τα κουτάβια τι θα απογίνουν;
Να τα παρατησω στα χωραφια οπως οι φιλοζωικες και οι κυρατσες παντως δεν παιζει.
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Σου έδωσα ένα λινκ και δεν το διάβασες.
Δεν βγαίνει άδεια λέμε.
Δεν έχει σχέση ο ΚΟΕ με αυτό
Αυτο το λες εσυ , με ενα pdf που ανεβασες το οποιο αναφερεται σε pet shop.
Απο τον κοε που ειναι ο μονος πιστοποιημενος φορεας μου ειπανε οτι χρειαζονται καποια διαδικαστικα οπως ελενχος στον χωρο (καποια τμ. το καθε σπιτι σκυλου) θεματα υγειινης κλπ.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc