Ελαττώματα αποκλεισμού


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
οταν καποιος θελει λευκο boxer δεν ειναι κακο γιατι προφανώς δεν ξερει απο την φυλη!
αυτο που πρεπει κατα την γνωμη μου να κανει ο εκτροφεας ειναι να του αλλαξει το μυαλο και να τον πείσει να παρει original boxer και οχι ενα ζωο που δεν εχει "μέλλον "και δεν πρεπει να υπαρχει .

για dobermann που εγω θα ζευγαρωσω με λευκο στο στηθος και ερθεις εσυ να παρεις και περνεις δεν σου μεταφερω αυτο το προβλημα?
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Αν το ξερω και δεν το θελω για εκτροφη οχι.
Αν το ξερω και το θελω για εκτροφη τοτε θα σκιζει, οποτε χαλαλι.
Αν δεν το ξερω εισαι απατεωνας.

Θα επρεπε να ευνουχιστουν οι: Χαργκος, Αλφα, Γκαμον, Ζιβαγκο, Αλι;

Ολοι εβγαζαν μπλε και φοουν (ιζαμπελα) επισης οι 3 πρωτοι και λευκο σε στηθος -εσωτερικο μηρων.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ελάτωμα αποκλεισμού

Ποιά είναι η γνώμη σας για τα κουτάβια τα οποία γενιούντε σε εκτροφεία με κάποιο ελάτωμα τα οποία τα αποκλείει από την συμμετοχή σε εκθέσεις μορφολογίας άρα και την αναπαραγωγή?

πρέπει να πωλούντε στην ίδια τιμή με ένα αδερφάκι τους σε κάποιον ο οποίος δεν ενδιαφέρετε για εκθέσεις - εκτροφή??

πρέπει να πωλείτε σε χαμηλότερη τιμή??

πρέπει να χαρίζετε??

Γιατί???
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αναφερεσαι σε σοβαρα ελλατωματα δηλαδη.
μορφολογιας μονο?
προσπαθω να σκεφτω σοβαρα ελατωματα και σε αλλα απαντω να δοθει φθηνοτερα, σε αλλα ιδια τιμη, αλλα να χαριστει, με τιποτα!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συμφωνώ. Εξαρτάται από το κατά πόσο σοβαρό είναι το ελάττωμα. Ας πούμε ο σκύλος μου έχει τα εξής μορφολογικά ελαττώματα: Όχι τόσο μακριά μουσούδα, ψηλά στο κεφάλι τα αυτιά, ελάχιστα κοντά τα μάτια το ένα στο άλλο.
Υγείας: το πρόβλημα της επιγονατίδας, που δεν είναι σοβαρό αλλά τον αποκλείει απ' την αναπαραγωγή.
Θεωρητικά μπορεί να κατέβει σε έκθεση όπως πρόσφατα πληροφορήθηκα, αλλά δε θα είχε και καμία διάκριση. Αν τον πουλούσα ανάμεσα σε πολύ καλά δείγματα της ίδιας γέννας θα τον έδινα φθηνότερα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ποιά είναι η γνώμη σας για τα κουτάβια τα οποία γενιούντε σε εκτροφεία με κάποιο ελάτωμα τα οποία τα αποκλείει από την συμμετοχή σε εκθέσεις μορφολογίας άρα και την αναπαραγωγή?

πρέπει να πωλούντε στην ίδια τιμή με ένα αδερφάκι τους σε κάποιον ο οποίος δεν ενδιαφέρετε για εκθέσεις - εκτροφή??

πρέπει να πωλείτε σε χαμηλότερη τιμή??

πρέπει να χαρίζετε??

Γιατί???
Στις επιλογές παρέλειψες να αναφέρεις την ευθανασία. Ανήθικο μεν, πραγματικότητα δε.

Το να γεννηθεί ένα σκυλί εκτός προτύπου, μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε εκτροφέα. Προσωπικά θα επέλεγα να το χαρίσω σε γνωστό μου με την προϋπόθεση να στειρωθεί το ζώο έστω και με δικά μου έξοδα.

