Εκτροφείς και B.A.R.F.

  • Thread starter SwkDoG
  • Ημερομηνία δημιουργίας

S

SwkDoG

Guest
Βλέπωντας τα θέματα BARF που "ανακινήθηκαν" μου δημιουργήθηκε μια σκέψη...

Πόσο επηρεάζει το sponsoring μεγάλων εταιρειών ξηρών τροφών τους επαγγελματίες εκτροφείς στην απόφαση τους να χρησιμοποιούν (...ή να προτείνουν) διατροφή με ωμά (BARF)?...

Όπως και ομίλους και άλλες "αρχές"...

Μη ξεχάσω και κτηνιάτρους...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Yπαρχουν εκτροφεις εντιμοι που αγαπουν πολυ τα σκυλια τους και την ρατσα,που πιστευω οτι αυτοι δεν επηρεαζονται,ασχετα με τι τροφη ταιζουν,πιστευω οτι το εχουν ψαξει και καταληξει σε οποια τροφη θεωρουν οτι ειναι καλυτερη για τα σκυλια τους,μαγειρευτο,ωμο η ξηρα....οσο για τους κουταβοπαραγωγους,αυτοι νομιζω οτι οπως και οι εκπαιδευτες και οι κτηνιατροι επηρεαζονται,και προτεινουν αναλογα με την εταιρια που ειναι χορηγος τους.
Στην Αμερικη εχουν ηδη καποιες εταιριες συσκευασει σε κονσερβες ωμη τροφη συμφωνα με την BARF διατροφη και αυτο διευκολυνει αρκετα ανθρωπους που εχουν πολλα σκυλια η δεν προλαβαινουν να ετοιμασουν οι ιδιοι....τωρα για το αν ειναι καλη οσο η φρεσκια αμφιβαλω
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Υπάρχουν στην Ελλάδα εκτροφείς που barf-άρουν :?: Η κτηνίατροι που να είναι υπέρμαχοι? Εγώ όπου το έχω πει, με κοιτάνε σαν τον Χάνιμπαλ Λέκτερ!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
vrmode said:
Υπάρχουν στην Ελλάδα εκτροφείς που barf-άρουν :?: Η κτηνίατροι που να είναι υπέρμαχοι? Εγώ όπου το έχω πει, με κοιτάνε σαν τον Χάνιμπαλ Λέκτερ!
Ο δικος μας κτηνιατρος ηταν τελειως αντιθετος με την BARF,οταν ακουσε ωμο κρεας ηταν αρνητικος και μου ειπε αν δεν θες ξηρα,τουλαχιστον δινε μαγειρευτο,μετα απο αρκετους μηνες οταν πηγαμε για τα εμβολια και την ειδε του εκανε εντυπωση πως αλλαξε το τριχωμα της και το σωμα της και με ρωτησε τι της εκανα,οταν του ειπα για την διατροφη μου απαντησε...ε βεβαια τα σκυλια δεν ξερουν να μαγειρευουν,αυτη ειναι η φυσικη τροφη που πρεπει να τρωνε και μου συστησε να πηγαινω στην αγορα να παιρνω αργεντινης που ειναι πιο φτηνο.
Αμα ο ανθρωπος εχει ανοιχτο μυαλο!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πόσο επηρεάζει το sponsoring μεγάλων εταιρειών ξηρών τροφών τους επαγγελματίες εκτροφείς στην απόφαση τους να χρησιμοποιούν (...ή να προτείνουν) διατροφή με ωμά (BARF)?...
Ψάχνοντας να βρω απάντηση, έπεσα πάνω στο site ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗΣ εταιρίας ξηρών τροφών.
Διαβάζω λοιπόν: (το παραθέτω ως παράδειγμα, γιατί το θεώρησα ενδεικτικό).

Breeder program
1. Buy 6, get 1 free
2. Free kits with samples
3. Breeder bucks for recommendation
4. Free food for each litter
Και καταλήγει: $500 a year in benefits.

