Ελεύθερο καμπινγκ


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα σε όλους φέτος σκέφτομαι πρώτη φορά διακοπές με τα σκυλιά και το τροχόσπιτο το βασικο πρόβλημα είναι που θα δένω τα σκυλιά όταν καθόμαστε εξω σκέφτηκα να βάλω πάσσαλο και να τον καρφώνω με σφυρί αλλά δεν ξέρω κατά ποσό θα αντέξει έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ;;;
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Καλησπέρα!

Εγώ είχα δέσει ένα συρματόσχοινο ανέμεσα σε 2 δέντρα και το συρματόσχοινο περνούσε μέσα από τη θυλίτσα του οδηγού/λουριού του σκύλου. Έτσι μπορούσε και το σκυλάκι να κινηθεί σε αρκετά μεγάλη ακτίνα. Πάντα φυσικά να μην φτάνει τους γείτονες.
 
  • Like
Reactions: theodss1




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αυτό φενετε βολικό το δέντρο και το σταθερό συρματόσχοινο δεν βολευει γιατί θα μετακινούμαστε συνεχεια … βρήκα και κάτι σαν ανοιχτήρι από κρασιά που στην ουσία το βιδώνεις μέσα στο χώμα αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτο το εχω παρει (το σαν ανοιχτηρι για κρασιά), κραταει το γκρεμλιν (δοκιμασμένο μονο σε νορμαλ ήρεμες φασεις και με κλασσικο κοντο λουρι) . Δεν πιάνει το ίδιο σε όλα τα εδαφη, εχει να κανει και με το είδος του εδαφους το ποσο καλα καρφωνεται και κραταει. (επίσης το γκρεμλιν ειναι λιγότερο απο 20 κιλα)
originals_PHO_PRO_CLIP_PHO_PRO_CLIP_2259-2_#SALL_#AWK_#V1.jpg

Πάντως βολεψε σε γενικες γραμμες και κουβαλιεται ευκολα και ειναι και οικονομικο.
Εχω τις επιφυλαξεις μου παντως οταν τον δενω εκει, κοιταω μη περασει κανα κατσικι και τον ψάχνω, δε θα χαλαρωσω, νιωθω μεγαλύτερη ασφάλεια με τα στοιβαρα δεντρακια.

Το αποπανω που μπαινει στη ροδα φαινεται πιο ασφαλες για τα δικα σου.
 
Last edited:


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αυτό με την ρόδα σκέφτομαι να πάρω και γώ στο άλλο λογικά πρέπει να είναι πολύ σκληρό το έδαφος για να έχει κάποια αντίσταση αλλά αν δει η κόκα κανέναν παπά θα το βγάλει για πλάκα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αυτό με την ρόδα σκέφτομαι να πάρω και γώ στο άλλο λογικά πρέπει να είναι πολύ σκληρό το έδαφος για να έχει κάποια αντίσταση αλλά αν δει η κόκα κανέναν παπά θα το βγάλει για πλάκα
Μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή. Λογικά θα χρειαστεί να το παραγγείλεις και θα πάρει καμιά 20αριά μέρες να έρθει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα θα το παραγγείλω πριν φύγουμε θα πάω και ένα 3 ήμερο κάπου κοντά να το δοκιμάσω
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εχω κι αυτό, που είχα βρει κάπου, κάποτε και μου φάνηκε καλή ιδέα.
Ομολογώ δεν το έχω δοκιμάσει.
Είχα ρωτήσει, αν κρατάει...σκύλο.
Δεν μου απάντησαν.
Δεν ξέρω γιατί :unsure::p


 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Και μια απλή πλαστική βάση ομπρελας μπορεί να σε βολέψει. Τη γεμίζεις με νερό ή άμμο. Ασήκωτη....
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εχω κι αυτό, που είχα βρει κάπου, κάποτε και μου φάνηκε καλή ιδέα.
Ομολογώ δεν το έχω δοκιμάσει.
Είχα ρωτήσει, αν κρατάει...σκύλο.
Δεν μου απάντησαν.
Δεν ξέρω γιατί :unsure::p


Και ομως εχουμε φορουμικη δοκιμη (αξιολογων κιλων) ΕΔΩ :giggle:
Μπας και το χες βρει εδω????? :LOL:

Το αποκατω μελος επισης το χε δοκιμασει αφτερ επιτυχως αν θυμαμαι καλα.
Εγω δε το επιχειρω παρα ταυτα.
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: mareco


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Για να πω την αλήθεια ούτε εγώ θα το δοκίμαζα θα δοκιμάσω αύριο να φτιάξω κάτι σαν κάγκελο κάτω από το τροχόσπιτο όταν σταματάω να τα δένω εκει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Και ομως εχουμε φορουμικη δοκιμη (αξιολογων κιλων) ΕΔΩ :giggle:
Μπας και το χες βρει εδω????? :LOL:

Το αποκατω μελος επισης το χε δοκιμασει αφτερ επιτυχως αν θυμαμαι καλα.
Εγω δε το επιχειρω παρα ταυτα.
Φοβερή περιγραφή των Baroufαίων!!! :LOL:
Το ψώνισα σίγουρα, αρκετά μετά το 2017 που είναι η δημοσίευσή τους, αλλά δεν το θυμόμουν. Απλώς με εντυπωσίασε όταν το είδα στο μαγαζί.
Εγώ θα το δοκίμαζα. Με επιφύλαξη, αλλά θα του έδινα την ευκαιρία. Απλώς δεν έτυχε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
...θα δοκιμάσω αύριο να φτιάξω κάτι σαν κάγκελο κάτω από το τροχόσπιτο όταν σταματάω να τα δένω εκει
Ασε μας πουλάκι μου!
Τι μας έχεις τότε, να σου παραθέτουμε ότι ευρεσιτεχνία κυκλοφορεί στο εμπόριο; :p
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αν ήταν κάτι που εξυπηρετούσε και θα μπορούσα να είμαι σίγουρος αλλά μάλλον δεν θα αποφύγω την μετατροπή
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Εγώ πάντως κάπου εδώ να ευχαριστήσω τον @theodss1 για την ερώτηση που έκανε αφού χάρη σε αυτή μπήκα στο θέμα του Βαρούφ και έχω κάνει καινούριο συκώτι απ' τα γέλια!
Πού χάθηκαν άραγε τα 2Τ;;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3