Ελληνικές ζωοτροφές: Φτηνές ΚΑΙ ποιοτικές;;;;;


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Παρακαλώ κοιτάξτε τις σελίδες και πείτε γνώμες.
1. Εχετε ακούσει σχόλια για κάποια από αυτές;
2. Θα τις αγοράζατε; / Τις αγοράζετε; Γιατί;

http://www.fyrko.com/GR/Proionta/Katoikidia.asp

http://www.dimitrioubros.gr/gr/pets.html#

http://www.zacharakissa.com/zootrofes.html

http://viozois.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=85&lang=el

Επίσης σε παλαιότερο θέμα διάβασα οτι η τροφή Optidog είναι της Belcando και παρασκευάζεται και συσκευάζεται για λογαριασμό του Lidl. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Επίσης ρίξτε μια ματιά και σε αυτό http://www.ar-studio.com.es/affection/pdf/catalogo_petfood_interior.pdf Εϊναι ισπανικές τροφές και λεω να τις δοκιμάσουμε. Ισχύουν οι παραπάνω ερωτήσεις. ΤΙμές δεν γνωρίζω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
FYRKO
Charli Standard
Καλαμπόκι, σιτάλευρο, κρεατάλευρο, αλεύρι κοτόπουλου, λίπος κατόπουλου, αποξηραμένες ψίχες σακχαρότετλου, χλωριούχο νάτριο, οξείδιο ψευδαργύρου, θειϊκός ψευδάργυρος, οξείδιο του χαλκού, σιδηρούχο θειϊκό άλας, σιδηρούχο ανθρακικό άλας, μαγκανούχο θειϊκό άλας, ιωδιούχο ασβέστιο, ανθρακικό κοβάλτιο, σεληνιώδες νάτριο, βιταμίνες, κοβάλτιο.

DIMITRIOUBROS
Νο 1000
ΠΛΗΡΗΣ ΣΥΝΘΕΤΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ
ΣΚΥΛΟΥΣ
ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:Δημητριακά, , Κρέας από Κοτόπουλο, Ανόργανα Άλατα, Λίπος από Κοτόπουλο, Ιχνοστοιχεία
ZACHARAKISSA
BRISK SPECIAL LINE
Βλέπω μόνο ως το πρώτο συστατικό και κάτι λέει για δημητριακά, παρακάτω δε βλέπω και ούτε βρήκα τίποτα αλλού γι' αυτή τη φίρμα
VIOZOIS
δε λέει συστατικά
εγώ πάντως δε θα έπαιρνα καμιά απ' αυτές αν ήταν η μόνη μου επιλογή ή θα συνέχιζα να μαγειρεύω όπως κάνω πλέον ή θα πήγαινα στο σούπερ μάρκετ και θα 'παιρνα πέντιγκρυ που ούτως ή άλλως ίδια φίρμα με τη ρόγιαλ είναι.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ουτε και εγω θα αγοραζα καποια απο αυτες. Φτηνες ΚΑΙ ποιοτικες κομματακι δυσκολο, ειδικα στην πιο ''ακριβη'' χωρα της Ευρωπης που ζουμε...
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Για την Optidog; Ξέρετε αν ειναι της Belcando; Ειχε αναφερθει κατι τετοιο στο αρχειο του φορουμ. Αλλα ουτε επιβεβαιωθηκε το σχολιο, ούτε όμως απορρίφθηκε.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Για την Optidog; Ξέρετε αν ειναι της Belcando; Ειχε αναφερθει κατι τετοιο στο αρχειο του φορουμ. Αλλα ουτε επιβεβαιωθηκε το σχολιο, ούτε όμως απορρίφθηκε.
Mην περιμενεις επιβεβαιωση απο κανεναν ...μονο τα Lidl και η Belcando μπορουν να στο ''δωσουν'' γραπτως :)
Μπορει να ειναι απο το ιδιο εργοστασιο , μπορει τα Lidl να αγοραζουν οτι περισσευει απο το εργοστασιο της Belcando κλπ κλπ
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Επειδή εγώ έδινα Belcando και την έφερνα απέξω πολύ πριν την εισάγει κάποιος στην Ελλάδα, δεν ξέρω να σου απαντήσω πάντως κάποιες φορές που δεν πρόλαβα να πάρω εγκαίρως τροφή και πήρα την όπτιντογκ τη φάγανε χωρίς να χρειαστεί να γίνει μετάβαση.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ειχε αναφερθει οτι ισως πισω απο τις κονσερβες optidog παιζει το ονομα της Belcando. Εγω περνω Belcando ξηρα. Εχω παρει και optidog ξηρα. Δεν θα σταθω στα συστατικα που διαφερουν αρκετα αλλα στην εικονα της κροκετας, στη μυρωδια της, στην ποιοτητα της γουνας, των κοπρανων και της γενικοτερης εικονας των σκυλων. Λοιπον οι κροκετα της Belcando μυριζει πολυ ωραια σε σημειο που δεν αντεξα και τη δοκιμασα. Δεν ηταν καθολου ασχημη. Της optidog δεν μυριζει το ιδιο ωραια. Ειναι βεβαια μικροτερη σε σχεση με της Belcando αλλα καλο ειναι η κροκετα να ειναι μεγαλη για να την μασαει ο σκυλος και να μην την καταπινει ολοκληρη. Τα κακακια τους με την Belcando ειναι λιγοτερα, πιο σκουροχρωμα και πιο σκληρα. Τωρα σε οτι εχει να κανει με τη γενικοτερη εικονα του ζωου δεν μπορω να πω γιατι εχω παρει δυο-τρεις φορες απο περιεργεια και κρατησε για λιγες μερες ωστε να μπορω να πω κατι για τη γουνα η για τους δικτες στο αιμα. Με λιγα λογια απο μια γρηγορη ματια χωρις να ειμαι ειδικος οι δυο τροφες ειναι εντελως διφορετικες και συνεχιζω να παιρνω Belcando. Τουλαχιστον αυτο ειδα στα δικα μου σκυλια. Εσας μπορει να ταιριαζει καλυτερα η optidog. Και κλεινω με ενα tip. Να παιρνεις τροφες που η κροκετα ειναι καφε και οχι τροφες με πολυχρωμες κροκετες του στυλ friskies. Υποτιθεται οτι εχουν αλλο χρωμα λογω λαχανικων αλλα η αληθεια ειναι οτι εχουν αλλο χρωμα λογω χρωστικων ουσιων. Οι καλες τροφες ειναι μονοχρωμες.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
@vasgial
Aληθεια δοκιμασες Belcando?:D
Nα πω την αληθεια,η Belcando δεν με ξετρελλανε σαν μυρωδια,αλλα την Royal αρκετες φορες την λιγουρευτηκα ανοιγοντας τον κουβα!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τη δοκιμασα την πρωτη μερα που την πηρα γιατι η εικονα της και η μυρωδια της σε σχεση με αυτη που επερνα πριν με εντυπωσιασε. Belcando senior.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εχετε καταλάβει ότι η "μυρωδιά" που λέτε είναι τα συντηρητικά?
Για μένα όσο περισσότερο μυρίζει μια ξηρά τόσο πιο βρόμικη είναι.
Οι μυρωδιές και τα χρώματα στης κροκέτες είναι για εμάς τους ανθρώπους. Να έχουμε την εντύπωση ότι η καφέ κροκέτα είναι κρέας και η πράσινη δημητριακά...

Πάντως για της τροφές που αναφέρθηκαν ούτε εγώ θα της έπερνα. Εδώ δεν ξέρει η Royal Canin καλά καλά πως να φτιάξει τροφή που έχει εμπειρία 20+ χρόνων, θα φτιάξουμε εμείς με τα ρύζια και τα δημητριακά?
 




MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Η συζήτηση είχε γίνει για την ποιότητα της κονσέρβας της Optidog, όχι για της ξηράς....
Σωτά!

Επίσης κι εγώ να δηλώσω πως μια φορά είχα μπει στον πειρασμό να δοκιμάσω τι τρώει ο σκύλος μου. Δεν τρελάθηκα. Φαγητό χωρίς μπαχαρικα... ΛΙΑΧ!!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Επιπλέον όπως σου ανέφερα στο πρώτο ποστ μου, αν είναι να πάρεις ετικέτα σούπερ μάρκετ επειδή υπάρχει υπόνοια πως κρύβεται μια καλή φίρμα από πίσω είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις την πέντιγκρυ που θα ξέρεις με σιγουριά ότι είναι της mars που βγάζει και τη royal canin.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
παιδια και εγω δοκιμαζω τις κροκετες των σκυλων μου .. :D
η belcando ομως εχει πολυ μεγαλη κροκετα !!! εφαγα την μιση :s
η πιο νοστιμη ηταν της royal.. μαλλον πολυ αλατι.. σαν τσιπς μπορουσα να την τρωω!!

παρολαυτα επι του θεματος.. οσο μου το επιτρεπουν τα οικονομικα μου, δεν θα επαιρνα ελληνικη τροφη διαβαζωντας τα συστατικα.
Απο την αλλη ομως ξερω επαρχια δουλευει φουλ αναλογα σακια.. εδω και πολλα πολλα χρονια... εχουν μεγαλωσει γεννιες και γεννιες.. και απο οσους ξερω τα σκυλια τους ειναι μια χαρα.
τι να πω.. γιατι ναι? και γιατι οχι? δεν ξερω..
οσον αφορα την φτηνη τιμη.. εχει σχεση και με την λιγοτερη διαφημιση και το οτι δεν κανει υπερατλαντικα ταξιδια και τελωνεια κτλ κτλ κτλ..

η R.C. (τυχαιο παραδειγμα εντελως - αλλα τροφη που εχω σε εκτιμιση) οτι βλεπετε σε αυτοκολητο τζαμαριας, στυλο, ταμπελιτσα, τασακι κτλ κτλ...
παιδια.. το πληρωνουμε εμεις στην αγορα του προιοντος..
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Επιπλέον όπως σου ανέφερα στο πρώτο ποστ μου, αν είναι να πάρεις ετικέτα σούπερ μάρκετ επειδή υπάρχει υπόνοια πως κρύβεται μια καλή φίρμα από πίσω είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις την πέντιγκρυ που θα ξέρεις με σιγουριά ότι είναι της mars που βγάζει και τη royal canin.
Α ρε Grifos!!!!! Τι θα έκανα χωρίς εσένα! Την ψάχνεις πολύ. Μπράβο σου! Δεν ξέρεις πόσο χρήσιμος μου φάνηκες από τις 5 Μαίου και μετά! Έχω ανατρέξει σε ΟΛΑ σου τα post για πασης φύσεως θέματα! Respect!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Α ρε Grifos!!!!! Τι θα έκανα χωρίς εσένα! Την ψάχνεις πολύ. Μπράβο σου! Δεν ξέρεις πόσο χρήσιμος μου φάνηκες από τις 5 Μαίου και μετά! Έχω ανατρέξει σε ΟΛΑ σου τα post για πασης φύσεως θέματα! Respect!
απλώς το ψάχνω, δε σημαίνει πως είμαι και αλάνθαστος. Υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν πολλά περισσότερα, ή ώντας νεότεροι στο χώρο μαθαίνουν με μεγαλύτερη ευκολία και πιο ''καινούργιες'' ιδέες. Όπως επίσης υπάρχουν και αρκετοί επαγγελματίες του χώρου. Πάντως σ' ευχαριστώ, ψήλωσα μερικούς πόντους :D
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Βασικά για 5 αδέσποτα τις θέλω τις τροφές και ψάχνω κάτι οικονομικό. Τι σας λέει η εξής τροφή http://www.affection.com.es/ ??? Είναι ισπανική και έχει λεει ISO9001. Σε τι με διασφαλιζει αυτή η πιστοποίηση; Κάνει 25€ τα 20kg. Προς το παρον αυτήν δίνω, αλλά βλέπω οτι τελειώνει. Carrefour και Orlando και Jump Dog δεν τρώνε.
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Πάντως σ' ευχαριστώ, ψήλωσα μερικούς πόντους :D
Παρακαλώ! Απλά την αλήθεια λέω... Δώσε και σε μας κανέναν πόντο γιατί μας έφγαν τα 12ποντα!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ο λόγος που δεν τρώνε τις δυο τροφές που ανέφερες είναι γιατί δεν έχει γίνει σωστή μετάβσση απ' τη μια στην άλλη, δεν είναι πλέον αδέσποτα που τρώνε στη χάση και στη φέξη αλλά τα ταϊζεις σταθερά μια τροφή, οπότε πρέπει σταδιακά να μπουν στην επόμενη.
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Σωστός ο Grifos!!!! Για άλλη μια φορά να στείλω ηλετρονικά τα RESPECT μου... To affection πως σου φαίνεται; Δεν ειπες τιποτα και ανησυχώ!