Δεν ξέρω αν εσείς πήρατε μια απάντηση… Εγώ πλέον δεν έχω απορίες.
 


S

SwkDoG

Guest
Ακόμα μία σχετική διαπίστωση είναι τα κυνολογικά/ζωοφιλικά έντυπα που κυκλοφορούν στην χώρα μας.
Επί παραδείγματι ξεφυλλίζω τώρα το τελευταίο τεύχος του "Τα σκυλιά μας και εμείς"...Παρατηρώ λοιπόν μέσα διαφημίσεις εκτροφείων και εκπαιδευτών πλαισιωμένες από λογότυπα εταιρειών ξηρών τροφών (...αν δεν κάνω λάθος το κόστος της καταχώρησης επωμίζοντε οι εταιρείες ή απλά συνεισφέρουν ένα ποσό?...).
Οπότε τι θα σου προτείνει αυτός ο άνθρωπος?!...Και μάλιστα δημόσια?!...

Πηγαίνοντας την σκέψη "ένα βήμα παρακάτω" παρατηρώ στο έντυπο 10 ολοσέλιδες καταχωρήσεις εταιρειών ξηρών τροφών (συμπεριλαμβανομένου του οπισθόφυλλου) σε σύνολο 96 σελίδων...Δηλαδή κάτι παραπάνω από το 10% του περιεχομένου του περιοδικού είναι διαφημίσεις ξηρών τροφών!...
Πόσο επηρεάζει αυτό την "άποψη" του εντύπου και την κατεύθυνση που δίνει ή θέλει να δώσει στους αναγνώστες του?...

Υ.Γ. Λίγο άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα αλλά ενδεικτικό της παιδείας που θα περιμέναμε να δίνουν τα κυνοφιλικά έντυπα είναι πως φιλοξενούν και διαφημίσεις pet-shop που πωλούν και διαφημίζουν σκυλάκια... :?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στους εκτροφείς με κάλυψε πλήρες η Rottie!

Στους κτηνίατρους έχω προσωπική εμπειρία.
Σε όλους τους κτηνίατρους που έχω πει μέχρι τώρα ότι ταΐζω τον σκύλο μου με ωμά- με κοιτούσαν σαν να είμαι από άλλο πλανήτη!
Τυχαίνει τώρα η καλύτερη μου φίλη να είναι κτηνίατρος!
Πριν ξεκινήσω με BARF το συζητούσα μαζί της και μου έλεγε να μην το κάνω, ότι θα αρρωστήσει ο σκύλος μου, θα της κάνω κακό κλπ,
Τώρα, 4 χρόνια μετά, παραδέχεται ότι ο σκύλος μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση (λαμπερό τρίχωμα, κάτασπρα δόντια, γενική κατάσταση και από αιματολιγηκης άποψης), άλλα τώρα μου λέει ότι είμαι τρελή που κάνω τόση φασαρία με την διατροφή του σκύλου μου, την στιγμή που δεν ξέρουμε τι τρώμε εμείς οι άνθρωποι- και τα παιδιά μας.
Το που κολλάει αυτό δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα, επειδή προσπαθώ και εγώ να μαγειρεύω καθημερινά με φρέσκα υλικά, να τρώμε σαλάτες και φρούτα, και να μην τρώμε πολλά «ετοιματζιδικα». Γιατί να δώσω τότε στον σκύλο μου σκουπίδια??

Αυτήν την στιγμή βρίσκεται σε συνέδριο στην Γαλλία!
Όλα πληρωμένα από μια εταιρία ξερής τροφής.
Και μόνο για να ξανάπαει μια τέτοια ωραία εκδρομή- ο κάθε κτηνίατρος θα κοιτάξει να πουλήσει ακόμα περισσότερες τροφές.
Εγώ ξέρω από πρώτο χέρι, ότι στην Γερμανία πολλά ιατρεία βγάζουν τα έξοδα τους (ενοίκιο- ρεύμα- τηλέφωνο- ακόμα και γραμματέα/ βοηθό κτηνιάτρου) μόνο πουλώντας τροφές.

