Εμβόλια και αποπαρασίτωση μαζί ή όχι?


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ο κτηνιατρός μου υποστηρίζει πως στα κουτάβια πρέπει να γίνεται πρώτα αποπαρασίτωση και έπειτα από 15 μέρες το εμβόλιο.
Η γιατρός που πήγα το μικρό τα έκανε όλα μαζί.

Επίσης έβαλε αμπούλα (stronghold) και ψέκασε με φροντλαιν επίσης την ίδια μέρα. Και αυτό ο γιατρός μου το θεωρεί λάθος.

Η άποψη/ εμπειρία σας?
Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να ισχύει?
Έχετε υπόψιν σας κάποια πηγή ή άρθρο που να αναφέρεται στο θέμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πριν από μερικές μέρες έκανα αποπαρασίτωση στον Κούκη. Πάνω στο κουτί με τα χάπια έγραφε πως η αποπαρασίτωση πρέπει να γίνεται πριν τον εμβολιασμό.

Ούτε εγώ το ήξερα πριν το διαβάσω εκεί...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εγω τα κανω ολα μαζι....δεν επιρεαζει το ενα το αλλο ουτε επιβαρυνεται ο σκυλος.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Κάποιος άλλος έχει άποψη?
Δέσποινα αυτό στο είπε ο κτηνίατρος ή απλά παρατηρείς ότι δεν επιβαρύνεται ο σκύλος σου?
Εμένα πάντως μου ακούγεται λογικό να υπάρχει μια απόσταση μεταξύ τους(μην φορτώνεται το κουτάβι με όλα μαζί) αλλά δεν γνωρίζω τι ισχύει επιστημονικά..:rolleyes:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σκούμπι,
Επιστημονικά ησχύει αυτό που έγραφε το κουτάκι με τα φάρμακα... ΠΡΙΝ τον εμβολιασμό. Εγώ από τώρα έτσι θα κάνω, μέχρι τώρα δεν το ήξερα και δεν το έκανα, και πραγματικά δεν παρατήρησα να επιβαρύνεται ο σκύλος...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χτες είχα αυτή την κουβέντα emailικώς με την κτηνίατρο του Μουφ διότι ενδιαφέρομαι για εισαγωγή κουταβιδίου. Μου είπε ότι ό,τι είναι να κάνει το κουτάβι θα τα κάνει όλα μαζί και αναφέρθηκε ιδιαιτέρως στην αποπαρασίτωση. Αλλά γενικά τα κάνει πάντα όλα μαζί ακόμα και στο Μουφ που έφαγε καμιά δεκαριά εμβόλια τον Απρίλιο και μετά ήτανε ζαβλακωμένο για κανα-δυο μέρες. Επέζησε όμως.:D:D
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
εμείς τα αμβόλια τα κάνουμε σε δυο δόσεις για να μην τους πέφτουνε βαριά, (λέει ο κτηνίατρος οτί είναι πολλά για να γίνουν μαζί). Αποπαρασίτωση κάνουμε σε άσχετη φάση μόνοι μας με χαπάκια γιατί και τα δύο είναι ενήλικα πια. Δεν θυμάμαι τι κάναμε όταν ήταν κουτάβια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU