Εμετοί συνέχεια :(


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Παιδιά καλημέρα πήρα σήμερα τον κτηνίατρο αλλά δε τον βρήκα. Θα πάω τον μικρό αύριο σε κάποιον από τους εφημερεύοντες.

GAIA LYKAIA σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η τροφή που ανέφερες είναι μάλλον αυτή που του δίνω τώρα και του τη δίνω ήδη με νερό... Αλλά μέχρι το σημείο να βγάλει ζουμί, όταν λες μουλιασμένη εννοείς να αφήσω την κροκέτα περισσότερο μέχρι να μαλακώσει πολύ?
Τις εξετάσεις που έχω σκοπό να κάνω το Νοέμβρη τις ανέφερα σχετικά με την τροφή, δηλαδή ότι μέσω αυτών θα έβλεπα εάν η acana τον πείραξε ή όχι.
Πάντως κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα είναι ότι ο μικρός τρώει πολύ λαίμαργα την τροφή. Αλλά δε νομίζω ότι φταίει αυτό γιατί περάσαμε κι άλλη περίοδο τρελής όρεξης και πάλι έτσι έτρωγε! Πάντως τώρα το πρωί που έφαγε, είχε εξαφανίσει την τροφή μέσα σε ένα λεπτό και έκανε 2 3 φορές σα να θέλει να βγάλει κάτι αλλά τελικά δεν έκανε τίποτα.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Μήπως έχει φάει κανένα ξένο σώμα......?? Καμιά κάλτσα, κανένα κομμάτι πετσέτα?? Αυτό με το να προσπαθεί να κάνει εμετό και να μη κάνει δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε.... πιό καλά ήταν η κατάσταση όταν έκανε μόνο εμετό.......... Το ότι τρώει λαίμαργα από την άλλη δε συνδυάζεται με την παρουσία ξένου σώματος...

Εννοώ να την αφήσεις σε νερό της βρύσης για τουλάχιστον 1 ώρα... να μουλιάσει και να διογκωθεί πλήρως...

Δεν υπάρχει περίπτωση να του έκανε οποιαδήποτε ζημιά η Acana... έχουμε μεγαλώσει πολλούς σκύλους με τους κωδικούς της και δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα, ούτε υπόνοια προβλήματος.... τώρα, αν μιλούσαμε για Orijen, θα ήταν άλλο θέμα..

Εγώ θα ξεκινούσα και αντιεμετικό σιρόπι... 20 λεπτά πριν το φαΐ......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εγώ θα τον άφηνα τελείως νηστικό, μόνο με νερό, μέχρι να τον δει γιατρός.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
@GAIA LYKAIA: τις μικρες τις πειραξε η ξηρα , το εδειξαν εξετασεις αιματος με αυξημενη ουρια και στις δυο
και μας το ειπαν 2, 3 γιατροι, το ιδιο ακριβως, οτι δηλαδη προσλαμβαναν πολλη πρωτεινη.
θα κανουμε εξεταση ξανα σε 1 , 2 μηνες που εχουμε αλλαξει τροφη με λιγορερη πρωτεινη. Τοτε θα ξερω κι εγω στα σιγουρα...
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Μήπως έχει φάει κανένα ξένο σώμα......?? Καμιά κάλτσα, κανένα κομμάτι πετσέτα?? Αυτό με το να προσπαθεί να κάνει εμετό και να μη κάνει δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε.... πιό καλά ήταν η κατάσταση όταν έκανε μόνο εμετό.......... Το ότι τρώει λαίμαργα από την άλλη δε συνδυάζεται με την παρουσία ξένου σώματος...

Εννοώ να την αφήσεις σε νερό της βρύσης για τουλάχιστον 1 ώρα... να μουλιάσει και να διογκωθεί πλήρως...

Δεν υπάρχει περίπτωση να του έκανε οποιαδήποτε ζημιά η Acana... έχουμε μεγαλώσει πολλούς σκύλους με τους κωδικούς της και δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα, ούτε υπόνοια προβλήματος.... τώρα, αν μιλούσαμε για Orijen, θα ήταν άλλο θέμα..

Εγώ θα ξεκινούσα και αντιεμετικό σιρόπι... 20 λεπτά πριν το φαΐ......
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα αν έφαγε κάτι αλλά δε μου φαίνεται πιθανό γιατί γενικά έχει πολλή όρεξη! Και για φαγητό και για παιχνίδι και για τα πάντα! Πάντως θα κάνω αυτό με την τροφή μήπως του κάτσει καλύτερα έτσι!
Αντιεμετικό σιρόπι ποιο είναι?

@mareco γιατί λες ότι θα τον άφηνες τελείως νηστικό? Υπάρχει περίπτωση το φαγητό να του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καταρχάς βρε mairoula, για να ηρεμήσει λίγο το στομάχι του, από τους συνεχείς εμετούς, άπ' όποιον λόγο κι αν προκαλούνται.
Πολύ περισσότερο δε, αν η αιτία είναι διατροφική. Αστον 24 ώρες νηστικό. Δεν παθαίνει τίποτα. Ούτε λιχουδιές, ούτε τίποτα. Μόνο νερό. Και φρόντισε να βρεις έναν γιατρό, να τον βοηθήσει.
 


mex

Active Member
4 Αυγούστου 2011
25
0
καλησπερα εμενα πριν λιγο ηταν ανησυχο και ξαφνικα αρχισε να κανει εμμετο δεν του εχω αλλαξει κατι απο τροφη ....δεν ξερω τι το επιασε ειναι μολις 2 μηνων!: (
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχει και διάροιες; Μήπως μασούλησε τίποτα εν αγνοία σου, ξύλο ή κάτι άλλο; Τι σύσταση έχει ο εμετός; Eγώ σε τόσο μικρό κουτάβι θα τηλεφωνούσα στο γιατρό μου αν ξανακάνει εμετό ή αν γενικά εμφανίσει αδιαθεσία μετά το πρώτο εμετό.
Α και όπως πρότεινε και η μαρεκο στην περίπτωση της μαιρούλας καθόλου τάισμα μέχρι να δεις τι είναι .
 
Last edited:


mex

Active Member
4 Αυγούστου 2011
25
0
το εχω υποελεγχο μονο καναχαρτι αν καταπιε..ηταν σαλιο αφρωδες...(οχι οπως επιληψιας γιατι εχω δει σκυλο που εχει επιληψια )του εδωσα νερο και τωρα ηπιε και μονο του και εφαγε και παιζει κανονικα....βεβαια πριν μερες ειδα κατι αναλογο πανω στα κακα του που σημαινει οτι εκανε παλι εμμετο ....το ειδα αλλα δεν ηξερα τι ηταν σημερα ομως εμαθα!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981