Εμετοί


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το μυστικό της γαστρίτιδας, η οποία σε εμάς τείνει να είναι χρόνια, είναι να μη μένει πολλές ώρες νηστική.
Αυτό που σου λένε, να σπάσεις τα γεύματα σε μικρότερα και συχνότερα είναι το πιο σωστό.
Εγώ πχ φροντίζω το τελευταίο γεύμα της μέρας να είναι όσο πιο αργά γίνεται ώστε να μην έχει απόσταση μεγάλη με αυτό της επομενης για να μην έχουμε τους μίνι εμετούς με γαστρικά υγρά.
Σκέψου ότι τώρα αποκαθιστάς με αυτά που δίνεις (κυρίως με το peptonorm) το περιβάλλον του στομάχου.
Το ρύζι σε πολλές περιπτώσεις προκύπτει δύσπεπτο. Δες πως θα πάει κι αν είναι δοκίμασε με εναλλακτικές που σου είπαν επίσης πιο πάνω.
Περαστικά σας!
 


3 Μαϊου 2020
14
5
38
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Το θέμα είναι ότι ο γιατρός μου είπε να της δίνω μόνο πρωι και βράδυ...
Και η αλήθεια είναι ότι πεινάει παρα πολυ..
Σε φάση που είναι δίπλα από το μπολ της και Ψευτοκλαιει.. Λέτε καλύτερα να της δίνω πιο συχνά από λίγο; το λυπάμαι το καημένο. Πεινάει πολυ..
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
αν δεν απατώμαι, το πεπτονορμ θέλει κάποιες χρονικές αποστάσεις πριν και μετά το φαγητό.
αν ρεγουλάρεις αυτό και δεν έρθει κόντρα με το έξτρα γεύμα, δεν υπάρχει κανένα θέμα.
ως τώρα πως την τάιζες; μια ή δυο φορές τη μέρα;
 


3 Μαϊου 2020
14
5
38
Πάντα την ταιζαμε 2 φορές τη μέρα.. Πρωί βράδυ..
Και ίσως το μεσημέρι να της δίναμε που και που ένα μπισκότο η ένα denta stick..
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Κάνε το 3 για τώρα, μικρότερες μερίδες, πιο διαχειρίσιμες για το στομαχάκι της, απλά πρόσεξε να είναι σε σωστούς χρόνους με τα φάρμακα.
Το απότομο και μπόλικο φαί σε δυσκολεμένο στομάχι έχει συχνά ως αποτέλεσμα να στο βγάζει ατόφιο μετά από λίγη ώρα
 
  • Like
  • Love
Reactions: Aliki V. and mareco


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Περαστικά και από μένα! Θα συμφωνήσω με τα 3 γεύματα για ένα διάστημα ειδικά αφού ίσως και να μην αντέχει πολλές ώρες νηστική (δες κίτρινο εμετό που έκανε). Και κάτι επιπρόσθετο, ίσως καλό είναι να αποφεύγετε πλέον τα dentasticks, έχω ακούσει και άλλες περιπτώσεις προσωπικά που έκαναν στομαχικά θεματάκια :)
 
