Ελληνικός Ποιμενικός και μεγάλωμα


AngelosMo

New Member
20 Νοεμβρίου 2023
1
0
Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα απέκτησα μέσω ένος κτηνοτρόφου έναν Ελληνικό (?) Ποιμενικό. Επειδή μένουμε στην επαρχία και, ειδικότερα, εκτός πόλης, ήθελα έναν σκύλο για φύλακα. Οπότε επιλέξαμε τον ΕΠ, διότι έχω ακούσει τα καλύτερα πάνω σε αυτό το θέμα.

Γενικότερα, σκύλους είχα απο παλιά. Ξεκινήσαμε με ένα ημίαιμο Χάσκι - Γερμανικό Ποιμενικό, το οποίο όταν έγινε 3 χρονών, έκοψε την αλυσίδα (χωρίς αλυσίδα πήδαγε τα κάγκελα και χανόταν) και εξαφανίστηκε. Μετά πήραμε μια σκυλίτσα, την cookie, γκριφόν κανις. Ήταν η κακομοίρα σε ένα κλουβάκι και την λυπήθηκαμε και την αγοράσαμε (3 μήνες αφού χάσαμε το Χάσκι). Μετά πήραμε ένα τσοπανόσκυλο απο έναν κτηνοτρόφο στην περιοχή που μένω, τον Άρη, ο οποίος ήταν ημίαιμος και κάτασπρος, πολύ ήσυχος και φύλακας. Γενικά, έκανε πολύ καλή παρέα με την cookie και ένα πρωί ζευγάρωσαν κιόλας. Απο τα 5 κουτάβια, κρατήσαμε ένα θυληκό την Ήρα. Την cookie (14 ετών) και την Ήρα (11 ετών), τις είχαμε μέχρι πρόσφατα. Δυστυχώς τους κάναμε ευθανασία λόγω καρκίνου, του δέρματος στην cookie και του μαστού στην Ήρα. Ο Άρης (3 ετών και κάτι), μας άφησε λόγω λυσμανίασης και λάθος διαγνωσης του κτηνίατρου, όπου αρχικά νόμισε ότι είχε πρόβλημα στα νεφρά. Επίσης, έχουμε και 4 γάτες (Λόρι, Ρίκο, Σπίθα, Τζέρι). Εξοχή γαρ.

Φτάνουμε στο σήμερα. Αποκτήσαμε τον ΕΠ, τον Ρέξ, όταν ήταν 1+ μηνών. Του κάναμε εμβόλιο για παράσιτα κλπ και μετά απο ένα αρχικό στάδιο όπου ήταν πολύ ντροπαλός άρχισε να ξεδιπλώνει τον χαρακτήρα του. Στο σπίτι μένουμε 4 άτομα: Εγώ, οι γονείς μου, και η αρραβωνιαστικιά μου. Όλοι, έχουμε επαφή με τον σκύλο, με σκοπό να μας γνωρίζει σαν άτομα του περιβάλλοντος του, αλλά περισσότερο εγώ τον προσέχω και τον ταίζω.

Αύριο θα κάνει εμβόλιο για τύφο και τσίπ. Γενικά, έχω βάλει κάποιους κανόνες:
- Τον βγάζω βόλτα το πρωί 7.30 - 8 παρά και μετά τον ταίζω και παίζουμε λίγο πριν φύγω για δουλειά.
- Το μεσημέρι, τον βγάζει η αρραβωνιαστικιά ή η μάνα μου, όπου πάλι τον ταίζουν.
- Το βράδυ θα τον βγάλω βόλτα και θα τον ταίσω εγώ (9/10 φορές, εάν τύχει και δεν είμαι σπίτι τον βγάζει η μάνα μου ή ο πατέρας μου).
- Το βράδυ κατά 10+ τον κλείνω στο σπιτάκι του, διότι φοβάμαι ότι θα κάνει ζημιές και θέλω να μάθει να κάθεται στο σπίτι του το βράδυ. Φυσικά, έχει μάθει και πάει απο μόνος του και κάθεται και απλά του κλείνω το πορτάκι με τον σύρτη.