Υπάρχει μια σχετική παλαιότερη συζήτηση εδω: τι πρεπει να κανει...?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν μίλησα για μορφολογικά ελατώματα

μίλησα για ελατώματα ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ

προγναθισμός , μονόρχεις , χρώμα εκτός προτύπου

Rottie δεν το θυμόμουν

μετάφερε το
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Μπορεί να είναι κατάλληλο για εργασία-
η για παρέα
και ας πούμε το ύψος ένα πόντο παραπάνω είναι αιτία αποκλεισμού?δεν ξέρω,δεν φαντάζομαι...
αλλά προγναθισμός και μονορχισμός είναι σοβαρά σίγουρα απο γεννετικής όψεως και το χρώμα πρέπει να προδίδει σαφέστατα γονίδιο άλλης φυλής

να μην μπεί στην εκτροφή πολύ λογικό (Άρα +1 στην rottie που θα το στείρωνε με δικά της έξοδα(και τα αρσενικά?) )
αλλά όχι και ευθανασία(πολύ βάρβαρο,έχουμε θρέντ για την ψυχή του σκύλου και αν έχει?- -)
αλλά όχι και στην ίδια τιμή με τα "καλύτερα μορφολογικά" αδέρφια του.
Ίσως για λόγους μάρκετινγκ κάποιοι να τα έδιναν και όσο κόστισαν μέχρι εκείνη την στιγμή,αλλά αυτό μάλλον ουτοπία ακούγεται...γιατί έτσι μπορεί να γίνονταν ουρές έξω απο τα εκτροφεία από ένα σωρό "ακατάλληλα για σκύλο" άτομα.

οι λόγοι είναι προφανείς-το αντικείμενο της αγοραπωλησίας είναι υποβαθμισμένο σε βαθμό αποκλεισμού.
Η αξία που πρόκειται να αποκτήσει έγκειται στον αγοραστή και δεν λαμβάνεται υπόψη. αυτό που μετράει είναι η συγκριτική του αξία με τα υπόλοιπα ίδια αντικειμενα αγοραπωλησίας. :cool:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θα επρεπε να δοθουν πιο φθηνα, για Pet-only χρηση και επισημανση στους νεους ιδιοκτητες βεβαια.

Παρα πολλοι εκτροφεις που ξερω, ετσι κανουν.
Διαχοριζουν εκθεσιακα- ζωα που θα μπορουν να μπουν ισος αργοτερα και στην εκτροφη- και τα "πετ" που εχουν καποια εμφανες ελλατωματα οπος τα αναφερει ο Μακης.

Επειδη σε πολλες περιπτωσεις ειναι αδυνατον εως δυσκολα να προβλεπει κανεις την πορεια ενος σκυλου- η αν αργοτερα βγαζει προβληματα αποκλεισμου (ελειπης οδοντοστοιχια, πιο μεγαλο/πιο μικρο απο το προτυπο, κατεβασμενα αυτια, ελατοματα στο Pigment στο στομα/μυτη κλπ) ξερω ακομα και εκτροφεις, που υπογραφουν στο συμβολαιο που κανουν με τον αγοραστη, οτι επιστρεφουν μερος των χρηματων, εαν ο σκυλος βρεθει αργοτερα με καπιο ελατομα που θα το αποκλεισει απο την αναπαργωγη/εκθεσεις ( δεν περναει το ZTP), οταν εχει αγοραστει για αυτον τον σκοπο.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Προδιαθεση για αλλες ασθενειες, νεφροπαθειες,διαβητες,καρδιπαθειες μετρουνται? Αν ναι πως?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Προδιαθεση για αλλες ασθενειες, νεφροπαθειες,διαβητες,καρδιπαθειες μετρουνται? Αν ναι πως?
:paja3: ετσι , με τεστ παπανικολαου.

αλλα τι σχεση εχει τωρα αυτο που ρωτας με το συγκεκριμενο θεμα?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
γαλαζιο γλυκεια μου υπαρξη γιατι με προκαλεις πουρνο πουρνο? Για ελαττωματα αποκλεισμου δε μιλατε? Ρωταω αν σε αυτα μπαινουν και οι παραπανω προδιαθεσεις για ασθενειες η μονο το αυτι και η οδοντοστοιχεια και τα χρωματακια.. Την αυνανα γιατι μου τη βαζεις τωρα? Απαντα στην ερωτηση μου αν θες αλλιως αγνοησε με, αφου δε μας αφηνουν να πλακωθουμε:cool:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η επόμενη δημοσίευση που θα είναι στο ίδιο ύφος θα διαγραφεί.

Xritaki, το θέμα αφορά την γέννηση κουταβιών εκτός προτύπου και τις ενέργειες του εκτροφέα. ;):)
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Xritaki, τα ελλατωματα αποκλεισμου ειναι μορφολογικα και χαρακτηρα (φοβια πχ). Δεν εμπλεκονται με την υγεια, η υγεια ειναι αλλο κεφαλαιο.
Υπαρχουν τεστ για καποιες κληρονομικες ασθενειες που εξασφαλιζουν οτι οι γονεις δεν ειναι πασχοντες αλλα ΟΧΙ οτι δεν ειναι φορεις. Αυτο δυστυχως φαινεται μονο στους απογονους.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981