  • Like
Reactions: mareco and zerom0


Έλενα Κ

New Member
22 Μαρτίου 2021
4
0
31
Καλημέρα!
Εχω ένα σκυλάκι 2 ετών 8 κιλά!
Την Δευτέρα που μας περασε γυρισα σπιτι από τη δουλειά και είχε κάνει εμετό με αίμα. Την πηγα στο γιατρό και μου είπε ότι το αίμα ήταν λογικά από τον οισοφάγο και ότι έφαγε κάτι που δε μπόρεσε να χωνέψει. (2 μερες πριν της είχα δώσει ψάρι.. Φυσικά καθαρισμένο από κόκαλα κλπ)..
Την άφησα 24 ώρες νηστική και μετά εφόσον δε ξανά έκανε εμετό της αρχισα λίγη λίγη κροκετα όπως μου είπε ο γιατρός.
Την Τετάρτη 1 ώρα αφότου έφαγε έβγαλε όλη την κροκετα χωρίς να την έχει χωνέψει καθόλου..
Μετά πάλι όλα φυσιολογικά.. Και σήμερα Σάββατο ξανά έβγαλε την κροκετα πάλι 1 ώρα αφου είχε φάει..
Επικοινώνησα με το γιατρό και μου είπε θεραπεία με σιρόπι Primperan 3 φορές τη μέρα για 5 μέρες και αν δε διορθωθεί το προβλημα να την πάω για αιματολογικές εξετάσεις..
Με παραξενεύει το ότι δεν είναι καθημερινοί οι εμετοί και τα κοπρανα της φυσιολογικά χωρίς κανένα θέμα.. και επίσης ότι γενικά μες στη μέρα είναι όλο χαρά.. Τρέχει παιζει χοροπηδάει.. Όπως πάντα..
Ο γιατρός θεωρεί ότι είναι γαστρεντερίτιδα.. Εσας πώς σας ακούγεται?? Να ψαχτω και για κάτι άλλο? Μήπως Να μη της δώσω κροκετα κατευθείαν οπως λεει ο γιατρός και να της φτιάξω λίγο λαπα πχ? Να την παω σε άλλο γιατρό? Εχω φοβηθεί..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εχω παρεμφερές θέμα με το σκύλο μου... Εδώ και 1 μήνα περιστασιακά κάνει εμετούς.. Ξεκίνησε με συχνότητα κάθε 3-4 μερες τωρα μπορεί να περνάνε και 12 μερες κ να μην έχει κάνει κ μετα να σηκωθεί ένα πρωί κ να βγαλει κίτρινους αφρούς. Βέβαια στις αρχές οι εμετοι συνοδευοντουσαν με έντονο γουργουρισμα της κοιλιάς και ανησυχία στο σκύλο ενώ τώρα δείχνει μια χαρά έχει πολλή ορεξη για φαγητό και παιχνίδια! Ο γιατρός μας είπε γαστριτιδα μας έδωσε ομεπραζολη, primperan κ κλινική τροφή παρ όλα αυτά γιατί δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς το πρόβλημα κ εχει απλα μια βελτίωση; βέβαια ο δικος μ. Ο λαιμαργος πριν εμφανίσει όλα αυτά εξαφάνισε ένα ταπερ κουλούρια μια μέρα που λειπαμε απ το σπίτι :) εν τελει τι έγινε με το δικό σου σκυλακι;
 


Έλενα Κ

New Member
22 Μαρτίου 2021
4
0
31
Εχω παρεμφερές θέμα με το σκύλο μου... Εδώ και 1 μήνα περιστασιακά κάνει εμετούς.. Ξεκίνησε με συχνότητα κάθε 3-4 μερες τωρα μπορεί να περνάνε και 12 μερες κ να μην έχει κάνει κ μετα να σηκωθεί ένα πρωί κ να βγαλει κίτρινους αφρούς. Βέβαια στις αρχές οι εμετοι συνοδευοντουσαν με έντονο γουργουρισμα της κοιλιάς και ανησυχία στο σκύλο ενώ τώρα δείχνει μια χαρά έχει πολλή ορεξη για φαγητό και παιχνίδια! Ο γιατρός μας είπε γαστριτιδα μας έδωσε ομεπραζολη, primperan κ κλινική τροφή παρ όλα αυτά γιατί δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς το πρόβλημα κ εχει απλα μια βελτίωση; βέβαια ο δικος μ. Ο λαιμαργος πριν εμφανίσει όλα αυτά εξαφάνισε ένα ταπερ κουλούρια μια μέρα που λειπαμε απ το σπίτι :) εν τελει τι έγινε με το δικό σου σκυλακι;
Παρεμπιπτόντως κ εμείς καθυστερησαμε να το γυρίσουμε σε κλινική τροφή κ στη αρχή δίναμε την κροκετα του σε πιο μικρή δόση οπότε ίσως μετά γι αυτό δν τον έπιανε ουτε το ρύζι π τ φτιαχνα ουτε η κλινική τροφή εύκολα δεν ξερω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3