Εκτροφειο εργασιακου γερμανικου στην Τσεχια


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Γεια σας παιδια.
Οπως ειχα γραψει πριν λιγο καιρο, οταν ειχα συστηθει, εψαχνα για γερμανικο ποιμενικο.
Ολο αυτο το καιρο που ψαχνομουν, ειδα και διαβασα καμποσα πραγματα και τελικα κατεληξα στον εργασιακο.
Η αγορα θα αργησει λιγο να γινει γιατι δεν εχω ακομα τα χρηματα, αλλα μπορω να περιμενω οσο χρειαστει. Στο κατω, κατω σε καλο θα μου βγει γιατι εχω ολο το χρονο να ψαχνομαι ακομα περισοτερο και οταν θα ερθει η ωρα θα ξερω οτι εχω κανει οσο το δυνατον γινεται την καλυτερη επιλογη.

Στο θεμα μας τωρα, εχω βρει ενα εκτροφειο στην Τσεχια που μου εχει κανει καλη εντυπωση με τα λιγα που μπορω να καταλαβω και θα ηθελα να μου πειτε και εσεις οι εμπειροτεροι αν γινεται τη γνωμη σας και απο οσο μπορειτε να καταλαβετε.

Απο οτι ειδα εχει μερικα πολυ καλα σκυλια και μερικα πιο μετρια, ενα απο τα σκυλια τους ειχε κατεβει το 2011 στο WUSV (o jago).
Το εκτροφειο λεγεται Jinopo.cz
Ελπιζω να μην σας κουρασα και οποιος θελει και μπορει ας ριξει μια ματια.

Jinopo.CZ Czech, Slovak, DDR, East German K9 working dogs
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
εεε...βασικά τι σημαίνει "group of breeders"???
Επίσης...λίγο μαγαζάκι μου κάνει...
Ας πει κανας λυκοσκυλάς (σόρυ Γερμανικοποιμενικάς ήθελα να πω) αν ξέρει κάτι για τις γραμμες...
 






Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
εεε...βασικά τι σημαίνει "group of breeders"???
Επίσης...λίγο μαγαζάκι μου κάνει...
Ας πει κανας λυκοσκυλάς (σόρυ Γερμανικοποιμενικάς ήθελα να πω) αν ξέρει κάτι για τις γραμμες...
Το συγκεκριμενο εκτροφειο συνεργαζεται με καποιο στην Αμερικη. γι αυτο φανταζομαι και το group of breeders.
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
τα γερμανικά με καμπούρα δεν είναι εκθεσιακού τύπου;
υπάρχει και μαύρο γερμανικό;
Tα μαυρα ειναι εργασιακης γραμμης.
Την κληση λιγο πολυ ολα την εχουν, αλλα στα εργασιακα ειναι μικροτερη απο οτι στα εκθεσιακα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
υπάρχει και μαύρο γερμανικό;
Tα μαυρα ειναι εργασιακης γραμμης.
Την κληση λιγο πολυ ολα την εχουν, αλλα στα εργασιακα ειναι μικροτερη απο οτι στα εκθεσιακα.
Υπάρχουν μαύρα που για κάποιο λόγο, δεν απαντώνται πολύ συχνά στις εκτροφικές γραμμές και υπάρχουν και τα γκρίζα, που είναι η νέα μόδα. Τα εργασιακά. Τα...τύπου mallinois. Που σημαίνει Δημήτρη, ότι έχεις εμπεδώσει, ότι θα πρέπει πακέτο με τον σκύλο, να αποφασίσεις και σε ποιό club, θα τον εκτονώνεις.
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Υπάρχουν μαύρα που για κάποιο λόγο, δεν απαντώνται πολύ συχνά στις εκτροφικές γραμμές και υπάρχουν και τα γκρίζα, που είναι η νέα μόδα. Τα εργασιακά. Τα...τύπου mallinois. Που σημαίνει Δημήτρη, ότι έχεις εμπεδώσει, ότι θα πρέπει πακέτο με τον σκύλο, να αποφασίσεις και σε ποιό club, θα τον εκτονώνεις.
Ναι mareco το ξερω, θελω να ασχοληθω με το shutzhund, αλλα λογω της περιοχης που μενω (Κερκυρα) με προβληματιζει αυτο, γι' αυτο εχω αρχισει να ψαχνομαι απο τωρα (πριν αγορασω το σκυλο).
Φυσικα ο σκυλος θα εκπαιδευτει καταρχην στη βασικη υπακοη, θα ασχολουμαι πολλες ωρες καθημερινα μαζι του και εχω αρκετη εμπειρια με τα σκυλια, οχι με εργασιακο γερμανικο, αλλα πιστευω οτι θα τα καταφερω μια χαρα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν κάνεις shutzhund ( που άραγε στην κέρκυρα; ) να μην κάνεις βασική υπακοή...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείτε συστηματικότατα με κάποιο άθλημα, να μην το πάρεις. Ούτε αυτό, ούτε κανένα άλλο, εργασιακού τύπου.
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείτε συστηματικότατα με κάποιο άθλημα, να μην το πάρεις. Ούτε αυτό, ούτε κανένα άλλο, εργασιακού τύπου.
Δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου mareco, ναι εχεις καποιο δικιο, και εγω θελω να ασχοληθω συστηματικα με καποιο αθλημα μαζι με τον σκυλακο, αλλα αθλημα δεν ειναι μονο το shutzhund και το ipo.
Εαν δεν τα καταφερω να βρω καποιο club η' καποιον καλο εκπαιδευτη για τα συγκεκριμενα αθληματα, θα ασχοληθω σιγουρα με καποιο αλλο που θα μπορω.
Και ναι το ξερω οτι το ιδανικο θα ηταν καποιο απο τα παραπανω για ενα εργασιακο, αλλα και καποιο αλλο αθλημα που θα μπορει να εκτονονει το σκυλο, μαζι με βολτες μεγαλες στο βουνο, στη φυση και πολυ παιχνιδι και ενασχοληση με το σκυλο, δε νομιζω οτι θα ηταν ασχημο για τον σκυλο και ουτε ο σκυλος θα υποφερει η' θα ειναι δυστυχισμενος επειδη δεν θα κανει shutzhund.
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Και mareco, μου αρεσει που κανουμε αυτη την κουβεντα, γιατι μεσα απο αυτο το φορουμ εχω μαθει πολλα πραγματα και εξακολουθω να μαθαινω.
Μεσα απο την κουβεντα και την ''αντιπαραθεση'' αποψεων με την καλη εννοια βγαινουν οι περισσοτερες γνωσεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Τι άλλο άθλημα εννοείς;
Και γιατί τότε, να πάρεις εργασιακό γερμανικό, που οι προδιαγραφές του υποτίθεται ότι δεν είναι απλώς, για να ξελιγώνεται στα βουνά και τις παραλίες, αλλά να μην πάρεις ακόμη και ημίαιμο που θα υπερκαλύπτει αυτές σου τις ανάγκες;

* Ασφαλώς, κάνουμε συζήτηση. Αλλωστε, η τελική απόφαση δική σου είναι.
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Ο λογος που θελω γερμανικο ποιμενικο ειναι οτι ειμαι ερωτευμενος με αυτη τη φυλη απο τοτε που ημουν παιδακι (τωρα ειμαι 36) και ποτε δεν καταφερα μεχρι τωρα να παρω, οποτε αποφασισα οτι ειναι τωρα καιρος να το αποκτησω.
Δυο απο τα προηγουμενα σκυλακια που ειχα ηταν ημιαιμα που ειχα παρει απο το δρομο, αλλα τωρα θελω να κανω το ''ονειρο'' μου πραγματικοτητα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Βρε Δημήτρη...δεν σου ακούγεται εγωιστικό αυτό που λες;

Θέλεις να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα [κι εγώ μαζί σου], αλλά...χωρίς να έχεις τις προδιαγραφές, να προσφέρεις στον σκύλο σου, αυτό που θα έχει ανάγκη; Μιλώντας πάντα για τόσο, εργασιακού τύπου σκύλο. Εγώ νομίζω, ότι ακόμη...δεν ήρθε ο καιρός να το αποκτήσεις, όσο κι αν το θέλεις.

Θα μου έκανε ειλικρινά, τεράστια [κακή] εντύπωση, ένας εκτροφέας που θα σου έδινε εργασιακό.

