Εμβόλιο γάτας!


shi

Member
31 Ιουλίου 2023
5
0
32
Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος για το εμβόλιο της λύσσας στις γάτες;;
Αν το έχετε κάνει, είχατε ποτέ σοβαρή επιπλοκή;;
Λόγω ταξιδιού είναι απαραίτητο και έχω τρομοκρατηθεί με όσα έχω διαβάσει..
Ευχαριστώ πο:notworthy:λύ!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και μπήκες σε φόρουμ για σκύλους βρε...συ @shi να ρωτήσεις;
Σουρεάλ!!! (y)
 
  • Haha
Reactions: medusa


shi

Member
31 Ιουλίου 2023
5
0
32
Και μπήκες σε φόρουμ για σκύλους βρε...συ @shi να ρωτήσεις;
Σουρεάλ!!! (y)
Έχω μπει σε όλα τα φόρουμ. Όλες οι γνώμες δεκτές, οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν σκύλο έχουν και γατιά.. επισις η ενότητα του ποστ μου έλεγε "άλλα κατοικίδια ζώα" .
Παρόλα αυτά με συγχωρείτε αν έχω έρθει λάθος απλώς είμαι σε απόγνωση για το συγκεκριμένο θέμα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καταρχας ειναι στα υποχρεωτικα εμβολια και το 99% το εχουν κανει. Μην επηρρεαζεσαι επειδη διαβασες 2 βλακειες ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες και αμα βγεις εξω μπορει να σε χτυπησει και κεραυνος με ενα ιδιο ποσοστο. Ποσες γατες και σκυλια εχεις ακουσει στην κανονιλη σου ζωη να πεθαινουν απο το εμβολιο λυσσας και ξαναλεω 99% το εχουν κανει. Δηλαδη πολυ περιοεργο μου ακουγεται που δεν το κανατε στο γατακι γιατι αν το πηγαινατε σε κτηνιατρο για να κανει τα γενικα συμπεριλαμβανεται. Μηπως το εχει κανει στα πρωτα και θελει απλα μια επαναλειψη και τζαμπα αγχωνεσαι?
 


shi

Member
31 Ιουλίου 2023
5
0
32
Καταρχας ειναι στα υποχρεωτικα εμβολια και το 99% το εχουν κανει. Μην επηρρεαζεσαι επειδη διαβασες 2 βλακειες ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες και αμα βγεις εξω μπορει να σε χτυπησει και κεραυνος με ενα ιδιο ποσοστο. Ποσες γατες και σκυλια εχεις ακουσει στην κανονιλη σου ζωη να πεθαινουν απο το εμβολιο λυσσας και ξαναλεω 99% το εχουν κανει. Δηλαδη πολυ περιοεργο μου ακουγεται που δεν το κανατε στο γατακι γιατι αν το πηγαινατε σε κτηνιατρο για να κανει τα γενικα συμπεριλαμβανεται. Μηπως το εχει κανει στα πρωτα και θελει απλα μια επαναλειψη και τζαμπα αγχωνεσαι?
Αυτό ψάχνω γενικά, εάν υπήρχε κάποια περίπτωση που πήγε πολύ στραβά το εμβόλιο αυτό , δεν το έχουμε κάνει διότι όταν τη πήρα μωράκι ήμουν και εγώ μικρή δεν ήξερα ότι πρέπει να τα εμβόλιαζουμε δεν είχα κάποια καθοδήγηση, τώρα είναι 10 χρόνων έχουμε κάνει μόνο 2 εμβόλια στα 8 της και λόγω ταξιδιού εξωτερικό επιβάλεται το αντιλυσσικό και τρέμω στην ιδέα να της κάνω κάτι κακό. Εσείς έχετε ακούσει ποτέ να έχει πεθάνει γάτα από το συγκεκριμένο εμβόλιο;;;
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εφοσον θα ταξιδεψεις το κανεις θες δε θες, εαν το ζωο είναι υγειές κτλ δεν υπαρχει κατι να σε αγχωνει. Το κανουμε σε ποσα αδεσποτα ετησίως (που δε ξερουμε και τι εχουν) και δεν ακουσα να εφυγε κανενα ξαφνικα.

Απλα αποφευγουμε χωρις λόγο στις οικοσιτες γατες να γίνεται καθε χρονο γιατι απλα δε βγαινουν και δευτερον γιατι υπάρχει μια φημολογια για συνδεση του εμβολιασμου λύσσας με εμφάνιση σαρκώματος στο σημείο εμβολιασμού, το οποιο εχουν γίνει ερευνες και δεν εχει βγει σαφες συμπέρασμα. Σε μια ερευνα παντως που διαβασα μολις 10 γατες στις 10.000 εμφανισαν σαρκωμα και μπορει να οφειλοταν σε οτιδηποτε.

Προσωπικα αν χρειαστει να ταξιδεψει καποια γατα μου θα το κανω χωρις δισταγμο, απλα αυτη τη στιγμη δε βρισκω λόγο γιατι ειναι εντος αποκλειστικα και επιβαρυμενος στην υγεια λογω νεφρων
 


shi

Member
31 Ιουλίου 2023
5
0
32
εφοσον θα ταξιδεψεις το κανεις θες δε θες, εαν το ζωο είναι υγειές κτλ δεν υπαρχει κατι να σε αγχωνει. Το κανουμε σε ποσα αδεσποτα ετησίως (που δε ξερουμε και τι εχουν) και δεν ακουσα να εφυγε κανενα ξαφνικα.

Απλα αποφευγουμε χωρις λόγο στις οικοσιτες γατες να γίνεται καθε χρονο γιατι απλα δε βγαινουν και δευτερον γιατι υπάρχει μια φημολογια για συνδεση του εμβολιασμου λύσσας με εμφάνιση σαρκώματος στο σημείο εμβολιασμού, το οποιο εχουν γίνει ερευνες και δεν εχει βγει σαφες συμπέρασμα. Σε μια ερευνα παντως που διαβασα μολις 10 γατες στις 10.000 εμφανισαν σαρκωμα και μπορει να οφειλοταν σε οτιδηποτε.

Προσωπικα αν χρειαστει να ταξιδεψει καποια γατα μου θα το κανω χωρις δισταγμο, απλα αυτη τη στιγμη δε βρισκω λόγο γιατι ειναι εντος αποκλειστικα και επιβαρυμενος στην υγεια λογω νεφρων
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981