Γενικά, έχουμε καταφέρει να ακούσει στο "έλα" (ειδικά όταν κάτσω με λυγισμένα γόνατα) και να μην τα κάνει στο σπιτάκι του, και γενικότερα στο υπόλοιπο οικόπεδο (είναι χωρισμένο, ένα μέρος το σπίτι και το υπόλοιπο χωράφι). Κάνει την ανάγκη του το πρωί όταν τον βγάλω βόλτα.

Τώρα όμως αρχίζουν τα προβλήματα. Αρχικά έχει αρχίσει να προσπαθεί να δοκιμάσει τα δόντια του, και να δαγκώνει χέρια, πόδια, ρούχα κλπ. Κυνηγάει τις γάτες, με αποτέλεσμα να εκνευρίζονται και να τον χτυπάνε και αυτός να γρυλίζει μετά. Επίσης, είναι λαίμαργος. Τρώει 130-150γρ κροκέτες την ημέρα αλλά κάνει σαν τρελός όταν έρχεται η ώρα του φαγητού. Το αποκορύφωμα είναι ότι αποφασίσαμε ότι πρέπει να μάθει να βγαίνει βόλτα με λουρί, δεδομένου ότι είναι μεγάλο σκυλί και χρειάζεται προσοχή. Ξεκινήσαμε να του βάζουμε ένα λουρί (απο τα ρυθμιζόμενα σε έκταση) το οποίο τις προάλλες το έκοψε (τον έδεσε η αρραβωνιαστικιά μου, μισό λεπτό στο κάγκελο για να πάει στο μπάνιο). Το ράψαμε και είπαμε να το χρησιμοποιήσουμε αφού ο στόχος είναι να κοινωνικοποιείται και να τον παίρνει βόλτα και στην πόλη. Γενικά είναι πολύ αντίθετος (στην αρχή προτιμούσε να τον σέρνουμε), σε σημείο σήμερα, μύριζει και πήγε να φάει κάτι απο κάτω και τον τράβηξα απότομα (την ώρα που γυρνούσαμε απο την βόλτα). Αμέσως μου έβγαλε δόντια και γρύλιζε και τον έπιασε αμοκ. Γύριζε γύρω-γύρω και γρύλιζε και προσπάθουσε να κόψει το λουρί. Του έδωσα 2-3 ξυλιές στον κώλο αλλά ήταν σε αμοκ και δεν κατάλαβε τίποτα, παρά μόνο γύριζε μου έδειχνε δόντια και γρύλιζε. Μετά ηρέμησε και τον χάιδεψα λίγο και ήταν εντάξει. Τον τάισα, έπαιξε λίγο έξω με τα παιχνίδια του (και κάτι πλαστικές παντόφλες :p ) και πήγε για ύπνο.

Η ερώτηση είναι η εξής: Ο σκύλος προφανώς και αρχίζει να βγάζει τα ένστικτα του. Φοβάμαι μην γίνει άγριος και γίνει επικίνδυνος προς τους υπόλοιπους της οικογένειας, αφού εγώ μπορώ να τον κάνω καλά (πρέπει να μάθει βέβαια να υπακούει). Είμαι κατά του να το δέσω και να τον έχω κλεισμένο σε ένα μέρος. Θεωρώ καλύτερο να κάνει βόλτες γύρω γύρω και να ξέρει τον χώρο του. Γενικά, προσπαθώ όταν κάτι "άσχημο" να του λέω "μη" και να του δίνω μια ξυλιά στον κώλο. Αλλά νομίζω δεν χαμπαριάζει ιδιαίτερα. Τι μου προτείνετε να κάνω? Ο σκοπός μου είναι να είναι φιλικός με τον κόσμο που έρχεται σπίτι, και απλά να είναι φύλακας το βράδυ στο σπίτι. Δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να γίνει επιθετικός διότι έρχονται παιδιά στο σπίτι.
 
Last edited by a moderator:


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τι να πρωτοσχολιασω... πως αποκτησατε ολα τα σκυλακια σας και τα ζευγαρωσατε κιολας? Πως βγαζετε 2 μηνων μωρο βολτες? Πως εχει σπασει ηδη το λουρι που δεν επρεπε καν να χρησιμοποιειται αυτο με την επεκταση και αντι να παρετε ενα κανονικο το ραψατε για να ξανασπασει σιγουρα? Οτι δινεις ξυλιες στο κουταβι? Οτι θες φυλακα και φιλικο με παιδια ταυτοχρονα? Κανε υπομονη πηρες δυσκολη ρατσα και απο οτι να ναι πηγη και σε λαθος ηλικια. Παρε εκπαιδευτη δεν ξερω και μην το χτυπας ελεος.
 
  • Like
Reactions: bella_gr and Orjo


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Έχω διαβάσει 3 φορές αυτό που έγραψες και προσπαθώ να σου απαντήσω με όση ψυχική ηρεμία μου έχει μείνει(δε κατάφερα να διαβάσω όλο το κειμενο).
Όσες μαλακιες έχεις κάνει κάθεσαι και προσπαθείς να τις καλύψεις. Το ένα το σκασε, το άλλο το ζευγαρωσες γιατί ΕΠΑΡΧΊΑ ΓΑΡ δε σου πήγε το μυαλό να στειρωσεις έστω το ένα. Τέλος πάντων δε θα κάτσω να αναλωθώ στο παρελθόν σου.
Το σκυλάκι είναι 2 μηνών. Για ένα σκυλάκι 2 μηνών είναι φυσιολογικό να τρέχει,να χοροπηδάει να δαγκώνει. Είναι φυσιολογικό να δαγκώνει χέρια πόδια μύτες κλπ. ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΝΑ ΣΚΥΛΊ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΟΥΤΆΒΙ. Αν έχεις τον Θεό σου.
Είναι λογικό το ΚΟΥΤΆΒΙ να πάει να φάει από κάτω. Είναι λογικό ένα ΚΟΥΤΆΒΙ να αντιδράσει που και που περίεργα γιατί και αυτό προσπαθεί να καταλάβει αυτόν τον κόσμο. Ξέρεις τι δεν είναι λογικό; να κάθεσαι και να βαράς τον 2 μηνών κουταβο σου. Αντί να κάτσεις να μάθεις πως να τον διορθώσεις κάθεσαι και τον βαράς. Προφανώς θα βγάλει περίεργα ένστικτα και θα του το έχει προκαλέσει εσύ.
Σε 2-3 μηνών σκυλι είναι πολύ νωρίς να βγάλει επιθετικά ένστικτα. Πρέπει να έχει χοντρό θέμα το σκυλι. Στο δικό σου το κουταβι δεν μιλάμε ούτε για ένστικτα ούτε για τίποτα. Μιλάμε για άλλο ένα ηλιθιο αφεντικό που τραμπουκιζει τον σκύλο του και μετά θα κλαίγεται ότι τον δάγκωσε και θα καταλήξει ο σκύλος σε φιλοζωικό η χειρότερα σε ευθανασία.
Συμεζεψε τα μυαλά σου,σκέψου τι θες να κάνεις με τον σκύλο σου και πως θέλεις να είναι η επόμενη σου μέρα με τον σκύλο και ψάξε πως να συμπεριφερεσαι απέναντι του για να φτιάξεις μια όμορφη και υγιής σχέση.
 
  • Like
Reactions: bella_gr




Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Πως βγαζετε 2 μηνων μωρο βολτες?
Βασικα αυτο παιζει να ειναι το μονο σωστο πραγμα που κανει. Δε μπορεις να περιμενεις να πανε 4-5 μηνων για να βγουν σκυλια με τετοιο χαρακτηρα και να ρισκαρεις να μεινουν πισω στην κοινωνικοποιηση. Βεβαια και η κοινωνικοποιηση πρεπει να γινεται σωστα.

@AngelosMo Διαβασε οτι βρεις στο forum σχετικα με τις κινησεις που θα πρεπει να κανεις για να διασφαλισεις την υγεια και την ευζωια του κουταβιου (υπαρχουν απειρα threads), και μιλα με καποιον σοβαρο εκπαιδευτη για να μαθεις πως να τον χειριζεσαι αφου απο οτι φαινεται δεν το πολυεχεις. Σε διαφορετικη περιπτωση βλεπω σε μερικους μηνες να μετρας να δεις ποσα δαχτυλα εμειναν στα χερια σου αν συνεχισεις τις ξυλιες για ψυλλου πηδημα και να καταληγει μονιμα αλυσοδεμενος ο φυλακας (για να μη σχολιασω το τι μπορει να παθουν τα παιδακια που ερχονται σπιτι σου). Και φροντισε να συμμετεχουν στην εκπαιδευση και την κοινωνικοποιηση του ολοι οσοι μενουν στο σπιτι για να μη βρεθουν προ εκπληξεως οταν ενηλικωθει και πιστεψει πως ο χωρος ειναι δικος του.
 
  • Like
Reactions: TARA


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Βασικα αυτο παιζει να ειναι το μονο σωστο πραγμα που κανει. Δε μπορεις να περιμενεις να πανε 4-5 μηνων για να βγουν σκυλια με τετοιο χαρακτηρα και να ρισκαρεις να μεινουν πισω στην κοινωνικοποιηση. Βεβαια και η κοινωνικοποιηση πρεπει να γινεται σωστα.

@AngelosMo Διαβασε οτι βρεις στο forum σχετικα με τις κινησεις που θα πρεπει να κανεις για να διασφαλισεις την υγεια και την ευζωια του κουταβιου (υπαρχουν απειρα threads), και μιλα με καποιον σοβαρο εκπαιδευτη για να μαθεις πως να τον χειριζεσαι αφου απο οτι φαινεται δεν το πολυεχεις. Σε διαφορετικη περιπτωση βλεπω σε μερικους μηνες να μετρας να δεις ποσα δαχτυλα εμειναν στα χερια σου αν συνεχισεις τις ξυλιες για ψυλλου πηδημα και να καταληγει μονιμα αλυσοδεμενος ο φυλακας (για να μη σχολιασω το τι μπορει να παθουν τα παιδακια που ερχονται σπιτι σου). Και φροντισε να συμμετεχουν στην εκπαιδευση και την κοινωνικοποιηση του ολοι οσοι μενουν στο σπιτι για να μη βρεθουν προ εκπληξεως οταν ενηλικωθει και πιστεψει πως ο χωρος ειναι δικος του.
Αλλο να το βγαλεις αγκαλια να τπυ συστησεις εμβολιασμενα σκυλια σε σωστο χωρο κτλ και αλλο βουρ βολτα σε επαρχια με ενα εμβολιο. Υπαρχει και ενδιαμεσο σταδιο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Koίτα έχεις μία λίστα από λάθος απόψεις και προτεραιότητες σχετικά με τον σκύλο γενικότερα. Διάβασε, ενημερώσου, αφιέρωσε χρόνο και αγάπη για να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης και για να αναθεωρήσεις. Δεν είσαι μόνος στην άγνοια, το 95% των ανθρώπων που ζουν στην Ελλάδα και έχουν σκύλο έχουν εντελώς λάθος αντιλήψεις που περνάνε από γενιά σε γενιά και αλλάζουν δύσκολα. Μείνε στο φόρουμ και διάβασε διάφορα θέματα που θα σε βοηθήσουν αλλά μην μείνεις μόνο σε αυτό. Μίλα με εκπαιδευτές, κάνε πλοήγηση μάθε τι είναι σκύλος αρχικά και θα δεις ότι πολλά πράγματα που θεωρείς δεδομένα είναι εντελώς λάθος.
 
  • Like
Reactions: TARA