Δεν θα το συνεχίσω, γιατί δεν έχω κανέναν λόγο, να προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Σου είπα την γνώμη μου και...that's it... :)
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Πρωτα σιγουρεψου οτι εχεις βρει καποιο club εκει κοντα που μενεις κι' οτι θα μπορεις να ασχολεισαι μαζι με τον σκυλο και μετα παρε το σκυλι.
Οπως ειπε και η TARA, αν ασχοληθεις με αθλημα, μην κανεις βασικη υπακοη!
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Οκ. mareco, καταλαβαινω τι θελεις να πεις, αλλα η αποψη μου ειναι οτι η μεγαλυτερες αναγκες που εχει ενας σκυλος, εστω και εργασιακος, ειναι η αγαπη, η ασκηση, σωματικη και νοητικη, η καταλληλη φροντιδα κ.τ.λ. καταλαβαινεις τι θελω να πω.
Και στο κατω, κατω δεν ειναι και μαλινουα. Δηλαδη οσοι εχουν εργασιακες φυλες ασχολουνται ολοι με shutzhund, ipo και καθηκοντα προστασιας?
Και πιο πανω ειπα οτι και εγω θελω να ασχοληθω με αυτα αλλα δεν το κρινω και ακρως απαραιτητο εαν δεν μπορεσω.
Τελος παντων, αν μη τι αλλο θα σκεφτω σοβαρα αυτα που μου ειπες και αυτα που θα μου πουν και αλλοι μεσα απο το φορουμ και θα πραξω οτι ειναι καλυτερο για το μελλοντικο κουταβι μου και οχι για μενα.
Ευχαριστω παντος για τον κοπο και τον χρονο σου στη συζητηση.
 


Dimitris19

Active Member
29 Νοεμβρίου 2012
25
0
47
Κερκυρα
Πρωτα σιγουρεψου οτι εχεις βρει καποιο club εκει κοντα που μενεις κι' οτι θα μπορεις να ασχολεισαι μαζι με τον σκυλο και μετα παρε το σκυλι.
Οπως ειπε και η TARA, αν ασχοληθεις με αθλημα, μην κανεις βασικη υπακοη!
Οκ. φιλε μου σε ευχαριστω και σενα και την Ταρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Και στο κατω, κατω δεν ειναι και μαλινουα.
Θεωρητικά, όπως λένε αυτοί που ξέρουν, είναι ισοδύναμο με μαλινουά. Για κάποιους είναι και ακόμη...χειρότερο :rolleyes:

Δηλαδη οσοι εχουν εργασιακες φυλες ασχολουνται ολοι με shutzhund, ipo και καθηκοντα προστασιας?
Τι θέλεις εδώ να συζητάμε; Τι κάνουν οι άλλοι ή τι θα έπρεπε να κάνει ένας σωστός και ψαγμένος ιδιοκτήτης; Η δική μου εκτίμηση, είναι ότι...ναι. Οσοι επιδιώκουν να αποκτήσουν σκύλο εργασιακών γραμμών, θα πρέπει υποχρεωτικά, να ασχοληθούν και με την συγκεκριμένη...εργασία.

Και πιο πανω ειπα οτι και εγω θελω να ασχοληθω με αυτα αλλα δεν το κρινω και ακρως απαραιτητο εαν δεν μπορεσω.
Εγώ πάλι, το θεωρώ απολύτως απαραίτητο, εφόσον πρόκειται για δική μας ψαγμένη επιλογή. Οτιδήποτε άλλο, είναι άδικο για τον σκύλο :)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Για μενα εργασιακος=σπορ επειδη η εκτροφη γινεται καθαρα για το σπορ.

Επισης απο την στιγμη που ανταγωνιζεται το μαλινουα και εχουν ιδια γκαζια και νευρικοτητα ειναι περιπου τα ιδια.

Για μενα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση κανε καμια βολτα στα κλαμπ της Αττικης,μιλα με εκπαιδευτες και ατομα που δουλευουν εκει και παρε πληροφοριες.Παρακολουθησε προπονησεις και αγωνες εργασιας,μαθε ποια ειναι καλα εκτροφεια και τι γραμμες εχουν διασταυρωσετα ολα μεταξυ τους και αν μπορεις να εχεις εναν τετοιο σκυλο προχωρα στην αποκτηση του.

Παντως πριν παρεις σκυλο καλο ειναι να εχεις βρει κλαμπ που να γινεται καλη δουλεια.Αν δεν εχεις σκοπο να κανεις ιπο με τον σκυλο η μοντιορινγκ καλυτερα μην τον παρεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22