Εκτροφείο στην Ελλάδα για Welsh Springer Spaniel.


gitl58

Member
7 Ιανουαρίου 2021
9
20
22
Kαλησπέρα σε όλη την ομάδα του φόρουμ και χρόνια πολλα!! Κατ'αρχήν θα ήθελα να πω σε όλα τα μέλη του forum ένα μεγάλο ευχαριστώ, διότι ελληνικά ιστολόγια που να αφορούν τον σκύλο συναντώ σπάνια. Έχω μάθει αρκετά για τα σκυλιά καθώς διαβάζω αρκετά τα τελευταία χρόνια τόσο από το συγκεκριμένο ιστολόγιο όσο και από διάφορα άλλα σαιτ/ιστολογια/μπλογκ κτλ. Τελευταία, μια συγκεκριμενη ράτσα σκύλου μου έχει εξάψει την περιέργεια και επειδή πάντοτε ήθελα να αποκτήσω έναν (ή μια) τετράποδο σύντροφο, απλά διάφορες σύγκυριες πάντα ήταν σαν τροχοπέδη σε αυτή μου την επιθυμία. Όπως είδατε και από τον τίτλο μιλάω για τα Welsh Springer Spaniel (Ουαλικό Σπρινγκερ Σπάνιελ) τα οποία συγγενεύουν με τα Αγγλικά Σπρινγκερ Σπανιελ! Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος που γνώρισα τα συγκεκριμένα έγινε κάπως... περίεργα! Προτού δω μια συγκεκριμένη ταίνια δεν γνώριζα την ύπαρξη τους, και έτσι κατάλαβα πως η ράτσα αυτή σπάνια απαντάται εδώ. Ένα μικρό disclaimer, δεν επιθυμώ να βιαστώ για να αποκτήσω κάποιο σκυλάκι είτε πρόκειται για εκπρόσωπο της συγκεκριμένης φυλής είτε κάποιας άλλης είτε και για κάποιο αδεσποτάκι... Επειδή η συγκεκριμένη περίοδος είναι κάπως δύσκολη για απόκτηση σκύλου, προτιμώ να συλλέξω όσες πληροφορίες μπορώ για τα συγκεκριμένα για να δω και τελικά αν όντως μπορώ να καλύψω τις ανάγκες της φυλής αυτής, να κάνω και το απαραίτητο research για την μορφολογία/εκτροφέα κτλ.

Θα ήθελα λοιπόν όποιοι τυχόν γνωρίζετε κάποιον όμιλο για την συγκεκριμένη φυλή, ή ακόμα καλύτερα αν γνωρίζετε κάποιον εκτροφέα που να εκτρέφει τα συγκεκριμένα εδώ στην Ελλάδα, να μου τα παραθέσετε ει δυνατόν. Η αλήθεια είναι πως βρήκα αρκετά εκτροφεία που εκτρέφουν Cocker Spaniel και υπέθεσα πως επειδή και τα Welsh ανήκουν στην ίδια οικογένεια θα εκτρέφουν και αυτά... Μέχρι στιγμής έχω βρει εκτροφεία στο εξωτερικό που να εκτρέφουν Welsh Springer Spaniel. Και εδώ τίθεται το άλλο ερώτημα, πως εις ην περίπτωση, αποφασίσω τελικά να αποκτήσω ένα τέτοιο σκυλάκι απο κάποιο εκτροφείο στο εξωτερικό πως διαφοροποιείται η διαδικασία; Ξέρω ότι ήδη βιάζομαι και μιλαώ για εκτροφεία ενώ καλά-καλά δεν ξέρω αν τελικά θα αποκτήσω σκυλάκι από την συγκεκριμένη φυλή...

Ε δεν πειράζει, ό,τι μαθαίνεις καλό είναι!
ΥΓ; Αν έχετε κάποια εμπειρία με την συγκεκριμένη φυλή, αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω, αν έχετε κάποιο link να μου παραθέσετε για μελέτη ή ακόμα και κάποιο καλό εκτροφείο, για να το επισκεφτώ, να μιλήσω και με κάποιον επαγγελματία, καλοδεχούμενο!

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ και για την ταλαιπωρία!
Καλό βραδυ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες!

Στη θέση σου θα ξεκινούσα από τα βασικά, δηλαδή να μάθω για την φυλή.

1. Μητρικός όμιλος φυλής
2. Πρότυπο
3. Ιστορία
4. Εργασιακές Ικανότητες και πως αυτές διασφαλιζονται μεσω εξετάσεων εργασίας (υποθέτω Field trials θα έχει)
5. Προβλήματα υγείας της φυλής και μέσω ποιών εξετάσεων προλαμβανονται.

Στην Ελλάδα, δεν έχω ιδέα εάν υπάρχουν εκτροφεις της φυλής.

Μέσω του site του κυνολογικου ομίλου Ελλάδας, μπορείς να βρεις τις εκδηλώσεις (εξετάσεις εργασίας και εκθέσεις μορφολογίας) και μέσω των αποτελεσμάτων να δεις εάν μετείχε κάποιο δείγμα της φυλής.

Το να υπάρχει ένα βέβαια δεν σημαίνει πως υπάρχει και εκτροφεας από πίσω ή αν πρόκειται για εκτροφεα, δεν σημαίνει πως έπιασες μπινγκο.

Θέλει ψάξιμο να δεις τι εκτρέφει, πως εκτρέφει και ποιοι οι στόχοι του.

Όσον αφορά το εξωτερικό, πολλοί από εδω μέσα έχουμε σκυλιά από ξένους εκτροφεις. Ανάμεσα τους κι εγώ.
Δεν είναι κάτι δύσκολο, θέλει όμως το ίδιο ψάξιμο.

Το βασικό για μένα τουλάχιστον, είναι να αποκτήσεις μια άποψη για την φυλή που σε ενδιαφέρει, ώστε να είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις το σωστό και τυπικό δείγμα της φυλής. Αυτό είναι που θα σε οδηγήσει και στο σωστο άνθρωπο που τα εκτρέφει. Στον άνθρωπο που δίνει την ίδια αξία στο γνωστό τρίπτυχο : υγεία χαρακτήρας μορφολογία.
 
  • Like
Reactions: saras


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αύριο θα δω ένα σπρινγερ, θα ρωτήσω από που το έχει πάρει και θα σου πω.
Σαν χαρακτήρας πάντως το συγκεκριμένο είναι αρκετά ισορροπημένο άρα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι από εκτροφέα.
Θα ενημερώσω αύριο
 


gitl58

Member
7 Ιανουαρίου 2021
9
20
22
Αύριο θα δω ένα σπρινγερ, θα ρωτήσω από που το έχει πάρει και θα σου πω.
Σαν χαρακτήρας πάντως το συγκεκριμένο είναι αρκετά ισορροπημένο άρα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι από εκτροφέα.
Θα ενημερώσω αύριο
Σ'ευχαριστώ πολύυ!! Μακάρι να είναι από κάποιο εκτροφέα εδώ στην Ελλάδα... Θα με βοηθήσει πολύ.
 




ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλά το συγκεκριμένο τελικά δεν το αγόρασαν το βρήκαν κουταβάκι θαμμένο μέχρι τον λαιμό.

Απορώ πως έχει τέτοιο χαρακτήρα.
Επίσης δεν ξέρω αν είναι αγγλικό η Ουαλίας. Και φυσικά δεν έχει χαρτιά.
Ακούς @mareco θαμμένο μέχρι το λαιμό, είναι πραγματικά και δεν χωράνε στο μυαλό μου..
Τι άνθρωποι είμαστε, αναρωτιέμαι...
 
  • Sad
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3