Για τα περιοδικά : έχω δουλέψει σε διάφορα {εδώ στην Ελλάδα).
Και εκεί καλύπτουν τα έξοδα αποκλείστηκα από τις διαφημίσεις.
Και για τις εταιρίες τροφών είναι ένας πολύ καλός τρόπος να προσεγγίζουν τους ιδιοκτήτες σκύλων.
Όταν βλέπουν οι κυνοφιλοι ότι ο Τάδε, που αρέσουν τα σκυλιά του, τα ταΐζει με την τάδε μάρκα, (άσχετα αν αυτός δίνει στην πραγματικότητα κάτι άλλο), σίγουρα θα την αγοράζουμε πιο εύκολα.

Στην Γερμανία ωστόσο, μάλλον για να μην φανούν άσχετοι και ανίδεοι- μερικά περιοδικά έχουν δημοσιεύσει και άρθρα για το BARF (Der Hund , Partner Hund σίγουρα) . Όχι πολύ ενθουσιώδες και ενθαρρυντικά- αλλά τουλάχιστον ανέφεραν ότι υπάρχει και εναλλακτική της ξερής τροφής.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Η δική μου άποψη επί του θέματος είναι η εξής

Οι εκτροφείς γενικά έχουν κολλήματα με το τι ταίζουν τα σκυλιά τους και εάν δεν τους ξέρεις (και σε ξέρουν) ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ δεν θα μάθεις ποτέ τι πραγματικά ταίζουν.
Οι περισσότεροι δε, ταίζουν μίξεις τροφών γιατί έχουν δει στα σκυλιά τους (ή έτσι νομίζουν τουλάχιστον) καλύτερα αποτελέσματα.
Για αυτό τον λόγο πιστεύω ότι εάν κάποιος έχει πειστεί για τα οφέλη μιας διατροφής την ακολουθεί χωρίς πρόβλημα.
Οι περισσότεροι σίγουρα έχουν προσπαθήση και έχουν πάρει το sponsoring εταιρειών ξηρών τροφών.
Αυτό δεν είναι κακό.
Δεν πιστεύω άλωστε να πιστεύετε ότι Α ή ο Β δεν μπορεί να ζήσει χωρίς το χ προιόν το οποίο διαφημίζει στην τηλεόραση.
Ποτέ όμως δεν έχω αντιληφθεί κάποιον εκτροφέα να προσπαθεί να πείσει κάποιον ότι η τροφή που διαφημίζει-προωθεί είναι καλύτερη από μια άλλη (BARF συμπεριλαμβανόμενης , με την προυπόθεση ότι μιλάμε για επώνυμες καλές τροφές).
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
...να συμπληρώσω σε μερικά post πιο πάνω..
ο εκπαιδευτής μου (που ως τότε νόμιζα και φίλο μου) παραλίγο να με σκοτώσει επειδή είπα σε κτηνίατρο πως κι αυτός ταΐζει barf.
Δε το λένε πουθενά, κινδυνεύει η επαγγελματική τους σταδιοδρομία από τους σπόνσορες. Αυτό ισχύει και με τα εμβόλια για τους κτηνίατρους από τις φαρμακευτικές. Η αδερφή μου δούλεψε ένα διάστημα ιατρικός επισκέπτης για την pfaiser. Εάν σας γράψει φάρμακα ο γιατρός τσεκάρετε τα 2 φορές... δεν μπορείτε να υποψιαστείτε τι bonus παίρνουνε...
Εδώ λοιπόν δεν υπολογίζουν τον άνθρωπο... το ζώο; Με το ίδιο σκεπτικό και για τη barf. Άλλαξα 8 κτηνίατρους για να βρω το πρόβλημα του μεγάλου, και οι 8 αρνηθήκανε τελείως τη διατροφή.... που όπως πολύ καλά ξέρω (όταν γίνεται σωστά) είναι ότι καλύτερο για τον σκύλο μας
 






BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Εγω ταϊζω BARF και επισης εχω αρνηθει καθε προσεγγιση απο σπονσορες.
Οι κτηνιατροι πλασσαρουν οτι τους λενε οι εταιριες.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Έχω φίλο χειρούργο στο Νοσοκομείο Χανίων που διαφωνεί εντελώς με την ωμή τροφή σε κατοικίδια και αυτό διότι όπως υποστηρίζει εγκυμονεί κινδύνους για τα αφεντικά τους
Πχ Εχινόκοκκος που όπως ξανά υποστηρίζει το έχει συναντήσει αρκετές φορές στην πορεία του και μάλιστα είναι πολύ δύσκολη επέμβαση …..
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Δεν ειπαμε να δινεις ωμα εντοσθια αμνοεριφιων...
Ο εχινοκοκκος στο σκυλο αντιμετωπιζεται με την σωστη αποπαρασιτωση.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά εγώ ανέφερα αυτό που συζήτησα με έναν γιατρό ,
πιθανών και να μην στέκι αυτό και να κάνει λάθος
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ε, εκει στην κρητη, θαχουν δει τα ματια του πολλα με τοσα προβατα και τσοπανοσκυλα...
 




giulia

Active Member
3 Δεκεμβρίου 2007
39
0
ΜΑΚΗΣ said:
Οι εκτροφείς γενικά έχουν κολλήματα με το τι ταίζουν τα σκυλιά τους και εάν δεν τους ξέρεις (και σε ξέρουν) ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ δεν θα μάθεις ποτέ τι πραγματικά ταίζουν.
:lol: που να δείς μερικούς στην πόλη μου οι οποίοι λένε πως ξοδεύουν υπέρογκα ποσά για την τάδε ακριβή τροφή και πάω και βλέπω αποφάγια, φθηνές τροφές (χορτάρι σε χιλιοτηγανισμένο λάδι ένα πράγμα) κλπ.
 


katrin

Active Member
26 Αυγούστου 2007
40
0
ΑΘΗΝΑ
psaras said:
Έχω φίλο χειρούργο στο Νοσοκομείο Χανίων που διαφωνεί εντελώς με την ωμή τροφή σε κατοικίδια και αυτό διότι όπως υποστηρίζει εγκυμονεί κινδύνους για τα αφεντικά τους
Πχ Εχινόκοκκος
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα σκυλιά που τρώνε barf, θα πρέπει να ταίζονται κάπου συγκεκριμένα στο σπίτι και με επίβλεψη γιατί εάν για παράδειγμα καταναλώσουν κοτόπουλο με σαλμονέλα και μετά γλείψουν π.χ τα παιδιά της οικογένειας.....

Τώρα για τους εκτροφείς.... ξηρά τροφή ή ρύζι με κρέας.Η barf διατροφή θέλει ψάξιμο και λίγοι θα το κάνουν
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τώρα για τους εκτροφείς.... ξηρά τροφή ή ρύζι με κρέας.Η barf διατροφή θέλει ψάξιμο και λίγοι θα το κάνουν
ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ από τις ξηρές ... :D Πίστεψέ με ... δεν έχεις ιδέα ... 8)

Για σαλμονέλλα, δεν ισχύει αυτό ... αν έχεις την έβαψες ... μετά από μισή ώρα να γλείψει τα παιδιά είναι καλύτερα?

Και οι δύο μέθοδοι έχουν αρνητικά και θετικά - μολύνσεις και συντηρητικά (εν συντομία) αντίστοιχα ... ευκολία ξέρεις τί δίνεις και φυσική διατροφή με τα θετικά της από την άλλη ... διαλέγεις και παίρνεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU