Ελληνικός Ποιμενικός-Πρώτος σκύλος;


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Αλήθεια, ξέρουμε κανέναν που να πήρε τσοπάνι, και μετά να ΜΗΝ ξαναπήρε?
Να το γύρισε σε κάτι άλλο?
Και να το άλλαζα, πάλι φουντούνια θα έπαιρνα :love:
Μετράνε και τα της ομάδας 1 για τσοπάνια; Αν όχι, ξέρουμε :)
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καταγγελω τη στενη χρηση του ορου τσοπανοσκυλα!
ΟΜΑΔΑ 1
Ποιμενικοί & Μπουβιέ (Εκτός Ελβετικών Μπουβιέ)
-BORDER COLLIE
:D
 
  • Like
Reactions: TARA and mareco


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καταγγελω τη στενη χρηση του ορου τσοπανοσκυλα!
ΟΜΑΔΑ 1
Ποιμενικοί & Μπουβιέ (Εκτός Ελβετικών Μπουβιέ)
-BORDER COLLIE
:D
κοίτα άδικο δεν έχεις... αλλά έτσι όπως πάμε ακόμα και τα ίδια τα border έχουν ξεχάσει οτι ειναι τσοπανόσκυλα! :whistle:
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ασ'τα zenio, έχω κι έναν ξάδερφο απ την Παπαδίτσα που πιστεύει οτι το Ροτ του είναι ποιμενικός.
Υπερβολικος ο ξαδερφος...σε λιγο θα μας πεις οτι το εκπαιδευει και για herding...

κοίτα άδικο δεν έχεις... αλλά έτσι όπως πάμε ακόμα και τα ίδια τα border έχουν ξεχάσει οτι ειναι τσοπανόσκυλα! :whistle:
Νομιζω οτι εξω τα πραγματα ειναι καλυτερα, ή μαλλον πιο κοντα στις "ριζες"
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αλήθεια, ξέρουμε κανέναν που να πήρε τσοπάνι, και μετά να ΜΗΝ ξαναπήρε?
Να το γύρισε σε κάτι άλλο?
Και να το άλλαζα, πάλι φουντούνια θα έπαιρνα :love:
Εγω...Μην το βλέπεις έτσι..Δεν είναι όλα τα Τσομπανοσκυλα ίδια.
Ίσως στο μέλλον θέλεις κάτι ποιο ήπιο, η το αντίθετο.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Υπερβολικος ο ξαδερφος...σε λιγο θα μας πεις οτι το εκπαιδευει και για herding...
Off-topic αλλά αυτή ήταν η δουλειά του παλιά (εκτός κι αν ήταν χούμορ και το έχασα πρωινιάτικο)
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Αμα σου αρέσει ο Ε.Π. δεν τον ξεχνάς εύκολα..
Να επανέλθω λίγο στο θέμα μας.
Θά ήθελα να αναφέρατε κάποια περιστατικά προσπάθειας κυριαρχίας του καί πώς αντιμετωπίσθηκαν, ζώντας μέσα σε αστική οικογένεια, όχι σε βουνό με πρόβατα, λύκους κτλ.
Διάβασα τα post περι Ε.Π. αλλα δεν προσεξα κατι πάνω σέ αυτό.
Παρακαλείσθε να καταθέσετε τίς εμπειρίες σας :):):)
 




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλημέρα!
Από τον ΟΦΕΠ: Έντονα κυριαρχικός, υποτάσσεται σε ένα άτομο. Σε αγέλες πάνω από τρία άτομα επιδιώκει την ιεραρχική τοποθέτησή του στις υψηλότερες κοινωνικές βαθμίδες με έντονες αψιμαχίες.
Και προφανώς στό αστικό περιβάλλον αγέλη του θεωρεί τους ανθρώπους στους οποίους θα θελήσει να τοποθετηθή ιεραρχικά.
Τέτοιες περιπτώσεις πως τις έχετε αντιμετωπίση;
Ευχαριστώ!
 




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Νομίζω πως είμαι αρκετά κατανοητός στό ερώτημά μου και εσείς (οσοι γράφουν) αρκετά ἐμπειροι στο να απαντήσετε.
Ὀποιος θέλει ας απαντήσει.
 




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Ενα μικρό αγρόκτημα εχω μέ σπίτια τριγύρω, γιατί ρωτάτε;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αα, εχετε ζωα δηλαδη; Ειμαι της αποψης οτι ειδικα στα σκυλια εργασιας καλο θα ηταν να κανουν την εργασια για την οποια προοριστηκαν. Δεν σημαινει οτι ενας ποιμενικός που δε προσεχει ζωα θα ναι δυστυχισμενος αλλα πως να το κανουμε, ειναι κριμα να μην αξιοποιουνται πληρως οι δυνατοτητες του.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Δέν έχω ζώα εκτός απο 5-6 γάτες καί συμφωνώ σ᾽ αυτό, αλλά νομίζω πως στο περιβάλλον στό οποίο βρίσκομαι δεν θα δυσκολευθή.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το να περιγράψει ο καθένας από εμάς που έχουμε τσοπανόσκυλα δεν σημαίνει τίποτε για το τι μπορεί να αντιμετωπίσετε και κυρίως για το πως.
Ο μόνος που θα μπορέσει να σας δώσει κάποιες βασικές και χρήσιμες οδηγίες είναι ο άνθρωπος που θα έχει ζήσει 2 ή και 3 μήνες με το κουτάβι που θα πάρετε (αν και όταν) από αυτόν. Και πάλι εσείς θα πρέπει να δείτε και να ζυγίσετε τι μπορεί να χρειαστεί να κάνετε.
Τώρα για τις γενικότητες τύπου "έντονα κυριαρχικός" και άλλα τέτοια μπορώ να σας αντιπαραθέσω βιντεάκια με 10-15 τσοπανόσκυλα σε στίβο με τις ουρές κάτω από τα σκέλια, σκυλιά σε κοπάδι που γυρνάν κοιλιά για χάδι σε ξένο (αλλά που άμα χρειαστεί θα είναι εκεί) και ό,τι άλλο μπορείτε ή δεν μπορείτε να φανταστείτε.
 
  • Like
Reactions: mareco


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Ok, συμφωνώ, σίγουρα ανάλογα το σκύλο και τον κύριό του.
Εξάλλου δεν περιμένω να εκπαιδευτώ μέσω forum, όμως κάποιες εμπειρίες δέν θα ήταν κακό να γραφτούν όπως κατά καιρούς γίνεται και ἐχω δει εδω. Τίποτε περαιτέρω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3